ПРИНЦЕЗА НА ВЕШТЕРКИТА

Posted on октомври 31st, 2012 in поезија од mastape

ПРИНЦЕЗА НА ВЕШТЕРКИТЕ

Тато,тато за први април сакам

ВЕШТЕРКА да бидам,
од радост ќе скакам
само како ВЕШТЕРКА да се видам.

Ама и метла да ми купиш
за да бидам ВЕШТЕРКА права.
Тато немој да ми се лутиш
па на ПРИНЦЕЗА се и се дава.

Татушко види се во огледало
и ќе видиш
ВЕШТЕРКА.

Детенце мое мало

се шалам,па ти си на татушко ќерка.

Тато не ме лути
јас сум твојата ПРИНЦЕЗА.

Купи ми ВЕШТЕРСКИ скути.

Договорено,татушко повеќе не те зеза.

Ајде бирај си костум

татина ПРИНЦЕЗО НА ВЕШТЕРКИТЕ.
Тато ќе си стои простум,
а мама ќе ги троши парите.

710-725/16-03-2011

Photo-0037 - Copy

Метастаза

Posted on октомври 28th, 2012 in поезија од mastape

МЕТАСТАЗА

СО 300-400 € ПЛАТА

ДО ХОЛИВУДСКА ПАЛАТА,

А БОГАМИ И ДО АУТА БЕСНИ.

ХАХА ОВИЕ СТВАРНО СЕ МНОГУ ЧЕСНИ.

Сега ќе ти пишам една саглам дијагноза
седи до мене и без нервоза.

Ќе ти пишам нешто учтиво
пр:дека мокриш на криво,

или дека се нервираш
со лева кога мастурбираш.

Па ќе ми ги платиш патните трошкови
до Канарските острови.

Во убав хотел ќе ме сместиш
па и едно пивце ќе ме честиш.

Ефтино ќе пројдеш
и со песна во пензија ќе си појдеш.

НЕМА НИ ЕДНА ДУША ЖИВА
ВАКОВ ПОКЛОН ШТО ОДБИВА.

ШТО ЛИ ЌЕ СЕ ИЗРОДИ

ОД ОВИЕ МЕТАСТАЗА ЕПИЗОДИ.

ДАЛИ ЌЕ ДОЈДАТ ДО УСТАВНИОТ СУД

ИЛИ СЕКОЈ НАВРЕМЕ ЌЕ СЕ ПРОГЛАСИ ЗА ЛУД.

ОВА Е САМО ПРВА ФАЗА

ОД АКЦИЈАТА МЕТАСТАЗА.

Прим.авт.

ДО ИНВАЛИДСКА ПЕНЗИЈА

СО МНОГУ КЕШ И ТЕНЗИЈА.

19-IV-2010

ВМРО

Posted on октомври 23rd, 2012 in поезија од mastape

ВМРО

ВМРО НЕ Е САМО ЕДНА ОРГАНИЗАЦИЈА

ВМРО Е ЦЕЛА ЕДНА НАЦИЈА.

ВМРО Е РЕЛИГИЈА

ВМРО Е РЕЛИКВИЈА.

ВМРО Е ДУШАТА НА МАКЕДОНИЈА

ВМРО СЕ СИТЕ ЖИВОТИТЕ ШТО ГИ ПОКЛОНИЈА,

НА МАКЕДОНСКАТА ЗЕМЈА ЈУНАЧКА

СО ИСТОРИЈА ВМРОвска ДУГАЧКА.

ВМРО Е СЕКОЈ ВИСТИНСКИ МАКЕДОНЕЦ

ШТО ГО СТАВА ЖИВОТОТ НА КОНЕЦ.

МАКЕДОНИЈА ВО СРЦЕТО ГО НОСИ

СЕКОЈ ЕДЕН НА СИТЕ ШТО ИМ ПРКОСИ

ЗА ВМРО,ЗА МАКЕДОНИЈА ПОСЛЕДИЦИТЕ ШТО ГИ СНОСИ.

ВМРО Е МАКЕДОНСКА СУДБИНА

ВМРО Е НАШАТА РОДБИНА.

МАКЕДОНИЈА Е ЗЕМЈА СОСТАВЕНА ОД 3 ДЕЛА

МАКЕДОНИЈА НЕПРАВЕДНО,НЕ Е ЦЕЛА.

ВАРДАР,ЕГЕЈ,ПИРИН ТОА Е МАКЕДОНИЈА

ОВА НИ ОСТАНАЛО ОД ПОКОЛЕНИЈА.

МАКЕДОНИЈА Е ЗЕМЈА КОЈА РОДИ

МНОГУ ХЕРОИ И БОРЦИ.

МАКЕДОНИЈА Е ЗЕМЈА КОЈА СЕ ПРЕПОРОДИ

ВМРО СЕ НЕЈЗИНИ ИДЕЈНИ ТВОРЦИ.

ЗА НЕЈЗИНАТА СЛОБОДА И САМОСТАЛНОСТ

ЗА НЕЈЗИНАТА МАКСИМАЛНОСТ.

ВМРО БОРЦИТЕ ГО СОЧИНУВААТ ЕДИНСТВЕНОТО

МАКЕДОНСКО ЈАДРО НЕДЕЛИВО.

ВМРО БОРЦИТЕ ГО СОЧИНУВААТ ВОИНСТВЕНОТО

МАКЕДОНСКО ЈАДРО НЕСЕЛИВО.

В НИМАВАЈТЕ

М АКЕДОНЦИ

Р АБОТИТЕ ДЕНЕС

О ДАТ НАОПАКУ

ДОЗВОЛЕНО Е ДА СЕ ПРЕПОЗНААТ САМО ОНИЕ ШТО СЕ ОСЕЌААТ

КАКО МАКЕДОНЦИ.БЕЗ РАЗЛИКА НА ВЕРСКАТА,НАЦИОНАЛНАТА И ПАРТИСКАТА ПРИПАДНОСТ.БЕЗ ДА СЕ НАВРЕДАТ НИЧИИ ЧУВСТВА.

23-Х-2009

24 април

Posted on октомври 15th, 2012 in раскази од mastape

24 АПРИЛ

На 24 април ми се случија многу работи по кои од една страна требаше да се радувам ,а од друга да тагувам.Сепак од тогаш наваму осеќам како животот да ми тргна надолу кон пеколот и никако да почне да се искачува се како да се врти наопаку за мене и мојата фамилија.Осетив како да ми се откина дел од душата,дел од телото но не како на гуштер опашката туку се откинаа делови кои никогаш нема да зараснат ,делови кои  и ден денес тлеат во мене како жарче кои и кога не светат со жар црвеникава боја се опасни дури поопасни бидејќи се покриени со пепел.

Мене ме однесоа во болница да се лечам од тешка неизлечива болест (колку толку да се санира црниот дроб) ,а жена ми да се пораѓа.Подоцна се покажа дека таа имала поголеми проблеми од мене ,едвај останала жива и донела на свет две „здрави“ машки деца(по 2,350 кг.) Првата информација беше :„имате добиено здраво машко бебенце ,па ајде зашто не се радувате треба да честите“ откако видоа дека сме зачудени и изненадени  и им сугериравме дека се близнаци одеднаж да им текне дека другото бебенце се „напило од водењакот но да не се секирате ќе биде добро“ е ќе биде ама за кого како. А можеби и се беше намерно направено за да ни го земат едното бебенце ,бидејќи самото породување беше завиткано како зелка со безброј листови околу кочанот ,обвиено со мистерија како од книгите на Агата Кристи.Така што следните денови се беше во исчекување за на крај да не информираат дека „бебенцето е починато и поубаво било така, бидејќи ако останало живо ќе било со хендикеп ,бидејќи се напило од водењакот а тој во него содржи отрови“.Треба да се радувате вакви работи се случуваат  и ништо не е страшно па ни останало едно живо и здраво.На кој во вакви моменти(кога му чури главата како локомотива од дивиот запад)ќе му текне дека овие исти хумани сестри ,доктори (секоја чест на исклучоците ако ги има се разбира)си имаат бутик за новороденчиња знаат да продаваат бебиња и се мераклии да си играат господ ,да си играат со туѓите животи да ги продаваат како патлиџани или леб. Како да се на Кванташки(пазар на големо во Скопје) ,а не во болница каде треба да е најголема дисциплината и чистотата во кратко кажано специјална воена единица.На кој да му текне во тие моменти дека овие кројачи сакаат да кројат туѓа судбина,небаре ова е момински фустан па додади кај градите одземи кај струкот.Сепак тука не завршуваат моите маки туку напротив допрва почнуваат.Како што веќе реков жарчето покриено со пепел е најопасно бидејќи не се пазиме од него и одеднаж се распалува силен пламен кој еруптира кога не треба и кога најмалку го очекувате.Со текот на времето на овој датум се навраќав како роденден на едниот син и помен на другиот со тоа што повеќе плачев отколку се радував ќе се затворев сам по дома и ќе си тагував или ќе запалев свеќа една за живот и среќа ,а една за душа на умрените.Пожарот се запали пред некоја година кога во едно телефонско јавување ми кажаа дека не можеле повеќе да трпат и морале да ми кажат дека „бебенцето“ (сега веќе на 22 г) е живо и здраво и дека тогаш ни го украле луѓето што имаат положено Хипокритова  заклетва. . . (медиумите во ноември 2011 беа преполни со информации за вакви и слични настани).Не можев повеќе да слушам ,само се сеќавам дека почнав да врескам и со плачлив глас викав во телефонот: не ме лажете ,не ме лажете и го фрлив телефонот.

Тоа жарче покриено со сива пепел што тлееше со години кое мислев дека е длабоко закопано во мене сега излезе на површина ,еруптираше како Везув и сивата пепел ја замени за вжештена лава која уништува се пред себе.Си поседов така некое време со главата во раце стуткан како ембрион бидејќи немав осет за никакви мерила си легнав.Пробував да заспијам но од очите ми лиеа солзи како есенски дождови готово е си помислив потоп ,не ме спасува ни Ноевата барка. . .

Утрината сонцето како да ми намигна и како Феникс од пепелта и од лавата ме издигна. . .

Од ваква судбина ми е доста до кога ќе ме прогонуваат духовите на минатото ,зар за мене нема дел од радоста.Господе мојава мака не е проста многу ,многу ми е голема жалоста.

:(

ПЛАНИНАРКА р

Posted on октомври 5th, 2012 in раскази од mastape

ПЛАНИНАРКА

Желбата за искачување кон Св Богородица(пештерна црква на крајот од 14 век која во 1991 г скоро целосно насрадана од пожар) во Велгошти почнаа уште од август 2011 , кога ја здогледавме камбанеријата од далеку и безуспешно го баравме патот.Се тешевме со тоа што ако дојдеме пак тука на одмор обавезно да се искачиме кај црквата.

Сепак на наше задоволство се реализираа по една година.

Дента на 6 -8-2012 пред да дојде до искачувањето во извидница беше претен тато за да види какви се тешкотии ќе не очекуваат на патот кон Св Богородица. Бидејќи минатата година од локалното население бевме предупредувани дека е мошне стрмно дека има змии и тешко со две малолетни (Анамарија 8 г. и Јован во тој период имаше 7 месеци)деца ќе се искачиме кај црквата.

На врачање од извидницата неговото лице беше со чуден сјај ,кога го прашавме татко ми како е дали ќе можеме да одиме сите тој како и секогаш се шегуваше со нас и ни рече дека ќе видите утре сами.Но ќе мораме да го слушаме без збор бидејќи не е баш лесно и ако треба ќе се откажеме „подобро е да се откажеме отколку да плачеме“ ни рече со крајно озбилен глас што беше реткост за него.Кога мајка ми го праша а зашто не денес ,со повишен тон и малку подналутен татко ми рече не сме спремни.Малку со страв малку со радост климнавме со главите и решивме да почекаме до утре што ќе ни даде господ тоа ќе биде на крај рече татко ми.

Вечерта откако заспа Јован(сега веќе поголем за една година) се договаравме што да земеме со себе (имавме мал термос за ладење Coca cola кој секогаш го носевме со нас во него имаше 3 шишиња од полалитро со ладна вода , по едно шише со млеко и со вода за Јован)да си земеме чипс , смоки ,7 дејс ,сендвичи  . . .

Татко ми скришум без да го видиме земал и други работи со него(јажиња , куки , прва помош  . . .) одкако се вративме разбравме дека не сакал да не исплаши затоа така направил.

Наредниот ден откако се подготвивме  ,повторивме уште еднаш што ќе правиме и дека ќе го слушаме без резерва.

Иако лето се облековме во долги алишта и тргнавме кон Велгошти.Јас бидејќи секогаш бев љубопитна го прашав зашто се облакаме во долги алишта тој ја погледна мајка ми и ми одговори за секој случај да не се изгребеме од некоја грмушка.

Добивме уште едно предупредување од татко ми што и да се случи да не креваме паника бидејќи таа е полоша и од падот во амбисот. Мене лично неговиот длабок , неговиот груб глас ми делуваше многу милозвучно , ме смируваше и ми влеваше многу самодоверба.

Почетокот на патеката навистина беше страшен како тунел во шумата од ситестрани гранки , капини ,гуштери ,птици разни шумови кои ни делуваа застрашувачки како кој знае што да има околунас.Не смируваше гласот на татко ми кој лекаполека поднаведнат со Јован во рацете со сигурни чекори грабеше напред и ни велеше уште малку и ќе излеземе од тунелов на виделина , но не значи дека ќе ни биде полесно туку напротив ќе почнеме со искачување по стрмна патека.Да не гледаме многу на десно и да пазиме каде газиме бидејќи со мала грешка можеме да отидеме во амбис затоа да го слушаме што ќе ни каже и да не се плашиме бидејќи тој е тука , да оставиме помеѓу нас растојание од половина метар за секој случај бидејќи ако се лизне еден да не го повлече другиот со себе.

По пат сретнавме двајца повозрасни Холанѓани кои беа зачудени како сме тргнале на вакво патешествие со две малолетни деца но сепак на нивните лице се гледаше и воодушевуваање од нашата смелост.

На негде половина пат наидовме на пештера која изгледаше морничаво а сепак не привлекуваше да видиме што има во неа. Јас и мајка ми му велевме на тато да оди и да ја слика но тој ни велеше дека намерно го праќаме за да го изедат мечки али волци ,ајкули ,китови . . . што се не ни изнаброја на што ние се смеевме.Кога му реков со смеење тато китови , ајкули живеат во морињата тој ми одговори „аааа од кај знаш ма да не си видела ,а можеби дошле намерно само него да го изедат“. Сепак на крај ни кажа дека мисли оти нема да издржи батеријата на апаратот била при крај а заборавил да ја наполни што подоцна се покажа дека е точно.

Малку и одморивме на овој дел се напивме вода и полека со голем ентузијазам продолживме напред .

Бевме заморени но го слушавме смирувачкиот глас на татко ми „ете позади оваа кривина и ќе стасаме“.

Кога конечно ја здогледавме камбанеријата ми изгледаше како да лебди во воздухот како пупка на мајчина града спремна за доење ,а не како да стои на самата ивица на карпата („Клучка“). Татко ми се смееше и ни велеше дека уште ништо не сме виделе.Ова ни даде дополнителни сили за понатамошно искачување.

На крајот од почетокот(како што велеше татко ми) не чекаше големо изненадување јас и мајка ми подзинати не можевме да дојдеме до здив момент кој ни се чинеше како бескрајно да трае , не чекаше наградата прекрасна глетка на пештерската црква Св Богородица како и преубавата панорама надолу кон Охрид.А татко ми со насмевка на лицето пак ни вели полека не подзинујте уште ништо не сте виделе , не знаете што се не крие шумава полна е со прекрасни тајни.

Кога дојдовме до црквичката видовме дека има направено железни скали (кои беа многу стрмни како да беа исправени ,а татко ми и Јован „мораа“да ги поминат безброј пати)за да се спојат двете падини на планината(Петрино).Под нив се слушаше жубор на вода(реката Сушица) која не можеше убаво да се види од висината и испреплетените гранки. Кои се стиснале околу себе цврсто исто како детенце кое љубоморно и скришум од другарчињата во рачињата стиска бонбонче.

Претпазливо се симнавме по скалите кои се слеваа во метална платформа која пак како да беше срасната во падините на планината(Петрино).Со секој чекор бевме се поблиску до другата падина на планината .Моменти кои за нас како да беа вечност,но всушност траеа само еден миг,еден трепет од окото.Во тој момент кога ја поминавме платформата како да зачекоривме на друга планета ,како да зачекоривме во друга димензија.Како да зачекоривме во земјата на личотијата.

Ваква убавина не може да се опише со зборови или како што рече татко ми пак подзинавме ,едноставно беше прекрасно ,

како што би рекла мама чудествија.

Седнавме во еден летниковец и татко ми  го остави ранецот на масата што цело време скоро љубоморно го носеше на грб и ни рече лапајте јас скоро со плачење му реков жално татооо бе па што да јадеме ,а тој само се насмевна и ни рече отворете го ранецот и што ќе најдете се да изедете.

Кога го отворивме ранецот пак останавме подзинати.Утрото додека ние спиевме тато ни купил скара(кебапчиња, увијачи). Во тој момент ги забележивме и првата помош и јажињата.Кога го прашав зашто му се овие работи тој ми рече биди стрплива кога ќе се симнеме се ќе ти кажам и пак ни рече лапајте сте

заслужиле , а јас ќе одам да видам што има надолу.

Кога се врати по некое време му се гледаше на лицето дека е многу радосен па седна и тој да лапне нешто.Додека јадеше ни рече јадете и ќе ве прошетам малку по планината има патека поред рекичката(Сушица) која се слушаше цело време а не можевме да ја видиме.

Стварно беше чудествие како што велеше мајка ми како да застанало времето ,прекрасна природа.

Сонцето како да немаше сили или пак како да не сакаше да допре до земјата ,а можеби и високите раскошни разеленети дрвја не го пуштаа да допре до земјата чувајќи ја љубоморно оваа убавина само за себе и за своите жители.Се слушаа само прекрасните звукови на природата и нашите воздишки дури и Јован беше мирен.

Ослободете ги сите сетила велеше татко ми и ужувајте бидејќи овие моменти и да се плати не може да се доживеат.

По кратката прошетка низ планината(Петрино) пак ја разгледавме црквата сега без брзање за да ги видиме сите нејзини убавини со безброј слики и клипови(за кои беше задолжена мајка ми бидејќи Јован сакаше везден да биде кај тато во раце (беа сраснати еден со друг како калинка со своите зрнца ,а и само тука се осеќаше сигурен).

Си наполнивме свежа вода од чешмите кои беа со изворска вода донесена од страна на месното население од црквата Св Никола.
Сега ќе почнеме со спуштање ни рече татко ми и не опомена да пазиме бидејќи може да биде многу , многу поопасно и затоа да внимаваме каде газиме и да се потпираме на стаповите( кое татко ми доста сликовито ми го објасни морав и да пробам пред него два три пати за да види дали сум

разбрала).

Со тешко срце со солзи во очињата ама и со полна душа радости мораше да дојде до разделба со тоа парче рај.

Во овој период и батеријата на апаратот ни се испразни како што рече тато и тој жали што ќе си одиме од оваа прекрасна убавина и се потсети на еден цитат од песна на неговиот другар Горан Анчевски кој со полно срце убавини и оловни нозе си одел од Св Јоаким Осоговски:

„Понекогаш,
и убавината можела да растажи.“

Претпазливо почнавме да се спуштаме по патеката јас бев прва па тато и Јован на крај мама.

Само што ги направивме првите чекори надолу Јован почна да се буни и да бара да се врати кај мама а штом ја бараше мама се знае што сака ,сака да папа.

Татко ми го крена во раце и почна да се спушта по патеката но полека за да може мама да ги стигне и да го земе Јован.

Јас за тоа време си земав една сламка во рацете и се спуштав полека надолу ,арно ама тато ме приметил и почна со малку повишен и строг тон на гласот да ми збори да ја фрлам сламката за да не ми го одвлекува вниманието и да се концетрирам на патеката за да не дојде до несакани последици.Го послушав одма без размислување бидејќи како што раскажав претходно тој груб глас мене ме смируваше и ми влеваше само доверба.знам дека ми мисли добро.

Продолживме со спуштањето по стрмната патека која од левата страна имаше амбис до недоглед ,а до десната карпи.

За време на целиот пат не пратеа прекрасни волшебни пејсажи кои како да не ги приметувавме кога се искачувавме бидејќи бевме премногу задлабочени во искачувањето.

Татко ми се воодушевуваше и само подвикуваше „ииии што ти е природа бре“.Се слушаа само нашите чекори ,штурците и гласот на Јован кој сакаше да папа.

Татко ми велеше дека ќе одмориме кај пештерата бидејќи има малку повеќе место за да може Јован да папа ,а и ние ќе

земеме „душа“ за понатамошниот дел од патот.

За цело тоа време за да биде мирен мама го носеше Јован и како што ни раскажа подоцна од страв и се треселе нозете на што татко ми се изнасмеа и и рече „хахахаха ја цело време го носам а ти плачеш“ .

За кратко време дојдовме и на тој дел кај пештерата и додека Јован папаше јас и мајка ми ќе се погледневме ќе ја погледневме и пештерата ,а татко ми низ насмевка ни велеше ааа знам што сакате ,сакате да ме изеде мечката ама не одам да ја сликам пештерата така да си знаете.

По краткиот одмор лекаполека пак почнавме да се спуштаме по стрмната патека.Но сега нозете ни беа лесни како перце ,а во душата бевме тешки еден тон од убавини.

Кога се спуштивме кај автомобилот прво татко ми како секогаш направи еден круг за секој случај да не има некоја животинка да не исплаши потоа ни ја подаде кесата со чипсови , смоки. . .

Седнавме да се одмориме под раскошната сенка на еден орев и додека лапавме од чипсовите почна татко ми да ни раскажува како тој го видел моето патешествие.

Со ситни чекори
поминуваше покрај карпи , дрвца , тревки . . .

храбро ги менуваше планинските декори
и изнудуваше од мама , од тато насмевки.

Јас скоро со плачење пак му реков жално татооо бе како да осетив дека сака нешто друго да ни каже ,а тој само се насмевна и рече ај сега озбилно.

„Храбро без страв со големо воодушевување и инстикт како големите авантуристи се искачуваше по стрмната патека од која и дивокозите бегаа ,која се граничеше со ивицата на амбисот со многу љубов и желба лекаполека сантиметар по сантиметар го совлада и последниот метар на патеката кон Св Богородица.

Кога почнавме со спуштањето кое можеби за тебе беше и поопасниот дел пак остана бестрашна и со сигирност на големите алпинисти се спушти назад кон Велгошти за цело време бележејќи ги прекрасните моментите преку камерата

на својот мобилен телефон“.

Сепак главната премија е моја рече татко ми кога ги видов вашите лица како бликаат од среќа и радост и кога го слушнав звонливиот глас на Анамарија:
„тато , тато кога ке одиме од другата страна на планината те молам носиме и од таму“.

Ајде сега станете да се гушнеме сите и да си одиме ,а утре здравје што ќе ни даде господ тоа ќе биде.

Влеговме во автомобилот и се вративме во Охрид ,а меморијата ни беше исполнета со прекрасни сеќавања.

Photo-0006 (1)

од 19-8-2012       :) magare edno :P :P hahaa

Photo-0061

DSC01057

Tрн вo Oko

Posted on април 1st, 2010 in Некатегоризирано од mastape

МАНИАК СУМ ПРАВ

АБ НОРМАЛ,АМА ЗДРАВ.

СТАР СУМ,СЕ БЛИЖИ ЗАЛЕЗОТ

ТИВКО СЕ НАЗИРА ИЗЛЕЗОТ,

А ДА НЕ ГО ЗГРЕШИВ ВЛЕЗОТ.

ПЕ.ЕРСКОТО ВО МЕНЕ ОЖИВУВА

Е СЕГА ВАКА ЖИВОТОТ МИ СЕ ОСЛИКУВА.

ТРН ВО ОКО СУМ ИМ НА СИТЕ

РЕВОЛТИРАНО МИ ВРВАТ ДНИТЕ.

НЕ ГИ САКАМ АРАМИИТЕ.

ВЕСЕЛ РАСПОЛОЖЕН

ОД МАЛ СУМ МНОГУ СЛОЖЕН.

ОКО ЌЕ ТИ ИЗВАДАМ

КОГА НЕМАМ ШТО ДА ЈАДАМ.

ОПАСЕН СУМ И ДУШЕВНО КОГА СТРАДАМ

3 СОЛЗИ - Copy (4) - Copy1415-1435/1-ХII-2009

Стари кодошишта

Posted on септември 24th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СТАРИ КОДОШИШТА

НЕМА ОЛОШИ

НЕМА КОДОШИ.

НЕМА НИ ШПИУНАЖА

СЕ Е КАМУФЛАЖА

И МОЗОЧНА МАСАЖА.

НЕМА ШТО ДЕ СЕ КРИЕ

СЕКОЈ МОЖЕ МИРНО ДА СПИЕ,

НЕМАМ ШПИУНСКО ДОСИЕ.

НЕМАМ ШПИУНСКА СУДБА

НЕ СУМ ДЕЛ ОД УДБА.

НЕ СУМ ДЕЛ ОД ОЗНА

ИМАМ ДУША ПРОЗНА

И КАРМА МАЛЕРОЗНА.

НИКОЈ ДА НЕ ВЕ ПЛАШИ

НЕМА ВО МАКЕДОНИЈА ПЕТОКОЛОНАШИ.

ТИЕ СЕ СТАРИ ДОКУМЕНТИ

ОД КОМУНИСТИЧКИТЕ МОМЕНТИ

КОГА НЕ НИ ТРЕБАА МЕДИКАМЕНТИ.

КОГА ЖИВОТОТ БЕШЕ КАКО СКАЗНА

КОГА МИСЛАТА НИ БЕШЕ МОНОФАЗНА.

ДОСИЕА НА КОДОШИ И ШПИУНИ

ДОСИЕА НА СИТЕ УДБА ПИУНИ.

ПОДОБРО ПАНДОРЧЕ* ДА СЕ ОТВОРИ

ОТКОЛКУ  ПОЛА МАКЕДОНИЈА ДА СЕ ПРИТВОРИ.

АКО СЕ ОТВОРАТ ДОСИЕАТА КОДОШКИ

СИТЕ ЌЕ ФАТАТ ВОШКИ

И ЌЕ ЖИВЕАТ ОД ТРОШКИ.

ВЕ ЛАЖАТ ОВИЕ СТАРЦИ

ДА БАРАТЕ ШПИУНИ КАЈ ПИЛИШТАРЦИ.

ВРАТЕТЕ СЕ НИЗ ВРЕМЕТО

ПОГЛЕДНЕТЕ ОД КАЈ ИМ Е СЕМЕТО.

ВО ОВАА ГРМУШКА

ЗАЈАКОТ ЛЕГНАЛ.

НИЗ ВЕКОВИ СЕ ШУШКА

НА СИТЕ СРЦАТА ИМ ГИ СТЕГНАЛ.

КРУШКА ПАЃА ПОД КРУШКА

НА СВОИТЕ ТРГААТ СО ПУШКА.

Прим.авт.

ДЕНОВИТЕ ГИ ТРОШИМЕ ПО СТАРСКИ

НА ОСТРОВИТЕ ФАРСКИ

ОД КОДОШИТЕ ПРИМЕТЕ ПОЗДРАВИ ДРУГАРСКИ.

Последна вест:

КОДОШКАТА АРХИВА

НИ ДОЛЖНА НИ КРИВА,

БЕЗ ТРАГА И ГЛАС ИСЧЕЗНА.

ДРЖАВАВА ПАК КАКО ДА СЕ ЗЕЗНА.

*ПАНДОРИНА КУТИЈА                                                        3и4- IX-2009

th_calimero16

<!– –>

21 Responses to ‘СТАРИ КОДОШИШТА’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘СТАРИ КОДОШИШТА’.

 1. polard said,

  on март 24th, 2010 at 5:10 pm

  МАСТАПЕ Друже стари
  нема да ти стихувам
  само ке ти се восхитувам
  И вистината Твоја шо збори
  На некој Кодош ке го изгори

  Бидими поздравен… :D )))

 2. mastape said,

  on март 24th, 2010 at 5:17 pm

  хахаха фала на посета хаха

 3. alexandro said,

  on март 24th, 2010 at 5:21 pm

  Мастапе,
  Мој наклон! :)

 4. on март 24th, 2010 at 5:31 pm

  уште ритам фали,
  и цел град да се спали.
  вакво нешто му требаше на блогов,
  да го растрга смогот.
  едноставно паѓам на вакви редови,
  преку кур ми е од бедови.
  поздрав до тебе ма-ста-пе
  и само така да ос-та-не…
  :) :) :) :)

 5. amorodor said,

  on март 24th, 2010 at 5:39 pm

  МаСтаПе Оригиналноста твоја
  Навистина збори
  Некој ќе гори некој ќе гории! :)

 6. yoblow said,

  on март 24th, 2010 at 5:44 pm

  абе ќе горат ама прво на нас ќе ни изгорат живците

 7. mastape said,

  on март 24th, 2010 at 5:46 pm

  da,da nemame zezervi
  za starive nervi,
  a ne moze ni da se menuvaat servi
  nema preserviraj
  tuku ne me diraj
  begaj samo ne me nerviraj. . .

 8. polard said,

  on март 24th, 2010 at 5:49 pm

  Sho be Blow moj stari
  Denes site gi zbira vo edno kombi
  Dur stignesh vo Shutka
  Ke istovarish samo ZOMBI… 8-)

 9. mastape said,

  on март 24th, 2010 at 5:54 pm

  ako ne nestradaat od svoite „bombi“
  uste vo kombi

 10. polard said,

  on март 24th, 2010 at 5:58 pm

  E togash ke se sobiraat samo muvi
  kje ostanat samo koski suvi…

  M a s t a p e prorabotiiiii razbraaaaa :)

 11. mastape said,

  on март 24th, 2010 at 6:03 pm

  хахаха па се надевам(ни случајно ни намерно не читај се НАДЕНА) хаха

 12. on март 24th, 2010 at 6:06 pm

  рими паѓаат,
  зборови напаѓаат,
  сатисфакција во големи количини,
  и после кажете дека блогот не чини.
  ајде сите напунете по една чаша,
  пошто времево надвор е каша.
  овде интересно ми стана,
  ќе ве носам сите во апсаана :)

 13. mastape said,

  on март 24th, 2010 at 6:08 pm

  МАЈСТОР ЗА ГЛУПОСТИ

  Кога ќе се свртам позади себе
  гледам ништо во животов,
  не сум направил како што требе.
  МИ МИРИСА КАКО ДА СУМ ГОТОВ.

  Уште што не бев во апс
  ЗА ДА БИДЕ ПОТПОЛН МОЈОТ КОЛАПС.

  За глупости правење
  и во .омна давење,
  ……………………….
  ……………………….

 14. on март 24th, 2010 at 6:15 pm

  еве уште еден коментар,
  да го попунам овој инвентар
  :) :) :) :) :) :) :)

 15. polard said,

  on март 24th, 2010 at 6:20 pm

  Mastape sepak ova ne e Kino
  Aj sega otvori od toa Staro vino
  Pred da legneme da spieme
  Kje treba ubo da se napieme… :)

 16. mastape said,

  on март 24th, 2010 at 6:26 pm

  ако се напиеме
  може по грешка да се набиеме
  па стомак да добиеме
  нема да може да скриеме
  дека газот од јајца го триеме
  и со кожно црево го миеме . . . хаха

 17. polard said,

  on март 24th, 2010 at 6:29 pm

  hahahahahaaaaaa to Mastape :) )))))

 18. mastape said,

  on март 24th, 2010 at 6:31 pm

  ……………………………..
  ………………………………

  ЗАТОА СУМ ЗА ВАКВА ПЕСНА ИНСПИРИРАН.

  СО ОВОЈ МОЈ НАСТАП Е
  КАЖАНО СЕ,
  БРАВО МА-СТА-ПЕ.

  23ч.00м.-23ч.40м./26-IХ-2009

 19. on март 24th, 2010 at 6:54 pm

  стварно браво,
  ти луда главо :)

 20. mastape said,

  on март 24th, 2010 at 7:02 pm

  не е ЛУДА ама чури
  и е страв секој сака да и тури
  во кратерот да и загњури
  додека беше луда
  правеше триста чуда
  да стави се на муда
  да цица од груда. . .

 21. on март 24th, 2010 at 7:25 pm

  да иде на бермуда,
  да игра како баракуда,
  да се дружи со буда,
  ама у душа како ЈУДА!!!

Плаза

Posted on април 2nd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ПЛАЗАЕ ГЕЈ ЕЦ ВО ПЛАЗА

Нема душа жива
invinsible кога плива
со неговата дива.

Во ПЛАЗА, во чошот тамо
L ninja вози само,
а Gjoroski во претклон вежба рамо.

Не не плаши ништо живо

безбедноста во ПЛАЗА е на големо ниво.

Денес во ПЛАЗА главен е 100јmenov
кого сака пушта во базенов.

Спремен е тоа човек
го трењира и фудбалскиот бек.

Не е веќе анонимус
јако вежба латисимус.

Најдобро денес да чутиш
за да не го налутиш.

Затоа,пазете се бидете кротки
ќе ве овековечи и низ фотки.

ЛЕВО ДЕСНО САМО СЕ ЅВЕРИ,

И СПРАВИТЕ ГИ МЕРИ.

АБРЕ МАНИАЧИШТЕ

СТАРО ПАЗАЧИШТЕ.

ОД ГЛЕДАЊЕ НЕМА ФАЈДЕ,

А МОЖЕ И ШИПКАTA ДА ТЕ НАЈДЕ.

МаСтаПе ЅВЕРИШТЕ

СТАРО ПЕ.ЕРИШТЕ,

ВО ПЛАЗА ГЛАВНО ВОАЈЕРИШТЕ.

ПРИМ.АВТ.

ФАТИ СЕ ЗА ШИПКА

МОЖЕ ЌЕ ПОЧНЕ ДА ТИ РИПКА.

ПЛАЗА ТЕРЕТАНАТА Е ГЛАВНА

КОГА ЌЕ СЕ СОБЕРЕ ХЕРКУЛЕС ТАЈФАТА СЛАВНА.

16-I-2010ПУСТИ Е ГЕЈ ЖЕЛБИ

Манута

Posted on јануари 10th, 2011 in поезија од mastape

М А Н У Т А

Кога имав години пет,

мислев се е убаво на овој свет.

По година две

ми стана јасно све.

Не тече  млеко и мед,

веќе и за леб се чека ред.

НЕ МИ ЛЕСНО НИ МЕНЕ

КОГА ЌЕ СЕ СЕТАМ НА ТЕБЕ.

СЕ УШТЕ СРЦЕВО МИ ВЕНЕ

ВЕЌЕ НИКОЈ НЕ МИ ТРЕБЕ.

Сакав да живеам додека бев млад,

но како кога умирав од глад.

Сите што работеа

над  глава ми баботеа.

Работи како што било,

но за работа треба злато кило.

НЕ МИ Е ЛЕСНО НИ МЕНЕ

КОГА ЌЕ СЕ СЕТАМ НА ТЕБЕ.

СЕ УШТЕ СРЦЕВО МИ ВЕНЕ

ВЕЌЕ НИКОЈ НЕ МИ ТРЕБЕ.

Сега сум стар,

мислам на тебе другар.

Се уште работа барам,

но веќе не се карам.

Велат за работа треба ВАЛУТА

ГОТОВО МЕ ВИКА МАНУТА.

img121_resize1985

Заслуги

Posted on јануари 26th, 2011 in поезија од mastape

ЗАСЛУГИ

Сите бараат девиза,

ми мириса на нова економска КРИЗА.

Останавме на лук и вода,

велат тоа е во МОДА.

Се подготвува нов напад

мора да бегаме на ЗАПАД.

Динарот и понатаму паѓа,

во секој од нас сомнеж се РАЃА.

Се накотија модни креатори,

не скубат како ПАТОРИ.

Сите што се стари,

велат што ќе ти се ПАРИ.

Важно е да си жив и здрав,

а те работат како БРАВ.

Со гордост зборуваат за нашата младина.

Ја шутнаа низ најкосата ПАДИНА.

Ни читаат лекции,

овде нема ПРОТЕКЦИИ.

Како за тебе така и за другите.

Се е според ЗАСЛУГИТЕ.

И НА КРАЈОТ.

НЕМА МЕСТО ЗА НАС НИ ВО РАЈОТ.

1986КИКИРИКИ ДАГЛАС

Рогати

Posted on септември 7th, 2011 in поезија од mastape

РОГАТИ

СЕ ФАЛЕШЕ ПРЕД НАСОБРАНАТА МАСА

ЈА ОПРАВИВМЕ СРЕДНАТА КЛАСА.

ГИ ПОТОПИВМЕ БЕДАТА И НЕМАШТИЈАТА

ДЛАБОКО ЈА ЗАКОПАВМЕ И СИРОМАШТИЈАТА.

Додека се фалеше така
на устата осети рака.

Устата некој му ја затна
И ВИКНА.НАРОДЕ!СРЕДИНАТА ЗЛАТНА

ЈА ОДНЕСЕ МАТНА.

До кога ќе не лажат
зашто еднаш не ни кажат:

ЗАКОНИТЕ ЗА СЕКОГО ИСТО НЕ ВАЖАТ.

ПРОЛЕТЕРИ И КАПИТАЛИСТИ
И ПРЕД БОЖИОТ СУД СИТЕ НЕ СМЕ ИСТИ.

ПОВЕЌЕТО ОД НАС И ЖИВИ ГИ ЈАДАТ ГЛИСТИ.

Ни ги исцицаа штедните влогови,
секогаш ни набиваат рогови.

ТАКВИ СЕ НАШИТЕ СНОБОВИ.

СИРОМАШНИ И БОГАТИ

РОГАТИ И ШУТИ.

ТЕШКО ОД НИВ ДА ИЗЛЕЗАТ СУРОГАТИ.

ЗАТОА НИКОЈ НЕ ИМ СЕ ЛУТИ.

Еее мој роде
ЕМ Е ШУТО ЕМ БОДЕ.

ЧУВАЈ СЕ ОД ВАКВИ НАРОДЕ.

ТАКВА НИ Е СУДБИНАТА

ПРАЗНИТЕ ГЛАВИ ДА НЕ ВЛЕЧАТ ВО ДЛАБИНАТА

И ДА НЕ УДИРААТ ВО СЛАБИНАТА.

КАКО МАСЛО И ВОДА СЕ СОГЛАСУВАМЕ

БЕЗ ЗАШТИТА НЕ СЕ ОНАДУВАМЕ.

НИЕ РОГАТИТЕ СЕКОГАШ ТРУДНИ ОСТАНУВАМЕ

И ПАК НЕ СЕ ПОРОДУВАМЕ.

27-31 јуни 2009

МаСтаПе Трн во око

Posted on февруари 13th, 2011 in поезија од mastape

МАНИАК СУМ ПРАВ

АБ НОРМАЛ,АМА ЗДРАВ.

СТАР СУМ,СЕ БЛИЖИ ЗАЛЕЗОТ

ТИВКО СЕ НАЗИРА ИЗЛЕЗОТ,

А ДА НЕ ГО ЗГРЕШИВ ВЛЕЗОТ.

ПЕ.ЕРСКОТО ВО МЕНЕ ОЖИВУВА

Е СЕГА ВАКА ЖИВОТОТ МИ СЕ ОСЛИКУВА.

ТРН ВО ОКО СУМ ИМ НА СИТЕ

РЕВОЛТИРАНО МИ ВРВАТ ДНИТЕ.

НЕ ГИ САКАМ АРАМИИТЕ.

ВЕСЕЛ РАСПОЛОЖЕН

ОД МАЛ СУМ МНОГУ СЛОЖЕН.

ОКО ЌЕ ТИ ИЗВАДАМ

КОГА НЕМАМ ШТО ДА ЈАДАМ.

ОПАСЕН СУМ И ДУШЕВНО КОГА СТРАДАМ     1415-1435/1-ХII-200915718_102167586489117_100000876287408_36721_1265421_n

http://www.scribd.com/mherkules

Прошетка

Posted on јули 8th, 2011 in поезија од mastape

La_linea

ПРОШЕТКА СО БРАТ МИ

МЕ ШЕТА ТАКА

ДРЖЕЈЌИ МЕ ЗА РАКА,

ВО РОДНИОТ МИ ГРАД

МЕ ШЕТА ТАКА РОДНИОТ МИ БРАТ.

Ова е куќата на МАЈКА ТЕРЕЗА
не се чуди има 2-3 влеза.

Овде порано се гледаше ХОТЕЛ ЈАДРАН.

Сега е скриен од новиот бран.

На објекти и згради

КОЈ СТИГНЕ НИЗ ЦЕНТАРОВ ГРАДИ.

За сега уште на плоштад личи

КОЈ КАКО САКА НИЗ НЕГО БРИЧИ.

СЕ Е ВЕЌЕ КАЖАНО,СЕ Е ВЕЌЕ ВИДЕНО

СЕ Е БРАТ ВО ПРОПАСТ ОТИДЕНО.

Ме води преку МОСТОТ КАМЕН
уууу абе на овие им нема рамен.

Овде нема каде да падне игла
а не како некогаш да испиеш пиво кригла.

Без број нови зданија
и од оваа страна направија.

БРАТ и ова е нивна метанија

МНОГУ ФИНАНСИИ ПО СМЕТКИ СИ СТАВИЈА.

ОСЕЌАМ ВО ДУШАВА ДЛАБОКО

БОЛКА ГОЛЕМА.

МИ ЗБОРИ:ОВДЕ ЌЕ СТАВИМЕ ОКО.

ЌЕ ПУКНАМ НЕМА ДИЛЕМА,

ГО СЛУШАМ:ВО БАРОК,ВО РОКОКО

МОРА ДА ЈА ПРЕКИНАМ ОВАА РОМАНСА

ИНАКУ ОТИДОВМЕ КОН РЕНЕСАНСА

НЕМА ДА ИЗДРЖАМ,НЕМА ШАНСА.

МИ ИЗЛЕГОА ЦРЕВАТА

ПРАВО НА ТРЕВАТА.

БЛУЈАМ НЕ МОЖАМ ДА СЕ СОПРАМ

ВАКА ДНОТО ЌЕ ГО ДОПРАМ.

ЧУДНО.ПОЛЕКА МИ СЕ СМИРУВА МАЧНИНАТА,

А НЕ ИЗЕДЕ ТЕМНИНАТА.

НИЗ ВОЗДУХОТ СЕ ОСЕЌА,

ИМААТ ГОЛЕМА АРАМИСКА ГЛАД

ПАЛЕТЕ ЗА ДУША СВЕЌА

ГОТОВО ГО НЕМА МОЈОТ ГРАД.

ВО МЕНЕ САМО БЕС ОСТАНА

НЕ Е ОВА МАФИЈА УРБАНА.

МОЖЕБИ Е БАНАЛЕН

НО ОВОЈ СИСТЕМ Е РЕАЛЕН

СО АМИН НА ВЛАСТА И ЛЕГАЛЕН.

ЦЕЛИОТ СИСТЕМ НИ Е МАФИЈА

ЦЕЛИОТ ЖИВОТ НИ Е ПОРНОГРАФИЈА.

31-I-2010

Колешка

Posted on декември 22nd, 2010 in поезија од mastape

КОЛЕШКА

СИ ИМАМ МАКА ТЕШКА

СЕ ЗАЉУБИВ ВО КОЛЕШКА.

СЕКОГАШ ПО ГЛАВА МЕ ЧЕШКА

СТРАВ МИ Е ЌЕ НАПРАВАМ ГРЕШКА.

Мојата љубов е силна

кон мојата КОЛЕШКА милна.

Има задница двокрилна

ЗАТОА МИ Е МНОГУ СЕКСИПИЛНА.

КОЛЕШКАТА на прељуба ме тера,
а јас си ја сакам само Вера.

Хаха двете се по моја мера

МОРЕ ЖЕНА МИ ОД ДОМА ДА НЕ МЕ ИСТЕРА.

Ај за Вера си чути
ама за КОЛЕШКАВА многу ми се лути.

И ста.от ќе го вкрути

НЕ МЕ ЧУДИ И АКО МИ ПОБЕГНЕ СО МАРУТИ.

ПОДОБРО ЖЕНА МИ И ВЕРА ВО РАКА

ОТКОЛКУ КОЛЕШКАТА НА ГРАНКА.

ЈА РЕШИВ И ОВАА МАКА

НЕ Е ЗА МЕНЕ,КОЛЕШКАВА Е ТАНКА.

А И ЖЕНА МИ НЕ ЈА САКА

ЗАТОА ШТО ИМАЛА СЕЛСКО ИМЕ:ВАНКА.

ПАК ВО РАЦЕТЕ САМО СТАПОТ МИ ОСТАНА.

МОЕТО ТРИО ПАТОТ ГО ФАНА.

МОЖЕБИ ОВА Е ДОБРАТА СТРАНА.

1и2-IV-2010Breann McGregor - у бассейна (BIG TITS) _11_resizestrong_women_16

Клупа

Posted on јули 5th, 2011 in поезија од mastape

КЛУПА

Во среде

затруениот град
прекрасна природна
оаза.

Тука на мојата
КЛУПА се осеќам
вечно млад.
На КЛУПА си седат
и среќни мисли

си редат

заљубени;фамилии;
пензионери,
а богами и
по некој пазач.

Од сите видови,
од сите сорти не има,
не има и такви

само малку мир

што бараат
и со очите
по минувачките

што шараат.

Си седам во паркот
на КЛУПА,
а срцево
само по тебе
ми лупа.

Си седам и
ги слушам
жабите
како крекетаат
и тие сомене

како да

те чекаат.
А тебе пак
те нема
касниш

како обично,
сепак замене
ти си моме
најлично.

Хахаха а и
кога те нема

се осеќам

одлично.

Голтка по голтка
си најдов утеха
во чајот леден,
во моментов
само тој ми го
прави животов

меден.

Можеби не е

косено

можеби е

како депонија
но сепак,

на душава моја
искината како партал
како мелем на рана

оваа КЛУПА

и делува.

Само во градскиот парк
само на мојата
КЛУПА
душата ми

зацелува.

Си велам
па зашто оваа
убавина

со друг

да ја делам.

Зашто кога
сам на оваа

КЛУПА

најубаво
се веселам.

14/16 и 17 -05-2011

162839_150280558354458_100001175451241_240985_1677095_n

Сограѓани

Posted on декември 19th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

1253691474_422

СОГРАЃАНИ

Не е проблемот што градите,
туку што многу крадите.

Е ова тоа што не провоцира
затоа не ве оставаме на мира.

Не е проблем во спомениците,
туку што ни ги дигате нозете на рамениците.

Во нашиов кодекс
нема место за братски секс.

Не е проблемот во мостовите,
туку што ние ги плаќаме цеховите.

Грбот народен
со милион ками е избоден.

Не е проблемот во објектите верски,
туку што се понашате ѕверски.

Мразите се во вашата околина
душата само за профит ви зина.

Не е проблемот во барокот,
туку што ни го скратувате рокот.

На животот,на младоста
покрај вас ја заборавивме радоста.

ДРАГИ СОГРАЃАНИ ОВА НИ Е ПРОБЛЕМОТ:

2014?! АБЕ ПРЕГОРЕН ВИ Е КАЛЕМОТ.

БАРЕМ ЕДЕН ПОТЕГ

НА НАШИОВ СТРАТЕГ

ДА Е НА ВРЕМЕ,ДА Е НА МЕСТО

ЗА ДА НЕ ГO ПЦУЕМЕ ТАКА ЧЕСТО.

ПРИМ.АВТ.

НА ПОЛНАВА МЕСЕЧИНА

СЕ СЛУША МУЗИКА ОД ДАЛЕЧИНА.

ДОСТА БЕШЕ РАЗБУДИ СЕ . . .

НА ВАКВИ  НАРОДЕ НЕ НУДИ СЕ.

9и15-II-2010

Електронска среќа

Posted on декември 20th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

bondageЕЛЕКТРОНСКА СРЕЌА

ОВАА ВЛАДА ГО ШЕТА

СЕКОЈ ШТО НЕ И СМЕТА.

Преку електронска лотарија
сонот си го остварија.

Преку пилешко и ориз
долетаа во Париз.

Дојде време и Мона Лиза
да ја видиме без виза.

Од Александар Велики
се гледаат сите драгоцени слики.

Лувр,Монмартр,Сена
се е во електронската цена.

Нотр Дам,Трокадеро,Ајфеловата кула
сега и таа за Македонија чула.

Во нашава држава Македонска
и среќата е електронска.

Во ова време блудно
да се надеваш на среќа е залудно.

Среќата како да не одминала,
а владава само за добивка зинала.

Владава како да ни го спопика.

И преку електроника
пак си ја избраа Моника.

ДО ТУКА ЛИ СТАСАВМЕ

ЗА ОВА ЛИ ГЛАСАВМЕ.

ВО ЕЛЕКТРОНСКА СРЕЌА КОЈ ВЕРУВА

САМИОТ СЕБЕ СИ,СИ ГО ЗБИБЕРУВА.

НЕ МАТКААТ ЗА НАЈМАЛА СИТНИЦА.

ЗА ВАКВИ САМО КРАСТАВИЦА

ПА ПРАВО ПО ГУЗИЦА.

21-ХII-2009

20z4ec0_resize

Феникс

Posted on јули 26th, 2012 in поезија од mastape

ФЕНИКС

КАТАСТРОФАЛНИОТ ПОТРЕС

ПРЕДИЗВИКА ГОЛЕМ ЗЕМЈОТРЕС.

ПОД СКОПСКИТЕ РУШЕВИНИ

ГОЛЕМ БРОЈ НА НЕВИНИ.

Сонцето му намигна
и како ФЕНИКС го издигна,
од рушевините,од пепелта.

СТИГНА СКУПИ ДО ЦЕЛТА.

Се уште ги слави

победите над сите поплави.

Од поробувачите смели
изгорен до темели.

Безброј пати

и чумата ја фати.

ПАК ОД ПЕПЕЛТА СЕ ВРАТИ.

Секогаш се воздигнува
секогаш се обновува.

КАКО ГОСПОД ДА ГО ЧУВА.

ВО СЛАВНАТА ИСТОРИЈА

НИ НАЈГОЛЕМИТЕ НЕ ГО ПОКОРИЈА.

МНОГУ ШМИЗЛИ,ДРВА,ЗАЉУБЕНИ . . .

НИЗ СКОПЈЕ КАКО ДА СЕ ИЗГУБЕНИ.

МНОГУ МАСКИ,БИКОВИ,БАЛЕРИНИ. . .

НИЗ СКОПСКИТЕ УЛИЦИ ФИНИ.

ВАКВА Е СЕГАШНОСТА

НАВИДУМ ПРОСТА,

А ОД КРАЖБИ НЕ ИМ Е ДОСТА.

ВО ДЕНЕШНИНАТА

ЌЕ ГО ЈАДЕ ТЕМНИНАТА.

ОД РАЗНИ СТРУЧЊАЦИ,ГЛУПАЦИ. . .

ШТО ИМААТ ЗИНАТИ ШУПАЦИ,

ЗА МАТЕРИЈАЛНИ ДОБРА.

КАДЕ ЛИ САМО ВАКВИТЕ ГИ СОБРА.

4-I-2010StarazeleznickaOficerski_dom

Е ОВА Е МКД 2

Posted on февруари 18th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

Е ОВА Е МКД  2

И МВР ГИ ЧИТА МОИТЕ ПЕСНИ

И ОП,СТАНАА БЕСНИ.

Почнаа да приведуваат,
само дали ќе го сочуваат
во затвор.
ДА НЕ НАЈДЕ НЕКОЈ ОТВОР.

ИМА “НАРОДОВ“ ПРОТЕКЦИЈА

МАНУ ПРАВИ КОРЕКЦИЈА.

Многу плачковци,
многу мочковци,

многу влечковци,

А СЕ ПРАВАТ ГОЛЕМИ ДЕЧКОВЦИ.

АБЕ КАМАТАР

ДОСТА Е ОД ТЕАТАР.

Утре пари да им исплатиме,
аптеките да си ги вратиме,
маките да си ги скратиме.

ДА ПОЧНЕМЕ ДА РАБОТИМЕ.

ОВА СЕ НЕДЕЛНИТЕ ВЕСТИ

ПАК НЕКОЈ НЕ МЕСТИ.

АФЕРИТЕ КАЈ НАС СЕ ЧЕСТИ.

МАРИХУАНА

ДУШЕВНА ХРАНА

УШТЕ ОВА НИ ОСТАНА.

1920-2040/23-IХ-2009

Гемиџии

Posted on април 28th, 2012 in поезија од mastape

СОЛУНСКИ АТЕНТАТОРИ

(ГЕМИЏИИ)

28 АПРИЛ  1903

Французите солзи ронат,
бродот „ГВАДАЛКИВИР“е потонат.

Најдобри мини правел
ГЕМИЏИЈАТА ПАВЕЛ.

МЕЧЕВ,ТРЧКОВ и АРСОВ прават хаос во железницата,
возот почнал да лета во темницата.

Возот ИСТАНБУЛ-СОЛУН слета,
не ни е повеќе мета.

29 АПРИЛ 1903

…………………………….

……………………………Atentatori_resize

Иритиран

Posted on мај 5th, 2012 in поезија од mastape

ИРИТИРАН

Ѓороски банирајме на време
зашто решив ќе прскам насекаде семе.

Бидејќи добро ме знеаш,
немој после да се каеш.

Повеќе Ма-Сте-Пе да никнат
во сите дупки да им се потпикнат.
И по сите на глас да викнат.

На сите ќе им плаќам алиментација
само заради заебанција,
а и лична сатисфакција.

Што да правам имам јака вилица
заради неа ми пати газот

ама сепак не пуштам солза.

Мојава глава сешто трпи,
но од вакви само повеќе сила црпи.

Ќе ги расцепам како стари крпи.

Голем сум сератор,
а уште поголем оратор.

Не се плашам ни од двоглав вибратор.

Од ништо не ми е страв
додека ста*от ми е прав,
а и имам задник здрав.

Што сè не издржа до сега
без туѓа нега,
стално на мангупите пред нос им бега.

Многу сум иритиран
и револтиран,
што сум бадијала баниран.

Затоа сум за ваква песна инспириран.

Со овој мој настап
кажано е с
è,

браво Матае.

*в;п;с;н . . .

2300-2340/26-IХ-20099fd65086fa385e73d0d41b394dcf7b8e

Стискавац

Posted on февруари 11th, 2011 in поезија од mastape

СТИСКАВАЦ

ЗА РААТ ДА СЕ ДОГОВОРИТЕ

СТАВЕТЕ ГИ ПОЛИТИЧАРИТЕ

ВО ЗАТВОРИТЕ.

Додека разговараме пријателски

ни прават финти селски.
За името не притискаат,
грижно рака ни стискаат.

Наша желба е ова голема
да ве ставиме во ЕУ шема.

Без референдум, договорете се со Грчка.

ВО ЛОНЕЦОТ НА ЕУ ПАК НЕШТО СЕ КРЧКА.

ДОСТА ВЕЌЕ ШТО НЕ СЕ ЗАТНЕТЕ

КАКО ДЕЦА СТЕ КОГА ЌЕ ЗАПНЕТЕ.

„ИМЕТО ПА ИМЕТО

ИНАЧЕ ЌЕ ВИ СТАВИМЕ ВЕТО.“

МОРЕ ДА ВИ ГО Е.АМ МАМЕТО!?

АБЕ ДА СИ ГО БУТНЕТЕ ВО .УПЕТО

И ДА МИ ГО ЈАДЕТЕ ОВА ПОД ПУПЕТО.

ПОМИНАА 100г. ОТКАКО НЕ РАЗДЕЛИЈА

И ОТКАКО ТУЃИНЦИ ВО ДОМОВИТЕ НИ ВСЕЛИЈА.

ИСТИТЕ И СЕГА НИ ПОМАГААТ !?

АБЕ ДА НЕ НИ ОДМАГААТ.

РАЗДЕЛБА ПАК КАКО ДА НЕ НИ БЕГА.

СВЕСТИ СЕ МАКЕДОНИЈО ОВА НЕ Е ШЕГА.

ПРИМ.АВТ.

РЕАГИРАЈ НА ВРЕМЕ

ИНАКУ ЃАВОЛОТ ЌЕ ТЕ ЗЕМЕ.

28-Х-2009

165_1waiting-for-you-2

НЕ,ВЛАДИНИ

Posted on февруари 19th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

400px-P_Eagle.svg

НЕ,ВЛАДИНИ   ОРГАНИЗАЦИИ

Околу 6000 НЕ,ВЛАДИНИ  ОРГАНИЗАЦИИ.

ЛЕГЛО Е ТОА НА МАЛВЕРЗАЦИИ.

Милиони евра вртат,

само кон партиите да се свртат.

Не се знае како функционираат,

КОЛКУ ЧЛАНАРИНА СОБИРААТ.

Со ЧИСТА душа негираат,

ЈАВНА ТАЈНА е како се финансираат.

Во служба на партиите се ставени.

ВО ПОЛИТИЧКИ ЛАВИРИНТ ЗАГЛАВЕНИ.

Со партиите тесно се поврзани,

А ГЛУМАТ НЕВРЗАНИ.

За нив никој нема чуено ,

а по сите имаат блуено.

Уште опинци немаат собуено,

А КОНТОТО ГО ИМААТ НАДУЕНО.

ШТО ПАРТИЈАТА МИСЛИ,

НЕ,ВЛАДИНАТА ЗБОРУВА.

НА НАРОДОТ МУ СКИСЛИ,

НА ПАРТИИТЕ ДА ИМ СЕ ДОДВОРУВА.

8 февруари 2009

Капитулација

Posted on септември 23rd, 2011 in поезија од mastape

КАПИТУЛАЦИЈА

ЏАБЕ МАТУРИРАВМЕ.

ИСТО КАКО ДА КАПИТУЛИРАВМЕ.

НА ГРЕШНО ОРО ИГРАВМЕ.

Бадиала учевме
бадиала се трудевме.

БАДИАЛА ЗНАЕЊЕТО ГО НУДЕВМЕ.

На нашава генерација,
политичарите и потпишаа капитулација.

НЕ БУТНАА ВО КАНАЛИЗАЦИЈА.

Повеќе не е дилема,
ако не си во партиска шема
РАБОТА ЗА ТЕБЕ НЕМА.

САМО ЗА ПАРТИСКИТЕ КАДРИ

ИМА РАБОТИ ЈАДРИ.

МЕ ТЕРАШЕ ДА УЧАМ

НА ИНТЕЛЕКТУАЛЦИТЕ ДА СЕ ПРИКЛУЧАМ,

А СЕГА НЕМАМ НИ ДА РУЧАМ.

ВО ОВАА ДРЖАВА ФИНА

НЕМА ИДНИНА.

ГОЛЕМА Е ТЕМНИЦА

ВО НАШАВА ЗАЕДНИЦА.

22 и 23-IХ-2009

Лешинари

Posted on ноември 21st, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЛЕШИНАРИ

Го вртам угоре погледот
тешко се гледаат и со двогледот.

Еве ги пак над нас вртат
чекаат политичариве да не усмртат.

Шаката во тупаница ја стискам
и на цел глас пискам
по народов врискам.

ОВИЕ ШТО КРУЖАТ НАД ГЛАВИТЕ НАШИ

Е ОД ОВИЕ СЕКОЈ МОРА ДА СЕ ПЛАШИ.

ОВИЕ НИ СЕ СМЕАТ ПОД БРК

СВЕСТИ СЕ НАРОДЕ ОВА ГОРЕ НЕ Е ШТРК.

ОВИЕ СЕ ЛЕШИНАРИ

ЖИВОТИНКИ ПРАСТАРИ.

Осеќаат дека крахираме
затоа над нас ги собираме
чекаат да колабираме.

На далеку се осеќа реата

што се шири од телата.
Неиздржлива е и смрдеата

низ градовите и селата.

ПОЛИТИЧКИВЕ ФАЦИ
НЕ НАПРАВИЈА  ЖИВИ МРТВАЦИ.

НИ СЕ ПРАВАТ ДРУГАРИ,
А НЕ НАПРАВИЈА ХРАНА ЗА ЛЕШИНАРИ.

25до29-I-2010

аауре

Близнаци

Posted on декември 27th, 2011 in поезија од mastape

jin-jang_20 - Copy (3) - Copy - CopyБЛИЗНАЦИ

ГЛАВАВА МИ Е ТАПАН,

А И ЦЕЛИОТ СУМ СКАПАН

СЕ ОСЕЌАМ КАКО ПАПАН.

Како годините ми минуваат
ТАКА САМО ЦРВИТЕ МИ СЕ РАДУВААТ.

А луѓето ме збудалуваат
и во паметот ме осиромашуваат.

Таква е мојата ситуација
НЕ МИ ПОМАГА НИ РЕИНКАРНАЦИЈА.
Дел сум од скапана нација
намаат потреба од кастрација.

Родени се без муда
и имаат идеја луда,
дека ќе се спасат со божји чуда

А СИТЕ ДО ЕДЕН ЛИЧАТ НА ЈУДА.

ЕДЕН НА ДРУГ ОЧИ СИ ВАДАТ
ЦРНОТО ПОД НОКТИ СИ ГО КРАДАТ.

НА ЃАВОЛОТ ДУШАТА МУ ЈА ЈАДАТ,

ОТРОВ КОЛКУ САКАШ ЌЕ ТИ ДАДАТ.

САМО ВАКА СОЖИВОТ ЌЕ ПРАВИМЕ

САМО ВАКА УШТЕ ТОЛКУ ЌЕ СЕ ЗАГЛАВИМЕ.

ДАЛИ ЌЕ ИМА СПАС

БАРЕМ ЗА ДЕЛ ОД НАС.

ВАКА ДАЛЕКУ НЕМА ДА СТИГНЕМЕ

МОЖЕ САМО ВО ПРОВАЛИЈА ДА РИПНЕМЕ.

23 до 31 -VIII-2009

БРРРРР ЧУВ,ЧУВ БРРРРР

Posted on октомври 21st, 2010 in Некатегоризирано од mastape

koza_okairplane

ГИ ПРРРОДАДЕ ТАТО СИТЕ КОЗИ,

ЗА СИНКО ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА ДА ЈА ВОЗИ.

Многу се КОЗАМ

со авиончето кога ве возам.

Во авиончето нешто ми стррропа,

со воз морррам низ Евррропа.

Од мал возам вовче,

со дррругаррр ми Јовче.

Јас и Јовче сме добаррр тим,

возиме за Паррриз,Лондон и РРРим.

Вагоните ни се полни,

со умоболни.

Од ШОФЕРРРОТ не се задоволни,

желбите не може да им ги исполни.

Со воз веќе не ми се вози,

затоа собирррам ДОБРРРОВОЛНИ ПРРРИЛОЗИ.

За авионче ново

да ве ЛЕТАМЕ со Јово.

На никој не му смета

ШОФЕРРРОТ високо што лета.

Се надеваат лошо ќе падне,

во БЕЗДНАВА ќе пррропадне.

СО ВАКВИ ШОФЕРРРИ

ПОБРРРЗО ПАКУВАЈТЕ КОФЕРРРИ.

НЕ КОРРРИСТАТ КАКО ЃУБРРРЕ АРРРСКО

НЕ ВОЗАТ БЕЗ ЛЕКАРРРСКО.

Прррим.Авт.

СВЕСНО ПО СВОЈА ВОЉА

НЕ ЗАГЛАВИЈА НА ДНОТО ОД WC ШОЉА.

15-17 мај 2009

Јас и жена ми

Posted on октомври 19th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

svnggi_resize

ЈАС И ЖЕНА МИ

За да немаме моменти тажни
имаме чувства снажни.

Чим ме види и се влажни

ЗНАЕ ДЕКА ЈА ЧЕКААТ МОМЕНТИ БЛАЖНИ.

Како маченце преди
во скут кога ми седи.

ГОРЕ! Ќе му нареди

И СО ПОГЛЕД ЌЕ ГО ЗАЛЕДИ.

Кога главата ми е црвена,
и камен здрвена.

Многу ми е настрвена.
КАКО ВАМПИР ГРИЗЕ ВЕНА.

Смоквата и вене

само по мене.

Сака либидото да ми го крене
ЗА САМА ДА СЕ НАДЕНЕ.

Срце мое,лепото моја
пуштиме во пештерата своја.

Иако е поголема за 2-3 броја

ПУШТИМЕ,ЌЕ ЈА ЧУВАМ КАКО ДА НЕ Е ТВОЈА.

Пуштиме бар за час,бар за трен,

За тебе сум пијан како клен.

Побрзај додека ми е надрвен
ОД ТЕБЕ САКАМ ДА БИДЕ СМРВЕН.

САМО ПИШУВАШ И ЗБОРИШ

И ПСИХИЧКИ САКАШ ДА МЕ ИЗМОРИШ.

ДОСТА ДРДОРИШ

РЕДНО Е НЕШТО ДА СТОРИШ

ДОЈДИ ДА МЕ БОРИШ

ПОСТОИНСКАВА ЈАМА ДА МИ ЈА ЗАТВОРИШ.

ЌЕ ТЕ ЛАПНЕ СО СЕ ЈАЈЦА

ДОЈДИ ИМА МЕСТО ЗА ДВАЈЦА.

НЕ СЕ ПЛАШИ НЕ СЕ БОЈ

САКАМ ДА СЕДНАМ ВО СКУТОТ ТВОЈ.

0035-0110/29-ХI-2009

20 годишнина

Posted on април 20th, 2011 in поезија од mastape

20  ГОДИШНИНА

Со комуњарски идеи се доевме,
во место не стоевме.

Не грешевме и за нас кога броевме,
45 години судбината ви ја кроевме.

ДРУЖЕ ТИТО НИЕ ТИ СЕ КОЛНИМЕ

ДЕКА СМЕТКИТЕ ЌЕ СИ ГИ НАПОЛНИМЕ.

Годините си поминаа
комуњарите си заминаа.

Од алчност подзинаа,

во СКМ-ПДП преминаа.

ПРИ ТОЛКУ ДЕКОЛТЕА

ОД РАДОСТ ПОЖОЛТЕА.

Во СКМ-ПДП мелез до мелез,

сега во СДСМ бараат влез.

Вака е најлесно,
да се скриеш во населението месно.

НАШАТА РОЗА

Е КРОТКА КАКО МИМОЗА.

Секоја роза има трн,
не ја поливај со Брн.*

Уште толку ќе збесне
со ТУПАНИЦА ќе те плесне.

*burn eнергетски пијалок

65 ГОДИНИ ПОСТОИМЕ

ЖЕДНИ ПРЕКУ ВОДА ВЕ ВОДИМЕ.

20 ГОДИШНИНА СЕГА СЛАВИМЕ

СЕ НАДЕВАМЕ: УШТЕ ТОЛКУ ЌЕ ВЕ ЗАГЛАВИМЕ

Прим. Авт.

КОЛКУ И ДА СЕ МИТАРИ

НАВИКИТЕ МУ СЕ СТАРИ

ГОЛТА СЕ ШТО МОЖЕ ДА СВАРИ

СЕКОГАШ ПО НЕКОЈА ОВЦА ЌЕ ЌАРИ.

29-30 мај 2009

Арена филип 2

Posted on април 24th, 2011 in поезија од mastape

АРЕНА ФИЛИП II

Некогашниот Градски стадион
прерасна во спортски бастион.

Лесно го направивме
многу малку пари во џеб ставивме.

СИТНИЦА. ЕДНО СЕМЕЈСТВО ЗАГЛАВИВМЕ

ВО ЦРНО ГО ЗАВИВМЕ.

ЕФТИНО ПРОЈДОВМЕ

НИ НА ЗАКОП НЕ МУ ПОЈДОВМЕ.

СЕПАК МАЛА Е ТАА ЦЕНА,
за ваква фудбалска арена.

ДОСТА СО ГЛУПОСТИ СЕ ЗАМАРАМЕ

ТРЕБА СВЕЧЕНО ДА ОТВАРАМЕ.

Немаме време сега славиме

ФИЛИП II во употреба да го ставиме.

На народот треба да му јавиме
дека уште ќе го заглавиме.

ЗА ДОБИВКАТА ДА НЕ СЕ СКРАТИ

АКО ТРЕБА СО ГЛАВА ЌЕ СЕ ПЛАТИ.

ОД НАРОДОТ НЕ СЕ СКРИВМЕ

СО ЕДНА МИНУТА МУ СЕ ОДОЛЖИВМЕ.

ДО КОГА ЌЕ БИДЕ ВАКА

ДО КОГА ЌЕ НЕ ГАЗАТ БЕЗ МАКА,

БЕЗ ДА ИМ ЗАТРЕПЕРИ РАКА.

1950-0010/2 август 2009

ПОПЛАВИ

Posted on декември 3rd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ПОПЛАВИ

ДОДЕКА ПАТИШТАТА СЕ РУШАТ

ПАРТИИТЕ ГО ГЛУШАТ.

ПОЛА ДРЖАВА СЕ ПОПЛАВИ,

А СЕКОЈ ОД НИВ ПОБЕДА СЛАВИ.

БРАО БЕ МАЈСТОРИ

НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ВЕ НАДЗБОРИ.

Нигде го нема на терен,
а на партијата и верен.

Нема ни една душа крива
езерото што се излива.

Абе кај сте тргнале
кај сте запнале.

Кај и дае ќе дојде лето
па ќе се исуши полето.

Тогаш ќе ни плачете:
пуштете вода суво е.

Само немој не се мачете
терајте си пак по свое.

НАЧЕКАЛЕ НАРОД ПРОСТ

ШТО ГИ ТРПИ ОВНИВЕ НА МОСТ.

ДА ВОДАТ ИНАЕТ

НА ТУЃ ВИЛАЕТ.

ТРЕБА МОСТОТ ДА ИМ ГО СРУШАТ

ЗА ВО ГО.НА ДА СЕ УГУШАТ.

ПРИМ.АВТ.

СЕГА МАКЕДОНИЈА СО ХОЛАНДИЈА СЕ ТАНГИРА
ЗАТОА НИКОЈ НЕ РЕАГИРА.

МОЖЕБИ ВО ОВАА ТИЊА

ЌЕ ОДГЛЕДУВАМЕ ЛАЛИЊА.

2100-2120/22-II-2010

Мојот град

Posted on јули 27th, 2011 in поезија од mastape

КЕРМЕС_resize

МОЈОТ ГРАД

Бетон,грмушки и камен…

Без тебе се осеќам измамен.

Шетам низ градов осамен.

Споменот мој се одбива и губи…

Ги обожувам твојте улици груби,

ТОНКА вечно ќе те љуби.

Вечно ќе бидеш млад.

Се уште по тебе е јака мојата глад.

Некаде таму спие душата на МОЈОТ ГРАД.

Бетон,камен и грмушки…

Само тие и кучињата ми се друшки,

полека но сигурно умирам мушки.

Колку и да ми е иднината сива
душата твоја не ми е крива,
што споменот мој се губи, се одбива…

Колку и да осеќам лад
не се вртам  наназад

Некаде таму спие душата на МОЈОТ ГРАД.

10-Х-09 и 1-I-2010

Кирца другарче

Posted on септември 25th, 2011 in поезија од mastape

КИРЦА ДРУГАРЧЕ

КИРЦА ДРУГАРЧЕ
брате мој,
знам жално е
кога ќе изгубиш
некој близок,
некој свој.

КИРЦА ДРУГАРЧЕ
знам дека
се корне
од тебе парче,
и од душата
ти недостасува дел
кога се губи
родител.

Но сепак треба
да се исправиш
и да имаш
само една цел:

Да ги продолжиш

гените
на родителите
и со својата
душичка сродна
да ја продолжиш
нивната мисија
благородна.

Со секоја воздишка
со секој трепет
со секое ливче
ветрот што
го нишка,

го славиме постоењето
на предците свои,
ја трасираме
иднината на своите
поколенија.

Татковите дела
нека ги држат
гордо кренати
нашите чела.

Уште од дедо,
прадедо
аманет му оставија
на секое

свое чедо:

На стеблото

фамилијарно

чувајте му ги корените,

чувајте ги и спомените
на изумрените.

КИРЦА ДРУГАРЧЕ

знај
неговата душа
секогаш ќе биде
во тебе,околу тебе. . .

Нека му одмара во рај.

16-05-2011

Мачето на комшиката

Posted on август 28th, 2011 in поезија од mastape

МАЧЕТО НА КОМШИВКАТА

ОФ МОРИ МАЈКО

ТАЖНА МИ Е КОМШИВКАТА.

ЌЕРКА МУ НА ТРАЈКО

ЗОШТО?!ПА И ОВЕНА СЛИВКАТА.

Има добри црти
ооо колку само стручно се трти.

А маж и по дома не се врти.

Да и помогнеме да не бидеме шкрти.

Седи и си плаче
за нејзиното МАЧЕ.

Време е да се омрси
пред проблемите да се испрси.

Сака виршличка да лапне,

сака на јајца да стапне.

При маж да биде тажна
и само во лицето да биде влажна.

Нели гледаш дека ми е зината
од ракава ми е искината.

Па веќе ми е мачно

да перам рачно.

ПА ТИ НЕ СИ ТАЧЕН

ОД КОГА НЕ СИ КАЧЕН.

ЖИВОТОТ СО ТЕБЕ МИ Е СМАЧЕН.

ПОВАЖНА ТИ Е КЛАДИОНИЦАТА

ОД ТОА ШТО ГО НОСАМ ДО .УЗИЦАТА.

ДА ТИ СЕ ИСУШИ КОБАСИЦАТА.

АКО,АКО САМО ЌЕ ТИ БИДЕ КАСНО

КОГА ЌЕ ТИ БИДНЕ ЈАСНО.

МАЧЕВО МОЕ Е СТРАСНО

САКА ДА ЛАПА НЕШТО МАСНО.

KOГA ЌЕ ТИ ДОЈДЕ СААТОТ,

ДОЈДИ СИ КОМШИВКЕ КАЈ БРАТОТ

ДА ТИ ДУВНЕ ВО ВРАТОТ.

КИЧМАТА ДА ТИ ЈА СКРШИ

МАКАТА ДА ТИ ЈА ЗАВРШИ.

840-950/2-I-2010

cat

двајца

Posted on февруари 22nd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

Д В  А  Ј  Ц  А

660865287b1a13014755619274c5292d

Додека надвор врне,

јас и ти како во грне.

ДВАЈЦА млади припиени,

со желби љубовни скриени.

И ДА ВРНЕ И ДА ВЕЕ И БУРА ДА КОСИ

НАШАТА ЉУБОВ ЌЕ НЕ НОСИ.

Зли погледи од сите страни,

ДВАЈЦА добро наштимани.

Две души и две тела,споени во едно.

Така уште од средно.

И ДА ВРНЕ И ДА ВЕЕ И БУРА ДА КОСИ

НАШАТА ЉУБОВ ЌЕ НЕ НОСИ.

Човек не може да ни ја украде

љубовта ГОСПОД што ни ја даде.

Ни сите демони заедно,

не можат да не бутнат на дно.

И ДА ВРНЕ И ДА ВЕЕ И БУРА ДА КОСИ

НАШАТА ЉУБОВ ЌЕ НЕ НОСИ.

ДОДЕКА ОДИМЕ ПО ОВА ТЛО

НАШАТА ЉУБОВ НЕМА ДА БИДЕ ЗЛО.

КОН НИКОЈ НЕ Е СВРТЕНА

ВЕЧНО НЕМА ДА БИДЕ УСМРТЕНА.

18 декем. 2008

Планинари

Posted on март 18th, 2012 in поезија од mastape

ПЛАНИНАРИ

НИЗ ГОРАТА ЗЕЛЕНА СИСЕ ШЕТААТ

И СО УМОТ СИ ЛЕТААТ

И ПАК НЕ НИ СМЕТААТ.

Низ горава нешто црно се движи,
а народов пак како да мижи.

Сешто се збори
2001 МОЖЕ ДА НИ СЕ ПОВТОРИ.

Низ падините на Шара
шета група од 30-40 ПЛАНИНАРА

и печурки си бара.

А ДА НЕ НИ СТАВААТ СОЛ НА РАНАВА СТАРА.

Овие ПЛАНИНАРИ
како да ни се познаници стари.

Барем мене така ми личат
ГИ ПОЗНАВАМ ПО ТОА ШТО НЕ СЕ БРИЧАТ.

Можеби гората ја пошумуваат,

а можеби од мерак тука се вдомуваат.
Можеби се екологисти,

А ДА НЕ СЕ САМО ОБИЧНИ ЛОГИСТИ.

НАРОДОВ СЕПАК Е ВО ДИЛЕМА

И МИСЛИ ШТО МУ СЕ СПРЕМА.

ПРИМ.АВТ

АКО СЕ СТАРИТЕ СЦЕНАРИСТИ

НЕКОИ ЌЕ СЕ ДРУЖАТ СО ГЛИСТИ,

А НЕКОИ ЌЕ СТАНАТ КАПИТАЛИСТИ.

И ВО ПРОШЛАТА БАЛАДА

САМО НАРОДОТ НАСТРАДА,

А СЦЕНАРИСТИТЕ МИРНО СИ НАПРАВИЈА ВЛАДА.

18и21-V-2010

Македонска . . .

Posted on јануари 17th, 2011 in поезија од mastape

DSC01013_resizePicture_319_resize-b3448c8d86fe7c608ade46fd5eda1148МАКЕДОНСКА  .  .  .

(ОВДЕ  НЕМА)

На нашава плантажА
нема саботажа.

Не е монтажа,
со млеко си правиме масажа.

Политичарите само вистина ќе ви речат:
тука златни реки ќе течат.

Овде вени не се сечат,
критиките не Ни пречат.

Во нашава сверА
нема ни една афера.

Нема лоши продажби
и од државата кражби.

Нема местење тендери
ниту бесење на бандери.

Нема скандали,
а нема ниту вандаЛи.

Нема ниту арамии,ниту лопови
има само чесни судии и попови.

Немој да сте банални,
Овде нема дејствиа криминални.

Овде парламентарците се мноГу свесни,
затоа нема моменти стресни.

Овде се слушаат само весели песни,
затоа овде сите се чесни.

Овде е оаза на мирот,
нема некој што е сирот.

Овде секогаш е точен збирот,
затоа нема да ве јаде чИрот.

Нашава држава

ич не е скржава.

Без да не Јава
многу поволности ни дава.

Живееме во држава многу финА,
овде е нашата судбина.

Овде нема денови црни,
затоа сите се кротки како срни.

ОД ВАКВА ДРЖАВА СПАС НЕМА

ЗАТОА СЕКОГАШ ЌЕ БИДЕ ВО ШЕМА.

5-6 ЈУНИ 2009

163351920

Фала богу

Posted on февруари 17th, 2011 in поезија од mastape

ФАЛА  БОГУe688876e5e95c22e546f90a4c2f11d57

Свети Валентин парада,

а јас пред твојата зграда.

Ја свиркам нашата балада.

Во мисливе се уште си млада.

ИАКО ТОЛКУ ДАЛЕЧНА,

ПАТЕКАТА МЛЕЧНА

Е КАКО НАШАТА ЉУБОВ ВЕЧНА.

Белата покривка снежна,

потсетува на твојата коса нежна.

Нежна како свила.

Се уште си ми мила.

ИАКО ТОЛКУ ДАЛЕЧНА,

ПАТЕКАТА МЛЕЧНА

Е КАКО НАШАТА ЉУБОВ ВЕЧНА.

Твојте очи, планински езера.

Нежен допир, како паунови пера.

Од нив како сончеви зраци,

за мене големи мераци.

ИАКО ТОЛКУ ДАЛЕЧНА,

ПАТЕКАТА МЛЕЧНА

Е КАКО НАШАТА ЉУБОВ ВЕЧНА.

Твојот нежен глас,развигорче,

животот со тебе како догорче.

ФАЛА БОГУ

СЕ УШТЕ ТЕ САКАМ МНОГУ.

13 декември 2008

Крај

Posted on февруари 23rd, 2011 in поезија од mastape

К Р А Ј

Во секој град

има по некој гад
што не осеча лад.

Кај нас во село
секогаш е весело.
Сите шмркаат нешто бело.

На секаде има канабис
сите го бараат на бис,
бидејќи ги дига во вис.

Садам ГРАШАК
од него правам прашак
и за никој не ме боли .ашак.

За да земам пари еден тон
од мал садам афион.

Сега летам со АВИОН.

Имам судбина проклета
почна се да ми смета
АВИОНОТ само на прашак ми лета.

Немам мира
почна да ми трокира
земјата под мене како да ми вибрира.

НЕКА МИ Е СО СРЕЌА

ЗА ДУША МИ ПАЛАТ СВЕЌА.

ГОЛЕМИ МЕРАЦИ

ДА СУМ ВО ОБЛАЦИ.

ИМАВ СРЕЌЕН КРАЈ,

НЕ НИ ОСЕТИВ КОГА СТИГНАВ ВО РАЈ.

8-VI-2009pop

Василиса

Posted on ноември 27th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ВАСИЛИСА

Во секоја капка дождовница
се прелива твојата слика.

Во секој есенски трепет,
дури и во поспаната отровница
се уште те гледам тебе

Василисе Прекрасна.

ЌЕ ТЕ ЉУБАМ И ВО МОЈАТА ГРОБНИЦА.

И кога ќе ја сонам
твојата младост прекрасна,
моиве очи,мојава душа
имаат иднина јасна.
Полни со твојата личотија
полни со убавината твоја опасна.
ОПАСНА,ЗА МОЕТО НЕВЕРСТВО.

Твоите очи бисерни
мевлем за мојата душа ранета
ранета,од љубовта моја неверна.
Во овие мигови мизерни
животот ми го продолжуваат,
ме враќаат во минатото
КОГА СИ БЕВМЕ ВЕРНИ.

Жарчето љубовно
се уште во мене тлее
душава само поради
него вирее.
Твојата насмевка
ЗА НАВЕК ЌЕ МЕ ГРЕЕ.

-ХI-2010Fashion Richie Rich568408512_resizeBreann McGregor - у бассейна (BIG TITS) _05_resize

КРЕДИТИ

Posted on март 15th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

img263_resizeКРЕДИТИ

Земаат кредити,

ЗА ДА ЖИВЕАТ КАКО ПАРАЗИТИ.

Прават помфрити,

за да бидат сити.

Стандардот им се клати,

ДОЛЖНИ СЕ  7 ПРОСЕЧНИ ПЛАТИ.

Тешко оди отплаќањето на рати,

им следат затезни камати.

Од вакви банки,

НЕМА ДА ИМ ОСТАНЕ НИ ЗА НАПОЛИТАНКИ.

Сметките им се танки,

САМИ СИ СЕЧАТ ГРАНКИ.

Сите вработени

земаат кредити,несработени.

САКААТ ПАРИ НЕИСПОТЕНИ.

Од долгот БИЛЕ посрамотени.

И ТАТКО И БРАТ

ЗАДОЛЖЕНИ СЕ ДО ВРАТ.

САМИ СИ ДАВААТ МАТ.

ГО ИЗБИРААТ НАЈДОЛГИОТ ПАТ.

ЗЕМЕТЕ КРЕДИТИ,

ЗА ДА ИМАТЕ СТАВИ ВИТИ.

13 февруари 2009

Мераклии

Posted on август 14th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

FATHER

АЛООО FATHER ВАКА ЛИ СЕ РАСТАТ ДЕЦА

СЕКОЈ ДА МОЖЕ ДА ГИ К.ЕЦА.

ОВИЕ ЛИ ЌЕ НЕ УЧАТ НА ВЕРА

САМО НА ПЕДЕРЛАК ГИ ТЕРА.

Како ќе се правдате пред бога:

Дека ве чеша средната нога,
или дека ве прелажала бабарога.

МОРЕЕЕ ЗА ВАС ДИЕТА СТРОГА.

САМО БЕЗБОЛ ПАЛКА
ОКОЛУ ГАЗ ДА ВИ СЕ ВАЛКА.

Белким душата ќе ви се смири
за да немате немири.

Кога ќе дојдете на крајот
од палката,ќе го видите рајот.

МОРЕ И ГОСПОД ЌЕ ГО ВИДАТ
ЖИВИ АКО БИДАТ.

Еее море Американци
најверни сте вие Ватиканци.

Имате педофили
од најразлични профили.

ВО ВАТИКАНСКИТЕ СЛУЖБИ

НАД 3000 ПЕДОФИЛСКИ ТУЖБИ.

ГОСПОД ДА НЕ ЧУВА И БРАНИ

НЕНОРМАЛНИ ИМА НА СИТЕ СТРАНИ.

Прим.Авт.

СПОЛАЈМУ НА ГОРНИОТ

СЕ САКААТ ДА СТАВАТ НА ДОЛНИОТ.

1915-2010/13-III-2010

РИНГЕ

Posted on февруари 24th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

РИНГЕ,РИНГЕ ЈАЈА

СЕ РАЗБУДИ ЗИМСКИОТ СПАНКО

НАШИОТ СТАР СРАНКО

МЕСИЈАТА НАШ БРАНКО.

Шета по села,долови
шлапа по вирови,
шлапа по калови

И ШЛАПА СО МЕДЕНИ ЗБОРОВИ.

Ехее кога бевме ние на власт,
абе за сите имаше маст.

Абе мед и млеко течеше

А И ШТО КРАДЕВМЕ НЕ ВИ ПРЕЧЕШЕ.

На кипови,
на мостови
фрлаат милиони,

А ЖИТОТО ВИ СТОИ СО ТОНИ.

Овие се раскезиле,

се распекмезиле,

а државава  се љуља,се тресе.

ВИЕ САМО НА ТВ СЛИКАЈТЕ СЕ.

АБЕ КОМУЊАРИШТА МОЛЧЕТЕ И ТРАЈТЕ

ПАРИ СЕГА НЕ БАРАЈТЕ.

„ОД ОВАА ПОЛИТИКА ПЛОДОВИТЕ

ОД УТРЕ ЌЕ ГИ ЖНЕЕМЕ.“

СОБЕРЕТЕ СЕ ОКОЛУ МОСТОВИТЕ

И АЈДЕ СЛОЖНО ДА ЗАПЕЕМЕ:

РИНГЕ,РИНГЕ ЈАЈА

ДОШО ЧИКА БРАНЕ,

ДА НЕ РЕШИ ДО КРАЈА.

СО ВАКВИ ЕДЕН ДАЛИ ЌЕ ОСТАНЕ.

КАПИТАЛИСТИ,КОМУНИСТИ

СИТЕ СТЕ БРЕ ИСТИ.

А И ОД ВЛАДЕТЕЛИВЕ НАШИ

ЧОВЕК МОРА ДА СЕ ПЛАШИ.

1910-1955/24-II-2010

Селско буниште

Posted on декември 29th, 2010 in поезија од mastape

СЕЛСКО БУНИШТЕ

ГРАДОТ ПОД ВОДНО

Е МОЕТО МЕСТО РОДНО.

СИ ЖИВЕЕМЕ ЗГОДНО

ВО ОВА РАМНИШТЕ ПЛОДНО.

Како расневме
така КЕРМЕС го гасневме.

Се губеа убавите нешта
како новогодишната фешта.

Првите запчиња никнати,
првите прстиња во мед пикнати.

Првите мигови на радоста
првите горчини на гадоста.

Првите знаци на милост,
првите прошетки ка КАМЕНИОТ МОСТ.

Првите љубови на младоста
првите мисли на мојата памет проста.

Првите бакнежи
првите љубовни сомнежи.

Првите детски копнежи,
првите снежни врнежи.

СЕ ВО ДУШАВА ШТО МИ СЕ СВИЛО

СЕ ШТО УШТЕ МИ Е МИЛО

СЕ ОВДЕ МИ СЕ СЛУЧИЛО.

МОЈОТ ГРАД,МОЕТО РОДНО ОГНИШТЕ

СЕГА Е ПРЕТВОРЕН ВО СЕЛСКО БУНИШТЕ.

4и5-I-2010jin-jang_20 - Copyimages

Илинден

Posted on август 1st, 2011 in поезија од mastape

И Л И Н Д Е Н

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

ТРЕБА ДА СУМ МНОГУ РАДОСЕН

ГО СЛАВИМЕ ИЛИНДЕН.

НО СЕПАК НЕШТО МЕ МАЧИ!?

КОЈ ЛИ КЛЕТВА НИ ЗАКАЧИ.
ДА СЕ ЈАДЕМЕ ПОМЕЃУ СЕБЕ

СЕКОЈ ВТОР ВО КОМШИИ ДА СЕ ГРЕБЕ.

НИЗ ГОДИНИ И ВЕКОВИ

ДА ПРИМААТ ОД ДУШМАНИТЕ ЧЕКОВИ.

ЗА ВАКВИ УШТЕ НЕМА ЛЕКОВИ.

ДУШМАНИТЕ ТОА НИ ГО СТОРИЈА

НИ ИСПИШАА КРВАВА БРАТСКА ИСТОРИЈА.

НЕ ИЗБРКАА ОД РОДНИТЕ ОГНИШТА

НИ ГИ РАСИПАА СИТЕ СОНИШТА.

МАЈКИТЕ НИЗ ВЕКОВИ ДА НИ ПЛАЧАТ

И ПОРОДЕНИ СО НАС ДА СЕ МАЧАТ

ПЛАНИНАТА ДА НЕ МОЖАТ ДА ЈА ИСКАЧАТ.

ДО КОГА ЌЕ ГО НОСИМЕ ОВА БРЕМЕ

ДАЛИ ЌЕ НИКНЕ НАШЕТО СЕМЕ?!

НА ЉУБОВ БРАТСКА

НА ДРУЖБА КОМИТСКА.

КОЈ ЛИ ВАКА НИ ПРАВИ

КОЈ ЛИ ВО ПЕКОЛОТ НЕ СТАВИ

АКО Е ЈУНАК НЕКА СЕ ЈАВИ.

СЕ ШТО Е НАШЕ ДА НЕГИРАМЕ

ОД РОЖБАТА СВОЈА ДА ПРОФИТИРАМЕ

И ИЧ ДА НЕ СЕ СЕКИРАМЕ.

ГОСПОД РЕКОЛ

ЗА ТАКВИТЕ САМО ПЕКОЛ.

1025-1110/2-VIII-2009

Уште од мал . . .

Posted on октомври 14th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

УШТЕ ОД МАЛ

УШТЕ ОД СТОМАКОТ НА МАЈКА МИ СИ БЛАДАМ

УШТЕ ОД МАЛ ГО.НА СИ ЈАДАМ

УШТЕ ОД МАЛ ОД УСТАВА  СИ СТРАДАМ

УШТЕ ОД МАЛ ДУША ИМ ВАДАМ.

Сакаат да ме замолчат

сакаат да ме столчат.

И со железни шипки да ме околчат

НЕМА ДА МОЖАТ ДА МЕ ДОТОЛЧАТ.

Сите ме цензурираат

сите сакаат да ме живцираат.

Џабе се малтретираат

можам само да им го дадам да мастурбираат.

ЗА КОНЕЧНО ДА ПОЧНАТ ДА СЕ РЕКРЕИРААТ.

Бадијала ме банираат
бадијала само се бламираат.

За да ме замолчат треба да ме шармираат,

а не да ме иритираат.

ВАКА САМО ПОВЕЌЕ МЕ ИНСПИРИРААТ.

Се додека га.ов ми држи
се додека душава ми ржи,

на господ ќе му ги праќам во пекол да ги спржи.

АЛООО ШТО ВИ СЕ КРИВИ КРИКОВИТЕ

ШТО ВИ СЕ КРИВИ СТИХОВИТЕ

АЛООО КРИВИ СТЕ САМИТЕ

НАРОДОТ ШТО ГО МАМИТЕ.

1755 – 1930/14-Х-2010hardcore

Субвенции

Posted on јануари 4th, 2011 in Некатегоризирано од mastape

СУБВЕНЦИИ

БАРАМ СУБВЕНЦИЈА

ИМАМ СЛАБА ПОТЕНЦИЈА.

Без некој да му ждрига
не ми се дига,
стандардот,а и моралот

МИ ПАДНАА ВО КАЛОТ.

БАРАМ СУБВЕНЦИЈА

ЗА МАЛАВА ДЕЛИКВЕНЦИЈА.

За побрзо да расне
пред време да не згасне.

Да израснат во големи деликвенти

ДА СОБИРААТ ЗА ДРЖАВАТА РЕНТИ.

БАРАМ СУБВЕНЦИЈА

ЗА ЛОШАТА ФРЕКВЕНЦИЈА.

За појаки предаватели
да се лажеме како пријатели.
Со комшиите мили драги

ШТО НИ КАЖУВААТ САМО ЛАГИ.

САКАМЕ ПРОТЕКЦИИ

И ФИНАНСИСКИ ИНЕКЦИИ

ИНАКУ СИТЕ ЌЕ ВЕ ШОКИРАМЕ

ДРЖАВАТА ЌЕ ЈА БЛОКИРАМЕ.

ЕДЕН ТРАКТОР ЌЕ СТАВИМЕ

БЛОКАДИ ЌЕ ПРАВИМЕ.

И ЛЕТЕ И ЗИМЕ

КРОМИД И КРАСТАВИЦИ ЌЕ ГАЗИМЕ

И НА СИТЕ ЌЕ ВИ СЕ ПЛАЗИМЕ.

САМО ДОМА ДА НЕ ГИ КАРААТ

ЗА СЕ И СЕШТО СУБВЕНЦИИ БАРААТ.

17 август 2009

jack_herer_flo55

10 Responses to ‘Субвенции’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘Субвенции’.

 1. filipko said,

  on мај 18th, 2010 at 8:43 pm

  На сите им фали вијагра

 2. mastape said,

  on мај 18th, 2010 at 8:50 pm

  па Грујо не дава субвенции го тупи

 3. filipko said,

  on мај 18th, 2010 at 8:57 pm

  Не збори така, секој пензионер што ќе оди на бања ќе добие гратис вијагра

 4. mastape said,

  on мај 18th, 2010 at 8:59 pm

  па и јас сум пензионер и тоа војни
  се борев со моми стројни

 5. filipko said,

  on мај 18th, 2010 at 9:08 pm

  Тешко тебе
  те навјасало тешко бреме
  така млад,а истрошен
  целиот во рани
  не ти преостанува
  ништо друго освен
  по цел ден да јадеш
  банани

 6. mastape said,

  on мај 18th, 2010 at 9:09 pm

  хахах само да не ме боли прдалникот
  до многу банани

 7. filipko said,

  on мај 18th, 2010 at 9:20 pm

  Субвенции за производство
  на банани,се токмеа да
  дадат уште лани
  ама немаа за сите пари
  Побитно им било да има
  млеко,млеко и само млеко

 8. mastape said,

  on мај 18th, 2010 at 9:21 pm

  мене ми е најинтересно сите што бараат не плаќаат данок ај сеа

 9. effo said,

  on мај 18th, 2010 at 9:42 pm

  Baras subvecija za sadenje treva,od taa detelinata so osum lista na slikata? Barem namalija slikata da ti ja sobere vo blogot seta, ne bidi tolku agresiven vo baranjeto… subvencija. :-D

 10. mastape said,

  on мај 18th, 2010 at 10:09 pm

  не бе нежно си барам ако ми даат ако не ништо само замене ќе има

Авантура

Posted on ноември 13th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

АВАНТУРА

НИ ЛУЃЕТО ВЕЌЕ НЕ СЕ

ОНА НЕКОГАШ ШТО БИЛЕ

ЗЛАТНА ГРОЗНИЦА ГИ ТРЕСЕ

ДОБРОТО ДЛАБОКО ВО СЕБЕ ГО СКРИЛЕ.

На површината излагаат
само тие во криминал што влагаат.

На политиката се фокусираат,
ЗА МАСТА НА НАРОДОТ ДА МУ ЈА СОБИРААТ.

Убивства,силувања,афери…
а сите се прават пролетери.

Секојдневие ни е криминалот,
ВАКА САМО ПОВЕЌЕ ТОНЕМЕ ВО КАЛОТ.

Полициските станици

ги прејдоа сите граници.

Плавците наши

СЕ ГОЛЕМИ МАФИЈАШИ.

Што поголема функција имаат
поголем процент си зимаат.

Со ваква перламентарна тортура
ЖИВОТОТ Е ГОЛЕМА АВАНТУРА.

ИЗМАМНИЦИ,ФАЛСИФИКАТОРИ,РЕКЕТАРИ…

СЕ РАБОТАТ ЗА ПАРИ

НЕМА ВЕЌЕ ДРУГАРИ

ЌЕ ТЕ СНЕМА ЗА ПАКЛО ЦИГАРИ.

1110-1255/7-IX-200900000058_Romantika_79ae7c0c47742020eb9026a676cfe4c3

Блогерска

Posted on јануари 29th, 2011 in поезија од mastape

БЛОГЕРСКА

Браќа,сестри блогери
фаќајте во рацете џогери
земајте метли
за да ги расчистиме овие ПЕТЛИ

И вие блогери политиканти,
а и вие блогери музиканти

отварајте канти.

Овој олош да го протераме
во кантите да го втераме

и од Македонија да го истераме.

За да ја прекинеме агонијава
за да ја исчистиме Македонијава
мора да ја расчистиме депонијава.

Апел и до тие што ја милуваат прозата
сите заедно да ја смалиме нервозата.

Сите заедно да ги наоштриме перата
за да ја подобриме атмосверата.

Поетеси и поети
треба да бидете водечки ведети,

како Петрарка,како Лорка . . .
треба да ја водите оваа поворка.

Кон подобра иднина
кон држава пофина.

ЗА ДА ИЗЛЕЗЕМЕ ОД ОВАА МАКА

ТРЕБА СО ПЕРО ВО РАКА,

А НЕ СО КОЛТ

ДА ИЗРАЗИМЕ РЕВОЛТ.

Кон арамиите,кон олигарсите

да престанат со фарсите

од фотељите да станат

и со уништувањето да престанат.
НА НАШАТА МИЛА МАЈЧИЦА

НА НАШАТА ЗЕМЈА ПРЕКРАСНА
НА НАШАТА МАКЕДОНИЈА.

ИНАКУ ЌЕ ИМ РАСЦВЕТА ГУЗИЦА,

А И ИДНИНАТА ЌЕ ИМ БИДЕ ПОЈАСНА

ВО ЗАТВОРСКАТА КОЛОНИЈА.

МАКЕДОНИЈА Е ЗАМЈА ВЕЧНА

КАКО ПАТЕКАТА МЛЕЧНА.

30-12-2010 и 29-01-2011

Е ова е комунизам

Posted on декември 4th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

Е  ОВА  Е  КОМУНИЗАМ

НА ПОВРШИНА СЕ ШТО ПЛИВА

КОМУЊАРОТ  ГО РАБОТИ КАКО НИВА.

ГО СТАВА ВО МАШИНА,

ГО ПРЕТВАРА ВО ПРАШИНА.

ГО ОБВИВА СО ПАЈАЖИНА.

Е ОВА Е КОМУНИЗАМ:

Го уништи секој жив организам.

Сигурно така треба,

се сведе се на АМЕБА.

Остана уште Кина ,

КОМУНИСТИЧКИ фина.

Се друго се скина,

во заборав КОМУНИЗМОТ мина.

Исчезна од рамките светски

и сојузот СОВЕТСКИ.

Како дијамант го избрусија,

ОД НЕГО ОСТАНА САМА РУСИЈА.

СЕГА РУСИЈА Е ДЕМОКРАТСКА,

СО СИТЕ Е ВО ЉУБОВ БРАТСКА.

ДЕБЕЛО СИ НАПЛАТИЈА,

ТИЕ ШТО ГО ПРАТИЈА

КОМУНИЗМОТ ВО ДЕМОКРАТИЈА.

4 јануари 2009

Т.Д.

Posted on февруари 27th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

За некои луѓе и дела.

И да напишеш книга цела.

Не можеш да направиш слика,                           

ни од прилика.

Додека беше жив

ТАСИЌ беше еден од нив.                        15 март 2009

Нема зборови што ќе го опишат.Нема четка што ќе го нацрта.Просто беше човек каков што господ сакал да го создаде:ИДЕАЛЕН.Во неговиот живот само КРАЈОТ не го красеше делото.Сепак треба да не теши дека секаде околу нас остави траги за паметење.ДЕЛ ОД НАС БИЛ,Е И ЌЕ БИДЕ СЕКОГАШ СО НЕГО.

Непребол

Posted on март 4th, 2012 in поезија од mastape

НЕПРЕБОЛ

Душава ми ја стегаш

и во срце ме жегаш

вака што ми бегаш.

Срцето го изгубив од мал.

Вакви неправди секогаш сум јал.

Срцата ни ги стегна,

кон рајот што ни посегна.

Од дружба ни побегна.

ФАЛА ГОСПОДЕ

СРЦАВА ШТО НИ ГИ ПРОБОДЕ.

Ни отвори крвави рани,

кој ли сега ќе ги храни.

Болката не може да застани.

ГОСПОДЕ!СО МЕНЕ НЕМА РАСПРАВИИ ТОЧКА.

ЗА ВАКВИ ГРЕВОВИ НЕ ТИ ДАВАМ

ПРОЧКА.

Животот си тече.

Како со нож некој да ме сече,

а болката уште повеќе пече.

ГОСПОДЕ ФАЛА УШТЕ ЕДНАШ

ДА НИ ГО ВРАТИШ ВЕДНАШ.

Бидејќи ќе се откажам од тебе,

како мало бебе.

НЕКА ПОЧИВА ВО МИР

ВО РАЈСКАТА ШИР.

6-7 МАРТ 2009

Непребол 2

Posted on март 5th, 2012 in поезија од mastape

НЕПРЕБОЛ   II

ПРОЈДЕ ГОДИНА

ОД КАКО НИ ЗАМИНА,

А БОЛКАТА НЕ НИ ПОМИНА.

НЕПРЕБОЛОТ ВО МЕНЕ СЕ УШТЕ ГОРИ

МИСЛАВА САМО СО ТЕБЕ САКА ДА ЗБОРИ,

СЕ НАДЕВА ДЕКА БОГ ПАК ЌЕ ТЕ СТВОРИ.

МОЈАВА ТАГА

СЕ УШТЕ ТРАГА

ПО ДУШАТА ТВОЈА ДРАГА.

ПРОСТИ МИ НЕ МОЖАМ ДА ТЕ ПРЕБОЛАМ.

СЕ УШТЕ БОГА ГО МОЛАМ

ЗА ЕДЕН МИГ ЗА ЕДЕН ДОПИР СО ТЕБЕ,

ЗА МОМЕНТ ДА ТЕ ИМАМ КРАЈ СЕБЕ.

КОЛКУ ПЕСНИ ДА НАПИШАМ

БОЛКАВА НЕ МОЖАМ ДА ЈА ОПИШАМ.

НЕ МОЖАМ ДА ТЕ ВРАТАМ

НИ БОЛКАТА ДА СИ ЈА СКРАТАМ.

НИ ДУШАВА,НИ ТЕЛОВО УШТЕ НЕ МОЖЕ

ДА ТИ ПРОСТАТ БОЖЕ.

1430-1520/23-II-2010

Т Д Непребол

Posted on март 3rd, 2012 in Некатегоризирано од mastape

Tасиќ во оцетара е главен

од бордот таму  е поставен.

Арно е тоа шевче,

во оцетара го знае секое цевче.

Стално се смее,

со сите така живее.

Изгледа знае и на кретени

животот да им го смени.

Ќе им збори вешто

за да ги научи по нешто.

Добар е како леб

не фаќа во туѓ џеб.

Работата ја тера

со Зоран ,Иле и Вера.

Ама и Вук и Мира

не ги малтретира.

Главниот во оцетара

педантна работа бара.

Ама и оцетот го спрема

по стара шема,без дилема.

Навистина е вака.                                                   

Има личност јака.

14 март 2009

Picture 060_resize

За некои луѓе и дела.

И да напишеш книга цела.

Не можеш да направиш слика,                           

ни од прилика.

Додека беше жив

ТАСИЌ беше еден од нив.                        15 март 2009

Нема зборови што ќе го опишат.Нема четка што ќе го нацрта.Просто беше човек каков што господ сакал да го создаде:ИДЕАЛЕН.Во неговиот живот само КРАЈОТ не го красеше делото.Сепак треба да не теши дека секаде околу нас остави траги за паметење.ДЕЛ ОД НАС БИЛ,Е И ЌЕ БИДЕ СЕКОГАШ СО НЕГО.

Бродови

Posted on март 8th, 2012 in поезија од mastape

БРОДОВИ

Кроце по кроце

низ водите вардарски

морнарот *оце

ни донесе бродови прекуокеански.

За раат да си седиме во бродовите кафански.

ќе треба да си ставиме по една перика,
и да седнеме да научиме шпански.

Е вака многу полесно ќе ја „откриеме“ Америка.

А ако даде господ
можеби и подморница

ќе ни направи.
Па ќе си фатиме по еден „октопод“
за полесно да ја искачиме животната угорница,
без во „аквариум“ да не стави.

Можеби и харпуни ќе ни даде
за да му ловиме „кафени“ риби
додека се „врели“ да ги јаде

па да се осеќа како пиратот од Кариби.

Уште колку ли вода ќе протече
низ Вардаровото корито,под Вардаровите мостови,
за оваа багра да ја одвлече
на подземните брегови.

Наравоучение:
Народе од ајван доктори
ни нема спасение.

Туку мерете кој што збори
спремете се на време вие
и начекајте го на избори.

*по желба на читателот

6-03-2012

Santa-Maria

Време е . . .

Posted on октомври 7th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ВРЕМЕ Е

Почна јанза да ме јаде
ВРЕМЕ Е фаќајте џаде.

Гневни накај вас тргаме

ВРЕМЕ Е живи ќе ве растргаме.

Земајте вили,мотики,лопати

ВРЕМЕ Е некој да ги плати,

страдањата народни.

ВРЕМЕ Е протерајте ги душиве сродни.

Од земјава проклета.

ВРЕМЕ Е се ближи пролетта.

Пак по фотељи се местат

ВРЕМЕ Е да се свестат,

ДЕКА ВО ПЕКОЛ ЌЕ СЕ ПРЕМЕСТАТ.

МНОГУ СМЕ ИМ КИВНИ

НА ПАМЕТОТ НИВНИ.

МАКЕДОНИЈА САМО БЕЗ ВАКВИ ЌЕ ЖИВНИ.

ПРЕТЕРАВТЕ ДОЈДЕ ВРЕМЕ

СВЕТИ ПЕТАР ДА ВЕ ЗЕМЕ.

ДА ВЕ ОДНЕСЕ ВО ОДАИТЕ ЖЕШКИ

ДА ПЛАТИТЕ ЗА СВОИТЕ ГРЕШКИ.

САМО СО НОВИ ЧЕСНИ ПОКОЛЕНИЈА

ЌЕ ЈА БИДЕ МАКЕДОНИЈА.

ПОРАКА ОД СВЕТИ ПЕТАР:

ВЕ ВЕЕ НА КАЈ МЕНЕ ЖЕЖОК ВЕТАР

ЗА СИТЕ ЌЕ ИМА ПО НЕКОЈ КУБЕН МЕТАР.

НЕМАМЕ ВЕЌЕ НЕРВИ

ЌЕ ВЕ СПАКУВАМЕ ВО КОНЗЕРВИ,

СВЕТКАВИ И ФИНИ.

ДА БИДЕТЕ КАКО САРДИНИ.

755-845/6-ХII-2009смрт

Реално шоу

Posted on септември 25th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

РЕАЛНО ШОУ

ШОУ РЕАЛНО!?

СЕ Е ТОА ТЕАТРАЛНО

И ОВИЕ НЕ РАБОТАТ МАКСИМАЛНО.

ГОЛЕМИОТ БРАТ,ФАРМА

БИДНАВМЕ РАСТУРЕНА САРМА.

Веќе е доста,
до каде ќе оди глупоста.

Ова математика е најпроста.

ВО ФИНАНСИИТЕ Е РАДОСТА.

10-15 умоболни циркузанти
не излупаа како канти.

На туѓ трошок живеат
пред ТВ камерите дивеат.

Се  величат како херои,
а секој од нив пари брои.

И СУДБИНАТА ВИ ЈА КРОИ.

ПСИХИЧКИ ВЕ МАЛТРЕТИРААТ

ПАРИТЕ ВИ ГИ СОБИРААТ.

ПРАВАТ СЕ ЗА ДА ВЕ ДЕФОКУСИРААТ.

НАРОДЕ ВАКВИТЕ СЕ ИГНОРИРААТ

БАТАЛЕТЕ ГИ ТИЕ ШТО СЕ ГЛУПИРААТ.

ВАКА САМО КОН ПЕКОЛОТ ГАЛОПИРААТ

ОВИЕ МЕНТАЛНО ТРЕБА ДА СЕ КОРЕГИРААТ.

ПРИМ.АВТ.

МАКЕДОНКА СУМ ГОРДА

МАЛЦЕ МИ Е ЦЕЛА ХОРДА.

НА СИТЕ ИМ ЗЕМАМ МЕРКА

ЗА МЕНЕ СЕВЕРИНА Е КАКО КАЛУЃЕРКА.

ВО НАРОДОТ СУМ ПОЗНАТА КАКО СЕРКА.

930-950/28-ХI-2009

<!– –>

4 Responses to ‘реално шоу’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘реално шоу’.

 1. svabo said,

  on февруари 27th, 2010 at 2:08 pm

  северинче, северинче…

 2. mastape said,

  on февруари 27th, 2010 at 2:12 pm

  северинче
  порно свинче…

 3. partik said,

  on февруари 27th, 2010 at 3:47 pm

  Зашто велиш дека оние од реалнотошоу ни ја кројат судбината? Смени канал… многу поопасни се оние што глумат загрижени за народот, за да ги капарат душите на рајата.

 4. mastape said,

  on февруари 27th, 2010 at 4:11 pm

  само едно мое видување,а и овие ич не се подобри.младите се лажат лесно

УБАВИЦАТА И ЅВЕРОТ

Posted on март 24th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

УБАВИЦАТА И ЅВЕРОТ

Иде ЅВЕРОТ по улица
загледува по секоја .узица,

а и по стегната блузица.

Иде и само се врти
сака УБАВИЦА да натрти
со јатаганот да ја усмрти.

Веќе два,три дена
низ устата му тече пена,
само УБАВИЦАТА за него е жена.

Пазете се народе
ЅВЕРОТ може да ве набоде,

со јатаганот крив.

ЅВЕРОТ е многу див.

ОЈ ТИ ЅВЕРУ ЅВЕРОСАН

ЗА ПАРЕЊЕ СИ СТАСАН.

ПО УБАВИЦАТА СИ ПРОКОПСАН.

БРЗО ПРЕВЗЕМИ МЕРКА

НАЈДИ СИ ЅВЕРКА

ЗА ПАРТНЕРКА.

625-645/17-ХII-200913_podcL

Сатисфакција

Posted on март 31st, 2011 in поезија од mastape

САТИСФАКЦИЈА

И старо и младо
станало целото божјо стадо.

Дрва да сади
Е ВАКА ИДНИНАТА СЕ ГРАДИ.

По ридови и планини
за денови фини.

Дрвца си садиме,
ОТРОВОТ ОД ВОЗДУХОТ ГО ВАДИМЕ.

На природата вака и помагаме,
а и во влада си се слагаме.

СО ВАКВИ ЧЕКОРИ НАВРЕМЕНИ

НЕМА ДА ИМА НАВРЕДЕНИ.

СО ЗАСАДЕНИ 20 МИЛИОНИ

ЗАРАБОТКАТА ЌЕ ТЕЖИ БИЛИОНИ.

ЗА НАСАДИТЕ ДА НЕ НИ ГИ ГУШАТ

ВО ШВИЦАРСКА НЕКА СЕ СУШАТ.

ЌЕ ГИ СКРИЕМЕ ВО СМЕТКИТЕ ШВАЈЦАРСКИ

ЌЕ СИ ГИ ДЕЛИМЕ ДРУГАРСКИ.

ДОБРО Е И 10% ДА СЕ ФАТАТ,

ЗА ФИНАНСИИТЕ ДА НЕ НИ СЕ СКРАТАТ.

ОВА Е ПРАВА АКЦИЈА

ЗА СИТЕ ИМА САТИСФАКЦИЈА.

НЕКОИ СЕ ЗАДОВОЛНИ

САМО СО СМЕТКИТЕ ПРЕПОЛНИ,

А ПОГОЛЕМИОТ БРОЈ НА ГЛАДНИЦИ

СО НАСАДЕНИТЕ САДНИЦИ.

ГОЛЕМИ КАКО ПИРЕЈ

ОДИ БРАТУ СЕГА ВИРЕЈ.

12-ХI-2009

DSC01193DSC01197Picture 042

Марина

Posted on август 21st, 2011 in поезија од mastape

МАРИНА

Пак си пијам капучино
само сега

не ми е

баш фино
осеќам празнина
тапа болка
во моите гради.

Се заради твоите
румени усти
што ми останаа
само желби пусти,
недостижни за мене.

Душава се уште
по тебе
ми вене,
а имавме само

една мала препрека
жена ми и

едно 2-3 деца.

Ти ме остави

на мостот
на судбината,
ме остави

пред порно

кабината.

Сега ми се смееш
од под облаците
и со комшијата

ги вкрстуваш

краците.

Пак си останав сам,

си останав
со 2 жени и 3 деца

си останав
исполнет со празнина,
а ти моја МАРИНА
си фрли сидро
во комшиската

марина.

Ееееееххх

моја МАРИНА

во мојот залив

се уште има бранови
се уште има олуи
се уште

твојот мирис
на лаванда

струи.

Ме опиваат

како некогаш
ќе те сакам,
ќе те сакам

секогаш.

Ќе те сакам

како тогаш,

како тогаш
кога бевме
2 души

сплотени

во едно тело,
кога љубовта

ни се гледаше

на чело.

Ееееееххх

моја МАРИНА
дали сеуште

се сеќаваш

кој ли ми

те скина,
по кого

твојата душа зина
дали по мене
или по
жена ми

Каролина.

Ај доста те оплакувам
време е

треба друга
да посакувам.

Не сум веќе кмет
време е,

време е

треба

да собирам

смет.

Сепак сети се

понекогаш

на мене
бидејќи

се уште по тебе
срцево ми вене.

Нема повеќе

за мене

друга жена
отсега само

девојчиња
и пензионисани
женчиња.

10-05-2011

img147_resize

Знам дека

Posted on декември 13th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЗНАМ  ДЕКА .  .  .img034_resize

Додека надвор снежи

кожата ми се ежи.

Те гледам во лице:

ЗНАМ ДЕКА СИ СО МИЦЕ.

Додека надвор врне,

секој прст ми трне.

Да плачам сум приморан:

ЗНАМ ДЕКА СИ СО ЗОРАН.

Додека надвор паѓаат снегулки,

венеме како булки.

Некој како да ме лаже:

ЗНАМ ДЕКА СИ СО БЛАЖЕ.

Додека надвор вее

сомнеж во мене тлее.

Се чувствувам како теле:

ЗНАМ ДЕКА ЌЕ ОСТАНЕШ СО ВЕЛЕ .

Додека паѓа снегот,

ве гледам од брегот.

Со своите раце меки:

ЗНАМ ДЕКА ТЕ ГАЛИ ШЕКИ.

СРЦЕВО МИ ЧУКА ЈАКО

ЗНАМ ДЕКА НАЈВЕЌЕ ТЕ САКА НАКО.

Посветено на моите колеги РАМБО,ВЕЛЕ,ШЕКИ и нивната

голема љубов КОН ЛОПАТАТА ЗА ЧИСТЕЊЕ СНЕГ.

18 февруари 2009

Народе Македонски

Posted on март 1st, 2010 in Некатегоризирано од mastape

НАРОДЕ  МАКЕДОНСКИ

Не ни лесно,

со вакво население месно.

Стално сме во тесно,

заглавуваме свесно.

НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ

ТЕ СОГОЛЕА ДО КОСКИ.

За во ЕВРОПСКА УНИЈА,

главите со глупост ни ги напунија.

Многу е важно,

НАТО здружението лажно.

НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ

ТЕ СОГОЛЕА ДО КОСКИ.

Со сила не форсираат,

со ЕУ закони не малтретираат.

Данок редовно ни збираат,

никако да се корегираат.

НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ

ТЕ СОГОЛЕА ДО КОСКИ.

Нема сатисфакција

со оваа нација.

На сите им е до заебанција,

без никаква санкција.

1 ноември 2008

Приказна

Posted on септември 27th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

П Р И К А З Н А163351920_resize

Секој миг со тебе,

приказна за себе.

Како волшебна сказна,

е нашата љубовна приказна.

Твојата кожа,нежна свила

за мене божја казна била.

Твојата душа мека

мојот допир го чека.

Твоите сочни усни,

како смокви вкусни.

Сочни и румени,

како златни грумени.

Кога ќе поминам крај Висла,

само ти си ми во мисла.

Чудна ми е таа река.

Твојата сенка тука ќе ме чека,

ДО ВЕКА.

19 декември 2008

<!– –>

3 Responses to ‘ЉУБОВНА ПРИКАЗНА’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘ЉУБОВНА ПРИКАЗНА’.

 1. Charlotte said,

  on март 1st, 2010 at 10:30 pm

  Ај Висла ,ти од каде си и знаеш ли да говореш без стихови?

 2. mastape said,

  on март 1st, 2010 at 10:36 pm

  se ucam sega, inace od kaj mene doma sum odma levo kaj prvite semafori

 3. Charlotte said,

  on март 1st, 2010 at 10:43 pm

  Оние покрај Висла?Знам ги.

СЕЌАВАЊЕ

Posted on март 25th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СЕЌАВАЊЕ

Кога ќе се сетам од ново
на случките од Маврово,
ми го разубавуваат утрово.

Жуборат на Шара потоците
како музиката од плочите.

Твојот блесок од очите.

Према твојте очи се вртам како сончоглед.

Дури и низ двоглед
ми е мил твојот поглед.

Од снегот белите ридови
ми се причинуваат помеѓу овие ѕидови.

Твојот дух шета низ собава,
во мисли ми е твојата кожа убава.

ТВОЈОТ ГЛАС СЕ УШТЕ МИ ЅВОНИ

МНОГУ СИ МИ МИЛ ТОНИ.

ИМА ЛИ КРАЈ НА ТЕМНИНАВА

ИМА ЛИ МЕСТО ЗА МЕНЕ ВО ИДНИНАВА.

ДАЛИ ЌЕ ЈА ИСКАЧАМ ПЛАНИНАВА.

14и18-VI-2009Cute-PolarBear-Cub-SittingOnSnow_resize

ДАНОК

Posted on март 2nd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ДАНОК

АЛООО НАРОДЕЕЕ МОРАМ

ОВА ДА ВИ ГО ЗБОРАМ.

Народот е скроз полуден

ЗАТОА НИ СЕ БЛИЖИ ДЕНОТ СУДЕН.

Од многу гледање порничи

ТАТКО ВРЗ ЌЕРКА ПАК СИ БЛУДНИЧИ.

Нежниот и мил педијатар

ПЕДОФИЛ Е СТРАСЕН.

Па што ако се лечи на психијатар

ОД ГОСПОД ТЕШКО ДЕКА ЌЕ БИДЕ СПАСЕН.

Толку поплави,цунами
РАЗМИСЛЕТЕ МАЛКУ САМИ.

АЛООО грешници многу ве има
ЗАТОА ГОСПОД ДАНОКОТ СИ ГО ЗИМА.

Пак земјотреси,одрони. . .

СМИРЕТЕ СЕ ИНАКУ ОТИДОА МИЛИОНИ.

Од каде само ова зло се црпи

ВАКВИ ПОВЕЌЕ НИ ГОСПОД НЕ ВЕ ТРПИ.

Земјата почна да се отвара

ГОСПОД ДАНОКОТ СИ ГО БАРА.

Не го интересира за барокот

ТУКУ САКА ДА СИ ГО ЗЕМЕ ДАНОКОТ.

ПРИМ.АВТ.

ПОКРАЈ СУВОТО

ЌЕ ГОРИ И СУРОВОТО.

НАРОДЕ МЕНУВАЈ СИ ГО РУВОТО

ИНАКУ ЌЕ ТИ ОТИДЕ И ДУВЛОТО.

КОЛАТЕРАЛНАТА ШТЕТА

НИ ГОСПОД НЕ МОЖЕ ДА ЈА ПРЕСМЕТА.

2-III-2010

Џбун

Posted on август 30th, 2011 in поезија од mastape

ЏБУН

Ја чекам се нервирам.

Со с.ерма сум пун
пазам да не експлодирам,
во комшискиот ЏБУН.

Пак ли ќе мастурбирам.

ООО ЌЕ ПУКНАМ WILL SOON.

Од ваква грешна експлозија,
уште плаќам алиментација.

Алатот ми фаќа корозија
страв му е од слична ситуација.

Комшикиве му се изнавозија

ГО КОРИСТАТ ЗА МАНИПУЛАЦИЈА.

За комшиски ЏБУЊА чим ќе чуе
кожа му се ежи,

стануе рипа и одма блуе.

Историјата сега му тежи.

по цел ден само пцуе

И МИРЕН ПОКРАЈ ЏБУЊЕ СИ ЛЕЖИ.

29-ХI-200911811_resize

Десанка Шакиќ

Posted on август 31st, 2011 in поезија од mastape

ДЕСАНКА ШАКИЌдр

Почнува с’клет да ме фаќа
мора да опнам некоја сваќа.

ПОПУСТО И ЗА ОПИНАЊЕ СЕ ПЛАЌА.

Одамна не сум помирисал слива,
затоа сум ваков не ме бива.

ЗНАМ ДЕСАНКА Е КРИВА.

СЕ ЗАЉУБИВ ВО ДЕСАНКА
УШТЕ КОГА БЕШЕ САМО ОБИЧНА ДЛАНКА.

А ДЕСАНКЕ да ти ја е.ам мајката твоја,
зошто ме чешкаше со чоја.

СЕПАК КРИВИЦАТА Е САМО МОЈА,

САКАВ ДА БИДАМ ВО БЛИЗИНА ТВОЈА.

Што ми стори
БАТЕ со тебе само сака да се бори.

МЕНЕ ПОВЕЌЕ НЕЈЌЕ НИ ДА МИ ЗБОРИ.

Мнигу ми е лут
кон мене има став крут.

ПОВЕЌЕ НЕ МОЖЕ ДА БОДЕ СЕГА Е ШУТ.

ДЕСАНКЕ ЗАРАДИ ТЕБЕ СЕШТО ТРПАМ

СО ИГЛАВА НЕ МОЖАМ ПОВЕЌЕ НИ ДА КРПАМ.

БЕЗ ТЕБЕ НЕМАМ ИНСПИРАЦИЈА ОД КАДЕ ДА ЦРПАМ.

ПОМАГАЈ РОДЕ

ИГЛАВА СЕ ВИТКА, НЕ МОЖЕ ДА БОДЕ.

КОНЕЦОТ МИ СЕ КИНЕ

УШТЕ ПРЕД ДУПКАТА ДА ЗИНЕ.

ДЕСАНКЕ ТРАЈ СИ,

СЕ ШТО Е УБАВО ИМА КРАЈ.

АМА И ПРАЈ СИ

БЕЛКИМ ЌЕ НЕ ПРИМАТ ВО РАЈ.

2155-2235/3-ХI-2009

Библиотекарот

Posted on јули 9th, 2011 in поезија од mastape

БИБЛИОТЕКАРОТ

Јас сум БИБЛИОТЕКАР,
по студенткиве правам дар мар.

Ни женски лекар
не ги гледа толку во .мар.

Додека им препорачувам книга
притисокот ми се дига.

Папокот им го гледам
И СО МИСЛИ МАСТА ИМ ЈА ЦЕДАМ.

ПРЕД ОЧИ ПАК МИ СЕ СТЕМНИЛО

ОД СТУДЕНТКИВЕ МЕ ФАЌА БЕСНИЛО.

Во умот ќе штукнам
морам брзо да пукнам.

Макар и во шоља да плукнам

МОРЕ СО РАКА ЌЕ ГО ФУКНАМ.

Само да не пукне срам
што се задоволувам сам.

Абре мозок немам еден грам

МОРАМ НЕШТО ДА Е.АМ.

ОПА ЕВЕ МИ ШАНСА

ЗА РОМАНСА.

Абе ова ќе е Радојка.

Опа и висна едната дојка

ПРАВО ПРЕД МОЕГА СТОЈКА.

Радодајке мила сестро
дојди кај мојов маестро.

Немај гајле ќе му најдеме место
ПА ЌЕ ГО БАРАШ ЧЕСТО.

Да те наштима

пред да дојде зима.

На климава летна

РАДОЈКА ЛЕГНА И НЕ ПРЕТНА.

ПОЛЕСНО ЌЕ ГО ПРОТНА

ДОДЕКА Е ПОТНА.

СМОКВИ СЛИВИ РИПЧИЊА,

СИТЕ МИ СЕ ГАЛЕНИЧИЊА.

САКАМ ПОВЕЌЕ ВАКВИ МИЛЕНИЧИЊА.

1135-1200/15-ХII-2009

Клептоманија

Posted on јули 23rd, 2011 in поезија од mastape

КЛЕПТОМАНИЈА

img137_resize

ОД СИТЕ СТРАНИ

СМЕ ОПКРУЖЕНИ СО КЛЕПТОМАНИ

ШТО ЧЕКААТ КАКО ВРАНИ

ДА СЕ ОДКАЖЕМЕ ОД РОДНИТЕ МАНИ.

СИ ГО ТЕРААТ СВОЈОТ ЗАНАЕТ

ЗА НАШ ИНАЕТ.

Не крадат вешто

ни крадат се и сешто.

Ни го крадат златото

ни го крадат минатото.

Идентитето ни го крадат
за нов да ни насадат.

Ни ги крадат умоболните

ни ги крадат незадоволните.

Ни го крадат општеството
НИ ГО ЈАДАТ ДОСТОИНСТВОТО.

ДА ИМ ГО Е.АМ МАМЕТО

НИ ГО КРАДАТ ЗНАМЕТО,

А НИ ГО КРАДАТ И ИМЕТО.

ДО КОГА ЌЕ ГИ ТРПИМЕ ОВИЕ КЛЕПТОМАНИ

ДО КОГА ЌЕ ПИШУВААТ ЗА НАС РОМАНИ.

ДО КОГА ЌЕ СЕ РАЗМНОЖУВААТ,

ДО КОГА ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГИ ЧУВААТ.

ДО КОГА ЌЕ ГИ ПОКАЖУВААТ

ДО КОГА ЌЕ НЕ ПОДКРАДУВААТ,

ДО КОГА ЌЕ НЕ ОМАЛОВАЖУВААТ.

ДО КОГА ЌЕ НЕ ОНАДУВААТ,

ДО КОГА ЌЕ НЕ “СОЖАЛУВААТ.“

ВО РОДНАТА НИ МАКЕДОНИЈА

ИМА УНИВЕРЗИТЕТ ЗА КЛЕПТОМАНИЈА.

930-1010/26-IХ-2009

М Н Р

Posted on март 4th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

М  Н  Р

НЕЗАКОНСКИ,

НЕНАМЕНСКИ,

АБРЕ СЕ Е ПО МАКЕДОНСКИ.

Парите се потрошени,
ама односите не се влошени.

Тоа се амбасади
мора да има тури вади.

Како инаку ќе се наслади

АМБАСАДОРОТ.

Со дршка од чадорот.

80000 евра за хотели
па тоа се нашите цели.

Па греота и срамота,
да не се искористи таква лепота.

Затоа хотелите постојат
за буџетот да го кројат.

Амбасадор во странство
мора да се разбира од банкарство,
од трансакции финансиски
за да бидеме во односи блиски.

Со ресторани и бордели
се за добротворни цели.

РЕНОВИРАЊА,КИРИИ,КУП АФЕРИ

ДИПЛОМАТСКАТА АЛЧНОСТ НЕ СЕ МЕРИ.

ФИНАНСИИ СЕКОЈ САКА ДА ПРИБЕРИ

РАБОТЕТЕ ЗА МНР ПРОЛЕТЕРИ.

1730-2150/11-IХ-2009

Прилепско поле

Posted on август 11th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ПРИЛЕПСКО ПОЛЕ

(ОПЕРАЦИЈА  САРМА)

Цел Прилеп се дига,

за рекорд во ГИНИСОВАТА КНИГА.

Стигаат и од околните фарми,

за да се свиткаат 80.000 САРМИ.

Од ориз и зелка росна

се витка САРМАТА посна.

Со секоја САРМА посна,

Баба Менка е порадосна.

Баба Менка витка прва и последна,

така ќе биде и во годината следна.

Витка кој ќе стаса,

готови се за 6 часа.

За помалку од еден ден сварени,

за СВЕТИ НИКОЛА подарени.

СВЕТИ НИКОЛА со САРМА се слави.

Мартин Д. ПОЛА во стомак ги стави.

НЕКА ВИ Е АЛАЛ,

РЕЧЕ СУДИЈАТА ОМАР ТАЛАЛ.

ПРИЛЕП ВО ГИНИС ВЛЕЗЕ

ЛАПАЈТЕ ГРАВЧЕ  И САРМИ ЗА МЕЗЕ.

ГРАВЧЕ И ПОСНА САРМА,

ТОА Е ВАШАТА КАРМА.

27-28 декември  2008

Црн бумбар

Posted on јули 28th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЦРН БУМБАР

ЖИТЕЛИТЕ НА СОПОТ СЕ НЕВИНИ.

БИГМАН НЕ ФАЌАЈ КРИВИНИ.

ГОЛЕМ ЧОВЕКУ кажуј што знаеш

немој на празно да лаеш.

Кажуј немој да траеш,
кажуј да не се каеш.

Да не бидеш ПЕРСОНА НОН ГРАТА.

Ај кажуј кој ти дава плата.

КОЈ ЛИ МИ ТЕ ПРАТИ

ПРЕД НАШИВЕ ВРАТИ,

ДА МИ СЕ .АТИ.

ДА НЕ ИМАЛО ОЛУЈА,

ТРИ ДЕНА НЕМАМ СТРУЈА.

А мори овни,
во плаќање сме редовни.

А мори просто,
плаќаме дури 20 посто.

ЕВН СЕКОГАШ ЈА БОЛИ ГЛАВА

ОД ЧАИРСКА “СЕРАВА.“

НА ПРАЗНО ДА НЕ ТРУБИТЕ

ВРЕМЕТО ПО БЛОКАДИ ДА НЕ ГО ГУБИТЕ.

ПОВЕЌЕ ЗА ЏЕБ ДА СЕ ФАЌАТЕ

И ДА ПОЧНЕТЕ ДА СИ ПЛАЌАТЕ.

ТОПЛИФИКАЦИЈА

СО НОВА СПЕЦИФИКАЦИЈА.

Радијаторите ладни
за топла вода се страдни.

Махер за летно греење,
зимско ладење.

И МАСТ од граѓаните вадење.

Плаќајте парно
за да ве грееме во времете спарно.

ТОПЛИФИКАЦИЈА ДА НЕ ГРЕЕ

КАКО ЛЕТОСКА,АКО СМЕЕ.

20-Х-2009

Пандорче

Posted on јули 9th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ПАНДОРЧЕ

КАКВА Е ОВАА ДАМКА

НА НАШАВА РАМКА

СКОРО СИТЕ ГИ СТАВИ ВО ЗАМКА.

Нема да ни тежат
овие што лежат.
Само поени нека си бележат.

Нишај врата

земај плата.

За да не скараат се татамата.

МАЛА Е ОВАА ЗАЕБАНЦИЈА

ЗА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА

ПА ТИЕ СЕ УШТЕ СЕ ВО ХИБЕРНАЦИЈА.

НАРОДЕ ОДЛИЧНО Е НЕ ЧУДИ СЕ.

ЗА ВАКОВ СОЖИВОТ ПОТРУДИ СЕ.

МОРЕ ДОСТА БЕШЕ РАЗБУДИ СЕ!

ЗА ЦРНИ ДЕНОВИ КУБУРА НОСИМЕ

НА ПРИРОДНИТЕ ЗАКОНИ ИМ ПРКОСИМЕ.

НИКОЈ НЕ НИ ГИ ЗНАЕ МАКИТЕ:

КАЈ НАС ПОСЛАБИТЕ ГИ ЈАДАТ ПОЈАКИТЕ,

ГО ЧИТАЛЕ ОВА ВО ЕУ ПОРАКИТЕ.

ВАКА ПАНДОРИНАТА КУТИЈА ЈА ОТВАРАТЕ,

А ОД НАС СОЖИВОТ БАРАТЕ.

ДОСТА НЕ КАРАТЕ,

ДОСТА НЕ ЗАМАРАТЕ.

СО ВАКВИ ДОГОВОРИ

САМО ПОБРЗО ПАНДОРЧЕ ЌЕ СЕ ОТВОРИ.

815–855/16-VIII-2009

Занимање

Posted on мај 21st, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЗАНИМАЊЕ

ЌЕ ТЕ МОЛА

ОВА НЕ Е ЖИВОТНА ШКОЛА.

МОРЕ ЕЕЕЈ

НЕ СЕ СМЕЈ.

ОВА Е УНИВЕРЗИТЕТ

ПОЛАГАШ ПРЕД КОМИТЕТ

ОД ЗАПАДНИ СВЕТ.

По најнова мода

сме учили во природа.

И тоа најодозгора
сме учили на Скопска Црна Гора.

На банките сме им ноќна мора.

Сме учили и на падините на Шара
кај што никој не ни бара.

Се прајме како зомби

фрламе бомби
си пукаме по старо комби.

Влагаме во макети
си грабаме пакети.

Пукаме во глинени гулаби
сме учили да не бидеме слаби.

НИГДЕ НЕ ОСТАВАМЕ ПАЛЦИ
ГОЛЕМИ СМЕ ПРОФЕСИОНАЛЦИ.

ЗАНИМАЊЕ:

ПРОФЕСИОНАЛЕН АРАМИЈА.

МАХЕР ЗА ЗИМАЊЕ

И ОД ЦРКВА И ОД ЏАМИЈА.

19-I-2010img137_resize

Те барам,а ти ….

Posted on февруари 1st, 2011 in поезија од mastape

ТЕ БАРАМ,А ТИ СКРИЕНА

Те барам во иднината
те барам во сегашноста,

те барам и во историјата.

А ТИ СКРИЕНА ВО БЕСКОНЕЧНОСТА.

Те барам низ мислите

те барам низ чаршијата
те барам и низ борделите.

А ТИ СКРИЕНА ВО КОНФУЗИЈАТА.

Те барам со помош на магијата
те барам со помош на пријателите
те барам и со помош на илузијата.

А ТИ СКРИЕНА ПОМЕЃУ НЕПРИЈАТЕЛИТЕ.

Те барам под виножитата
те барам помеѓу ангелите,
те барам и во рајската градина.
А ТИ СКРИЕНА ПОМЕЃУ ДЕМОНИТЕ.

ТЕ БАРАМ

ЗА ДА НЕ ТЕ

НАЈДАМ.

САМИОТ СО СЕБЕ СИ

СЕ КАРАМ

ЗНАМ СО ТЕБЕ

НЕМА ДА СЕ ОФАЈДАМ.

И ПАК УПОРНО

ТЕ БАРАМ.

-ХI-2010

Зајачица

Posted on февруари 3rd, 2011 in поезија од mastape

ЗАЈАЧИЦА
ШТООО!? СЛИКАНА Е ЗА ПЛЕЈБОЈ!?

УУУУУ ОВАА ЌЕ Е МОЈ БРОЈ.

Оваа Плејбој ЗАЈАЧИЦА
е страсна е.ачица,

јака порно глумица
И НЕЈЌЕ СО ГУМИЦА.

КОЈ ЌЕ ЧЕКА ДА СЕ СТОПИ СНЕГОТ
МОРАМ ДА И СЕ КАЧАМ НА БРЕГОТ.

А брегот на Венера

сладок како бајадера
само на качување ме тера.
МОРЕЕЕ ДА НЕ  МУ СЕ КАЧУВААТ БЕЗ МЕРА.

ЗАЈАЧИЦАТА МОЈА
ЌЕ ЈА ИЗДРЖИ ЦЕЛА ТРОЈА.

Епска е тоа снага
има 90 % влага
затоа на сите им е драга.

ПОЗНАТА Е ДУРИ И ВО БРАГА.

МОЕВО ГРЕЈНО ТЕЛО

ЧИМ ЈА ВИДИ ИСПУШТА БЕЛО.

Мојава ЗАЈАЧИЦА медена

се топи како снегулка ледена.

Иако под мишки не е средена

ИДНИНАТА ВЕЌЕ И Е НАРЕДЕНА.

МаСтаПе И ИЛЕ

ДУУУУРИ ВО BLACK HORSE БИЛЕ

И ПАК ТАЈНАТА НЕ ЈА ОТКРИЛЕ

ЗАЈАЧИЦАТА ДАЛИ СЕ СНАШЛА

СВОЈОТ ЗАЈАК ОД СОНИШТАТА

ДАЛИ ГО ПРОНАШЛА.

13и14-XI-2010238

Еротика по селски

Posted on ноември 12th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЕРОТИКА ПО СЕЛСКИ

СИНКО ВО СЕЛО НЕМА ЕРОТИКА

ФАЌАЈ СЕ ЗА МОТИКА.

НЕМОЈ ТАТКО ТАКА

ДО КОГА ЌЕ СЕ ЧЕШАМ СО РАКА.др

Само кравава ја молзам
и под СЛИВИ ползам.

Доста ми е од овци и кози
сакам нешто и КАРОВ* да вози.

Ако си ми татко

ќе ми најдеш од СМОКВИ слатко.

Може и од СЛИВИ

само да не се диви.

Ме тераш тутун да берам,
а јас сакам КОЊОВ да го утерам.

Во комшивската авлија,
за да му се качи ќерката на Алија.

Ме тераш МОРКОВОВ со рака да го мавам,
а јас сакам во дупка да го клавам.

Ми се смее и Фата.

Абре комши го направи салата.

До кога ќе го мавам МАГАРЕВО.

Ред е некој да пуши од ЦИГАРЕВО.

На ЦИГАРЕВО ќе му пројде време
пред некој со уста да го земе.

Синко треба да се берат краставиците,
што си запнал по МАГАРИЦИТЕ.

Татко треба да се товат и да се јаваат,
за со клоци да не не маваат.

СИНКО ЌЕ ГО МАЛТРЕТИРА

ДОДЕКА НЕ МУ ЕКСПЛОДИРА,

КИТАТА* ВО РАКАТА ГРУБА

КАКО ПЕНЛИВА ТУБА.

ВО РОСНАТА ЛИВАДА

МУ СТРАДА

ДУШАТА НАПАТЕНА МЛАДА.

*ЦВЕЌЕ

*АВТОМОБИЛ                                                                         12-Х-200913_podcL8664_36

БАРОНОТ МИНХАУЗЕН

Posted on јуни 18th, 2011 in поезија од mastape

БАРОНОТ МИНХАУЗЕН

ОВИЕ ДЕНОВИ

МИ ПРЕРАСКАЖУВААТ ВИЦОВИ.

ДА ЛАЖАТ ГИ УЧЕЛ БАРОНОТ МИНХАУЗЕН.

АЛООО ЗАР ВИ ЛИЧАМ НА НА.УЗЕН.

МИНХАУЗЕН ИМ БИЛ ПРОФЕСОР?!

АБЕ ДА НЕ МУ ИЗГОРЕЛ НЕКОЈ ПРОЦЕСОР

НА ВЛАДИНИОВ РЕСОР.

ХАХАХА АБЕ ДОШОЛ ДА СЕ ДООБРАЗУВА
ЗА ПОДОБРО ВИСТИНАТА ДА ЈА КАЖУВА.

ПОДОБРО ДА СЕ ИЗРАЗУВА
БЕЗ САМИОТ ДА СЕ ЗАЛАЖУВА.

ПОКРАЈ ВАКВИ ТРЧИ ЛАЖИ

И МИНХАУЗЕН НЕМА ШТО ДА КАЖИ.

ПА КАКО ДЕТЕ Е МЕЃУ МАЖИ.

ВЛАДИНИ БРАЌА И СЕСТРИ

БАРОНОТ ИМА УШТЕ МНОООГУ СЕМЕСТРИ,

ЗА ДА ЈА ДОСТИГНЕ ВАШАТА ПОТЕНЦИЈА.

ПА ВИЕ СТЕ БЕЗ КОНКУРЕНЦИЈА.

ДАЛЕКУ СТЕ НАПРЕД ВО ЛАГИТЕ

ГИ ЛАЖЕТЕ И НАЈДРАГИТЕ.

И НИВ НЕ ИМ ДАВАТЕ ОД БЛАГИТЕ.

И БАРОНОТ

ГО СИМНАВТЕ ОД ТРОНОТ,

А ВО ЛАГИТЕ Е ТЕЖОК КАКО СЛОНОТ.

РАЗБУДЕТЕ СЕ ОД СОНОТ

ИНАКУ ЌЕ ГО СТИГНЕТЕ ПРОТОНОТ.

21-I-201052689-1_resize

Феникс

Posted on јули 26th, 2011 in поезија од mastape

ФЕНИКС

КАТАСТРОФАЛНИОТ ПОТРЕС

ПРЕДИЗВИКА ГОЛЕМ ЗЕМЈОТРЕС.

ПОД СКОПСКИТЕ РУШЕВИНИ

ГОЛЕМ БРОЈ НА НЕВИНИ.

Сонцето му намигна
и како ФЕНИКС го издигна,
од рушевините,од пепелта.

СТИГНА СКУПИ ДО ЦЕЛТА.

Се уште ги слави

победите над сите поплави.

Од поробувачите смели
изгорен до темели.

Безброј пати

и чумата ја фати.

ПАК ОД ПЕПЕЛТА СЕ ВРАТИ.

Секогаш се воздигнува
секогаш се обновува.

КАКО ГОСПОД ДА ГО ЧУВА.

ВО СЛАВНАТА ИСТОРИЈА

НИ НАЈГОЛЕМИТЕ НЕ ГО ПОКОРИЈА.

МНОГУ ШМИЗЛИ,ДРВА,ЗАЉУБЕНИ . . .

НИЗ СКОПЈЕ КАКО ДА СЕ ИЗГУБЕНИ.

МНОГУ МАСКИ,БИКОВИ,БАЛЕРИНИ. . .

НИЗ СКОПСКИТЕ УЛИЦИ ФИНИ.

ВАКВА Е СЕГАШНОСТА

НАВИДУМ ПРОСТА,

А ОД КРАЖБИ НЕ ИМ Е ДОСТА.

ВО ДЕНЕШНИНАТА

ЌЕ ГО ЈАДЕ ТЕМНИНАТА.

ОД РАЗНИ СТРУЧЊАЦИ,ГЛУПАЦИ. . .

ШТО ИМААТ ЗИНАТИ ШУПАЦИ,

ЗА МАТЕРИЈАЛНИ ДОБРА.

КАДЕ ЛИ САМО ВАКВИТЕ ГИ СОБРА.

4-I-2010StarazeleznickaOficerski_dom

Стомак

Posted on јули 23rd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СТОМАК

НЕШТО ВО СТОМАК КАКО ДА МИ КРКОРИ

ИЛИ ТАКА САМО МИ СЕ СТОРИ.

ПОЧНУВАМ ДА СЕ ПОТАМ,

КАКО САКАМ ЦРЕВАВА СИ ГИ МОТАМ.

Од СТОМАКОВ не може да се спие
почна како кутре да вие.

Црево од црево му се трие,
КРКОРЕЊЕТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ СКРИЕ.

Околу народни мензи стално се сука
и како маче мјаука.

Кркорењето и не е некоја наука,
САМО ТРЕБА ПРОФЕСИОНАЛНА ОБУКА.

Го тренираат професионалци
што виреат од минималци.

И долгогодишни стечајци

ШТО ЈАДАТ ОД ПРАЗНИ ЛАЈЦИ.

Ми се јаде,дури ми се плаче
се би дал за едно колаче.

Не смеам да го пипнам со раче
СТОМАКОТ МИ ВИЕ КАКО МАЧЕ.

ОВИЕ ОД ВЛАДА НЕ СЕ ТАЧНИ

МИСЛАТ ДЕКА СЕ ФАНТАСТИЧНИ.

ИМААТ ИДЕИ БОМБАСТИЧНИ

САКААТ ДА НИ НАПРАВАТ СТОМАЦИ ПЛАСТИЧНИ.

ПРИМ.АВТ.

ДЕНОВИ СЕ ОВА ПЛАЧНИ
ЗА МАКИВЕ МОИ
СТОМАЧНИ.

СИТИОТ

НА ГЛАДНИОТ

НЕ МУ ВЕРУВА.

ЗАТОА СЕКОГАШ МУ ГО ЗБИБЕРУВА.

1935-2040/6-III-2010

shirtless male models blogspot 005shirtlessmen model 09img172_resize

Е ОВА Е СРЕЌА

Posted on март 7th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

Е ОВА Е СРЕЌА

Од оваа ВЛАДА

очекував мед и чоколада.

Ми бидна животот балада

стомакот за леб ми страда.

Е ОВА  Е СРЕЌА

СИТЕ ГИ СТАВААТ ВО ВРЕЌА.

Очекувањата брзо ги снема,

нема веќе дилема.

И оваа ВЛАДА излезе од шема

не може да реши  ни една тема.

Е ОВА Е СРЕЌА

СИТЕ ГИ СТАВААТ ВО ВРЕЌА.

ВЛАДАТА знеа што ПРАВИ,

сите зад решетки ќе ги СТАВИ.KRAVA

АКО ИМА ЖИВИ И ЗДРАВИ

ЌЕ ГИ МОЛЗЕ КАКО КРАВИ.

3 ноември 2008

AНETA

Posted on март 7th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

АНЕТА

лесно може да те прелета.

Навидум е лесна мета,
а жеден преку вода ќе те прошета.

Елегантен спортиста
со душа билдерска чиста.

Телиња,коњи,крави
по цел ден со нив се дави

Акидо,К 1,џудо
спремна е за ова време лудо.               nokaut1535-1540

Таа е вистинското девојче
свестете се земете бројче.

Одма застанете на ред
со L ninja ве чека млеко и мед.

Мило е тоа моме
не си играј со оган соме.

Отворена
искрена.

Витка како мрена
прераснува во права жена.

А и Лапе Брена
покрај blueprayer губи цена.

1720-1750/23-ХII-2009

АВИОН

Каролина

Posted on март 8th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

КАДЕ ЛИ СИ СЕГА?

АМА ЉУБОВТА НЕ Е ШЕГА.

РЕТКО КОЈ БЕГА,

ОД ЉУБОВНАТА СТЕГА.

ЛИНЕ,ЉУБОВТА Е БЕСНА,

ИАКО ИЗГЛЕДА ЛЕСНА.

НАШАТА ВРСКА Е ТЕСНА,

А ТИ НЕ СИ СВЕСНА.

РАДОСТА МОЖЕ ДА Е КРАТКА,

АМА БАШ ЗАТОА Е СЛАТКА.

КАКО ПЕКИНШКА ПАТКА ,

ИЗЕДЕНА НА МАТКА.

ЏУСКАМЕ ТВИСТ,

И ТИ ПОДАРУВАМ АМАТИСТ

ОВДЕ ВО СРЦЕВО СУМ ЧИСТ.

СЕКОГАШ НЕКОЈ ЌЕ ЛАЕ

КАКО И ДА Е ЌЕ ТРАЕ.

АМА НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА СЕ КАЕ.

НОЕМ. 2008shark_resize

ТУНЕЛ

Posted on март 8th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ТУНЕЛ  НА  СУДБИНАТАСУПЕРМЕН

И со оваа алтернатива

иднината ни е сива.

Нема јасен знак:

ЈАС ќе ве водам низ овој мрак.

Гледај и плачи

какви се ни се нудат за водачи.

Ни ја вадат цела маст,

за да не СПАСАТ од пропаст.

Од лаги се изнемоштени.

НЕ МОЖАТ ДА БИДАТ ПОПОШТЕНИ.

Нема еден човек зрел,

ништо штo не зел.

И најмалата виулица ,

не вее во слепа улица.

Со гарнитура ваква

судбината ни е таква.

Во ова време мистично

да се живее е ризично.

Паѓаме во депресија.

Немаме ни  М од МЕСИЈА.

Како да дојдеме до цврсто тло,

кога не се гледа светло.

ОД МАЛ СУМ СЕ БУНЕЛ:

ДАЛИ ИМА КРАЈ НАШИОВ ТУНЕЛ.

ГО ИЗГУБИВМЕ ЖИВОТНИОТ БОЈ

ДА НЕ СПАСИ НЕМА КОЈ.

3 март 2009

ДАНОЧНА ПОЛИТИКА

Posted on март 9th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ДАНОЧНА  ПОЛИТИКА

Оваа држава

кога дава е скржава.

А кога треба да зема

тогаш нема дилема.

Така е со гладна држава,

со даноци се одржава.

ГЛАДНА КОКОШКА ДАНОЦИ СОНУВА,

а државата со даноци се обновува.

Додека има КВАЧКИ,

ќе зема државата давачки.

Работно време,фискализација

МИ ЛИЧИ СЕ НА МАЛВЕРЗАЦИЈА.

Преку даноци нови

државата се тови.

Данок до данок

и пак буџетот е танок.

Да може ќе ти земе и душа,

само ШУШКИ сака да слуша.

На народот пак му скислува.

Државата многу давачки му измислува.

НЕМА ШТО ДА СЕ ПРАВИ

КОГА ДРЖАВАТА ВО БУЏЕТ САКА ДА СТАВИ.

26 февруари 2009

Главо Букова

Posted on ноември 6th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ГЛАВО БУКОВА

Како да сум се стишал
одамна песна не сум пишал

МОЖЕБИ ПОЕТСКАВА МЕМОРИЈА СУМ ЈА ИЗБРИШАЛ.

До вчера се на хартија ќе сум ставел

се и сешто со моливот ќе сум правел.

АЛО ДЕНЕС КАКО ДА СУМ ОТУПАВЕЛ.

Не ќе е од страв
знам дека сум прав.

ОД СЕКОГАШ ПО ИВИЦА СИ ИГРАВ.

Откако почнав со форуми
слабо ми идат думи

А МОЖЕБИ МОЗОКОВ САМО МИ ГЛУМИ.

Јас сум еден обичен онагер
што знае да работи само со џогер.

НЕ СУМ ТИ ЈАС БРАТЧЕ ЗА БЛОГЕР.

Немам време песна да си напишам,
немам време ниту да се ишишам.

ОД КОМПЈУТЕРОВ КАКО ПИЈАН СЕ НИШАМ.

Жена ми ми брани
да посетувам веб страни.

се нервира кубе коса

АКО ТЕ ГРАБНА НА ДУША ЌЕ ТЕ НОСА.

ЕЕЕЕ МОРЕ ГЛАВО БУКОВА

ОД БЛОГЕРАЈОВ НЕМА ЛОВА.

ТУКУ ОДИ ИЗМИЈ ГИ САДОВИТЕ

ДА НЕ ТИ ГИ ИЗБРИШАМ БЛОГОВИТЕ.

ВО СЕБЕ:

МОРЕ,МОРЕ ЖЕНИШТЕВО СЕ НАЛУТИ

ТУКУ МаСтаПе СЕДИ МАДРО,ЌУТИ.

БИДИ СИ МИРЕН

ДА НЕ ОДИШ ВО ЦЕНТАРОТ СОБИРЕН.

9-III-2010

a058tres

5 Responses to ‘Главо букова’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘Главо букова’.

 1. filipko said,

  on јули 11th, 2010 at 8:16 am

  Се молат сите блогери за доброволен прилог да му се купи на МЕСТАПЕ машина за миење садови за да може да остане блогер.
  Ах,тие жени.Они на мене,измиј ги садовите за да не ти ги избришам блоговите!

 2. mastape said,

  on јули 11th, 2010 at 9:02 am

  hahaha,ako ne moze да се соберат пари за машина барем помош некое женско за миење хахаха

 3. filipko said,

  on јули 11th, 2010 at 9:04 am

  Е,женско.Тие како ѓавол од темјан бегаат од тоа

 4. on јули 11th, 2010 at 11:54 am

  не турај многу сјај и да не заборавиш да ги пребришеш :)

 5. mastape said,

  on јули 11th, 2010 at 6:13 pm

  фала фала стварно сте ми од помош сите хахахаха

Фатаморгана

Posted on јули 16th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ФАТАМОРГАНА

ВО ОКОЛИНАТА НА МАТКА

ИМА ПРИРОДА ЧУДЕСНА.

ВИРЕЕ ТРИМЕТАРСКА ТРЕВА СЛАТКА

СО НЕЈЗЕ СЕ Е КАКО ПЕСНА.

КАНАБИС НИВА

ВО ПРИРОДАТА ДИВА,

А ОКОЛУ НЕМА ДУША ЖИВА.

ЧУДНА Е ОВАА МАРА

НИ ВОДА НЕ БАРА,

А ВРЕДИ ГОЛЕМА ПАРА.

Не дига галама
си расте така сама
НА УБАВА ПАНОРАМА.

НО ПОЛИЦИЈАТА Е СМЕЛА.
Веќе четврта недела
тајно тука седела.

СКРИШУМ ВО ШУМАТА

И ОВА Е ДЕЛ ОД ГЛУМАТА.

Го нема стопанот
да ја полее по планот.

МОЖЕБИ МУ Е ДАЛЕКУ СТАНОТ.

ЈА БЕРЕ МВР СРЕД ДЕН БЕЛ

ЗА ДА СИ ГО ЗНАЕ СЕКОЈ СВОЈОТ ДЕЛ.

ВО ОВА ВРЕМЕ БУРНО

СО ПРИДРУЖБА Е ПОСИГУРНО.

НАРОДЕ СЕ Е ПО ПЛАНОТ

МОРА ДА ГО ПУШТИМЕ НАРКО КЛАНОТ.

ЗА СОЖИВОТ,ЗА ДОБРОТО НА СИТЕ

МОРА ДА СЕ СЛОБОДНИ АРАМИИТЕ.

ЗА ДОБРОБИТ НА ДРЖАВАТА

МОРА ДА ИМ ЈА ЧУВАМЕ ГЛАВАТА.

СЕ ЈАВИ КОАЛИЦИЈАТА

ОВА Е УСПЕШНА АКЦИЈА НА ПОЛИЦИЈАТА.

825-910/23 август 2009jack_herer_flo55

ФАТАМОРГАНА 2

Posted on март 10th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ФАТАМОРГАНА  2

ПАК ФАТАМОРГАНА

САМО СЕГА НА КУМАНОВСКА СТРАНА

И ПАК СО МАРИХУАНА.

И ПАК СЕ МЕША ПОЛИЦИЈАТА

И ПАК ЈА ПРОНАЈДЕ ЛОКАЦИЈАТА.

Во Отља Липковско
мезе боговско.

Насади од еден хектар
за боговски нектар.

Израснале поред река
само да созреат се чека.

Море мајката море
израснале дууур до горе.

До небото плаво
ЗА НИЕ ДЕЦАТА ДА ЖИВЕЕМЕ ЗДРАВО.

Марихуаната е помошно средство

ЗА НАШЕ СРЕЌНО ДЕТСТВО.

Имале прибор за наводнување
и помош за одгледување.

Ооо бре није од Отља жител
ТО ЈЕ НЕПОЗНАТ СТОРИТЕЛ.

МВР ОД ЗАСЕДА

НАСАДОТ ГО ГЛЕДА.

И ПАК НИКОЈ НЕ СЕ ПОЈАВУВА

И ПАК НЕКОЈ ИМ ЈАВУВА.

ДО КОГА

ГО ПРАШУВАМ БОГА

ЌЕ НЕ ПЛАШАТ СО БАБА РОГА.страв

2010-2045/10-IX-2009

Мала сум мома

Posted on јануари 23rd, 2011 in поезија од mastape  Tagged

МАЛА  СУМ  МОМА

ВОЗЕВ тротинет

по целиот свет.

За тоа добив пет

од сите по ред.

МАЛА СУМ МОМА

КРОТКА И МИЛА.

СИ СЕДАМ ДОМА

УШТЕ НИГДЕ НЕ СУМ БИЛА.

Мама и тато ме фалеа,

секогаш ме галеа.

Свеќички на торта ми палеа

пофалби за мене не жалеа.

МАЛА СУМ МОМА

КРОТКА И МИЛА.

СИ СЕДАМ ДОМА

УШТЕ НИГДЕ НЕ СУМ БИЛА.

Со сапун рачиња тријам,

забчиња редовно си мијам.

За мирно да спијам,

ПОД ЈОРГАН ПЛАНИНА СЕ КРИЈАМ.

4 ноември 2008

DSC01076

Enhanced by Zemanta

Трн во око

Posted on септември 4th, 2011 in поезија од mastape

3 СОЛЗИ - Copy (4) - Copy

ЌЕ БИДАМ БЛАГ

СО ОВИЕ ШТО ГО СТВОРИЈА ХАГ.

ЌЕ ГИ ИСПРАТАМ ВО СУДОТ НИВНИ

ЗА ЗЛОСТОРСТВАТА КОЛЕКТИВНИ.

Многу сум им гневен,

го ништат народот древен.

Цела една цивилизација
им служи за манипулација.

МАКЕДОНИЈО ТУПАНИЦИ СТИСНИ
СЕ СЕ ОВА ИГРИ ЗАДКУЛИСНИ.

Со МАКЕДОНСКИОТ НАРОД си играат

како бебе со тропалка.

Од вековните огништа не тераат
не преместуваат од закачалка на закачалка.

Кичмата да ни биде исправена треба,

ИСПРАВИ СЕ МАКЕДОНИЈО НЕ СИ АМЕБА.

Од напред,од назад или бочно
не знам точно,

ГО ПАПАМЕ СОЧНО.

Ооо бре да ни си ти за на очно.

ОЈССС МОРИ

ГЛУПОСТИ НЕ ЗБОРИ.

МОЖЕ ЕУ ВРАТА ДА ТИ ЗАТВОРИ

ИЛИ НОВО ИМЕ ДА ТИ ДОГОВОРИ.

ВО ЕУ СИТЕ НИ СЕ ПРИЈАТЕЛИ

НЕ .УПАТ ВЕЌЕ СТО ГОДИНИ ЦЕЛИ.

МАКЕДОНСКОТО ПОЛЕ ШИРОКО

КАКО ТРН ИМ Е ВО ОКО.

САКААТ ДА НЕ ЗАКОПААТ ШТО ПОДЛАБОКО.

8и10-ХI-2009

МЕРКИ

Posted on март 12th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

МЕРКИ

Владиниве ѕверки

Пак ни прават антикризни МЕРКИ.

Сограѓани мили драги
НЕКАКО НИ ЗАЧЕСТИЈА СО ЛАГИ.

Не фарбаат од сите страни
за да ги покријат своите мани.

Имат вродена дарба
ДА ПОТРОШАТ МНОГУ ФАРБА.

Низ истиријата со умот ако прошетам
и ако ми дозволите да се присетам

кај нас криза како да немаше
ВЛАДАТА БАРЕМ ТАКА НЕ УБЕДУВАШЕ.

Криза немаме,
а за најлошото се спремаме.

Затоа во умов не можам да се приберам

ЗАТО ОВИЕ МЕРКИ НЕ ГИ РАЗБИРАМ.

Во владава има вжештени главчиња
што ни подаваат лижавчиња.

Болкиве да ги ублажиме
ПО КРИЗАТА ДА НЕ ТАЖИМЕ.

МАКЕДОНСКАТА АНАЛОГИЈА Е БЕЗ ДНО

СО ВАКВИ ПОЛИТИЧАРИ НИГДЕ НЕ Е БЕЗБЕДНО.

9и10-III-2010

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

Posted on март 13th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

НАШИОТ СИНООПТИЧАР ТОЗА,

ЌЕ ВИ ЈА КАЖЕ ВРЕМЕНСКАТА ПРОГНОЗА.

ПОЛЕКА БЕЗ НЕРВОЗА,

САМО ДА МАВНЕ ЕДНА ЛОЗА.ne_hvala

МУ СЕ ПОВРАЌА ОД БОЗА.

Малово прсте ако ми трне
сигурно ќе врне.

Жена ми по мене ако не лае,
цел ден сонце ќе сјае.

Ако ме вртат зглобови,
ќе има обилни дождови.

Ако не ме боли бедро,
цела недела ќе биде ведро.

Децава ако пари ми бараат
темни облаци небото ќе го шараат.

Ако ме врти коленото,

ЕUV зрачењето ќе биде над дозволеното.

ВЛАДАВА САМО УСПЕСИ ЖНЕЕ

цел месец ветар ќе вее.

ЕКОНОМИЈАТА НИ ЦВЕТА,
мало заладување нема да ни смета.

Имајте добро попладне
внимавајте притисокот да не ви падне.

Во кревет кога сте сложени,
ќе бидете најрасположени.

2 јули 2009

ТРАНЗИЦИЈА

Posted on март 13th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ТРАНЗИЦИЈА

Кој е крив за ТРАНЗИЦИЈАТА

па се знае опозицијата.

Одговор е ова на владата.

ХАХА КАКО ДА СМЕ НА ЕСТРАДАТА.

Кој е крив за оваа ТРАНЗИЦИЈА
па се знае владината позиција.

Одговор е ова на опозицијата

АЛАЛ ДА ВИ Е НА ЗАЕБАНЦИЈАТА.

Ова нати го,дај ми го
не може да го опише ни Виктор Иго.

Без да пуштиме глас

СИ ИГРААТ СО НАС.

За 1 лижавче можат да не купат
како сакаат не д.пат.

Време е по нос да ги траснеш

НАРОДЕ ВРЕМЕ Е ДА ПОРАСНЕШ.

И СЕГА ШТО ДА ПРАВИМЕ

КОГО ВО ЗАНДАНИ ДА СТАВИМЕ.

АЈ МаСтаПе КАЖИ!?

НЕМОЈ САМО И ТИ НЕ НЕ ЛАЖИ.

НАРОДЕ СЛУШНИМЕ:

ВАКВИТЕ ТРЕБА ДА ГИ ИСКОРЕНИМЕ

НА КОЛ ДА ГИ НАДЕНИМЕ

И ИЧ ДА НЕ ПОЦРВЕНИМЕ.

САМИ СМЕ КРИВИ,

ОВИЕ ПОЛИТИЧКИ ШТО СЕ ЖИВИ.

Прим.Авт.

НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ

ЗА ВРЕМИЊАТА ТРАНЗИЦИСКИ

САМИОТ СИ КРИВ.

ОВИЕ СЕ САМО ЗА ЗАТВОРСКИ ПОКРИВ.

АЈДЕЕЕ ДОСТА ГО ТУПИТЕ

ВИ ДОЈДЕ РЕД ДА СЕ ПУ.ИТЕ

И ВО ИДРИЗОВО КОМПИРИ ДА ЛУПИТЕ.

1120-1200/13-III-2010

ЕКСТРЕМИСТ

Posted on март 16th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЕКСТРЕМИСТbabysmiley1f

СУМ ИМАЛ МИСЛИ ЕКСТРЕМИСТИЧКИ

СУМ МаСтаПеУВАЛ НАСИЛНИЧКИ.

ВАКА МИ ВЕЛАТ ИМОТНИТЕ.

АЛО МЕНЕ СРЕЌНО НЕ МИ ВРВАТ ДНИТЕ.

Абре вие сте со идеи нацистички

ЈАС САМО СИ МаСтаПеУВАМ СОЛИСТИЧКИ.

Не сум ЕКСТРЕМИСТА
туку имам душа детски чиста.

Чиста и невина

како роса утринска,
како небеска синевина.

Чесноста е љубов моја вистинска.

Чесноста е мојата кралевина.

Чесноста не е храна свинска.

ЗАР НЕ ГИ ПРЕПОЗНАВАТЕ

ЅВОНАТА ШТО НИ ЗАЅВОНИЈА.

ЗАР НЕ ЈА ОСОЗНАВАТЕ

НАШАТА АГОНИЈА,

ЗАР НЕ ЈА ПРИЗНАВАТЕ

СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА.

МОЛИВОТ МОЈ

ПРАВИ ДЛАБОКИ БРАЗДИ

ГО ОБЕЛОДЕНУВА ЛОПОВЛУКОТ ТВОЈ

ГИ ОЦРНУВА МАФИЈАШКИТЕ ГАЗДИ.

12и13-I-201

Иста песна

Posted on декември 15th, 2011 in поезија од mastape

ИСТА ПЕСНА

АБЕ ОВА НЕ Е НОРМАЛНО
ВАКВИ ВЕСТИ СЛУШАМЕ СТАЛНО.

Полицајцитe приведени
на дрога биле наведени.

Мито и корупција
во државната администрација.

И овој тендер е спорен,

само за провизија е створен.

И поред овие случувања
пак има само партиски вработувања.

Еднаш кажете
макар и лажете.

ОТВОРИВМЕ НОВИ РАБОТНИ МЕСТА.

Е ОВА ДА ВИ Е ИЗРЕКА ЧЕСТА.

Сите МВР што ги собра
си имаат заштеда добра.

Тие што се фатени
не се на слобода вратени.

И со судии потплатени
пак се во зандани пратени.

ОВА Е УБАВА СЛИКА:

ОТВОРЕНА Е НОВА ФАБРИКА.

ВАКВИ ВЕСТИ САКАМ

ЗА ОД РАДОСТ ДА СКАКАМ.

И НАС СОНЦЕ ДА НЕ ОГРЕЕ

ЗА НИКОЈ ДА НЕ НИ СЕ СМЕЕ.

ДА СВИРАМ НА МАНДОЛИНА

ЗА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА ФИНА.

ЗА БЕРИЌЕТ И ПРОСПЕРИТЕТ

ДА БИДЕМЕ ПРВИ ВО СВЕТ.

1120-1140/9-ХII-2009

sranje_se_desava

MOЖE CAKA

Posted on март 17th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

МОЖЕ  САКА .  .  .

Никако не ми оди во глава

зашто секој по рамо ме мава.

МОЖЕ САКА да ме јава!?

МОЖЕ САКА да ме наведне

за полесно во скут да ме седне!?

МОЖЕ САКА услуга

од стариот слуга.

Или има мисла друга.

МОЖЕ САКА политички да ме дрогира!?

За полесно да ме манипулира.

МОЖЕ САКА да ми каже погласно,

за да ми биде појасно

дека ме сака страсно!?

Нашата љубов е мазна

секоја година прелазна.

Полесно му е  на гласачкото тело

што е од село .

Сликата му е бледа.

Еднаш на четири години ги гледа.

Се е бледо во село и град

само се осеќа голем смрад.

Мириса од партиските штабови!?

Па полни се со РОБОВИ,

што им служат на партиските СНОБОВИ.

5 март 2009

Ѕверки

Posted on октомври 30th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

Ѕ В Е Р К И

Во нашите шуми има опасни ЅВЕРКИ.

Треба да превземеме соодветни мерки.

СЕКОГАШ СЕ СИТИ

ЗАКОНОТ ГИ ШТИТИ.

Змија,волк, мечка.  .  .

За нив нема пречка.

Кого стигнат колат

за час го прават ролат.

ЖДРЕБЕ,ЈАРЕ,ТЕЛЕ

КАЈ НИВ СЕ СЕ МЕЛЕ.

Ако види волкот лут

дека си елен шут,

веднаш ќе те зграби за бут.

Добро е да си волк,

ќе загризеш од секој колк.

Елен,верверица,срна.  .  .

Од нив нема да останат ни зрна.

Секој шумски чувар

би бил добар за кувар.

Знае се да спреми

за тоа нема дилеми.

ИАКО СИ СТАРА ЗМИЈА

ТЕБЕ ТЕ ЧЕКА ПРЕМИЈА.

1986

ЈЕР  ТАД , ТАД  САМ БИО ВРЛО,ВРЛО МЛАД

img137_resize

СЛАСТ

Posted on март 18th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СЛАСТ

Во секое списание ,

пишува за политика.

И се посветува големо внимание

и на таа глупа критика.

Велат дека сме сложни,

кој сака не краде.

До гуша сме должни,

нема ни што да се јаде.

ТИЕ ШТО СЕ НА ВЛАСТ

ИМААТ ЧУДНА СЛАСТ.

МИСЛАТ ДЕКА СЕ СЕУШТЕ МЛАДИ,

ОД САМАТА ПОМИСЛА НА НИВ МИ СЕ ГАДИ.

Не уништи оваа инфлација,

велат дека сме борбена нација.

Им служиме за манипулација.

Едвај чекаат да потпишеме капитулација.

НЕ СМЕ ТОЛКУ ГЛУПИ

НЕ САКАМЕ ДРВЕНИ КЛУПИ.

И НИЕ ИМАМЕ СВОИ ТРУПИ,

НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ГИ КУПИ.

1986

E7627C88620ADA44ADA3F6011A415E18_resize

ХРАМ

Posted on март 18th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ХРАМ  ЗА  СРАМ

Од кога го КРАДИМЕ СОБОРНИОТ ХРАМ,

зар не ни е срам.

Спроведуваат санкции,

ако не се организираат добротворни акции.

Добротворен прилог од Америка,Австралија.

Толку девизи  ИСПАРИЈА.

СОБОРНИОТ ХРАМ пропаѓаше,

да го спаси никој не се наоѓаше.

За ХРАМОТ веќе немаше спас,

тоа време правев вила и јас.

Надалеку за неа се знае,

нејзината убавина ќе трае.

Но пројде од тогаш време,

се сотре комунистичкото племе.

Посадивме друго семе

сега ХРАМОТ Господ ќе го земе.

Има повеќе доброволни приредби,

се појавуваат и доста селидби.

СЕ СЕЛАТ И ПТИЦИТЕ НА ЈУГ,

ЌЕ ЗАОРА И НАШИОТ ПЛУГ.

2 ЈУЛИ 1990

002

ОМО ИЛИНДЕН

Posted on март 19th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ОМО  ИЛИНДЕН

Од  ЕУ шанса не ни подарија,

за Македонска партија во Бугарија.

Надежите ни испарија.

ВО БУГАРИЈА ДРЖАВА ФИНА,

ЗА ОМО ИЛИНДЕН НЕМА ИДНИНА.

Не фати фрустрација,

ни направија кастрација.

За ОМО ИЛИНДЕН нема регистрација.

ВО БУГАРИЈА ДРЖАВА ФИНА,

ЗА ОМО ИЛИНДЕН НЕМА ИДНИНА.

Судот во Софија молчи

за ОМО ИЛИНДЕН да го столчи,

МАКЕДОНСКИОТ народ да го дотолчи.

ВО БУГАРИЈА ДРЖАВА ФИНА,

ЗА ОМО ИЛИНДЕН НЕМА ИДНИНА.

Ситуацијата е жалосна,

документацијата не е целосна.

Бугарија е радосна.

ВО БУГАРИЈА ДРЖАВА ФИНА,

ЗА ОМО ИЛИНДЕН НЕМА ИДНИНА.

И ПО ПЕТИ ПАТ НЕМА САТИСФАКЦИЈА,

ОМО ИЛИНДЕН ДОБИВА САНКЦИЈА.

НИ ПРОПАДНА И ОВАА РЕГИСТРАЦИЈА.

12 јануари 2009

img137_resize

ЦРТАНКИ

Posted on март 20th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЦРТАНКИ

По цел ден со НОДИ

во светот на соништата оди.

Како барбика сака да се роди.

ПИНГВИНЧЕТО СРЕЌНО СТАПАЛО,

во ритам цапало.

Многу рипчиња лапало.

БЕЛКА и МИНИ,

Се госпоѓи фини.

Добредојдени со грисини.

ШИЉО и МИКИ,

златокоси Барбики,

за сите има навики.

7 ЏУЏИЊА и СНЕЖАНА

за АНА МАРИЈА немаат мана,

ги гледа со Маријана.

ЅВОНЧИЦА и ПЕТАР ПАН

во НЕДОЈДИЈА имаат стан.

Ги гледа  ИЗОЛДА и ТРИСТАН.

Кога ќе се одмори скроз,

ќе седне во воз

и ќе оди кај ЛАВОТ од ОЗ.

Радоста не и се мери

кога ги гледа ТОМ и ЏЕРИ.

11 февруари 2009

660865287b1a13014755619274c5292d

Пролет 2

Posted on април 28th, 2011 in поезија од mastape

ПРОЛЕТ

ЛЕКА,ПОЛЕКА

И ПОКРАЈ ЕЗЕРО И ПОКРАЈ РЕКА,

ПРИРОДАТА ПОЧНА

НА ПРОЛЕТ ДА МИ ЗАМИРИСУВА.

ПРОЛЕТТА СЕКОГАШ Е ТОЧНА.

ЗАТОА МИ СЕ БЕНДИСУВА.

Низ полињата и ливадите
почнаа да се појавуваат расадите,

на пченица,на пченка.
Ќе почнат и дрвјата да прават дебела сенка.

Секое жбунче расцветува
секое дрвце распупува.

Како магија да се случува
ПРОЛЕТТА кога ни се приклучува.
Зимската руба кога ја преслекува,
значи природата во ПРОЛЕТ претекува.

Е ова душата ми ја лекува.

Кога природата шарено се облекува.

СО СВОИТЕ МИРИСИ ОПОЈНИ

МЕ ТЕРА НА ЉУБОВНИ ВОЈНИ.

СО МОМИ ВИТКИ И СТРОЈНИ.

СО СВОИТЕ ШАРЕНИЛА ЦВЕТНИ

НЕ ТЕРА ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ КАКО МАЛОЛЕТНИ.

ЗАТОА ГИ САКАМ ДЕНОВИТЕ ПРОЛЕТНИ.

13и20-III-201

DSC00786

Штрба Баба

Posted on април 29th, 2011 in поезија од mastape

ШТРБА БАБА

Со секој мој

нов гест
јас сум ти како

стара

излитена вест.

Самиот на себеси

сум си чуден
осеќам

како да ми се

наближува

часот суден.
Недогледувам

со едното око
полека но сигурно

тонам

се подлабоко.

Бог да чува
и слухот

како да ми се

поднамалува.

А откако добив

уште една дрвена
нога

богами

почнав да личам
и на Баба рога.

Ги научив и забите
да ми пливаат,
сега без да јадат
во чашата

си уживаат.
До земја сум
наведнат како

жална врба,

се повеќе личам

на камила

едногрба.

Или можеби

се лажам
само

за младоста

си тажам
бадијала само
очите си

ги влажам.

ШТРБА БАБА

со два заба“
викаат децата
по мене,
абре МаСтаПе

си остана бараба.

Што правеше

тоа те чека
ова е правило на
животната река.

16-09-2010/28-04-2011

babicki1babicki5babicki11babicki13

АН-АН-АН

Posted on јануари 19th, 2011 in поезија од mastape

АН-АН-АН

А додека на Гостиварските ридови
Ни се топеа снеговите,
Ти сама помеѓу овие ѕидови.
Овде ни се јави љубов помеѓу теговите.

Најчесто помеѓу вежбите,сериите
Им се сретнуваа погледите.

О како ли само прелета низ воздухот:

ИИИ МЕ САКА,ИЛИ МОЖЕБИ МЕ ИЗДАЛ СЛУХОТ.

А нивната прва желба:

Никогаш за нас ќе нема разделба.

Допирајќи се еден со друг

Рацете преку теговите скришно им се милуваа.

И се вртеа така во зачаран круг
Јасно од светот се исклучуваа.

А ЗАЉУБЕНИ СЕ!?ПОЧУВСТВУВАА.

Нема ваква бајка

АНТОНИО ни донесе снајка.

А на тие што не ми веруваат
Најдобро им е само да наслушнуваат

ДОДЕКА ТЕГОВИТЕ ЗБОРУВААТ.

Оваа приказна од теретана

Нека се вика АНТО и АНА.

Секогаш е бесно

Кога сакаш духовно и телесно.

ИЗГЛЕДААТ КАКО СЕ ДА ИМ Е ЛЕСНО.

20-III-2010

DSCN0499-bee95aadf0d75efc3004d88a8fbef52f

Тв дуел

Posted on мај 25th, 2011 in поезија од mastape

ТВ ДУЕЛ

АБРЕ ВОЛ НЕ СЕ КРИЈ

ПОЗАДИ ТЕЛИЊА И КРАВИ.

РАЗБУДИ СЕ НЕ СПИЈ,

ВАКА ДРЖАВА НЕ СЕ ПРАВИ.

Бирај си телевизија
каде ќе ти дадат најголема провизија.

Доста по улици,села развикувам
НА ДВОБОЈ ТЕ ПРЕДИЗВИКУВАМ.

ДОЈДИ МИ НА ТВ ДЕУЛ

ДОДЕКА НЕ СУМ ТЕ ПЦУЕЛ.

ДОСТА ВЕЌЕ ДРЖАВАВА СИ ЈА ТРУЕЛ.

Готов е му паѓа рејтингот

како да му е при крај тајмингот.

ЗАТОА МУ Е СТРАВ ДА ИЗЛЕЗЕ НА РИНГОТ.

ХАХА ДАЛИ СИТЕ ПРЕМИЕРИ

СЕ ПЛАШАТ ОД ПЕНЗИОНЕРИ.

ПРЕД ДА СТАНАТ ТРАНСФОРМЕРИ

ДВАЈЦАТА БЕА ТИТОВИ ПИОНЕРИ.

А И ОВОЈ МНОГУ ШТО ЛАЕ

НЕМА ШТО ДА ДАЕ

МУ ОТУПЕЛЕ ЗАБИТЕ

КАКО КАЈ БАБИТЕ.

МАКЕДОНИЈА ОД ВАКВИ АИР НЕМА

ОД ДАМНА СЕ ИЗЛЕЗЕНИ ОД ШЕМА.

ПУШТИ НАРОДЕ ВОДА

НЕКА ОДАТ ПРЕКУ ШАХТА ДО СЛОБОДА.

17и20-III-2010400px-P_Eagle.svg

shark_resize

Сон кошмарен

Posted on јуни 9th, 2011 in поезија од mastape

СОН КОШМАРЕН

ПУШТАМ ТЕЛЕВИЗИЈА
полицијата земала провизија.

Блудничел врз малолетнички,
се изживувал со затворенички.

ГО ПУШТАМ ТВ АПАРАТОТ
го рипнале сам од спратот.

Главни се фалсификатори
и фатаморгана организатори.

ПУШТАМ ТЕЛЕВИЗИЈА
проституцијата е нивната визија.

Мајстори се за силување
и пендрак милување.

ЏАБЕ МЕНУВАМ КАНАЛИ
пак истите будали.

Мито и корупција
тоа им е примарна опција.

МВР ПОЛУДУВА
секој втор пари изнудува.

Со нивните транспортери
главни се шверцери.

СЛЕДУВА ОД МВР ДОПИС

СЕ Е ПО ПРАВИЛА И ПРОПИС.

ТАХИКАРДИЈА,СТАНУВАМ ИСПОТЕН

СО ДАЛЕЧИНСКОТО СПЛОТЕН.

УФ,СИ ПОМИСЛИВ ГОТОВО НЕ ИЗЕДЕ ЅВЕРОТ

НО ГО СЛУШАМ СПИКЕРОТ:

ПУ,ПУ ДА НЕ ЧУЕ ЃАВОЛОТ

ДА НЕ НИ ДОНЕСЕ ВАКВА СЛИКА.

ТОА БЕА ВЕСТИТЕ ОД ПЕКОЛОТ

НА ЈУЖНА АФРИКА.

СРЕЌА ШТО НЕ Е СТВАРЕН

ОВОЈ СОН КОШМАРЕН.

26 август 2009

Излези

Posted on јуни 2nd, 2011 in поезија од mastape

И З Л Е З И

ИЗЛЕЗИ ЗА ДА СЕ СЛУШНЕ ТВОЈОТ ГЛАС!

ИЗЛЕЗИ ОД ЛОПОВИ НИ НЕМА СПАС.

ИЗЛЕЗИ ЗАШТО ТВОЕТО МИСЛЕЊЕ Е ВАЖНО!

ИЗЛЕЗИ КОЛКУ И ДА ТИ ЗВУЧИ ТАЖНО.

ИЗЛЕЗИ ЗА ДА ПОКАЖЕШ ДЕКА СИ ТУКА!

ИЗЛЕЗИ И ГЛАСАЈ ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ТЕ ПЛУКА.

ИЗЛЕЗИ ЗА ДА ПОКАЖЕШ ДЕКА СЕ ГРИЖИШ.

ИЗЛЕЗИ ПРИ ОЧИ ДА НЕ МИЖИШ.

ИЗЛЕЗИ ЗА СВОЈАТА ИДНИНА!

ИЗЛЕЗИ ЗА ДА ДОЈДЕ НЕБИДНИНА.

ИЗЛЕЗИ ЗА ДА ПОКАЖЕШ ДЕКА СЕ ГРИЖИШ.

ИЗЛЕЗИ СО ПЛУКАЧИТЕ  ДА СЕ ЗБЛИЖИШ.

ИЗЛЕЗИ ЗА ИДНИНАТА НА СВОЈАТА ЗЕМЈА!

ИЗЛЕЗИ ЗА ДА НЕ ТЕ ЈАДЕ ЦРНА ЛАМЈА.

КОЈ ЗНАЕ ДО ТАМУ ДАЛИ ЌЕ СТАСАТЕ,

КАКО ДА МИ СЕ ТАЛАСАТЕ.

ВНИМАТЕЛНО БЕЗ ДА СЕ КАСАТЕ!

НЕМАТЕ ИЗГОВОР ДА НЕ ГЛАСАТЕ.

3 април 2009

Јас и ќерка ми

Posted on јануари 20th, 2011 in поезија од mastape
ЈАС И ЌЕРКА МИ ДА СИ ОДИМЕ СО КОЛА ТАТО
АМАН БЕ ЗЛАТО.

Да ја слушам ми е мачно
и одговорам плачно.
Татушка ние немаме ауто,
а и времево не е толку луто.

Не ни се нозете тешки
можеме и пешки.
Само Партизанска ќе ја пројдеме
и оп дома ќе си дојдеме.

Сега ми е јасно
зашто детево ми говори страсно.
Само тоа ми збори
никако да се измори.

Со кола Татушко,со кола да си одиме.
Абре Татушко треба да се препородиме
за со кола да си појдиме.

МАЈКАТА ОВА НЕ Е УЧИЛИШТЕ,
ТУКУ ЗА БЕСНИ АУТА ПАРКИРАЛИШТЕ.
ТАТУШКО Е МАЛА ЅВЕРКА
ЗА СО АУТО ДА ЈА ВОЗИ СВОЈАТА ЌЕРКА.

МНОГУ ЈАГУАРИ,МНОГУ МЕЧКИ
ЈАС И ЌЕРКА МИ ЌЕ ГО ИЗДРЖИМЕ И ОВА СТОЕЧКИ

13ч.05м.-14ч.15м./26-II-2010DSC00961_resize

Пред 9 месеци штркот не посети

и машко детенце ни вети.

Јас,жена ми

и керка ми

повеќе не сме сами,

машко бебенце

Свети Јован ни дари.
Да е живо и здраво нашево детенце

Фала му на бога што ни го подари.

7 Responses to ‘ЈАС И ЌЕРКА МИ’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘ЈАС И ЌЕРКА МИ’.

 1. medeno said,

  on март 5th, 2010 at 5:08 pm

  Ма-ста-пе…одма да кажеш како го прави
  смајлино…!!!
  батали ауто, од пешки поздраво нема.

 2. mastape said,

  on март 5th, 2010 at 5:18 pm

  го копирав сосе песната од кајгана,а еве ја ќерка ми во ауто кога не можам јас да возам нека вози таа

 3. on март 5th, 2010 at 5:20 pm

  смајлито е слика, на оваа адреса
  http://forum.kajgana.com/images/emot/nenene.gif

 4. medeno said,

  on март 5th, 2010 at 5:20 pm

  Ау…колку е така едноставно мила…

  не треба смајли…батали…

 5. mastape said,

  on март 5th, 2010 at 5:23 pm

  хахахаха фала фала

 6. peronakov said,

  on март 5th, 2010 at 5:25 pm

  Кај децата компјутерот работи без грешка, секогаш!
  :-)

 7. mastape said,

  on март 5th, 2010 at 5:28 pm

  не промашуваат само кога ќе пораснат ооооххххоооо

Пролет

Posted on март 23rd, 2011 in поезија од mastape

П  Р  О  Л  Е  Т

Во ПРОЛЕТТА природата цвета,

се изгледа како да прета.

Секое дете се чуди,

таа кога се буди.

КОГА ЌЕ ПРОЈДЕ БАБА МАРТА

ПРОЛЕТТА НАДВОР ШПАРТА,

ЦРТА НОВА КАРТА.

Прво го облекло своето одело

кокичето бело.

По него идат цвеќенца други,

во разни шарени пруги.

КОГА ЌЕ ПРОЈДЕ БАБА МАРТА

ПРОЛЕТТА НАДВОР ШПАРТА,

ЦРТА НОВА КАРТА.

Кокиче,темјанушка,

секое си има друшка.

Секогаш некој ги душка

секое ливче им шушка.

23 НОЕМ.-7 ДЕК.-2008DSC00846_resize

Шведска Маса

Posted on април 14th, 2011 in поезија од mastape

ШВЕДСКА МАСА

Многу сум

тажен денес
се расправам со сите,
а ни самиот

не ги знам

причините.

Со тажно лице
се потсеќам

на младоста
се подсеќам

на минатото,

на радоста.

Кон што

да побегнам
кон што

да посегнам,
за да се

смирам
за да се

развеселам.

ОЈ ти слико

поетска
со слава

светска
и памет

детска,

мераклија си

за МАСА ШВЕДСКА.

Не си ми ти брате
за едноумие,
не си ми
ти брате
за моногамија.

Створен си само
за шеик
створен си
само
за бигамија.

А кој нормален
не сака
ШВЕЃАНКИ на МАСА,
а кој нормален
не сака
да се бори
со се што ќе стаса.
Па макар
после и
од мадињата

да си каса.

III и 9-04-2011

devushki-u-bassejnov_26043_s__1

ОВЦА

Posted on јули 1st, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ОВЦА

Додека пасе трева

ОВЦАТА глава не крева.

И се суши грло

кога ќе влезе во трло.

Ниту слуша ниту гледа,

од страв да не ја закачат на греда.

Без разлика дали си ОВЦА или ОВЕН

мора да бидеш товен.

Треба да си подготвен

дека ќе бидеш зготвен.

ОВЦАВА ДА НЕ Е УМОБОЛНА

ПА МОРА ДА Е ЗАДОВОЛНА.

Господ ја проколна

да дава волна.

ГОСПОД НЕ КАЗНИ

НИ ПРАТИ ШИШАЧИ РАЗНИ.

ШИШААТ ШТО ЌЕ НАЈДАТ

САМО ДА СЕ ОФАЈДАТ.

овца

КОНДУРИ И ЏЕМПЕРИ НОСАМ,

ТРЕВАТА НЕ И ЈА КОСАМ.

ЈОГУРТ И БУРЕК СО СИРЕЊЕ  ЈАДАМ

МАКАЗИТЕ ОД ЏЕБ НЕ ГИ ВАДАМ.

Прим. Авт.

ДОДЕКА ИМА ОВНИ

ЌЕ ИМААТ ПАРИ ПО ТЕКОВНИ.

25 јануари 2009

Афоризми

Posted on јуни 13th, 2011 in поезија од mastape

За кого и да гласате
пак до питачки стап
ќе стасате.

*    *     *     * 17-05-2011

И на овие избори

се ќе ви обеќаваат
виртуелни пари

во џеб ќе ви ставаат,
а кога изборите ќе завршат

пак со јајца

по газ ќе ве маваат.

*    *     *     * 19-05-2011

После изборите

сите партии победуваат

само народот губи.

*    *     *     * 20-05-2011

И овааа изборна трка не е мазна

после избори

пак старата приказна
политичарите ќе си папаат
а народот ќе го ПАПА.

*    *     *     * 21-05-2011

Секоја година вирусите,бактериите . . .
сегде низ светот животи косат!?
И на фармацевските компании
ГООООООЛЕМ профит им носат.

*    *     *     * 13-06-2011

смрт19843_101801053182344_100000573493862_43125_6221429_n

ЏБУН

Posted on март 22nd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЏБУН

Ја чекам се нервирам.

Со с.ерма сум пун
пазам да не експлодирам,
во комшискиот ЏБУН.

Пак ли ќе мастурбирам.

ООО ЌЕ ПУКНАМ WILL SOON.

Од ваква грешна експлозија,
уште плаќам алиментација.

Алатот ми фаќа корозија
страв му е од слична ситуација.

Комшикиве му се изнавозија

ГО КОРИСТАТ ЗА МАНИПУЛАЦИЈА.

За комшиски ЏБУЊА чим ќе чуе
кожа му се ежи,

стануе рипа и одма блуе.

Историјата сега му тежи.

по цел ден само пцуе

И МИРЕН ПОКРАЈ ЏБУЊЕ СИ ЛЕЖИ.

29-ХI-200911811_resize

ЕУ и НАТО

Posted on март 22nd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЕУ  И  НАТО

Еее . . . БАТО БАТО,

не е се што свети злато.

Неможеме вака во НАТО

ОВА ПАРЧЕ ЗЕМЈА Е ПРОКОЛНАТО.

ЧУДНА СМЕ НИЕ СОРТА

НЕ САКАМЕ ВОЛОВСКА ТОРТА,

ПРЕД НАШАТА ПОРТА.

Не не сакаат ни во ЕВРОПСКА УНИЈА,

Македонците се побунија.

Политичарите не збунија,

ветувањата не ги исполнија.

ЧУДНА СМЕ НИЕ СОРТА

НЕ САКАМЕ ВОЛОВСКА ТОРТА,

ПРЕД НАШАТА ПОРТА.

ЗА ТАМУ ТРЕБА ДА СЕ КЛЕКНЕ,

СТ . ОТ  ДА СЕ ОМЕКНЕ.

ГРЧКА ВО НАС ДОВЕРБА ДА СТЕКНЕ,

БЕЗ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД  ДА ШЕКНЕ.

7 февруари 2009

ТОМИ

Posted on март 22nd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ТОМИ

ТЕЛОТО МУ Е ПОСПАНО

УМОРЕН И БЕС СПАЊЕ,

ВО ЗОРАТА РАНО

СЕ РЕШАВА НА ПЛИВАЊЕ.

ТОМИ ЗЛАТЕН

ВО КАНАЛОТ МАТЕН

ОД СТРУИТЕ НА ЛА МАНШ ФАТЕН.

НЕ ДОВОЛНО ПЛАТЕН

ОД ПОВРЕДИ НАПАТЕН.

ОД АГЕНЦИЈАТА ТАМО БИЛ ПРАТЕН!?

ПСИХОФИЗИЧКИ СПРЕМЕН

ПЛОВИ ПРЕКУ КАНАЛОТ ТЕМЕН.

ШТО И ДА СТОРИ

СО ЛАДНАTA ВОДA СЕ БОРИ.

ЈАК Е НЕМА ДА СЕ ИЗМОРИ.

МУ ДАВААТ ХРАНА ТЕЧНА

ЗА ДА СТИГНЕ ДО СЛАВАТА ВЕЧНА.

ИАКО ГО ВЕЕ ВЕТАР

МЕТАР ПО МЕТАР,

РАКА ПО РАКА

СО ЖЕЛБА ЈАКА,

ПЛОВИ НИЗ БРАНОВИТЕ БЕЗ МАКА.

БРАВО ТОМИ МАЈСТОРЕ

ДИГАЈ РАЦЕТЕ НАГОРЕ.

НИ СЕ СТОПИ ОКОЛУ СРЦЕ СНЕГОТ

ПО 7ч.42м.32с. СТИГНА НА БРЕГОТ

ГО ИСПЛИВА СВОЈОТ СОН

ТЕЖОК ЕДЕН ТОН.

Прим.авт.

СО HARD CORE ПРОТЕИНИ

НЕ СЕ ПЛАШАМ ОД ДЛАБОЧИНИ.

7 и 9 -IХ-2009

DSC01135_resize

НАША МАЛА КЛИНИКА

Posted on март 23rd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

НАША  МАЛА  КЛИНИКА

НАША МАЛА КЛИНИКА,

да ве лечи ве вика.

Имаме многу ресори,

вградуваме и срцеви компресори.

Ако имате дебела сметка:

Ќе ви ја смениме секоја клетка.

Иако не сте имотен,

кај нас ќе бидете скротен.

Одиме до крајности,

имаме и други специјалности.

Ако треба и душа ќе ви менуваме,

само реномето да го сочуваме.

Не дигајте паника,

кога сте кај нас на клиника.

100% од нашите пациенти,

СЕ ГОСПОДОВИ КЛИЕНТИ.

Во тоа е цела поента

да се ослободите од вашата рента.

СО ВАКВА РЕКЛАМА

НАША МАЛА КЛИНИКА СЕ ПОЛНИ САМА.

5-8 март 2009

927_23

НИЕ и ТИЕ

Posted on март 23rd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

НИЕ  И  ТИЕ

Од сите страни ме стегаат како во прстен,

но не се предавам се уште сум КРСТЕН.

Крвта не е вода

да си МАКЕДОНЕЦ тоа е во МОДА.

Туѓман,Драшковиќ,Кучан

заради такви не сум РУЧАН.

Не не признаваат за нација,

велат дека сме нивна КРЕАЦИЈА.

Сега имаме и лав,

па од ништо не ми е СТРАВ.

Ни од нашите добри соседи,

што се возат во спортски ДВОСЕДИ.

ВО НАС СЕ ВПЕРЕНИ НИВНИТЕ ПОГЛЕДИ.

СЕКОЈ ОД НИВ ВО МИСЛИ НЕ РЕДИ,

БУДНО СЕКОЈ НАШ ЧЕКОР ГО СЛЕДИ.

И МИСЛАТ КОЈ ПОПРВО ЌЕ НЕ СРЕДИ.

1 јули 199025770_1320820352726_1597344935_30772521_4600898_n

ДР ПАНЧЕ

Posted on март 23rd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ДОКТОР ПАНЧЕ

ВНИМАНИЕ,ВНИМАНИЕ

ЌЕ ГО ПРАЈМЕ РЕЗИЛ ВАШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ.

И ИЧ ГАЈЛЕ СИ НЕМАМЕ

ДОДЕКА МОЖЕМЕ СЕ ЌЕ ВИ ЗЕМАМЕ.

Пред ПАНЧЕ барикади поставиле
исти желби на сон им се јавиле.

Осмооделенциве што се овде све
има да бидат доктори бре.

Иако е роден за млекар
син ми сака да биде лекар.

За џабе што се одлага
нема приемен да полага.

Ако полагаат ќе пукне срамота
нели се деца греота.

Подобро за лекар да се школува,
отколку говеда да чува.

ДЕТЕ НЕКА ДОКТОРИРА

ПА САМО СО ДЕЛОВИ ЌЕ ОПЕРИРА.

САМО ДОМА ДА НЕ СЕ ЖИВЦИРА.

А ДА ГИ ПРАЈМЕ МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ,

ЗА НЕКОЈ ДВА ДО ТРИ СЕМЕСТРИ.

ОПА БАТО.ДЕЦА МЛАДИ

АЈДЕ ПАК НА БАРИКАДИ.

1650-1820/1 -IX-20091 (112)

МАЈСТОР ЗА ГЛУПОСТИ

Posted on јануари 31st, 2011 in поезија од mastape

МАЈСТОР ЗА ГЛУПОСТИ

Кога ќе се свртам позади себе
гледам ништо во животов,

не сум направил како што требе.

МИ МИРИСА КАКО ДА СУМ ГОТОВ.

Уште што не бев во апс
ЗА ДА БИДЕ ПОТПОЛН МОЈОТ КОЛАПС.

За глупости правење
и во .омна давење,
сум ГОЛЕМО МАЈСТОРИШТЕ.

АБЕ ЕПТЕН СУМ ТРАКТОРИШТЕ.

Ниту на моето образование
не му обрнував посебно внимание.

По мило ми беше некое кич списание

ИЛИ НЕКОЕ НОВО КАФАНСКО ЗДАНИЕ.

Немав многу слух
ниту за мојот спортски дух.

Имав таленти од многу страни,
А ЈАС ГИ ВЕЛИЧЕВ МОИТЕ МАНИ.

Со волку способности

СЕ УШТЕ СУМ МАЈСТОР ЗА ГЛУПОСТИ.

ЖИВОТНИОТ ПАТ Е МНОГУ ЧУДЕН

ЛЕСНО МОЖЕШ ДА БИДЕШ ЗАБЛУДЕН,

И НА ГРЕШКИ ПРИНУДЕН.

ЈА ИСКУСИВ СЕКОЈА НЕМИЛА СЛУЧКА

ПОМИНАВ СЕ ШТО НЕ САКАВ.

КАКО ГЛУВА КУЧКА

НИЗ ЖИВОТНИОТ ЛАВИРИНТ АКАВ.

КАКО ПЧЕЛКА ВРЕДНО

УШТЕ ОД СРЕДНО,

ОД ГРЕШКА НА ГРЕШКА ОДЕВ

И САМО НЕУСПЕСИ БОДЕВ.

НЕМАЈ ГАЈЛЕ ЌЕ НЕ ПРИМАТ ВО РАЈОТ.

ДОБАР БЕШЕ,ДОБРО ГО НАЈДЕ

ШТО И ДА НАПРАВИШ НА КРАЈОТ

СЕПАК НЕМА ДА ИМА ФАЈДЕ.

5и6-ХI-2009СУПЕРМЕН

СО ЛА.НА

Posted on март 25th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СО ЛА.НА

СО ЛА.НА НЕ ГРЕШИ

И МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА РЕШИ.

Баскија ја среди
нема повеќе нереди.

Се е мирно
низ Баскијското поле ширно.

Не,не се тоа терористи,
туку Баскијски трактористи.
ТРЕНИРААТ ЗА ШПАНСКИ КАПИТАЛИСТИ.

БАСКИЈА И КАТАЛОНИЈА

СЕ ВО ГОЛЕМА ЉУБОВ СО ШПАНИЈА.

СО ЛА.НА сака и Македонија
да ја направи како Каталонија.

Пак ни прават некоја фарса

Скопје ќе го правеле како Барса.

НЕМА ТРИ ЧИСТИ

СВОЈОТ ДВОР НЕ МОЖЕ ДА ГО ИСЧИСТИ,

А СЕГДЕ СОВЕТИ НУДИ

ОД ВАКВИ И АБ НОРМАЛ ЌЕ ПОЛУДИ.

КАДЕ ШТО НЕ ТРЕБА СЕ МЕША

ИЗГЛЕДА НЕКОЕ РЕБРО ГО ЧЕША.

Е.ЕМТИ ВАКВИ СТРУЧЊАЦИ

ШТО ЖИВЕАТ ВО ОБЛАЦИ.

И ВИРЕАТ ОД ТУЃИ ЗАЛАЦИ.

КОЛКУ И ДА ГО ЉУБИМЕ

И ОВА ПАРЧЕ ЗЕМЈА ЌЕ ГО ИЗГУБИМЕ.

СО ОВИЕ САМО ДЕНГУБИМЕ.

НАРОДОВ КАКО ДА НЕ Е ВЕШТ

НА ДВАПАТИ НЕ РЕШАВААТ ВО БУКУРЕШТ.

НА ВРЕМЕ ДА СЕ СВЕСТИМЕ

ПАК НЕ ТЕРААТ ЛОКАЦИЈАТА ДА ЈА ПРЕМЕСТИМЕ.

2и7-ХI-2009

Се собрале

Posted on јануари 21st, 2011 in поезија од mastape

СЕ СОБРАЛЕ

ПАК СЕ СОБРАЛЕ ЛИДЕРИТЕ
ОКОЛУ ФРИЖИДЕРИТЕ.

НЕ,НЕ Е ОВА БАНАЛНО

ПА КАЈ НАС ВАКА Е СТАЛНО.

И ОД ПОЗИЦИЈА И ОД ОПОЗИЦИЈА

КАКО ДА НИ СПРЕМААТ ИНКВИЗИЦИЈА.

Ќе се договараат
дали да ги отвараат,
прашањата стари
што не може никој да ги свари.

Дали да стават вето

на одморите ова лето.

Нешто ги тера
да створат работна атмосвера.

ЦЕЛО ЛЕТО ЗАКОНИ ЌЕ НОСАТ

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕU ДА ПРОСАТ.

ЗА  ДРЖАВАТА СЕ ЖРТВУВААТ.“

ТЕШКО ОВИЕ ДА НЕ ИЗРАДУВААТ,

НЕШТО КАКО ДА НИ ПОДГОТВУВААТ.

СЕ ГЛЕДА ПО ДРЖАВАТА СИРОМАШНА

ДЕКА СТАВААТ СЕ КАЈ СЕБЕ ВО ТАШНА.

СЕКОГАШ НИ “ВРЗУВААТ МАШНА

ВАКВА Е ИСТОРИЈАТА ДОСЕГАШНА.

930/25-VII-2009

2 Responses to ‘СЕ СОБРАЛЕ’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘СЕ СОБРАЛЕ’.

 1. nadezna said,

  on март 26th, 2010 at 10:03 pm

  Не грешиш многу….

 2. mastape said,

  on март 26th, 2010 at 11:01 pm

  обично е така фала на посета

Блудница Вавилонска

Posted on септември 28th, 2011 in поезија од mastape

БЛУДНИЦА ВАВИЛОНСКА

УШТЕ СЕГА ВИ КАЖУВАМЕ

РЕФЕРЕНДУМ НЕ ПОДРЖУВАМЕ.

ПОЧНА ЕВРОПА ДА НЕ СТЕГА.

ИМЕТО РЕШЕТЕ ГО СЕГА,

ИЛИ СТАПОВ НЕМА ДА ВИ ИЗБЕГА.

СЕ ЈАВИА ЕВРОПСКИТЕ ТУРИСТИ.

МОРЕ ДА ВЕ ЈАДАТ ГЛИСТИ

УРНЕК СТЕ ЗА КАРИКАТУРИСТИ.

ДА ИМ ГО Е.АМ МАМЕТО
НИ ГО СМЕНИЈА ЗНАМЕТО
.

ИМ ГО ЗЕМАВМЕ СТРАВОТ.

НИ ГО СМЕНИЈА И УСТАВОТ.

И ДА МУ ЦИЦАТЕ НА ВОЛОТ ОД ВИМЕТО

ПАК НЕ ВИ ГО ДАВАМЕ ИМЕТО.

МАКЕДОНСКО НИ Е ПЛЕМЕТО.

АКО ТРЕБА И ЌЕ ПРОСИМЕ,
АМА УШТЕ ДОЛГО ИМЕВО ЌЕ СИ ГО НОСИМЕ.

ИМЕТО НИ Е АНТИЧКО,
СО ЗЕМЈАВА ЗАЕДНИЧКО.

ЕВРОПА Е БЛУДНИЦА ВАВИЛОНСКА

САКА ДА НЕ НАПРАВИ ДОЛИНА СИЛИКОНСКА.

НЕ ГЛЕДА ДЕКА БУРЕТО ЌЕ ЕКСПЛОДИРА

САКА ПО СВОЕ ДА НЕ МОДЕЛИРА.

НЕ МУ ДАВА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД САМ ДА ИЗБИРА.

НЕ ЛАЖАТ СО ЛИЖАВЧЕ

ЗА ЕДНО МАЛО ПРИДАВЧЕ.

ПАК ТУРИСТИТЕ СЕ ЈАВИЈА

ВО КУП ПРИДАВКИ НЕ ЗАГЛАВИЈА.

НИШТО НЕ ВИ ЗНАЧИ

СЕВЕРНА АКО ВИ СЕ ПРИКАЧИ.

ЕВЕ ВИ ПРЕДЛОГ: ОД ЕВРОПСКА ЗАЕДНИЦА

НЕКА БИДЕ,НЕКА БИДЕ: ЕВРОПСКА ЗАДНИЦА.

ПА БЕЛКИМ ЌЕ БИДЕ СТРАДНИЦА

ЗА ЕДНА БОРОВА САДНИЦА.

24-Х-2009

МИСЛАМ ДЕКА ЌЕ И ОДГОВАРА И БАМБУСОВ

Sexy-ass-06_jpg

Блогери

Posted on октомври 6th, 2011 in поезија од mastape

БЛОГЕРИ

Каква е оваа бркотница,

пред БАРДОВЦИ болница.

Се оди по надолница.

ГРЦИТЕ ПРЕД БАРДОВЦИ КЛЕЧАТ!

Ако треба и вени ќе сечат,

само тука да се лечат.

ГРЦИТЕ ВЕЌЕ НЕ НЕ ШАМАРААТ,

помеѓу себе сега се караат.

Само во БАРДОВЦИ да одмараат.

Парите ги чуваат,

за километри да патуваат.

Во БАРДОВЦИ убаво да си поминуваат.

РАЗБРАЛЕ ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ :

БАРДОВЦИ Е НАЈДОБРО ВО СВЕТ.

ЗА МАЛ ВЛОГ,

СИ ИМАШ ЛИЧЕН БЛОГ.

ОВА НЕ Е ЧУДО

ЗА НАШЕВО СОСЕДСТВО ЛУДО.

ТАКВА Е НАШАТА КЛИМА,

СЕКОЈ ОД БАРДОВЦИ САКА ДЕЛ ДА ИМА.

20 февруари 2009

Роденден

Posted on септември 30th, 2011 in поезија од mastape

Летна идила 3

Posted on октомври 1st, 2011 in поезија од mastape

ЛЕТНА ИДИЛА 3

Си пливаме јас и бато Перо
си пливаме така на сред езеро.

Кога одеднаш
сензорот ни реагира,
се вртиме веднаш
ја здогледуваме Мира.

А Мира наша

како сом капиталец
лапа цела флаша
нема мака од палец,

ниту од показалец.

МаСтаПе братче

со такво мало патче

оди пуштај пипки
кон помалите рипки.

Остај го Перо батко ти
поголемите да ги кроти,

ај оди таму кај Митко
ловети си раат во плитко.

Ој МаСтаПе будало
со такво црвче мало
не се буши китово сало.

Тешко да наденеш нешто на тапото врвче.
Ај сега МаСтаПе полека надолу гњурни
бидејќи твоето црвче
во ГОЛЕМИИИ проблеми ќе те турни.

Охрид август 2011img021_resizemary-bikini-photo-small

Влакна

Posted on септември 16th, 2011 in поезија од mastape

ВЛАКНА

НА ЕУ СЕ И СМЕТА

ВО НАШАВА ЗЕМЈА ПРОКЛЕТА.

ОД ДЕНЕС И БАРДОВЦИ И Е НА МЕТА.

Будаливе наши се збунија,
ама и душевно се испунија.

ЗА НИВ СЕ СЕКИРА И ЕВРОПСКАТА УНИЈА.

Арамиите немале што да јадат,
немале банкомати за пари да вадат.

АБРЕ ОВИЕ САКААТ РОГОВИ ДА НИ НАСАДАТ.

Од Идризово затворениците,
се жалеле на ЕУ претставниците.

ПРАЗНИ ИМ БИЛЕ НОВЧАНИЦИТЕ.

Почна ЕУ да се секира,
почна да се нервира.

ПАК СО ГЛУПОСТИ ЌЕ НЕ МАЛТРЕТИРА.

ПОРАКА ОД ЕУ:

ДО КОГА СО ВАС ЌЕ СЕ РАСПРАВАМЕ

ДО КОГА ЧВРГИ ЌЕ ВИ МАВАМЕ.

Да не имате во мозокот брана
камо закон за ЕУ педерана.

И ОВА ВИ Е ГОЛЕМА МАНА.

ДОДЕКА НЕ НАПРАВИТЕ ГЕЈ ШЕМА

ЗА ВАС ВО ЕУ МЕСТО ЌЕ НЕМА.

ПРИМ.АВТ.

ДО КОГА СО ГЛУПОСТИ ЌЕ НЕ ЗАМАРАТЕ

ДО КОГА ВО ЈАЈЦАВА ВЛАКНА ЌЕ БАРАТЕ.

2110-2240/26-IV-2010

photopsO

Како

Posted on октомври 8th, 2011 in поезија од mastape

КАКО

ДО КОГА СО ОВИЕ ЕУ СРЕДБИ.

ДО КОГА ЌЕ ПРИМАМЕ НАРЕДБИ,

ОД ЛАЖНИВЕ СПАСИТЕЛИ

ОД ЗЛИВЕ ДОБРОЧИНИТЕЛИ.

ЗА ДА СЕ ОПРАЈТЕ

ПО НАШЕ ТРЕБА ДА ПРАЈТЕ.

СМЕНЕТЕ СИ ГО ИМЕТО

ЗА ДА ВЕ ПРИМИМЕ ВО ЕУ ПЛЕМЕТО.

АМА И ИДЕНТИТЕТОТ

И ТОЈ МУ СМЕТА НА ЕУ КМЕТОТ.

АБЕ АЈ ВИЕ СМЕНЕТЕ СЕ СКРОЗ

ПА ДА ВЕ ПРИКЛУЧИМЕ КОН ЕВРОПСКИОТ ВОЗ.

САМО ОД КИРИЛИЦА

ЌЕ ВЕ ПИШЕМЕ СО ЛАТИНИЦА.

И ОП БИДНАВТЕ ДРЖАВА

И ТОА БЕЗ ГЛАВА.

ДА ВИ ГО Е.АМ И ВОЗОТ И ЛАТИНИЦАТА

ВРАТЕТЕ СЕ ВО ЕУ ГЛУТНИЦАТА

И СТАЈТЕ СИ ВИБРАТОР ВО ЗАДНИЦАТА.

ИМЕТО НЕ НИ ГО ДИРАЈТЕ.

ИДЕНТИТЕТОТ ДА ГО МЕНУВАМЕ

ОД НАС НЕ БАРАЈТЕ.

ЗА ВЕК И ВЕКОВА ЌЕ СИ ГИ ЧУВАМЕ.

КАКО ДА ГО СМЕНИМЕ ИМЕТО
КАКО ДА СИ ГО ЗАБОРАВИМЕ СЕМЕТО.

КАКО ДА СИ ГО ЗАБОРАВИМЕ ИДЕНТИТЕТОТ

КАКО КОГА И НИЕ СМЕ ДЕЛ ОД СВЕТОТ.

ПРИМ.АВТ.

ПОБРЗО МРТОВ ЌЕ ПРДНЕ

ИЛИ СТА.ОТ ЌЕ ГО СТВРДНЕ,

ОД КОЛКУ РАЗГОВОРОВ ОД МЕСТО ДА МРДНЕ.

ЗА  ВАКВИ МЕДИЈАТОРИ

САМО ЦРНИ ВИБРАТОРИ,

ЗА ДА БИДАТ СЕКОГАШ НАСМЕАНИ

И ЗА ДОГОВОР ЗАГРЕАНИ.

29-IV-2010

Го папал у гас

Posted on август 5th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ГО ПАПАЛ У ГАС*

ГО ПАПАЛ У ГАС*

ВИКА КОЛКУ ГО ДРЖИ ГЛАС.

МОРАМ ШТО ДА ПРАВАМ

ВЕТО ДА ВИ СТАВАМ.

КОМШИИ,БРАЌА,ПРИЈАТЕЛИ

ЌЕ ПОМИНАТ УШТЕ МНОГУ,МНОГУ НЕДЕЛИ.

ДОДЕКА СЕ ДОГОВОРИМЕ

ЕЕЕ УШТЕ КОЛКУ ЌЕ СИ ЗБОРИМЕ.

ЗА НОВО ИМЕ ЌЕ СЕ ИЗБОРИМЕ

ПРЕД ДА СЕ ИЗМОРИМЕ.

ГО ПАПАЛ У ГАС* СЕ ЗАКАНУВА

МАКАДОНСКИОТ НАРОД ГО РАЗБРАНУВА.

АБЕ ОВОЈ БУДЕН СОНУВА,

ПА ИМЕТО НЕ СЕ ПОКЛОНУВА.

ДОВОЛНО НИ Е МАКЕДОНСКОТО ИМЕ

НАС НЕ НИ ТРЕБА ЕУ ПРЕЗИМЕ.

НЕ НИ ТРЕБААТ НАТО ДРУМОВИТЕ

НЕ НИ ТРЕБААТ ЕУ КУМОВИТЕ.

ИЗОПАЧЕНИ СЕ ВО УМОВИТЕ,

А ЛАКОМИ ВО ГАЗОВИТЕ.

*ЧИТАЈ ПАПУЉАС                                                   1810-1915/26-ХI-20091262944bphotopsO

ЛЕТНА ИДИЛА 2

Posted on март 28th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЛЕТНА ИДИЛА 2Sexy-ass-18_jpg

Додека жена ти плива

ти ловиш од жабја перспектива.

Женати не ти е крива
што немаш природа дива
за да боцнеш туѓа слива.

Поминуваат бизони
со вметнати силикони.

И орка китови
со мејкап штитови.

А ТИ ЛЕЖИШ СО МАНЕКЕНКА

И НЕ ЈА ПРИМЕТУВАШ ДЕКА Е ЖЕНКА.

Бараш нешто округло и црно
за да го истресеш секое зрно,
од морскиот песок.

ОДЕДНАДЕШ ВУЛГАРЕН ВРЕСОК:

ЛЕЛЕ АМА Е ДОБРА
а таа едвај стомачните си ги собра.

Стварно си глупак
па и виснале до пупак.

МНОГУ СУМ МЕРАКЛИЈА

НА КОМШИВСКАТА АВЛИЈА.

ЧОВЕК СУМ ОД ЗБОР

НА САКАМ НИКОЈ ДА СЕ МЕША ВО МОЈОТ ДВОР.

ТУЃОТО ГО САКАМЕ

СО МЕРАК ДА СИ ГО АКАМЕ.

СВОЕТО НЕ ГО ДАВАМЕ

ЗАРАДИ НЕГО РАКА НА ТУЃО СТАВАМЕ.

1530-1755/20 август 200966002

СЛУГИ

Posted on март 27th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СЛУГИ

Абре какви инспекции,

какви сега инекции.

АБРЕ ЧЛЕНОВИ СЕ НА СЕКЦИИ.

На какви,на драмски?
Молам!?Не бе дамски.

Абе драмски,алоо глумат.
Да,да глумат ич не се думат.

Абре си глумат будали

уште од мали.

И пак ништо не им фали.

Какви инекции!?Финансиски!?
За да бидеме поблиски
и по чаша,две виски.

Абре земаат пари растураат,
за подобро да се осигураат
и по џебови тураат.

Во тесно ако те начекет
одма ти удараат рекет.

Што бре тенисери се!?
Па нели актери се.

МА КАКОВ РЕКЕТ,КАКВИ БАКРАЧИ

КАКВИ БРЕ ИЗНУДУВАЧИ.

АБРЕ ОВИЕ НИШТО НЕ ГИ МАЧИ,

ЈАКИ СЕ ТОА ПРЕДУЗИМАЧИ.

ГРАЃАНИ СЕ ОВА ПОШТЕНИ

ОД МНОГУ РАБОТА СЕ ИЗНЕМОШТЕНИ.

АБРЕ КАЈ ЗНААТ ОВИЕ ДА РЕКЕТИРААТ

И ПАРИ ДА СОБИРААТ.

АЛООО НАРОДЕ ОВИЕ СЕ ОБИЧНИ СЛУГИ

СЕКОГАШ РАБОТАТ ЗА ДРУГИ.

ПРИМ.АВТ.

НАРОДЕ ДА БИДЕМЕ ПОЈАСНИ

ТИЕ ШТО СЕ ВО СЕНКА МНОГУ СЕ ПООПАСНИ.

1350-1415/28-ХII-2009

ga120SVARCI

Душмани

Posted on март 28th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

zguza_resize

ДУШМАНИ

Додека го собирам и последното ливче
од твоето овенато сливче
пишувам на едно книвче.

За љубовта наша пеколна.

Знам дека не си задоволна,
кој ли не проколна.

Те тргнаа од моите прегратки,
Знам дека ти беа слатки,
како ореови јатки.

На ДУШМАНИТЕ,

очи да им копаат враните.
Што ни ги земаат талисманите.

Нема кој да не брани
од овие црни врани.

ПРОКЛЕТИ ДА СТЕ ЕЈ ДУШМАНИ.

1040-1055/15-ХII-2009

img172_resize

ПО,БЕДА за МАКЕДОНИЈА

Posted on април 10th, 2011 in поезија од mastape

ПО,БЕДА  за  МАКЕДОНИЈА

Во оваа изборна трка

може да учествува секој што шмрка.

Нема да има фрка

и со лажица ако срка.

Секако далеку ќе не дотурка.

Од илузија вистина ќе створи,

срце и душа ќе ви отвори.

Сешто ќе ви збори.

Ако треба и со ФОТЕЉА ќе се бори.

Само за ПО,БЕДА на избори.

Народот ќе го понесе.

ПО,БЕДА  за  Македонија ќе ни донесе.

И цел свет да се стресе,

во ЕУ и НАТО ќе не внесе.

Само петелот јајца да снесе.

Му нема рамен.

Носи шешир сламен.

Мек е како камен.

Што и да прави

гледа во шеширот да стави.

при. авт.

И КОМШИЈАТА ВАЊА

ПОЧНА СО КАМПАЊА

ПРАВО ОД НЕГОВАТА БАЊА.            4 МАРТ 2009

Дрво за дрво

Posted on март 30th, 2011 in поезија од mastape

ДРВО ЗА ДРВО

Треба да знаеш како прво,

ти си на потег.Засади дрво.

Ископај длабока јама,

стави го коренот во тама.

Коренот треба да ја задржи својата форма.

Да засадиме 6.000.000 тоа ни е норма.

Помош ни е потребна од сите.

Треба да побрзаме, ни врват дните.

Јавор,даб,бука,

ќе садиме без мука.

Листопадни, зимзелени

тука ќе шетаат срни и елени.

Засадете сите по една садница,

без да барате надница.

Животната средина ја решивме,

природата ја утешивме.

Засадивме 6.000.000 дрвца, не згрешивме.

6.000.000 X 1 ДЕНАР=6.000.000 ДЕНАРИ. . . . .

15 НОЕМВРИ 2009earth11

<!– –>

 1. Picture 042Picture 120

Принцеза на Вештерките

Posted on април 9th, 2011 in поезија од mastape

ПРИНЦЕЗА НА ВЕШТЕРКИТЕ

Тато,тато за први април сакам

ВЕШТЕРКА да бидам,
од радост ќе скакам
само како ВЕШТЕРКА да се видам.

Ама и метла да ми купиш
за да бидам ВЕШТЕРКА права.
Тато немој да ми се лутиш
па на ПРИНЦЕЗА се и се дава.

Татушко види се во огледало
и ќе видиш
ВЕШТЕРКА.

Детенце мое мало

се шалам,па ти си на татушко ќерка.

Тато не ме лути
јас сум твојата ПРИНЦЕЗА.

Купи ми ВЕШТЕРСКИ скути.

Договорено,татушко повеќе не те зеза.

Ајде бирај си костум

татина ПРИНЦЕЗО НА ВЕШТЕРКИТЕ.
Тато ќе си стои простум,
а мама ќе ги троши парите.

710-725/16-03-2011

Поговорки 3

Posted on септември 16th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ДЕНОТ ПО УТРОТО

СЕ ПОЗНАВА. 28 февруари 2009

А ТОА КУТРОТО

ПОСЛЕДНО ДОЗНАВА.

********

ДОБРИОТ ЗБОР

ЖЕЛЕЗНИ ПОРТИ ОТВАРА.

ЦЕЛ МАКЕДОНСКИ ХОР

ПРОМЕНИ НА ПОДОБРО БАРА.

*     *     *     *

КРВТА НЕ Е

ВОДА.

ВО СЕКОЈ ТЛЕЕ

ЖАР ЗА СЛОБОДА.

*     *     *     *

Сложни браќа

куќа градат.

МВР НЕ ГИ ФАЌА.

********

Коски нема

ама коски крши

И кожата ти ја зема

пред животот да ти заврши.                              1 мај 2009

img137_resize


До последен здив

Posted on јануари 2nd, 2011 in поезија од mastape

ДО ПОСЛЕДЕН ЗДИВ586284

Низ маало сешто се збори
БО-БО со комшикана сакал да се бори.

Сака цврсто да ја стегне
за да не му побегне.

Срце ќе го стегне
друг ако му ја легне.

МОРА ОБРАЧОТ ДА ГО ПРИТЕГНЕ.

Добра е тоа риба,
како само куковите ги гиба.

Има се на комшикава Биба

БО-БО мора да ја шиба.

Десна рака ќе дадам
само да ја насадам,

на мојава стрела.

Ауууу многу и е врела.

Големи мераци
да и ги дигнам белите краци.

ЧИМ ЈА ВИДАТ СИТЕ СЕ МАНИАЦИ.

Што да правам
сакам во скут да ја ставам.

И по .азе да ја мавам.

Господе прати ми ја да ја јавам.

Се рита како фреза,
вита е како бреза.

Секој низ маало ме зеза
и се смеат на мојата теза.

Ако нема веза
кога ќе ја видам ме фаќа језа.

ЗНАМ ДЕКА ГИ КОРИСТИ ДВАТА ВЛЕЗА.

ВИТА ЈЕЛА,ЗЕЛЕН БОР

ИЗЛЕЗИ БИБО ВО ТВОЈОТ ДВОР.

ЈАС СУМ ЧОВЕК ОД ЗБОР

ЌЕ ТИ ГО ПОКАЖАМ МОЈОТ СТВОР.

КАКО Е ЦРВЕН И БЕСЕН

КОЛКУ САКА ОД ТВОЈОТ ДОРУЧЕК МЕСЕН.

НИЗ ЦЕЛО СКОПЈЕ

ЌЕ ТЕ БРКАМ СО МОЕТО КОПЈЕ.

zlatiborska-vijagra84_resize

ПРИМ.АВТ.

УШТЕ МУ Е ТВРДА

КОГА ЌЕ СЕ СЕТИ КАКО МРДА.

1010-1030/8-ХII-2009
big6МГ_resize

4 Responses to ‘ДО ПОСЛЕДЕН ЗДИВ’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘ДО ПОСЛЕДЕН ЗДИВ’.

 1. filipko said,

  on март 30th, 2010 at 11:48 pm

  Местапе,ма каков последен здив
  плачам да го играм со чупево
  последното танго во Париз

 2. mastape said,

  on март 30th, 2010 at 11:56 pm

  хахаха ете и салата има

 3. on март 31st, 2010 at 1:33 am

  ХАХААХАХАХАХАХАХХАХАХААХАХХАХААХАХАХ
  мастапе, овој пат останав без зборови,
  во глава ми се вртат само БОРОВИ,
  дефинитивно те бирам за директор на Блогерај,
  ама на малава и треба еден молерај,
  лелелелелелелел и уште едно леле, и браво,
  а сега МРШ кај комшикава право!!!

 4. mastape said,

  on март 31st, 2010 at 3:40 pm

  Не смеам да се свртам
  одма лошо ви се тртам
  навечер веќе нема да шкртам.
  Почна да ме боли задница
  како да сум ВЕЧЕРАЛ БОРОВА САДНИЦА
  абре да не биднав гладница,
  за сукала и палки
  или само ме бодете со закачалки.
  Нема веќе пред спиење
  нема газ миење.
  Зашто сабајлечки како да ме боли
  како за чепче да моли.
  Абре спиев сам мајката
  хаха погрешка
  да не сум се боцнал на шајката
  гледам комшијата ми се смешка.
  НЕМА ВЕЧЕ СПАЊЕ
  ДА НЕ МЕ НАЈДЕ ПАК Е.АЊЕ

  ФАЛА НА ВНИМАНИЕ ДА НЕ СЕ ЗАМУАБЕТИМЕ

Е ова е Македонија

Posted on март 31st, 2010 in Некатегоризирано од mastape

Е ОВА Е МАКЕДОНИЈА

ДА СЕ НАМАЛАТ ПЛАТИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ.

А,ЗА ДА ОСТАНЕ ПОВЕЌЕ ЗА ЧИНОВНИЦИТЕ?

СЕ ЈАВИ ВЛАДАТА.Ќе ве мола,
малку ќе ги намалиме.

САМО ДО ПОЛА.

Па не можеме сите да ве жалиме.

ЧУУУКШШШ.АКЦИОНЕРСКО ДРУШТВО СМЕ НИЕ,
не може платата да ни ја намалите вие.

ВО ДРАЧЕВО САЛМОНЕЛА

СЕ ЗАРАЗИЛА ПАРАЛЕЛКА ЦЕЛА.

Родителите се потресени,
децата ни се во болница однесени.

АБЕ ШТО ДИГАТЕ ГАЛАМА,

ЈАДЕЛЕ СТЕК И САЛАМА.

Ќе им помини како на кутре,
се ќе биде готово до утре.

ЦРКВА СВЕТА АНА!?

ЗГРАДА ОД 200 СТАНА!?

Дали е ова криминал,
за стекнување на капитал.

Или грешка административна
ненамерна,а сепак не е наивна.

НЕ НИ ПРАЈТЕ СМЕШКИ

ЗАР КАЈ НАС ИМА ГРЕШКИ.

СО ВАКОВ МАФИЈАШКИ КЛАН

СЕ Е СПОРЕД ПЛАН.

НЕМА СЛУЧАЈНОСТ

СЕ Е ИСПЛАНИРАНО ДО КРАЈНОСТ.

18 и 19-IХ-200925770_1320820352726_1597344935_30772521_4600898_n

АКТЕР

Posted on март 31st, 2010 in Некатегоризирано од mastape

АКТЕРcor_3

ДОДЕКА КЛЕЧАМ НА ШОЉА

МИ ТЕКНУВА НА ОЉА,

СТАНАЛА ГОЛЕМА ДРОЉА.

И ТОА ПО СВОЈА ВОЉА.

Мојава Оливера

од мала ја тера

НА ЉУБОВНА ПРОНЕВЕРА.

Многу јако се пегла
секој к.рнишон го сака во тегла.

ПАЃА ВО НЕСВЕС КОГА ЌЕ ВИДИ КЕГЛА.

Голема е тоа вештерка
на секој 2 сака да му земе мерка.

СИ ИМАВ ГОЛЕМА СРЕЌА СО ОЛИВЕРКА.

Не може да се смири
знаењето додека не го прошири.

САКА ДА ДОБИЕ СЕКСИ МАНИРИ.

ЈАК Е ТОА КАРАКТЕР

СЕГА ДИПЛОМИРАЛА ЗА ПОРНО АКТЕР.

17и19-ХII-2009swim_04_resize

Херои

Posted on април 4th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ХЕРОИ

Се слуша саатот како ѕвони,

а ти пак сонуваш милиони.

Околу мртва тишина.

СТАНУЈ ТИ СИ ВАЖЕН ДЕЛ ОД ОВАА МАШИНА.

Стани рано во мугрите
црнчи цел ден за другите.

Облакај НОВИ алишта избледени.

СТАНУЈ ЗА ТЕБЕ НЕМА ЗБОРОВИ МЕДЕНИ.

БАРЕМ МАЛКУ ДА ТЕ УТЕШАТ

БАРЕМ ЕДНАШ ДА НЕ ТИ ЗГРЕШАТ.

Врати се дома капнат од умор

во тебе нема ни ронка хумор.

Кога ќе влезеш дома
ти требаат нерви од ОРТОМА.

ЗА ДА НЕ ЗБЕСНЕШ,

ПО ГРЕШКА НЕКОГО ДА НЕ ТРЕСНЕШ.

НЕ ТИ СЕ КРИВИ ДОМАШНИТЕ,

ДРУГИТЕ ШТО СИ ГИ ПОЛНАТ ТАШНИТЕ

И НЕ МИСЛАТ ЗА СИРОМАШНИТЕ.

Е ОВА СЕ ПРАВИ ХЕРОИ

СЕКОЈ ПРЕД БРЕМЕТО ИСПРАВЕНО СИ СТОИ.

СУДБИНАТА ВАКОВ ЖИВОТ ИМ СКРОИ.

850-1015/28-VIII-2009spiderman1_resize

Админ

Posted on август 23rd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

АДМИН

Не е заебанција
работата во АДМИНИСТРАЦИЈА.

Понекогаш треба да удриш и санкција,
без да добиеш контра акција.

Не е лесно да си АДМИНИСТРАТОР
треба да се бориш со секој сератор.

Да го оскубеш како патор,

а да не е свесен дека си го седнал на вибратор.

Е МОЈ АДМИНЕ

ТЕШКО НЕКОЈ ДА ТЕ НАДМИНЕ.

Треба да пази кога ќе зине
кроз заби да не му помине.

СЕПАК ТАКВА Е ДЕЈНОСТА

АКО НЕКОЈА ИЗРЕКА Е ПРОСТА,

МОРА АДМИН ДА КАЖЕ ДОСТА!

ВАКВИ РАБОТИ НЕМА ДА ДОЗВОЛУВАМЕ

ГРЕВ Е ДА СЕ НАВРЕДУВАМЕ.

ТАКА САМО СЕ УНАЗАДУВАМЕ

ТРЕБА БРАТСКИ ДА СЕ ЧУВАМЕ.

1810-1825/ /19-VII-2002yn1f9fGAVRO_resize20z4ec0_resize

Знам дека . . .

Posted on август 20th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЗНАМ  ДЕКА .  .  .

Додека надвор снежи

кожата ми се ежи.

Те гледам во лице:

ЗНАМ ДЕКА СИ СО МИЦЕ.

Додека надвор врне,

секој прст ми трне.

Да плачам сум приморан:

ЗНАМ ДЕКА СИ СО ЗОРАН.

Додека надвор паѓаат снегулки,

венеме како булки.

Некој како да ме лаже:

ЗНАМ ДЕКА СИ СО БЛАЖЕ.

Додека надвор вее

сомнеж во мене тлее.

Се чувствувам како теле:

ЗНАМ ДЕКА ЌЕ ОСТАНЕШ СО ВЕЛЕ .

Додека паѓа снегот,

ве гледам од брегот.

Со своите раце меки:

ЗНАМ ДЕКА ТЕ ГАЛИ ШЕКИ.

СРЦЕВО МИ ЧУКА ЈАКО

ЗНАМ ДЕКА НАЈВЕЌЕ ТЕ САКА НАКО.

Посветено на моите колеги РАМБО,ВЕЛЕ,ШЕКИ и нивната

голема љубов КОН ЛОПАТАТА ЗА ЧИСТЕЊЕ СНЕГ.

18 февруари 2009

Бишка

Posted on јули 2nd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СВИЊА

Иако не е сјајна,

мојата состојба е трајна.

НЕ Е НЕКОЈА ТАЈНА

СЕ ОСЕЌАМ КАКО СВИЊА ВО ЛАЈНА.

ЖИВОТ Е ТОА НА ЕДНА СВИЊА

ШТО СЕ БАЊА ВО ТИЊА.

Многумина ме дружат,

околу мене кружат.

ЗА ПОДОБАР ЖИВОТ ДА МИ ПРУЖАТ

СО  ЛАЈНА МЕ СЛУЖАТ.

ЖИВОТ Е ТОА НА ЕДНА СВИЊА

ШТО СЕ БАЊА ВО ТИЊА.

Касно сватив ,

дека со лошо друштво се фатив.

СКАПО ПЛАТИВ

МАКИТЕ СО САТАР СИ ГИ СКРАТИВ.

22—24 декември 2008

Кожњаци

Posted on јули 4th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

КОЖЊАЦИ

ОВА ДО СЕГА НЕ БИЛО

ОВА ДО СЕГА НЕ СЕ СЛУЧИЛО.

МАКЕДОНЦИТЕ,ТУРЦИТЕ И АЛБАНЦИТЕ ПОД ИСТО СЕЧИЛО.

Пред години да минат
цела Македонија ќе ја обединат.

ГРЦИВЕ КАКО ДА САКААТ ДА НЕ СОЕДИНАТ.

Многу за Македонија се секираат
за нас пеат и кога маршираат.

ВАКВИТЕ ПЕСНИ ОД ИСТОРИЈАТА ИМ ДАТИРААТ.

Ни покажуваат очњаци,

сакаат да ни сменат фаци.

МОРЕ МЕРАКЛИИ СЕ НА НАШИТЕ КОЖЊАЦИ.

Лева десна,лева десна
Грција е нација бесна

ЈА ОПЕА МАКЕДОНИЈА И ВО ПЕСНА.

30-III-2010

Цртанки

Posted on април 7th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЦРТАНКИ

По цел ден со НОДИ

во светот на соништата оди.

Како барбика сака да се роди.

ПИНГВИНЧЕТО СРЕЌНО СТАПАЛО,

во ритам цапало.

Многу рипчиња лапало.

БЕЛКА и МИНИ,

Се госпоѓи фини.

Добредојдени со грисини.

ШИЉО и МИКИ,

златокоси Барбики,

за сите има навики.

7 ЏУЏИЊА и СНЕЖАНА

за АНА МАРИЈА немаат мана,

ги гледа со Маријана.

ЅВОНЧИЦА и ПЕТАР ПАН

во НЕДОЈДИЈА имаат стан.

Ги гледа  ИЗОЛДА и ТРИСТАН.

Кога ќе се одмори скроз,

ќе седне во воз

и ќе оди кај ЛАВОТ од ОЗ.

Радоста не и се мери

кога ги гледа ТОМ и ЏЕРИ.

11 февруари 2009DSC01046

5 пари

Posted on септември 2nd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

5 ПАРИ

НАПРЕД ОДИ ПЕНЗИОНЕРОТ

ДА СЕ СООЧИ СО ЅВЕРОТ.

САМО ТРЕБА ДА СЕ ЧУВА,

ЗА ДА НЕ МУ ПАДНЕ ШЕЌЕРОТ.

ЗАШТО УСТАТА МУ Е ВЕЌЕ СУВА.

Ни даде бања гратис.

Хехе сега со глава ќе платис.

Срипаа пензионерите
заедно со опозиционерите.

Од оваа политика им е доста
решени се во ЦВЕТОТ на МЛАДОСТА,
ДА СЕ БОРАТ ДО ПОСЛЕДЕН.

САМО ВАКА ЖИВОТОТ ЌЕ ИМ БИЛ ВРЕДЕН.

Со младиот пензионер на чело
ќе освојуваат село по село.

ХАХА ЌЕ БИДЕ ВЕСЕЛО.

За секој глас битка ќе бијат

и нема во пензионерски да се кријат.

Иронично се смешат
сакаат владата да ја решат.

Опозиционите творци
собраа млади борци.

ПАЗЕТЕ СЕ НЕ ПУКАМЕ СО ЧОРЦИ.

АБЕ ВАС И РАЗВИГОРЧЕ ВЕ ВЕЕ

ПОЧНА ВЛАДАТА ДА ИМ СЕ СМЕЕ,

А И ПОГОВОРКИ ДА ИМ РЕДИ.

ВАКВА ЗАКАНА 5 ПАРИ НЕ ВРЕДИ.

БАДИЈАЛА ДИГАТЕ ПРАВ

ОД ПЕНЗИОНЕРИ АМА ИЧ НЕ МИ Е СТРАВ.

ПРИМ.АВТ.

НАРОДЕ ОВИЕ СЕКАКО ЌЕ СЕ СНАЈДАТ

САКААТ САМО ДА СЕ ОФАЈДАТ.

5 ПАРИ НЕ ДАВААТ ЗА ЗЕМЈАТА

ЧИМ ШУШНЕ ЌЕ БЕГААТ ВО ЈАТА.

1920-2050/2-II-2010

Локомотива

Posted on август 3rd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЛОКОМОТИВА

СОБРАНИЕТО Е ЛОКОМОТИВА

ВОЗОТ ШТО ГО ДВИЖИ,

ВО ИДНИНА СИВА.

СО ОВИЕ КРАЈОТ НИ СЕ БЛИЖИ.

ЛОКОМОТИВАТА ИМА 120 СЕДИШТА

ПОЛНИ СО ПАРТИСКИ СЕНИШТА.

Господ  да чува
не може да стартува.

Можеби не ја возат страсно,
или пак палењето и е касно.

Животот и не е така кисел
ЛОКОМОТИВАТА ТРГНА КОН БРИСЕЛ.

Пред нас многу провалии,
ако паднеме на чекаат фекалии.

Планини,оркански висови
со Хималајски снегови.

ЛОКОМОТИВАТА мака мачи
да ги искачи.

На секој чекор
има лавински декор.

Скапо се плаќа и најмала грешка
не затрпува бела покривка тешка.

Прашуми темни
со чудовишта иноземни.

Oколу нас вртат,

ни нема спас ќе не усмртат.

ЛОКОМОТИВАВА ВО ПРОПАСТ НЕ ВОДИ,

ПО ТРЊЕ БОС НЕ СЕ ОДИ.

ЗА ТИЕ ДА БИДАТ СИТУИРАНИ

НИЕ ЌЕ БИДЕМЕ МАЛТРЕТИРАНИ.

СО ВАКВА ЛОКОМОТИВА

НЕМА ДА ОСТАНЕ НИЕДНА ДУША ЖИВА.

31-Х-до2-ХI-2009

1107_34

Дуле звани Муле

Posted on април 8th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ДУЛЕ  ЗВАНИ  МУЛЕ

(  Т—55 )

Нашиот јунак  ДУЛЕ,

како мал си играше со МУЛЕ.

Од  МЕЧЕТО УШКО,

израсна во стручњакот  ДУШКО.

Сега ДУШКО политичарче младо

го води македонското стадо.

Преку факултетот правен,

го одбра животот јавен.

Добра тезга фана

стручњакот за одбрана.

Добра цифра ќари

од тенковите стари.

Заради деловите резервни,

доби болести нервни.

Тоа е добра маневра

за да не се лежат милиони евра.

Полицијата го откри,

во затвор го сокри.

СО ВАКОВ СУД

ЛЕЖИ САМО НЕКОЈ ШТО Е ЛУД.

9 јанури 2009магар

Маки Исконски

Posted on април 9th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

МАКИ  ИСКОНСКИ

Финансиите ги имате премостено!?

На цел народ му е напакостено,

НЕ МОЖЕ ДА ВИ БИДЕ ОПРОСТЕНО.

НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ,

ИМАШ МАКИ ИСКОНСКИ.

ТИ ТРЕБААТ ЗАБИ СВИНСКИ

ЗА ДА ГО ПРЕБРОДИШ ОВА ВИСТИНСКИ.

Во оваа ситуација,

опасна е ваква манипулација.

НЕМА ПРОСТОР ЗА ЗАЕБАНЦИЈА.

НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ,

ИМАШ МАКИ ИСКОНСКИ.

ТИ ТРЕБААТ ЗАБИ СВИНСКИ

ЗА ДА ГО ПРЕБРОДИШ ОВА ВИСТИНСКИ.

Затоа не дигајте тензија.

Ќе ве снајде суспензија

ПРЕД  ПЕНЗИЈА.

НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ,

ИМАШ МАКИ ИСКОНСКИ.

ТИ ТРЕБААТ ЗАБИ СВИНСКИhello_resize

ЗА ДА ГО ПРЕБРОДИШ ОВА ВИСТИНСКИ.

ЌЕ ВЕ ПЕНЗИОНИРАМ ВО ПЕКОЛ

ГОСПОД ТАКА ИМ РЕКОЛ.

НА ЗЕМЈАТА НЕМА МЕСТО

ЗА ТИЕ ШТО ЛАЖАТ И КРАДАТ ЧЕСТО.

21 февруари 2009

До кога

Posted on октомври 10th, 2011 in поезија од mastape

ДО КОГА

ДО КОГА ЌЕ БИДЕТЕ БЕЗРБЕТНИЦИ

ДО КОГА ЌЕ ГЛУМИТЕ МАЛОЛЕТНИЦИ.

ДО КОГА ЌЕ ОДГЛЕДУВАТЕ ШТЕТНИЦИ

ДО КОГА ЌЕ ВЕ ВОДАТ ЛОПОВИ

ДО КОГА ЌЕ ВЕ ИСПОВЕДААТ ЛАЖНИ ПОПОВИ.

ДО КОГА СЕ ШТО Е МИНИМАЛНО

ДО КОГА ЌЕ ВИ БИДЕ ИДЕАЛНО.

ДО КОГА ЌЕ ВЕ КРАДАТ ТЕРИТОРИЈАЛНО

ДО КОГА ЌЕ ВЕ КОРИСТАТ МАКСИМАЛНО.

ДО КОГА И НОВОРОДЕНЧЕ ЌЕ ВЕ МЛАТИ

ДО КОГА САМИТЕ ЌЕ СИ БИДЕТЕ ЏЕЛАТИ.

ДО КОГА ИДНИНАТА ЌЕ ВИ БИДЕ ПРАЗНА

ДО КОГА ЌЕ ВЕ УСПИВААТ СО ИСТА ПРИКАЗНА.

ДО КОГА ЌЕ ВЕРУВАТЕ ВО БАЈКАТА

ДО КОГА ЌЕ ВИ ЈА Е.АТ МАЈКАТА.

ДО КОГА СЕ ШТО ЌЕ ВИ НАПРАВАТ НАСИЛНО

ДО КОГА ТОА ЌЕ ВИ БИДЕ МИЛНО.

ДО КОГА СИЛИТЕ ДЕМОНСКИ

ДО КОГА ЌЕ ГО ВОДАТ НАРОДОТ МАКЕДОНСКИ.

ДО КОГА. . .

ДО КОГА. . .

1145-1310/8-VIII-2009

ФАНТАЗЕР

Posted on април 11th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ФАНТАЗЕР

Си замислувам дека сме сами
и се сончаме на Бахами.
Си замислувам јаваме на лами.

СЕ БУДАМ УШТЕ СУМ ВО ПИЖАМИ.

СИ ФАНТАЗИРАМ

ДЕКА ТЕ МАСИРАМ.

Си замислувам дака сум со Роска,
на Брегот од Слоновата коска.
Си замислувам како ја слушаме Тоска.

ШТЕТА НЕ СМЕ ПОВЕЌЕ ВО ВРСКА.

СЕ УШТЕ ПО ТЕБЕ СРЦЕВО МИ ПРСКА.

СИ ФАНТАЗИРАМ

ДЕКА СО ТЕБЕ СЕ РЕЛАКСИРАМ.

Си замислувам дека сме во Туарег
и се возиме по Азурниот брег.

На срцево како да имам тег
СЕ ЛАЖАМ СЕБЕ,А ТИ СИ СЕ УШТЕ СО ГРЕГ.

СИ ФАНТАЗИРАМ

ДЕКА СО ТЕБЕ КОКЕТИРАМ.

Си замислувам дека сме ви бикини
на плажите од Филипини.

Си замислувам фини спомени.

ТЕШКО ЗА МЕНЕ ДА СЕ РАЗДЕНИ.

ПОПУСТО СИ ФАНТАЗИРАМ

САМО СЕ МАЛТРЕТИРАМ.

ВАКА ЌЕ СЕ ПРЕДОЗИРАМ

ПЛАЧАМ НЕ МОЖАМ ДА СЕ СМИРАМ.

САМИОТ СЕБЕ НЕ МОЖАМ ДА СЕ АНАЛИЗИРАМ

НИ ПОЗИТИВНА ЕНЕРГИЈА ДА КАНАЛИЗИРАМ.

НЕ МОЖАМ ПОВЕЌЕ ДА ПАТАМ

ЌЕ МОРА ДРУГА ЖЕНСКА ДА СИ ПОТФАТАМ,

ЗА МАКИТЕ ЉУБОВНИ ДА СИ ГИ СКРАТАМ.

163351920_resize27-Х-2009

Сведмилк 1

Posted on април 16th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СВЕДМИЛК  1

ПРАЈТЕ БАРИКАДИ

Истурајте млеко од сите кади,

додека СВЕДМИЛК пари не вади.

Челата од пот им се влажни,

добиваат надежи лажни.

Само пак да не бидат тажни.

Нема нови вести

пак ќе има протести,

до бесвести.

По полициската акција,

секој сточар фракција.

Им следи санкција.

ЗАР СМЕ ТОЛКУ БУДАЛИ НИЕ !?

За мирно да спие

СВЕДМИЛК по други фирми ни се крие.

КАКО ДА НИ ПРАВАТ ФИНТА!?

АМЕРИКАНСКО-ИЗРАЕЛСКА ФИРМА ЌЕ РИНТА!?

БЕЛКИМ ЌЕ НИ ДАДАТ НЕКОЈА КИНТА!?

Исплатата е смела,

рекоа тие во одела.

Да се даде цела

во текот на оваа недела.

СЕ БАРА ДОБАР ИНВЕСТИТОР:

САМО ДА НЕ БИДЕ РЕПЕТИТОР.

30 јан-8 фев.2009

Кратовско Поле

Posted on април 12th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

КРАТОВСКО  ПОЛЕ

(ОПЕРАЦИЈА  ЧИРАК)

За ефтини пари,

1000 хектари.

Рамница,поголема површина

отиде кај ЧИРАКОТ во машина.

Најубавата земја покрај река

пак ЧИРАКОТ го чека.

ГОЛЕМИ ПАРЦЕЛИ!?

НА СИРОМАШТИЈА ДА СЕ ДЕЛИ!?

Па ги сака ЧИРАКОТ цели,

така барем се вели.

Пченка ред до ред

се така во недоглед.

Земјата со трактори се ора,

така барем мора.

СРЕЌА ШТО ИМА ПРИЈАТЕЛИ ОДОЗГОРА,

да кажат 2-3 добри збора.

Трактори бакшиш да му дадат.

Помошта од  Јапонија да ја јадат,

Пари од џеб да не му вадат.

Во Кратово слика за жал:

КРАТОВЧАНИ ДО ГУША ВО КАЛ.

700 хектари на сите им дал.

ПО РИДОВИ РАСЦЕПКАНИ И СИТНИ

ЗА ЧИРАКОТ НЕ МНОГУ БИТНИ.

2 декември  2008

Магаре

Posted on април 13th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ОНАГЕР

ВЕСЕЛО сум МАГАРЕНЦЕ,

што седи на буренце.

Со барут полно,

од  животот многу ЗАДОВОЛНО.

Кога бев мало прле,

ме јаваше само Крле.

Без да ми намигне,

СЕГА МЕ ЈАВА КОЈ ЌЕ СТИГНЕ.

Во нашиот вилает

на сите им терам инает.

Што и да сум направило

ЈАС СИ ГЛУМАМ ЛУДИЛО.

МАГАРЕШКИ СИ ИМАМ КАРАКТЕР

Ако треба одличен сум актер.

Знам дека не се фини,

но тие се моите особини.

ЈАС СУМ ОБИЧНО МАГАРЕ

СО УШИТЕ НАГОРЕ.

ЦЕЛ ЖИВОТ МИ Е КАБАРЕ.

СЕКОЕ ПАРТИСКО ДЕТЕНЦЕ

СИ ГЛУМИ МАГАРЕНЦЕ.

7 јануари 2009

Наше Море

Posted on април 14th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

НАШЕ  МОРЕ

(ЃУБРЕ)

И малите АЛГИ

знаат да прават далги.

Иако е мала СИПА

сегде со пипалките пипа.

Само ОКТОПОДОТ

чисти се по подот.

Пази се бато

ДЕЛФИНОТ работи во јато.

МОРСКИТЕ КУЧИЊА

многу сакаат внучиња.

КИТОТ јаде ПЛАНКТОНИ

со илјадници тони.

И без хаубица

ОРКА е кит убица.

ТУНА е храна за сите

дури и за арамиите.

Мојата муза

проѕирна е како МЕДУЗА.

КАЈ СОСЕДИТЕ НАШИ

ЃУБРЕТО ДА ПЛИВА СЕ ПЛАШИ.

ВО НИВНИТЕ МОРИЊА

ЃУБРЕТО СЕ ДАВИ ВО ТИЊА.

НА НАШЕ МОРЕ

ЦЕЛОТО ЃУБРЕ ПЛИВА ГОРЕ

НИЕДНА РАБОТА ФИНА

НЕ ИСПЛИВУВА НА ПОВРШИНА.

12-14 февруари 2009.лежи фон

ШУТКА ФЕСТ

Posted on април 17th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ШУТКА ФЕСТ

НА ЦЕЛАВА СКОПСКА ГРУТКА

СЕ ФАТИВМЕ БАШ ЗА ШУТКА.

СЕГА Е ВО ТРЕНД

ДА СЕ НОСИ ШУТКА БРЕНД.

КАКО И НОЕВАТА АРКА

ЕДИНСТВЕНА Е ОВА МАРКА.

Не се знае колку вреди
поради ШУТКА избиваат нереди.

Поради ШУТКА надвладеа злото

и паѓаат камења од небото.

Дојде и МВР до брендирани униформи

и тоа по ШУТКА норми.

Брусхалтери,танги и мидери
имаат сега и за своите лидери.

А ОПАШКАТА ДА ЈА ПУШТИТЕ

И ГЛАВАТА ДА ЈА СТОЛЧИТЕ.

ДОСТА СИРОМАШНИТЕ ГИ ЉУШТИТЕ

ДОСТА НА МАФИЈАШИТЕ ИМ МОЛЧИТЕ.

ОД ГОЛЕМИТЕ ИГРАЧИ

МАКЕДОНИЈА ОД СЕКОГАШ ПЛАЧИ.

РИБИТЕ СИТНИ

ВО БРЕНДОТ И НЕ СЕ ТОЛКУ БИТНИ.

ГИ КОРИСТАТ КАКО КРМА

ТИЕ САМО МОЖЕ ДА СОНУВААТ СРМА.

ДАЛИ Е ОВА ДИЛЕМА

ИЛИ ТРИЛЕМА,

ИЛИ ДЕТСКА ПОЕМА.

ХАХА АБЕ ОВА Е СО ДЛАБОЧИНА ГОЛЕМА.

АЈДЕ СЕГА ДА ВЕ ЧУЈАМ

СО МОИВЕ ГЛУПОСТИ ДА НЕ ВЕ ТРУЈАМ.

САМИ РАЗМИСЛЕТЕ

САМИ ПРЕСУДЕТЕ.

КОЈ Е ЗА ВО АПС

КОЈ НАПРАВИ ОД ДРЖАВАВА КОЛАПС.

15и17-IV-2010

sutka

Сведмилк 2

Posted on април 20th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СВЕДМИЛК  2

Рата по рата

ќе почне со исплата.

Радости пусти,

има многу пропусти.

На сточарите пак им згусти.

За хранење имаат многу усти.

Како  сите, така и новиот стопан,

веднаш се фаќа за копан.

Тоа му е вродена мана

од фамилија му остана.

СТАРА ПЕСНА!?

Чесноста не е лесна.

Стопанот е мрза

не мора да брза.

Лажно се надеваат,

дека со млеко нема да се полеваат.

Сите ги исмеваат

тензиите пак се креваат.

Со пари пред нос им павта

пак како да ги мавта.

Како да ги дразни,

или односите ги мазни.

Како да им пушта вода,

за да го пуштат на слобода.

ДОДЕКА ЧЕКАТЕ ЧЕКОВИ

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ ПИЈТЕ ЛЕКОВИ.

25 февруари 2009

Дали е време

Posted on август 15th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ДАЛИ Е ВРЕМЕ . . .

Пак киднапирања
пак рекетирања

ДАЛИ Е ВРЕМЕ ЗА РЕАГИРАЊА.

Пак малверзации
пак промашени акции.

ДАЛИ Е ВРЕМЕ ЗА САНКЦИИ.

Пак грабежи
пак политички давежи.

ДАЛИ Е ВРЕМЕ ЗА СИЛИ СВЕЖИ.

Пак корупција
пак изманипулирана нација.

ДАЛИ Е ВРЕМЕ ЗА НОВА ОПЦИЈА.

Пак штрајкови
пак пробиени сите рокови.

ДАЛИ Е ВРЕМЕ ДА НЕ БИДЕМЕ КАКО РАКОВИ.

Пак афери
пак со политички профитери.

ДАЛИ Е ВРЕМЕ ЗА НОВИ СФЕРИ.

Пак безредија
пак никого не средија.

АЛООО ОВИЕ НИ СЕ ИЗНАРЕДИЈА.

ДАЛИ Е ВРЕМЕ

НАРОДОВ НЕШТО ДА ПРЕВЗЕМЕ.

ИЛИ УШТЕ ЌЕ СПИЕ

УШТЕ ВО ЗИМСКИОТ СОН ЌЕ СЕ КРИЕ,

А СТОМАКОТ ЗА КОРКА СОМУН ЌЕ МУ ВИЕ.

21-IV-2010

Сведмилк 3

Posted on април 22nd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СВЕДМИЛК     3

СВЕДМИЛК кога гази.

Не може сите да ве пази.

Арно ама ,

пак се дигна галама.

Сточарот не може да има крила

кога молзе на сила.

Се додека е рачна ,

исплатата е мачна.

Парче по парче,

ќе ви ИСПЛАТАМ до денарче.

КАКО КОГА !?

ДОДЕКА НЕ ГО ИСПЛАШИ БАБА РОГА.

ИЛИ НЕ МУ СКРШИМЕ НОГА,

ИЛИ НЕ ГО ВИДИ ЛИЧНО БОГА.

ГИ УДРИ НЕКОЈА РЕА,

ПУКНАА МЛЕКАРИТЕ ОД СМЕА.

ЈА ЗЕДЕ ЗА ЏАБЕ

СЕГА ЛЕТАЈ ГАЛАБЕ.

ЛЕТАЈ ЗА МАЈАМИ

ПАК ЌЕ СЕ МОЛЗЕМЕ САМИ.

п.с.

ОВАА ВЛАДА Е ГАРАНЦИЈА

ДЕКА СВЕДМИЛК НЕ Е ЗАЕБАНЦИЈА.

ШТО СЕ НЕМА ДА СЕ ИЗРОДИ

ОД ОВИЕ СВЕДМИЛК ЕПИЗОДИ.

26 ФЕВРУАРИ 2009

Генерална Проба

Posted on април 23rd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ГЕНЕРАЛНА  ПРОБА

Во овој свет ненормален,

ефектот е максимален.

СЕКОЈ ВТОР Е НЕМОРАЛЕН.

Сите се губитници,

станале како глутници.

ГЛАДНИ СЕ ПО ПУКОТНИЦИ.

Со ваков живот сладок

ќе не изедат за појадок.

ДРЖАВАТА СИ ИМА СВОЈ ПОРЕДОК.

Кражбава е банална,

добивката е минимална.

ПРОБА Е ОВА ГЕНЕРАЛНА.

СИТЕ ОЛОШИ КАЈ НАС ФРЛААТ КОТВИ

КОЈ ЛИ ЗНАЕ ШТО СЕ НИ СЕ ГОТВИ!?

ВО ПОЛИТИЧКИТЕ КУЈНИ

КАДЕ ШТО ПЕРАТ МНОГУ ВУЈНИ.

Прим.авт.

МНОГУ ОРГАНИЗАТОРИ ШТО ДА СЕ ПРАВИ,

ТЕШКО НЕКОЈ ВО АПС ДА ГИ СТАВИ.

12 април 2009

ПОЗДРАВ И ДО КЛИЕНТИТЕ НА УНИБАНКА

НЕ СТАВАЈТЕ ЈАЖЕ НА ГРАНКА.

СЕ Е ПОД КОНТРОЛА,

ЌЕ СИ ДЕЛАТ ПО ПОЛА.

SMAJZER

24 јуни 2009       

Сведмилк 4

Posted on април 24th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СВЕДМИЛК

СЕГА ПОЛИЦИЈАТА

ЌЕ ЈА РЕШИ СИТУАЦИЈАТА.

СПОРЕД ИНФОРМАЦИИТЕ ПРВИЧНИ

СИТЕ ДОБИЈА ПРИЈАВИ КРИВИЧНИ.

НА ВРЕМЕ СЕ СЕТИЈА

НА ОВАА ПРОКЛЕТИЈА.

Мвр како да им е кума
на тие што должат голема сума.

За нив не се слуша лоша дума
се плашат да не ги јаде чума.

ИЛИ СЕ Е ОБИЧНА ГЛУМА

ШТО СЕ БРИШЕ СО ПЕЛИКАН ГУМА.

ЗА СВЕДМИЛК МЛЕКАРНИЦА

СЕ СПРЕМА СУДСКА ЗАВРШНИЦА.

ОД НАПРЕД СЕ ЗНЕА

ДЕКА ПОЛИЦИЈАТА ЏАБЕ ЛАЕ.

ЗА СЕ ВО СВЕДМИЛК ШТО СЕ МАТИ

ПАК НАРОДОТ ЌЕ СИ ПЛАТИ.

925-1010/18-Х-2009

Никола

Posted on април 24th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

Никола,Нино

Изгледа како момче фино.

Каков има живот,како казино.                                          

Опасен е тоа ХАКЕР

Лесно потопува танкер,

А се ПЛАШИ од шанкер.

20 март 2009DSC00006 (1)

Фали ме усто

Posted on мај 30th, 2011 in поезија од mastape

ФАЛИ МЕ УСТО

ТИЕ ОВА ВИ ГО НАПРАВИЈА

ТИЕ БЕЗ ДИНАР ВЕ ОСТАВИЈА,

ТИЕ ДО ГУША ВЕ ЗАГЛАВИЈА.

НИЕ ГИ СКРОТИВМЕ СИТЕ КРИЗИ,

НИЕ ЌЕ ВЕ ШЕТАМЕ БЕЗ ВИЗИ.

ТИЕ ДОБРО СЕ СИТУИРАА

ТИЕ ДОБРО ВЕ ИЗМАНИПУЛИРАА,

ТИЕ ИМЕТО ВИ ГО НЕГИРАА.

НИЕ ОД ПРОПАСТ ВЕ СПАСИВМЕ

НИЕ ИМЕТО НЕ ВИ ГО УГАСИВМЕ.

ТИЕ ДО ОВА ДЕРЕЃЕ ВЕ ДОНЕСОА

ТИЕ ВО ЕУ НЕ ВЕ ОДНЕСОА,

ТИЕ  МНОГУ СЕ ЗАНЕСОА.

НИЕ МОЛБА ЗА ЧЛЕНСТВО ПОДНЕСОВМЕ,

НИЕ АМА ИЧ НЕ СЕ ЗАНЕСОВМЕ.

ТИЕ СИТЕ ФИРМИ ГИ ЗАТВОРИЈА

ТИЕ СО ЛАГИ ВЕ ПОКОРИЈА,

ТИЕ ВЕРУВААТ САМО ВО НИВНАТА СТОРИЈА.

НИЕ ВЕ ВРАТИВМЕ МЕЃУ ЖИВИТЕ

НИЕ НЕ СМЕ КРИВИТЕ.

ТИЕ ЛАЖЕА И КРАДЕА

ТИЕ НА ВАША СМЕТКА ЈАДЕА,

ТИЕ И ЦРНОТО ПОД НОКТИ ВИ ГО ВАДЕА.

НИЕ СЕ ШТО ВИ ВЕТИВМЕ ИСПОЛНИВМЕ

НИЕ ЏЕБОВИТЕ ВИ ГИ НАПОЛНИВМЕ.

ФАЛИ МЕ УСТО

ЗА ДА НЕ СЕ НАЈДАМ ВО ГУСТО.

ФАЛИ МЕ ОТИ ЌЕ ТЕ РАСЧЕПАМ

И СО  . АЈНА ЌЕ ТЕ ЗАЧЕПАМ.

УМРЕ ЦИГАНКАТА,

ЗАРАДИ ВАКВИ СЕ ОБЕСИ НА ГРАНКАТА.

САМО ТАА ГИ ФАЛЕШЕ

ЗА МАЛКУ ГАЌИТЕ ЌЕ ИМ ГИ “ЗАПАЛЕШЕ.“

15 јули 2009podborochka-kartinok_23386_s__49hardcore

Фууууу

Posted on април 26th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ФУУУУУ

ОВОЈ ПАК НЕ ТОВИ:

ВО ЗАТВОРОТ НЕМААТ УСЛОВИ

ЗА ЖИВОТ НОРМАЛЕН.

ПАМЕТОТ КАКО ДА МУ Е ПОДНАМАЛЕН.

АБЕ ОВОЈ АВУЕРЕ

ПАК НЕШТО СЕ.Е

ДА НЕ САКА ДА ГО ЗБЕРЕ.

АЛООО МОЗОКОТ ВИ ГО ПЕРЕ.

Абе глеткава е лепота.

Ќе си зема 2-3 идиота

и околу затвор си ги мота.

АЛОО НЕЛИ СМЕ ГРЕОТА.

Да го донесам дома

за да види што е живот идеален,
само да не падне во кома.

Да не мисли дека сум ненормален.

Попат ќе научи и за животот гол,

како се живее само од леб и сол.

Како со 12 илјади,

четири члено семејство јади.

Белким ќе огладне

па притисокот ќе му падне.

Само да не биде во небрано фатен

да не му се избистри погледот матен.

ПА ДА ПОЧНЕ ДА ВИКА ГЛАСНО:

ОВДЕ НИШТО НЕ МИ Е ЈАСНО.

ЕВРОПА ТРЕБА ДА ГИ ЧИТА ПРАВИТЕ СТРАНИЦИ

КАДЕ СЕ ВИСТИНСКИТЕ ЗАТВОРЕНИЦИ.

КОЈ Е ВО ГО.НА ДО КОЛЕНИЦИ.

ПРИМ.АВТ.

АБЕ ОВИЕ ПРЕКУ ЛЕБ ПОГАЧА БАРААТ

А ЗА СЕКУНД СТОМАКОТ ЌЕ ТИ ГО РАСПАРААТ.

ВРАТА КАКВА САКАШ ОТВАРААТ

И ЗА НИШТО НЕ СЕ ЗАМАРААТ.

6-II-2010Picture 080

Гемиџии 29 април 1903

Posted on април 29th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СОЛУНСКИ АТЕНТАТОРИ

(ГЕМИЏИИ)

28 АПРИЛ  1903

Французите солзи ронат,
бродот „ГВАДАЛКИВИР“е потонат.

Најдобри мини правел
ГЕМИЏИЈАТА ПАВЕЛ.

МЕЧЕВ,ТРЧКОВ и АРСОВ прават хаос во железницата,
возот почнал да лета во темницата.

Возот ИСТАНБУЛ-СОЛУН слета,
не ни е повеќе мета.

29 АПРИЛ 1903

СОЛУН во темница и без вода.

КИРКОВ цевките ги минираше за слобода.

И ПОПЈОРДАНОВ има ГЕМИЏИСКИ дух,
„БАНК ОТОМАН“ја летна во воздух.

Летаат бомби и кон „АЛХАНБРА“и„ГРАНД ХОТЕЛ“
ВО СОЛУН ВРИЕ КАКО ВО КОТЕЛ.

Ни „ТОПХАНЕТО“турската државна управа,
не остана здрава.

ВО СОЛУН ВЛАДЕЕ ПАНИКА

СЕКОЈ СЕКОГО НА ПОМОШ ГО ВИКА.

ОД СТРАВ ВО ГЛУВЧЈА ДУПКА СЕ ПИКА.

30 АПРИЛ 1903

СПЕЦИЈАЛНИ ЕДИНИЦИ

Posted on април 29th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

Tigri

С ПЕЦ ЕДИНИЦИ ЈАДРО НА АРМИЈАТА

СЛОБОДАТА ИМ Е ПРЕМИЈАТА.

П СИХОФИЗИЧКА ОБУКА ИМААТ ЈАКА,

А МОРА И МАКЕДОНИЈА ДА СЕ САКА.

Е ДИНИЦИ ЗА БРЗО РАСПОРЕДУВАЊЕ

ГО ЧУВААТ ДРЖАВНОТО УРЕДУВАЊЕ.

Ц ЕНЕТИ СЕ ТОА ПАТРИОТИ

ГО БРАНАТ НАРОДОТ ОД ИДИОТИ.

И МААТ ТУПАНИЦА ЧЕЛИЧНА

И ВОЛЈА МАГИЧНА.

Ј АТО ПТИЦИ,ГЛУТНИЦА ВОЛЦИ. . .

НЕВИДЛИВИ СЕ КАКО МОЛЦИ.

А РМИСКИТЕ СПЕЦИЈАЛЦИ

ГОЛЕМИ СЕ ПРОФЕСИОНАЛЦИ.

Л ЕСНО ИМ Е И НАЈТЕШКОТО

ЛАДНО ИМ Е И ВО НАЈЖЕШКОТО.

Н Е НАСПАНИ,НЕ ОДМОРЕНИ

СО РАНИ ОТВОРЕНИ,

И ПАК СЕ ПАТРИОТИ ИЗГОРЕНИ

ОД НИКОГО НЕ СЕ СОБОРЕНИ.

Е ДИНСТВЕНИ,СО ЧЕСНИ НАМЕРИ

ГОРДИ И ПРЕД СТРАНСКИТЕ КАМЕРИ.

Д ЕЛИКВЕНТИ,АРАМИИ,ТЕРОРИСТИ. . .

МИРНИ,ИНАКУ ЌЕ ВЕ ЈАДАТ ГЛИСТИ.

И КАЈ НАС ИМА СПОРТИСТИ

ЏУДИСТИ,БОКСЕРИ,КАРАТИСТИ. . .

Н АШАТА АГОНИЈА

СЕ ВИКА МАКЕДОНИЈА.

И СО ВОЛЦИ И СО ТИГРИ. . .

НЕМА ДЕТСКИ ИГРИ.

Ц ЕЛИОТ СВОЈ ЖИВОТ ГО ПОКЛОНИЈА

ЗА ПОДОБРА МАКЕДОНИЈА.

И МАЛО И ЌЕ ИМА ЈУНАЦИ

ЗА МИР ВО МАКЕДОНСКИТЕ КОНАЦИ.

3-I-2010Tigri

Гемиџии 30 април 1903

Posted on април 30th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СОЛУНСКИ АТЕНТАТОРИ

(ГЕМИЏИИ)

28 АПРИЛ  1903

Французите солзи ронат,
бродот „ГВАДАЛКИВИР“е потонат.

Најдобри мини правел
ГЕМИЏИЈАТА ПАВЕЛ.

МЕЧЕВ,ТРЧКОВ и АРСОВ прават хаос во железницата,
возот почнал да лета во темницата.

Возот ИСТАНБУЛ-СОЛУН слета,
не ни е повеќе мета.

29 АПРИЛ 1903

СОЛУН во темница и без вода.

КИРКОВ цевките ги минираше за слобода.

И ПОПЈОРДАНОВ има ГЕМИЏИСКИ дух,
„БАНК ОТОМАН“ја летна во воздух.

Летаат бомби и кон „АЛХАНБРА“и„ГРАНД ХОТЕЛ“
ВО СОЛУН ВРИЕ КАКО ВО КОТЕЛ.

Ни „ТОПХАНЕТО“турската државна управа,
не остана здрава.

ВО СОЛУН ВЛАДЕЕ ПАНИКА

СЕКОЈ СЕКОГО НА ПОМОШ ГО ВИКА.

ОД СТРАВ ВО ГЛУВЧЈА ДУПКА СЕ ПИКА.

30 АПРИЛ 1903

Поставена е стапица
пред телеграфско-поштенската станица.

КИРКОВ и ПОПЈОРДАНОВ во сенките впиени,
од ТУРСКАТА ПОЛИЦИЈА се убиени.

1 МАЈ 1903

…………………………

…………………………

Atentatori_resize

Како

Posted on април 30th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

КАКО

ДО КОГА СО ОВИЕ ЕУ СРЕДБИ.

ДО КОГА ЌЕ ПРИМАМЕ НАРЕДБИ,

ОД ЛАЖНИВЕ СПАСИТЕЛИ

ОД ЗЛИВЕ ДОБРОЧИНИТЕЛИ.

ЗА ДА СЕ ОПРАЈТЕ

ПО НАШЕ ТРЕБА ДА ПРАЈТЕ.

СМЕНЕТЕ СИ ГО ИМЕТО

ЗА ДА ВЕ ПРИМИМЕ ВО ЕУ ПЛЕМЕТО.

АМА И ИДЕНТИТЕТОТ

И ТОЈ МУ СМЕТА НА ЕУ КМЕТОТ.

АБЕ АЈ ВИЕ СМЕНЕТЕ СЕ СКРОЗ

ПА ДА ВЕ ПРИКЛУЧИМЕ КОН ЕВРОПСКИОТ ВОЗ.

САМО ОД КИРИЛИЦА

ЌЕ ВЕ ПИШЕМЕ СО ЛАТИНИЦА.

И ОП БИДНАВТЕ ДРЖАВА

И ТОА БЕЗ ГЛАВА.

ДА ВИ ГО Е.АМ И ВОЗОТ И ЛАТИНИЦАТА

ВРАТЕТЕ СЕ ВО ЕУ ГЛУТНИЦАТА

И СТАЈТЕ СИ ВИБРАТОР ВО ЗАДНИЦАТА.

ИМЕТО НЕ НИ ГО ДИРАЈТЕ.

ИДЕНТИТЕТОТ ДА ГО МЕНУВАМЕ

ОД НАС НЕ БАРАЈТЕ.

ЗА ВЕК И ВЕКОВА ЌЕ СИ ГИ ЧУВАМЕ.

КАКО ДА ГО СМЕНИМЕ ИМЕТО
КАКО ДА СИ ГО ЗАБОРАВИМЕ СЕМЕТО.

КАКО ДА СИ ГО ЗАБОРАВИМЕ ИДЕНТИТЕТОТ

КАКО КОГА И НИЕ СМЕ ДЕЛ ОД СВЕТОТ.

ПРИМ.АВТ.

ПОБРЗО МРТОВ ЌЕ ПРДНЕ

ИЛИ СТА.ОТ ЌЕ ГО СТВРДНЕ,

ОД КОЛКУ РАЗГОВОРОВ ОД МЕСТО ДА МРДНЕ.

ЗА  ВАКВИ МЕДИЈАТОРИ

САМО ЦРНИ ВИБРАТОРИ,

ЗА ДА БИДАТ СЕКОГАШ НАСМЕАНИ

И ЗА ДОГОВОР ЗАГРЕАНИ.

29-IV-2010

Гемиџии 1 мај 1903

Posted on мај 1st, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СОЛУНСКИ АТЕНТАТОРИ

(ГЕМИЏИИ)

28 АПРИЛ  1903

Французите солзи ронат,
бродот „ГВАДАЛКИВИР“е потонат.

Најдобри мини правел
ГЕМИЏИЈАТА ПАВЕЛ.

МЕЧЕВ,ТРЧКОВ и АРСОВ прават хаос во железницата,
возот почнал да лета во темницата.

Возот ИСТАНБУЛ-СОЛУН слета,
не ни е повеќе мета.

29 АПРИЛ 1903

СОЛУН во темница и без вода.

КИРКОВ цевките ги минираше за слобода.

И ПОПЈОРДАНОВ има ГЕМИЏИСКИ дух,
„БАНК ОТОМАН“ја летна во воздух.

Летаат бомби и кон „АЛХАНБРА“и„ГРАНД ХОТЕЛ“
ВО СОЛУН ВРИЕ КАКО ВО КОТЕЛ.

Ни „ТОПХАНЕТО“турската државна управа,
не остана здрава.

ВО СОЛУН ВЛАДЕЕ ПАНИКА

СЕКОЈ СЕКОГО НА ПОМОШ ГО ВИКА.

ОД СТРАВ ВО ГЛУВЧЈА ДУПКА СЕ ПИКА.

30 АПРИЛ 1903

Поставена е стапица
пред телеграфско-поштенската станица.

КИРКОВ и ПОПЈОРДАНОВ во сенките впиени,
од ТУРСКАТА ПОЛИЦИЈА се убиени.

1 МАЈ 1903

Во воздух е и кафеаната „НОЈА“

БОГДАНОВ ја крена со бомбата моја.

ИЛИЈА ТРЧКОВ е стара џомба
на централната улица фрла бомба.

ХАСАН ФЕХТИ ПАША
се спаси од бомбата наша.

ЦВЕТКО НАУМОВ се разнесува

СЕПАК ПОРАКАТА ЈА ПРЕНЕСУВА.

СМРТ ИЛИ СЛОБОДА ЗА МАКЕДОНИЈА.

26-Х-2009

Боеми

Posted on ноември 2nd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

БОЕМИ

СИ СЕДИМЕ ЈАС И АНЧЕРИКО ТАКА
СИ ДРЖИМЕ ПОЕДНА ВИЛУШКА ВО РАКА,

И СИ ЛАПАМЕ КЕБАПИ БЕЗ МАКА.

Додека лапаме кромидче со десетка,

се слуша по некоја шала,по некоја досетка.

За БОЕМСТВОТО да не ни биде тешко

се тешиме,некој со сокче,некој со црно тиквешко.

Над чашите се лигавиме
и за минатото еден на друг си се жалиме.

Не можеме зад себе да го оставиме,
а и до кога на минатото ќе се палиме.

Кога одеднадеж
се слуша еден глас на надеж:

Да не го знаете Анчерико Мексиканецот
тој што оди по конецот.

И одма се слушна смеа громогласна

хаха  ни стана и нам ситуацијата јасна.

Конобар дај едно црно и едно сокче

дај је.ем ли ти бокче.

Аааа ете го СТРАШО,ете го ШАРО
хаха си мислам пак ќе тргне по старо.

И пак сите теми ги опфативме
и пак со сите проблеми за гуша се фативме.

Конобар дај уште пола вода и пола вино
можеби на душава
БОЕМСКА ќе и биде пофино.

СЕКАКО СМЕ ВЕЌЕ НА ДНОТО

море дај и од тоа црното.

НА КРАЈ ЕДЕН ЧИЧКО СО БЕЛА НАМЕТКА

ГИ ИЗБРКА БОЕМИТЕ СО ВЕТКА.

ОВА Е СКАЗНА

ЗА БОЕМСКАТА ДУША МАЗНА.

ПРИМ.АВТ.

ЏАБЕ САМИОТ НА СЕБЕСИ СИ УДИРАМ ЧЕТКА

НЕ СУМ ТИ ЈАС ЗА БОЕМА,

А И СТОЛИЦАТА МИ БИДНА РЕТКА.

НЕСЛАВНО ЗВРШИ МОЈАТА ПИЈАНА ПОЕМА.

5-V-2010165_1waiting-for-you-2

2 Responses to ‘БОЕМИ’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘БОЕМИ’.

 1. outTake said,

  on мај 5th, 2010 at 8:07 pm

  Имаше во Куманово кафанче „Боеми“,,ќе се поднапиевме по некад.. : )))

 2. mastape said,

  on мај 5th, 2010 at 8:22 pm

  хахаха тоа ти е

DSC00029_resize

Енциклопедија

Posted on мај 25th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА

АБЕ ГИЛИПТАРИ!?

НЕ ЗБОРЕТЕ ВАКВИ СТВАРИ

ОВДЕ НЕМА ШИПТАРИ.

ГИ УКИНАА ИЛЈАДАДЕВЕТСТОСЕДУМДЕСЕТ И ЧЕТВРТА.

УШТЕ ТОГАШ Е ПОВЛЕЧЕНА ЦРТА.

Како беба двапати не се устрав,
а веќе го сменија тогашниот устав.

Го сменија

ЗА ПОДОБРИ ПОКОЛЕНИЈА.

МАКЕДОНСКАТА ЕНЦИКЛОПЕДИЈА

УШТЕ НЕ ИЗЛЕЗЕ,А ВЕЌЕ ЈА СРЕДИЈА.

Сите ја плукаат
и ракави сукаат.

Се оштрат едни на други
КОИ НА КОГО БИЛЕ СЛУГИ.

Кој бил од планина,
кој не јадел сланина.

Ни ставаат отров за зачин,
ЗА ДА НЕ СКАРААТ НЕ БИРААТ НАЧИН.

СО СЕКОЈ НИВНИ ГЕСТ,

НИ ПРАЌААТ РАДОСНА ВЕСТ.

СЕ И СЕШТО ИМ ТЕКНУВА
НИКОЈ НЕ ОМЕКНУВА.

СЕКОЈ СО СЕКОГА СЕ РАСПРАВА
И ВО ГРАДИ СЕ МАВА.

СЕКОЈ КУБЕ КОСА ОД КЕЛАВА ГЛАВА.

2110-2155/20-IХ-2009

Пљачка

Posted on јануари 13th, 2011 in Некатегоризирано од mastape

ПЉАЧКА

Народов кој од кој е поголема тачка
СРЕД БЕЛ ДЕН ПЉАЧКА.

Партизанска е прав булевар
бандитите низ него прават дармар.

ЛОПОВЛУКОТ ОВДЕ Е НАЦИОНАЛЕН СПОРТ.

Без многу зорт
со сопствен транспорт,
до максимална добивка.

САМО НА ГЛАВАТА ВИ ТРЕБА ОБВИВКА.

На секој ќош грабежи
и субвенциски давежи.

Полесно им е да седат во обложувалници
отколку да пазарат во бакалници.

И арамиите си имаат фаворити
земаат од тие што се сити.

Сите се надеваат на чудо
во ова коцкарско време лудо.

ИАКО СЕ РАБОТИ И ВО САБОТА
СЕКОГАШ ЗА ВАКВА РАБОТА ,

ИМАЛО ГОЛЕМА ПОБАРУВАЧКА.

СО КАЛАШ ДО ЛЕСНА ЗАРАБОТУВАЧКА.

2005.10.19_02_Buitre_Leonado

4 Responses to ‘Пљачка’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘Пљачка’.

 1. filipko said,

  on мај 3rd, 2010 at 6:09 pm

  Најнова поговорка.После играчка -пљачка

 2. mastape said,

  on мај 3rd, 2010 at 7:02 pm

  haha

 3. filipko said,

  on мај 3rd, 2010 at 7:56 pm

  После пљачка нема врачка ако нема кој да удри прачка

 4. Анонимен said,

  on мај 3rd, 2010 at 9:47 pm

  МаСтаПе не се чачка
  му е страв од прачка
  а и од дугачка
  отиде да спие
  под Јорган планина
  да се крие . . .

Дивиот запад

Posted on јануари 14th, 2011 in поезија од mastape

ДИВИОТ ЗАПАД

За Македонија гола вода е ДИВИОТ ЗАПАД
овде секој 2 се спрема за напад,
на банки,на обложувалници . . .
на селски бакалници.

За пленот многу не се секираат
мераклии се на пукање.

За да не крахираат
уживаат во туѓо лелекање.

И Вајат Ерп да се повампири,
не може да ги смири
каубојциве наши.

И Док Холидеј од нив се плаши.

Ваков бесен стил
немал ни Дивиот Буфало Бил.

Покрај денешниве криминалци
како бебе би цицал палци.

МАКЕДОНИЈА БИДНА ПОЛИГОН ЗА КРАДЦИ,

КРИМИНАЛЦИ,ХОШТАПЛЕРИ,РЕКЕТАРИ. . .

КАКО ПРАВИ ЧОВЕКОЈАДЦИ

ГИ ЈАДАТ ЛУЃЕТО ЗА МАЛИ ПАРИ.

28-V-2010ASI 28820 STATUE Wyatt Earpwyatt-earp-doc-holliday

Толеранција

Posted on октомври 18th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ТОЛЕРАНЦИЈА

СЕ СОБРАЛА ПОПУЛАЦИЈАТА МЛАДА

САКА ДА НАПРАВИ ГЕЈ ПАРАДА.

Од една страна геј подмладокот,
а од друга од комунизам остатокот.

А НЕГДЕ ВО СРЕДИНА ПЛИВА ОТПАДОКОТ.

ПА ОВА НЕ Е ФЕР-ПЛЕЈ.

АБРЕ НЕ СЕ СМЕЈ,

ЈАС СУМ ГЕЈ.

Нема веќе  .едери бато
си отиде тоа непроценливо злато

ГИ АСИМИЛИРА ЕУ И НАТО.

Ова не е заебанција,

ви даваме 100% гаранција

НИЕ СМЕ ЗА МИР И ТОЛЕРАНЦИЈА.

СЕ ЈАВИЈА ТИТОВИТЕ ЛЕВИ СИЛИ
со нежните гласови мили:

УУУУУААА  .ЕДЕРИ
секој од вас 25 да собери.

КАКОВ ГЕЈ, .ЕДЕР СИ Е  .ЕДЕР
да ве стајме на федер.

Ние старите комуњаришта
не сакаме во градов .едеришта.

СЕ ЈАВИЈА ГОЛЕМИТЕ ВЕРНИЦИ ВО БОГА

СО КОМУНИСТИЧКА ИДЕЈА СТРОГА.

ДА САКАЛ ГОСПОД ЌЕ ВЕ СТВОРЕЛ

КАКО ЗМИЈА,ИЛИ ОРЕЛ.

НА НАРОДОТ СТЕ МУ СМЕШНИ,

А ПРЕД БОГА СТЕ ГРЕШНИ.

ПОД НЕБЕСНИТЕ СВОДОВИ

СИТЕ СМЕ ДЕЦА ГОСПОДОВИ

И СИ ГИ БЕРЕМЕ СВОИТЕ ПЛОДОВИ.

КОЈ ЗА ШТО Е КАДАР

НЕКОЈ ЗА ВО ВАРДАР,

А НЕКОЈ ЗА ВО ВИСЛА.

СЕКОЈ СО СВОЈАТА МИСЛА.

17-ХI-2009

boki_bina_202x300

2 Responses to ‘Toлеранција’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘Toлеранција’.

 1. filipko said,

  on мај 17th, 2010 at 8:04 pm

  И така откако умре Тито Бокио стана голем шоумен

 2. mastape said,

  on мај 17th, 2010 at 8:05 pm

  хаха мајстор за пољупце ооо да ооо не . . .

Браќа комити

Posted on август 2nd, 2011 in поезија од mastape

БРАЌА КОМИТИ

ИЛИНДЕНЦИ БРАЌА КОМИТИ

САМО ВИЕ ИМАТЕ ДУШИ ЧЕСТИТИ,

А НИКОГАШ НЕ СТЕ БИЛЕ СИТИ.

Низ историјата кога сте немале

КУБУР В РАКА СТЕ ЗЕМАЛЕ.

На колци ве набивале,
ни солза од вас не добивале.

По шуми сте се криеле,
со волци и змии сте спиеле.

Душманите сте ги биеле

КРВТА СТЕ ИМ ЈА ПИЕЛЕ.

СМРТ ИЛИ СЛОБОДА ЗА МАКЕДОНИЈА.

Помина се во агонија.

Соништата не ви се исполнија
домашните предавници ве прогонија.

Иднината со сопствена крв ја творевте
ЗАШТО ЛИ СЕ БОРЕВТЕ.

Даме,Питу,Гоце,Јане…
ех да може некој од нив да стане.

Во гробот се превртуваат
со народот сочувствуваат.

ЗАЕДНО СО ПОС.АНИТЕ

НЕ ВОДАТ ДУШМАНИТЕ

НЕ ВОДАТ ПРАВО НА ЈАТАГАНИТЕ.

3_1_172110-2150/2 АВГ.2009

До кога

Posted on јануари 15th, 2011 in поезија од mastape

ДО КОГА

ДО КОГА ЌЕ БИДЕТЕ БЕЗРБЕТНИЦИ

ДО КОГА ЌЕ ГЛУМИТЕ МАЛОЛЕТНИЦИ.

ДО КОГА ЌЕ ОДГЛЕДУВАТЕ ШТЕТНИЦИ

ДО КОГА ЌЕ ВЕ ВОДАТ ЛОПОВИ

ДО КОГА ЌЕ ВЕ ИСПОВЕДААТ ЛАЖНИ ПОПОВИ.

ДО КОГА СЕ ШТО Е МИНИМАЛНО

ДО КОГА ЌЕ ВИ БИДЕ ИДЕАЛНО.

ДО КОГА ЌЕ ВЕ КРАДАТ ТЕРИТОРИЈАЛНО

ДО КОГА ЌЕ ВЕ КОРИСТАТ МАКСИМАЛНО.

ДО КОГА И НОВОРОДЕНЧЕ ЌЕ ВЕ МЛАТИ

ДО КОГА САМИТЕ ЌЕ СИ БИДЕТЕ ЏЕЛАТИ.

ДО КОГА ИДНИНАТА ЌЕ ВИ БИДЕ ПРАЗНА

ДО КОГА ЌЕ ВЕ УСПИВААТ СО ИСТА ПРИКАЗНА.

ДО КОГА ЌЕ ВЕРУВАТЕ ВО БАЈКАТА

ДО КОГА ЌЕ ВИ ЈА Е.АТ МАЈКАТА.

ДО КОГА СЕ ШТО ЌЕ ВИ НАПРАВАТ НАСИЛНО

ДО КОГА ТОА ЌЕ ВИ БИДЕ МИЛНО.

ДО КОГА СИЛИТЕ ДЕМОНСКИ

ДО КОГА ЌЕ ГО ВОДАТ НАРОДОТ МАКЕДОНСКИ.

ДО КОГА. . .

ДО КОГА. . .

1145-1310/8-VIII-2009

Искра љубовна

Posted on јануари 16th, 2011 in поезија од mastape

ИСКРА ЉУБОВНА

ЉУБОВНАТА ИСКРА
бесценета е како икра.

Брзо може да пламне,
А УШТЕ ПОБРЗО ДА ПОТЕМНЕ.

За дел од секунда

ќе ја изгубиш животната рунда
САМО ЗА ДА И КУПИШ БУНДА.

За во следниот миг
да се ослободиш од љубовниот жиг
КАКО ОБИЧЕН ПИВСКИ ЖДРИГ.

Некогаш ти требаат децении
за да најдеш метании,
за љубовната болка
ШТО СЕ ОСЕЌА ВО СЕКОЈА МОЗОЛКА.

Ќе се распрсне како ѕуница
љубовниот балон од сапуница.

СЕПАК НА КРАЈОТ ЌЕ ГО ОДВЕЕ ВИУЛИЦА.

Пред торнадо гордо исправена
на цврсто тло поставена.

НИКОГАШ НЕМА ДА БИДЕ ЗАБОРАВЕНА.

СИТЕ ГО САКААТ ГОРЧЛИВИОТ

ВКУС.НА ЉУБОВТА,НА ВЕЧНОСТА.

СИТЕ ГО САКААТ НЕПОВТОРЛИВИОТ

ВКУС.НА ЉУБОВТА,НА АЛЧНОСТА.

11-I-2010

ДОГОВОР КУЌА . РАДИ

Posted on мај 6th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ДОГОВОР  КУЌА  . РАДИ

И Брисел ќе не следи!?

Сака да види кој мирен ќе седи.

Цела Е У ќе види

дека мирно ќе биди.

Е У како стара професорка,

ја собра ГОЛЕМАТА ЧАТВОРКА.

ЗА МИРНИ ИЗБОРИ ДА СЕ ДОГОВОРАТ

Прљаво да не се борат.

МНОГУ ЛЕСНО СЕ ДОГОВАРААТ!?

Па како жени, само оговараат.

НЕ СЕ СМЕЈ!

Знаеме што е  ФЕР ПЛЕЈ.

Сите четворица рекоа:

И останаа живи.

Во пеколот не се испекоа,

ЗА КОЛАПСОТ НЕ СЕ КРИВИ.

СЕ ОСЕЌААТ НОВИ СТРУИ

преку СДСМ;ДПА;ВМРО ДПМНЕ и ДУИ.

Договор чим ќе ПРАВАТ,

на страна нешто ќе СТАВАТ.

ПОСЛЕ СЕКОЈ ДОГОВОР НИВНИ,

ОВА ПАРЧЕ ЗЕМЈА ЌЕ ЖИВНИ.

ЌЕ СЕ ИСКОТАТ ЛОПОВИ НОВИ,

САМО НЕМА КОЈ ДА ГИ ЛОВИ.

23 февруари 2009n1132787107_371175_4431338_resize

Економисти

Posted on мај 8th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЕКОНОМИСТИ

НОВИ СПАСИТЕЛИ

НА ЕКОНОМИЈАТА БРАНИТЕЛИ

ПАК СЕ ЈАВИЈА.

НЕЕЕЕ,НЕ СЕ ТИЕ ПРЕДХОДНО ШТО НЕ ЗАГЛАВИЈА.

“СО НОВИ СТРУЧЊАЦИ,“

АБРЕ ТОЛКУ ЛИ СМЕ ГЛУПАЦИ.

“НИКОЈ СО НИВ НЕ МОЖЕ ДА СЕ МЕРИ“

АМАН БЕ ПАК ЛИ ТРАНСФОРМЕРИ.

Од комунисти
до социјалисти,
“СЕГА ВРВНИ ЕКОНОМИСТИ.“

АБРЕ НЕ ВЕ БИВА НИ ЗА КОЛУМНИСТИ.

Сите кон економијава се вртат,
сигурно сакаат пак да не с.ртат.

НАРОДЕ ДОСТА БЕШЕ РАЗБУДИ СЕ

СТАНИ ЕДНАШ ПОДНАЛУТИ СЕ.

Народе почни да мислиш со своја глава
зашто секој ти го става

за жирант,
ПАК ЌЕ ТЕ ЗАГЛАВАТ ГАРАНТ.

Ма какви економисти
тоа се нашите капиталисти.

Оние три чисти што немаат
ДА НЕ КОРИСТАТ ЗА ГЛИСТИ НЕ СПРЕМААТ.

ОООО ЦРВИ ДА ГИ ПАПААТ

ПЛАНИРААТ ПАК ДА ЛАПААТ.

ПАК САКААТ ДА НЕ КРАДАТ

ОД СЕПТИЧКА ЈАМА ДА СЕ ВАДАТ.

ЛУЃЕТО НА ГРБ ЈА ОСЕТИЈА

МАКЕДОНСКАТА ЕКОНОМСКА ПРОКЛЕТИЈА.

КОЈ НА МЛЕКО Е ИЗГОРЕН

ДУВА И НА МАТЕНИЦА.

ОД ВАКВИ НАРОДОТ Е ПРЕМОРЕН.

ТРАНСФОРМЕР Е СЕКОЈА ГАСЕНИЦА.

СЛАВА ТЕБЕ БОЖЕ,

ОВДЕ НЕ КРАДЕ И ЛАЖЕ КОЈ МОЖЕ.

905-930/13-IХ-2009dolar1_resize

Сисе шетаме

Posted on мај 10th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СИСЕ ШЕТАМЕ

СИСЕ ШЕТАМЕ низ гората зелена,
СИСЕ ШЕТАМЕ заедно со Елена.

И ОД МАКА СИ ПОЛНАМ ПЕЛЕНА.

СИСЕ ШЕТАМЕ и и говорам
дека морам

НЕШТО ДА И СТОРАМ.

Како прво
држи се Елено за дрво.

ДРЖИ СЕ ДОДЕКА ГО НАЈДАМ ЦРВО.

Елено моме убаво
со мене нема лабаво.

ДИГАЈ НОЗЕТЕ КОН НЕБОТО ПЛАВО.

И соблекувај се брзо

па не дојдовме овде на корзо.
САКАМ ДА ГО МИЛУВАМ ТВОЕТО ТОРЗО.

Не можам повеќе да издржам

од гледање очиве ќе си ги спржам.

САКАМ ЗА БАЛОНИТЕ ДА ТЕ ДРЖАМ.

Многумина по нив шекнале
ми изгледа како да ти омекнале.

А МЕНЕ ОД МАКА МАДИЊАВА МИ НАБРЕКНАЛЕ.

Ха ха ти треба пумпање

ти треба редовно одржување

ЕЛЕНООО ТИ ТРЕБА ДОБРО ЦЕПАЊЕ.

др

МаСтаПе УШТЕ НЕ ЈА СКРОТИ,

А ВЕЌЕ СЕ ИСПОТИ.

АКО ПРОДОЛЖИ ЕЛЕНА ДА БИДЕ ПРОТИВ

ТЕШКО ДЕКА МаСтаПе ЌЕ ИМА МОТИВ,

ЗА СЕРИОЗНА ВРСКА.

НА МаСтаПе НЕ МУ Е СЕФТЕ РАЧНО ДА СИ ПРСКА.

ЕЛЕНО,ЕЛЕНО СЕСТРО

САМО ЈАС СУМ ЗА ТЕБЕ ПРАВИОТ МАЕСТРО.

ЌЕ ТИ ГО ПОГОДАМ ВИСТИНСКОТО МЕСТО

И ТОА МНОГУ ЧЕСТО.

26-IVи2-V-2010wet_tits

Шпанско Село

Posted on мај 11th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ШПАНСКО СЕЛО

(ФФМ)

ИЗВИНИТЕ ГРЕШКА ПОЧЕТНИЧКА

ХАХА… АБЕ ОВА НЕ Е КРАЖБА МАЛОЛЕТНИЧКА.

Фамозни влезници
не и за фудбалските челници.

Па се е на свое место
кај нас вака се меси тесто.

Откако народот реагираше

ФФМ се корегираше.

Само влезниците ги менуваат,
а карактерот си го чуваат.

Со МВР за нови влезници се договорија

НА ФФМ НИШТО НЕ МУ СТОРИЈА.

Не ги ни укорија.

НО ЗА ДОБАР ПРОЦЕНТ СЕ ДОГОВОРИЈА.

ВЛАДАВА ИМА РАЗБИРАЊЕ

ЗА ФАЛС БИЛЕТИ ДИЛАЊЕ.

ВАКВА ГОЛЕМА ЧОКОЛАДА

СЕ ДЕЛИ САМО ПРЕКУ ВЛАДА.

СЕПАК ПОТЕГ Е ОВА СМЕЛ

СЕГА ВЛАДАТА СИ ЧЕКА ДЕЛ.

ПОЛЕКА ЌЕ ИМА ЗА СИТЕ

ОД ПАРИТЕ.

ЗА ВАКВА ГОЗБА КРАЛСКА

ПОТРЕБНА Е ФАРСА ФУДБАЛСКА.

ФФМ Е ПОЛНО СО ВАНДАЛИ

ЗАТОА ИМА ТОЛКУ СКАНДАЛИ.

НИКОЈ ОБВИНЕНИЕ НЕ КРЕВА

ПРЕПЛЕТЕНИ СЕ КАКО ЦРЕВА.

ЗА ОВИЕ ЧАРЕ

САМО ОД МАГАРЕ.

9-VIII-2009

Шпанско Село 2

Posted on мај 12th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

mens-sexy-indian-costumeШПАНСКО СЕЛО 2

НЕ ЗНАЕМЕ ЗАШТО ВО НАС ПРСТ СЕ ВПЕРИ

ПА УЧЕНИ СТЕ НА АФЕРИ.

ФФМ СЕ ЈАВИ СО СООПШТЕНИЕ

ГО ПРИФАЌАМЕ ЈАВНОТО МНЕНИЕ.

ВАКВИОТ ЧЕКОР Е ЗА ПОЗДРАВУВАЊЕ

ГИ ДАДОВМЕ ПАРИТЕ НА ЧУВАЊЕ.

НЕКОЈ ДА НИ РЕЧЕШЕ ФАЛА

БАРЕМ НА ШАЛА.

ШТО НАПРАВИВМЕ ДОБРА МЕТАНИЈА

ШТО ЈА ДОВЕДОВМЕ ШПАНИЈА.

БЕЗ ПАРИ ВАКВА МЕТАНИЈА НЕ СЕ ПРАВИ

НОРМАЛНО Е НЕШТО И ВО ЏЕБ ДА СЕ СТАВИ.

НЕМА ДА МОЖАТ ПОВЕЌЕ ДА ТРГУВААТ

БИЛЕТИТЕ СЕГА ГИ МЕНУВААТ.

САМО ВРЕМЕ ВАКА СИ КУПУВААТ

ВО ДРУГИ БАНКИ ПАРИТЕ ГИ ПРЕФРЛУВААТ.

ВЕЌЕ ИМ НЕМА ТРАГА

СЕ Е ПО СТАРО.ЗАВРШИ И ОВАА САГА.

ФФМ И ЦРВЕНАТА ФУРИЈА

ТОТАЛНО НЕ РАСТУРИЈА.

10 август 2009MaleButtPics

Недовршена

Posted on октомври 18th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

НЕДОВРШЕНА

ОД КАКО СИ ЗАМИНА
ТИ ВАСИЛИСЕ ПРЕКРАСНА,
НЕ ТЕЧАТ ВО МЕНЕ ЖИВОТНИТЕ СОКОВИ.
ВО МЕНЕ СЕКОЕ ЖАРЧЕ ЗГАСНА.

Додека капките дождец
слободно се тркалаат низ воздухот,
јас полека но сигурно
ПАЃАМ СО ДУХОТ.

Те немам веќе
најмила моја,
те немам крај мене
ЈА НЕМАМ НАСМЕВКАТА ТВОЈА.

Полека но сигурно
се гушам,се загушувам
во сопствените солзи.
ВЕНЕАМ,СО ЖИВОТОТ ПРИВРШУВАМ.

Ни еден миг,ни еден трепет
не можам бес тебе.

Ни еден момент повеќе
НЕ ВЕРУВАМ ВО СЕБЕ.

Твојата душа мека
се уште ме гали,
твојата душа нежна

НАЈВЕЌЕ МИ ФАЛИ.

Се во неа е црно
се е сиво во неа
се во неа е магла.

ПОВЕЌЕ ЗА МЕНЕ СОНЦЕ НЕ ИЗГРЕА.

Кога ќе се сетам на тебе

како снегулка се топам,

како срна треперам од страв.
КАКО ЦРВ ПО МИНАТОТО КОПАМ.

Мисливе кон тебе

и само кон тебе ми бегаат.
Не можам ни песнава да ја довршам.

ООО КОЛКУ ЛИ,КОЛКУ САМО СРЦЕВО МИ ГО СТЕГААТ.

Април 2010163351920

4 Responses to ‘Недовршена’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘Недовршена’.

 1. deninokj said,

  on мај 3rd, 2010 at 6:27 pm

  :(

 2. mastape said,

  on мај 3rd, 2010 at 7:04 pm

  а и 2 епизода сакаш

 3. bluebird said,

  on мај 3rd, 2010 at 7:35 pm

  И да сака и да нејќе, ќе има втора епизода претпоставувам. :P

 4. mastape said,

  on мај 3rd, 2010 at 7:39 pm

  ако ви се допаѓа ќе се потруднеме да има

Заврзлама

Posted on октомври 17th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЗАВРЗЛАМА

НЕДЕЛАВА ПРОШЛА

ПОЛИЦИЈАТА КАДЕ И ДА ПОШЛА,

ПРОНАШЛА АЛАТКИ

ЗА ТЕРОРИСТИТЕ СЛАТКИ.

МОРЕ ПАК ДА НЕ НИ ПРААТ ПАТКИ.

А БЕЗ АЛАТА

НЕМА ЗАНАТА,

А БОГАМИ НИ ПЛАТА.

Урааа одиме на излет кај Маце

ајде да одима сите на Блаце.

За да собираме ПЛАСТИКА со две раце.

Гранати ,мини…
за терористички акции фини.

Пушки,пиштоли конзервирани
за терористите се резервирани.

Калаши,експлозиви . . .
за по мирно да се живи.

Полно комби
со пластични бомби.

Дали може да се прави срање
со малку наоружање.

Ај да ставиме кладба
декa се спремаат за свадба.

ДА НЕ Е ПАК НЕКОЈА ФАМА
ДА НЕ НИ КРИЈАТ ИГЛА ВО СЛАМА.

ПАК ДА НЕ НИ ПРАВАТ ЗАВРЗЛАМА

ЛАЖНО ДА НЕ ДИГААТ ГАЛАМА.

ДО КОГА ЌЕ СЕ ПОКРИВААТ СО СНЕГОТ ЛАНСКИ

ДО КОГА ЌЕ НЕ Д.ПАТ ПЛАНСКИ.

КАКО ДА СЕ УТЕШАМ

ДЕКА ГРЕШАМ
КАКО,КОГА КАЈ ШТО НЕ МЕ ЈАДЕ СЕ ЧЕШАМ.

НА ОАЗАТА НА МИРОТ

ПОЧНА ДА И ПУКА ЧИРОТ.

1и12-V-2010igorce

Спорт Били

Posted on мај 14th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СПОРТ  БИЛИ

Сите погледи во СПОРТ БИЛИ се вперени,

А ТОЈ ЗНАЕ САМО ЗА СПОРТСКИ ТЕРЕНИ.

Ни требаат фабрички хали,

А НЕ СПОРТСКИ САЛИ.

Ни требаат нови работни места,

А НЕ ГЛЕДАЧИ ДВА МИЛИОНИ И ДВЕСТА.

За подобар живот и јака економија.

БИЛИ НИ ГРАДИ ФИЛХАРМОНИЈА.

За голема жал,

НЕКОЈ МУ КАЖАЛ:

Дека празниот стомак добро свири,

ДЕЊЕ, НОЌЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ СМИРИ.

БИЛИ не дава пари за плата!?

А НИ ГРАДИ АНТИЧКА ПАЛАТА.

Иако немаме ни за цвекло.

ВАЖНО НИ Е НАШЕТО ПОТЕКЛО.

До кога ќе трпиме БИЛИ изрод,

ДА ГО ТРЕНИРА ЦЕЛ НАРОД.

ВО МАКЕДОНИЈА ГЛАВНИ СЕ ТРПЕ И ТРПАНА,

ЗАТОА ИДНИНАТА НИ Е ЗАТРПАНА.

РАДУВАЈТЕ СЕ БУДАЛИ

ВЕ .РАДАМ СО СПОРТСКИ САЛИ.

29 март 2009sport_billy_logo

Аб Нормал

Posted on мај 15th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

АБ   НОРМАЛ

Избори !?Одлична атмосфера!?

Зошто се на местенки не тера.

ДА НЕ СМЕ ИЗГУБИЛЕ ВЕРА.

ГЛАСАЈТЕ ЗА КОАЛИЦИЈАТА НАША,

без да се фатите за флаша.

И старо и младо,

во раце гласачко ливче земало.

ИЗЛЕГЛО ЦЕЛОТО БОЖЈО СТАДО.

Вакви избори до сега немало.

ПОВЕЌЕ ПОСМАТРАЧИ И ПОЛИЦИЈА

ОТКОЛКУ ГЛАСАЧИ ЗА НАШАТА КОАЛИЦИЈА

ЗАР СМЕ ТОЛКУ БУДАЛИ!?

Е У пак не фали!?

Може сака да не потпали,

За полесно да не гали.

ГЛЕДАНО НИЗ МОЈАТА ПРИЗМА,

СО ОВАА НОВА ЧИЗМА

ЌЕ ДОЈДЕ ДО КАТАКЛИЗМА.

Прим.Авт.

МАКЕДОНСКИОТ СИНДРОМ

СЕ ВИКА Ф И Р О М.

6 април 2009

Си седат така . . .

Posted on март 19th, 2012 in поезија од mastape

СИ СЕДАТ ТАКА

Си седат така

пред маалската кооперација

си седат така женски

од секоја генерација,

си седат така

во оговарачка формација.

Си седнале така
која на дрвено
која на пластично столче
и ја озборуваат женами
како трчала

од колче на колче.

Си седат така
и си говорат:
Знаеш комшикава од трети
уште не е мажена
а е во состојба
блажена.

Види го мори

овој суртук пензионеров
само со
студенткиве збори.

Хаха па му ја намирисаа
пензијата странска
таква ти е нашава
улица Анска.

А и на оваа стара курва
ептен и личат

прозирни хеланки,

хахаха што да прави
има кредити
земено од три банки.

Па мора да се рекламира
за повеќе друштво
околу нејзе

да се собира.

А велат ефтина била
за малку слама
рикала како кобила.
Леле мајкооо, Митро мори

овој мори види го
три пати се жени,

а уште е парталав и скинат
кога ли ќе му се запролети
кога ли ќе му се раздени.
Го изедоа сиромашкиот
не виде бел ден
аир не виде,
а велат знаел со жени.

Си седат така

и си прикажуваат
за деновите минати,

за деновите сегашни.

Си седат така

и си прикажуваат
за згодите странски

за згодите домашни.

За оговарње,за лажење
сме мајстори.
Може комшијата
братот,сестрата . . .
само добро да ни сторат,
а устиве наши
сепак за нив

само лошо ќе зборат.

17-03-2012

Си извинувам што немав време и простор да ги опишам сите

ЉУБОВТА Е ТАМУ . . .

Posted on септември 17th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЉУБОВТА Е  ТАМУ .  .  .

ЉУБОВТА Е ТАМУ
каде што си ти.

Моево срце не може
да ти се засити.

ЉУБОВТА Е ТАМУ
каде што се твоите бакнежи.

Само до нив
моите усни се свежи.

ЉУБОВТА Е ТАМУ
каде што се твоите милувања.

За мене се тие
бесценети случувања.

ЉУБОВТА Е ТАМУ
каде што се среќаваат нашите погледи.

Се милуваат еден со друг
како сонце со сончогледи.

ЉУБОВТА Е ТАМУ
каде што се твоите допири.

Длабоко навлезени
низ сите наши пори.

ЉУБОВТА Е НАСЕКАДЕ

НИЗ НАШИТЕ КЛЕТКИ.

ЗАТОА,ТМУРНИТЕ МИГОВИ

ЗА НАС СЕ РЕТКИ.

ВАКВАТА ЉУБОВ СУДБИНАТА НИ ЈА ДАДЕ

НЕ МОЖЕ БИЛО КОЈ ДА НИ ЈА УКРАДЕ.

3-V-2010

163351920_resize

“ХОТЕЛ“ ЦРН МОСТ

Posted on мај 22nd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

“ХОТЕЛ“  ЦРН МОСТ

Да ви копа очи врана
што ни давате затвореничка храна.

Каков е овој “ХОТЕЛ
кога сите јадат од еден котел.

Какво е ова сместување,
кога нема лепак за дување.

Е ова е МЕНТАЛНО СИЛУВАЊЕ.

КАКО ДА СМЕ ВО АЛКАТРАЗ НА ЛЕТУВАЊЕ.

Насекаде решетки,
насекаде батлери со ДЕВЕТКИ.

Насекаде темни зандани,
во хотелов немата светли страни.

Секој ден не малтретирате,
во колона по еден не собирате.

Дури и за ПРОШЕТКА НАДВОР не санкционирате.

СО ВАШЕТО ОДЕЊЕ ДОМА НЕ ИРИТИРАТЕ.

Собите ви се како САМИЦИ,

немате слики од глумици.

Немате ТВ;ДВД;КЛИМА .  .  .
кој сака ваква соба да има.

ЌЕ СЕ ЖАЛИМЕ НА ЦЕЛ СВЕТ,

ДУРИ И ДО ХЕЛСИНШКИОТ КОМИТЕТ.

ЌЕ ВИ СЕ СМЕАТ СИТЕ

ЗА“ ХОТЕЛИТЕ.“

АНАЛОГИЈА Е ОВА МАКЕДОНСКА

БЕЗ ЗАБИ СЕ А ГРИЗАТ ДО КОСКА.

ПОСВЕТЕНО НА“ ГОСТИТЕ“ ВО

ХОТЕЛОТЦРН МОСТ

ОД БИТОЛА.

22-23 јуни2009417-5-160-116-moonhills-resorts-and-hotels-tangalle-sri-lankaphoto-14950-21-08-08-06-17-05

Човек Пајак

Posted on мај 23rd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

SPIDERМAN

И поред земјената тежа
секогаш има жртва свежа
во својата мрежа.

Секој што е чесен
е залак лесен
и на мрежата ќе биде обесен.

Не правете муабет бош
зашто пајакот лош
плете мрежа на секој ќош.

Секоја чесна мува

од ветарот да се чува,
бидејќи право во мрежата ја дува.

НЕМА СПАС ОД МОЈАТА МРЕЖА СЛАТКА

ОД МОЈАТА ЧЕЛИЧНА ПРЕГРАТКА.

ДОДЕКА ДА СЕ СВЕСТИШ

ВО МОЈАТА МРЕЖА ЌЕ СЕ СМЕСТИШ.

И СО МОИТЕ ЗАБИ ЌЕ СЕ ЧЕСТИШ.

18и19-I-2010

spiderman_2_resizespiderman1_resize

Reblog this post [with Zemanta]

Душа напатена

Posted on декември 22nd, 2011 in поезија од mastape

ДУША НАПАТЕНА

ДУШАВА моја

НАПАТЕНА црна
немирна е

како срна.

Се плаши

и од најмалата солза
НЕМАМ ПОВЕЌЕ

ОД НЕА ПОЛЗА.

Многу неправдина

има пребродено.

Како пустинска дина
БЕЗБРОЈ ПАТИ СЕ

ИМА ПРЕПОРОДЕНО.

Со ништо не може

да се утеши.

Кажи и како БОЖЕ,

КАКО ДА СВАТИ

КАДЕ ГРЕШИ.

Зар до толку не е свесна
дека вака само ја губам.
ГОСПОДЕ

зашто е толку бесна.

ЗАШТО НЕ МОЖАМ

ДА ЈА ЉУБАМ.

Катран црна

е оваа ДУША
не сака повеќа

да ме слуша.

Да не има

арно видено

СЕ И Е ВО ЈАМА СЕПТИЧКА

ОТИДЕНО.

ДУШАВА МОЈА НАПАТЕНА

ОД ПЕКОЛ

КАКО ДА МИ Е ВРАТЕНА.

ЦРНИЛА,ЦРНИЛА

И САМО ЦРНИЛА

ВО СЕБЕСИ ПОПРИМИЛА.

КАДЕ ЖЕЛБА ЗА

ЖИВОТ ДА И НАЈДАМ,

КАДЕ УТЕХА

ДА И ПРОНАЈДАМ.

КАЖИ МИ ГОСПОДЕ

КОЈ ЛИ МИ ЈА

ПРОБОДЕ.

КОЈ ЛИ МИ ЈА

РАСКРВАВИ

КОЈ ЛИ КЛЕТВА

И СТАВИ.

ДА ЖАЛИ,

ДА ТАЖИ

ТЕ МОЛАМ ГОСПОДЕ

КАЖИ.

НА МОЈАВА ДУША НАПАТЕНА

ПРОСТИ И БОЖЕ

ПРОСТИ И ДОДЕКА

СЕУШТЕ СЕ МОЖЕ.

ПРОСТИ И ДОДЕКА

ПОВЕЌЕ НЕ ЗАГЛАВИЛА

ПРОСТИ И ДОДЕКА

НЕ МЕ ОСТАВИЛА.

1320-1430/25-II-2010

jin-jang_20 - Copy (3) - Copy - Copy

Спортска

Posted on мај 24th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СПОРТСКА

Пак ли компири ќе гулам
ми изгуби и Фулам.

Многу ми е криво
не го фатив ни Депортиво.

И во мрежата на Удинезе
нејќе топката да влезе.

Остај ме лут сум ифрид
паднав и на Реал Мадрид.

И оваа Рома
од секого губи дома.

Побрзо дома ќе се врати Одисеј
отколку јас да го погодам О.Марсеј.

Ми паднаа уште 2 талона
од фаворитот Барселона.

Овие Штутгарт и Борусија
животов ми го скусија.

Попив нокаут
и од Портсмаут.

Ееее море коцкарска ордо
ви викав ќе губи и Бордо.

ШТО ДА ПРАВАМ

КОГО НА ТАЛОН ДА СТАВАМ,

КАКО ДА МУ ФРЛАМ КЛЕТВИ.

ИЛИ КАКО ДА СЕ ПИЈАНИ ЛЕТВИ.

САМИ НА СЕБИ СИ СТАВААТ СОПКА

ПАЃААТ ПРЕД ДА ШУТНАТ ТОПКА.

СИ ИМАМ СРЕЌА ИДИОТСКА

НЕ СУМ ТИ ЈАС ЗА БРАТЧЕ СПОРТСКА.

17и23-V-2010цдгфгдbig4_resizeМКЈ (2)

Нова Енциклопедија

Posted on мај 26th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

НОВА ЕНЦИКЛОПЕДИЈА

НИЗ ЧАРШИЈАТА ВЕСТИ СЕ ШИРАТ,

нема да се смират.
Се додека ЕНЦИКЛОПЕДИЈАТА не ни ја прошират.

Секако низ чаршијата
са крои историјата.

Е ВАКА СЕ ПРАВИ ЕНЦИКЛОПЕДИЈАТА.

ЛУТО Е НАСЕЛЕНИЕТО

ПОРАДИ ИЗДАНИЕТО.

ОД ПАМЕТ САКААТ ДА СИ ПИШУВААТ

САМО ВАКА ЌЕ СЕ ИЗРАДУВААТ.

Не ви требаат за историјата наставници
си имате еден куп домашни предавници.

ШТО ИМААТ ПАТРИОТСКИ ПРОДАВНИЦИ.

Како сакате ќе пишуваат
само фотељите да си ги сочуваат.

НЕ ИМ Е СЕФТЕ СО ОКУПАТОРОТ ДА СОРАБОТУВААТ.

МАКЕДОНИЈО ЖАЛНА ЛЕ МАЈКО

ПАК ТЕ ПРЕЕ.А ЕДЕН ЗАЈКО.

8 и 9-Х-2009

Книго непрочитана

Posted on мај 28th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

КНИГО НЕПРОЧИТАНА

ЕНЦИКЛОПЕДИЈАТА УШТЕ НЕ ПРОЧИТАНА

ЈАБОЛКО НА РАЗДОРОТ СТАНА.

КАКО МРША ПОЛНА Е СО ЦРВИ

СЕКОЈ НЕПИСМЕН И СЕ СТРВИ.

Му правиме ќеф на ѓаволот
сами се набиваме на колот.

Немаме памет еден грам,
ЗА МАКЕДОНИЈА ОВЕ Е ГОЛЕМ СРАМ.

Треба некој шамар да и плесне
за конечно да воскресне.

Нашите мили браќа комшии
ни ставаат ортоми околу шии.

Не,не сакаат да не бесат,
туку побрзо од домот да не изнесат.

Ги користат како оглав
за да не однесат на Триглав.

Не се знае каде ќе не раздени
секој сака историјата да ни ја смени.

ГОСПОДА АКАДЕМИЦИ

ПРАВИ СТЕ ГАСЕНИЦИ.

ЛЕСНО СЕ ТРАНСФОРМИРАТЕ

ОБЛИКОТ НЕ ГО БИРАТЕ,

ВАЖНО ВИ Е ФИНАНСИИ ДА СОБИРАТЕ.

ЛЕСНО СЕ ПРЕОБРАЗУВАТЕ

ТЕШКО ИДЕНТИТЕТОТ ДА НИ ГО СОЧУВАТЕ.

ВНИМАВАЈТЕ ПОЧНАВТЕ ДА ПРЕТЕРУВАТЕ.

ДАЛИ ИМА ЛИНИЈА ЦРВЕНА

ВО ОВАА ИНСТИТУЦИЈА ДРВЕНА.

СИТЕ ИМААТ ЛИМИТ,

САМО ОВИЕ СЕ ЛАЖАТ ЗА ЕДЕН СИМИТ.

1200-1325/7-ХI-2009

Монодрама

Posted on декември 8th, 2011 in поезија од mastape

MOНOДРAMA

ВО ГЛАВАВА МНОГУ МИ БУЧИ

ПАК ЛИ МИСЛА ЌЕ МИ СЕ СЛУЧИ.

КОЈ ЛИ ДА ОДЛУЧИ.

ДАЛИ НА СВЕТОВ МИСЛАВА ДА И СЕ ПРИКЛУЧИ.

КОЈ ЗНАЕ НЕКОЈ ДРУГ ДА ЛИ ЈА ЧИТА

ИЛИ КАКО ПИТАЧ ПО УЛИЦИ ПИТА.

МОЖЕ САМО ПО МОЗОК МИ СКИТА

ИЛИ КАКО БЕБЕНЦЕ ВО СТОМАК СЕ РИТА.

Порака од син ми:

АБРЕ ДЕБЕЛИ

САМО ТИ ЗУЈАТ ПЧЕЛИ,

ВО ПРАЗНАТА ТИ ЗЕЛКА.

ВО НЕЈЗЕ САМО ВОЗДУХ ТИ СЕ ПРПЕЛКА.

ТАА ЗЕЛКА ШУПЛИВА

НА ПОВРШИНА ШТО ПЛИВА.

ТАА ЗЕЛКА Е КРИВА

ЗА ИСТОРИЈАТА ТВОЈА ДИВА

И ЗА ИДНИНАТА СИВА.

АКТЕР СУМ ВО МОНОДРАМА

МИСЛАВА МОЈА СЕ ЧИТА САМА.

31-I-и1-II-2010hardcoresvnggi_resize

Инспирација

Posted on декември 11th, 2011 in поезија од mastape

ИНСПИРАЦИЈА

Жена ми не е свесна
ме тера да и пишам песна.

Почнав да се потам околу врат
па не иде тоа така брат.

Полесно ми е да се фрлам од 4 спрат
или да берам папрат.

Отколку да пишам поезија
можеби во тиквава имам кохезија.

Полесно му е на Блаже
цел ден да лаже,
отколку поетска мисла да му капе
на Ма Ста Пе.

Не осеќам вибрација
сигурно немам инспирација.

Бадијала цел ден седам на гуза,
можеби одмара мојата муза
или облекла нова блуза.

Можеби СКОПСКО треба да мезнам
или да пишувам не знам.

МОРЕ МИ Е СТРАВ ПЕСНАТА ДА НЕ ЈА ЗЕЗНАМ.

А жена ми на сите се фали
никој како Ма Ста Пе хартијата не ја гали.

И БЕЗ ДА СЕ ФАТИ ЗА ШИШЕ

ГЛУПОСТИ ЕДЕН КУП ЌЕ ВИ НАПИШЕ.

30-VIII-2009

jin-jang_20 - Copy

Пустелија

Posted on јуни 2nd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ПУСТЕЛИЈА

МНОГУ НЕ ИМА ПРЕДАТОРИ,

А И ФАЛСИФИКАТОРИ.

ИМАМЕ ГОЛЕМИ АПЕТИТИ,

НИКОГАШ НЕ СМЕ СИТИ.

КОГА ЌЕ СЛУШНЕМЕ КОПИТО КАКО ТРОПА

ЗНАЕМЕ ДЕКА Е АНТИЛОПА.

Зебра,бодликаво прасе

со нив и газелата пасе.

Со ПРЕДАТОРИ вода пијат,

нема кај да се скријат.

Многу мајмуни се накотија.

Мајмунската работа не си ја сработија.

Грешката скапо ја плаќаат,

кај питонот во замка се фаќаат.

Ги има сите нијанси

да ги видиш нема шанси.

Иако се од други секти

камелеонот лапа секакви инсекти.

Смртен ти е ова дил

со нилскиот крокодил.

Со вилиците кога ќе гризне,

ништо не може да му се лизне.

Ако те начека во тесно

хиената е животинче бесно.

Го прави тоа многу вешто,

затоа јаде се и сешто.

АФРИКАНСКАТА ПУСТЕЛИЈА ТАКА ПРАВИ

СЕКОЈ СЕКОГО ВО СТОМАК ЌЕ ГО СТАВИ.

18-19 ФЕВРУАРИ 2009

гулаб стар ебач_resize

Пустелија ама наша

Posted on јуни 3rd, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ПУСТЕЛИЈА  АМА  НАША

Во НАШАТА ПУСТЕЛИЈА

ФАЛСИФИКАТОРИТЕ ,да ловат се осмелија.

За овие ЖИВОТНИ ГРЕШНИ.

Се чека ОДГОВОР од внатрешни.

Се ловат само малите животни

ШТО НЕ СЕ ИМОТНИ.

Овде ловот е забранет,

за секој што е добро хранет.

Без многу да акаш

има животинки колку сакаш.

МОЖЕ ДА СЕ ЛОВАТ

БЕЗ ДА СЕ ТОВАТ.

Нема скриени игри,

со нашиве тигри.

Прави се ПРЕДАТОРИ

не лапаат како патори.

ПУСТЕЛИЈАВА во сите слоеви,

има скриено НОЕВИ.

СЕ НАКОТИЈА МНОГУ ФАЛСИФИКАТОРИ,

ПОВЕЌЕ ГИ ИМА ОД ПРЕДАТОРИ.

БАРАЈТЕ СИ САМИ СПАС

ПУСТЕЛИЈАВА Е СЕКАДЕ ОКОЛУ ВАС.

НЕ ЧЕКАЈТЕ ДОБАР ГЛАС

ЌЕ ВЕ СНАЈДЕ КАКО НАС.

НАШАТА ПУСТЕЛИЈА ТАКА ПРАВИ.

НАМЕСТО ПРЕДАТОРИ,

ЗА ГЛАВНИ ЌЕ СТАВИ,

ФАЛСИФИКАТОРИ.

22 февруари 2009

Прашајте ги Турците

Posted on август 16th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ПРАШАЈТЕ ГИ ТУРЦИТЕ

ПРАШАЈТЕ ГИ ТУРЦИТЕ

како се викаме.

И тие како и штурците
знаат Македонски дека кукурикаме.

500 години сме под нивни стеги
ни ги знаат сите белеги.

Хеј Грчки колеги
ТУРЦИТЕ ПРАШАЈ ТЕ ГИ.

КАКВО ИМЕ ИМАМЕ.

ЗА НИШТО НЕ ГО ДАВАМЕ.

Долги 500 години

под ТУРСКИ маргини.

ПРАШАЈТЕ ЈА ИМПЕРИЈАТА ОТОМАНСКА
до каде е границата Македонска.

Тапиите стари уште ги чуваат
за младите да ги испитуваат.

ПРАШАЈТЕ ГИ ТУРЦИТЕ.

ДО КАЈ СЕ ПРОТЕГААТ ГРЦИТЕ.

ВО СИТЕ МУЗЕИ,БИБЛИОТЕКИ…

НИЗ СВЕТОТ,ИМА МАКЕДОНСКИ ДАТОТЕКИ.

СЕ СЕ ЗНАЕ,КОЈ ОД КАДЕ Е

КОЈ СО ШТО ТРЕБА ДА ВЛАДЕЕ.

ЗАШТО ВАКА НИ ПРАВАТ

ЗАШТО ВО ЗАБОРАВ САКААТ ДА НЕ СТАВАТ.

ГОСПОДЕ НЕКА Е ВЕЧНА СЛАВАТА ТВОЈА

НЕКА МИ ЈАДАТ ОД „СТОЛИЦАТА“ МОЈА.

17-ХII-2009

Зависност

Posted on јануари 18th, 2011 in Некатегоризирано, поезија од mastape

З А В И С Н О С Т

Кукли има многу врсти

не се бројат на прсти.

Со нив има планови цврсти,

сите по име ќе ги крсти.

БАРБИКИ,БЕБЕНЦА ,ТЕЛЕТАБИСИ,

ОД НИВ ЖИВОТОТ И ЗАВИСИ.

По кукли паметот и лета.

Ги пази и шета,

на никој не му смета.

Често ги мие и бања,

со другарката Тања.

Им помага и другарчето Вања.

БАРБИКИ,БЕБЕНЦА,ТЕЛЕТАБИСИ,

ОД НИВ ЖИВОТОТ И ЗАВИСИ.

Кикички им плете

и зиме и лете.

Ги сака како секое дете.

Бебенца има разни,

стално ги мазни.

За да бидат исти,

сама пелените им ги чисти.

15 јан.-4 дек.-2008DSC00846_resize

Избори

Posted on мај 19th, 2011 in поезија од mastape

И З Б О Р И

Чим избори се ближат,

партиите околу народот се движат.

Многумина од народот мижат,

бидејќи околу партиите се ЛИЖАТ.

Со КРСТОТ сме на чело,

а не не сакаат ни во град ни во село.

Крајот го краси секое дело,

останавмо и без одело.                  ………………              16 декември 2008

На  22  март                   ………………………….                                  17 јануари 2009

во секој кварт.

Народот ќе нема мира,

ќе треба да избира.

Ќе гласа страсно,

до касно.

А ЗА КОГО НЕ МУ Е ЈАСНО.

СЕКОЈА ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА,

НЕ КОРИСТИ КАКО ТОАЛЕТ ХАРТИЈА.

Бум е ранг

Posted on јуни 10th, 2011 in поезија од mastape

БУМ  Е  РАНГ

Лично од ЃАВОЛОТ заведени
од Табановце доведени
ДВАЕСЕТИНА ПРИВЕДЕНИ.

АЈДЕ НЕ СЕ ПРАЈТЕ РЕТАРДИРАНИ
кај нас нема полицајци корумпирани.

Неее тие биле испровоцирани.

Додека камионите прекуред ги местеле
со шкембе чорба се частеле.

СМЕТКИТЕ КАКО КВАСЕЦ ИМ РАСТЕЛЕ.

Полицајците наши се свесни
дека треба да бидат чесни.
НЕ САКААТ ПАРИ ЛЕСНИ.

Заштитениот сведок

не е случај редок

во нашиот поредок.

СЕ ГЛЕДА СЕ СЛУША.

ЗА НЕГО НЕМА СУША,

ЗА НЕГО НЕМА КРИЗИ.

ТОА Е ТАЈНИОТ АГЕНТ ИЗИ.

Е ОВА Е ЗНАЊЕ

ДОБИЈА ГРАТИС ЛЕТОВАЊЕ.

СЕГА СЕ НА ОДМОР ВО ШУТКА

ОВДЕ НЕ СЕ ЗНАЕ КОЈ Е МАЖ,А КОЈ  .УТКА.

КАКОВ ИМА РАНГ

ОВОЈ БУМЕРАНГ.

СЕ Е ВЕЌЕ ВИДЕНО

СЕ Е ВЕЌЕ ОТИДЕНО.

ЗА ЧОРБА ДА ЛАПААТ СЕ ЗДРАВИ,

А ЗА ВО СУД СЕ БУДАЛИ ПРАВИ

САМО ДРЖАВАТА ВО АПС ДА НЕ ГИ СТАВИ.

РЕТЕРДИРАНИ И БУДАЛИ СЕ ПРАВАТ

АКО ТРЕБА И НА ЃАВОЛОТ ЌЕ МУ СЕ ЈАВАТ

ЗА ДЕБЕЛО ДА НЕ ЗАГЛАВАТ.

28-30 август 2009

Поговорки 1

Posted on август 25th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ВИСТИНАТА
иако искината

Е КАКО ПИПЕР ВО ОЧИ
штом се слушне солзи точи.

*    *    *    *

ПРИЈАТЕЛОТ ВО НУЖДА СЕ ПОЗНАВА,
тогаш секоја тајна се дознава.

А НЕ НА СВАДБА
каде има пијана градба.

*     *     *     *

ВИСОКОТО ДРВО

страда прво.

Без да го мерат

И ЧАВКИТЕ ГО СЕРАТ.

*    *    *    *

Ако ти се усреќи

НА СТО ВРЕЌИ

ЌЕ ВРЗЕШ УСТИТЕ

само да не ти мрдат пустите.

АМА НА ЕДНА ЖЕНА НЕ МОЖЕШ

ако со умот не си поможеш.

*       *     *     *

ГОСПОД ДА МЕ ПАЗИ ОД ПРИЈАТЕЛИТЕ

ТИЕ НИ СЕ ВОВЛЕКУВААТ ВО ПОСТЕЛИТЕ.

А ОД ДУШМАНИТЕ САМ ЌЕ СЕ ПАЗАМ

ЗАТОА ШТО ЗНАМ КАКО ДА ГИ ГАЗАМ.

*     *     *     *

ГОДИНИТЕ И ГАЈЛИЊАТА

НИТУ ВО ТИЊАТА

НЕ МОЖАТ ДА СЕ СКРИЈАТ.

ИАКО ВО НАЈДЛАБОКИТЕ МИСЛИ НИ СПИЈАТ.

*     *     *     *

НЕЧЕСНАТА ЖЕНА
е како мрена

И ВО КАФЕЗ ДА ЈА ЗАТВОРИШ
нема да ја смириш

ЌЕ СИ НАЈДЕ ЧАРЕТО
ако треба и со магарето.

Летна идила 1

Posted on јуни 25th, 2011 in поезија од mastape

ЛЕТНА ИДИЛАg14195_resize

ДОДЕКА пливам во море
перископот ми се дига нагоре,

за да не ме јадат ајкули
баш во месец јули.

ДОДЕКА гњурам
мислам како да го турам,

харпунов мој
во риба од посебен сој.

ДОДЕКА лежам на плажа
песоков ми удира масажа,

на задниов дел
затоа само таму сум бел.

ДОДЕКА на плажа одмарам
со очите шарам
и нешто топлес барам,
за да го карам.

ДОДЕКА отварам школка по школка,
ја гледам мојава приколка.

Како бисер е црн
во животов ми е отровен трн.

БИКИНИ ДО БИКИНИ

И ТОПЛЕС ЖЕНСКИ ФИНИ.

ПАМЕТОТ МИ ШТУКНА.

ОДЕДНАШ ШАМАР МИ ФУКНА

И ГОЛЕМА БРУКА ПУКНА.

ГОСПОД ТИ ДАЛ ДЕЦА И ЖЕНА,

А ТИ БАРАШ ЗА ПОЕФТИНА ЦЕНА

А КОГА ЌЕ ТИ СПОМНАМ:“ ПА ЈАС БЕВ III СМЕНА. “

ЕЕЕ СТАРО,СТАРО ЗАДНИКОТ ЛЕВО ДЕСНО ТИ МРДА

А НЕ ТИ Е ТВРДА

СТОЛИЦАТА,

ПОМЕКА ТИ Е И ОД КОБАСИЦАТА.

5-6-VIII-2009

Sexy-ass-19_jpg

Зашто?затоа што

Posted on јуни 12th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЗАШТО? ЗАТОА ШТО.

ЗАШТО ВИСТИНАТА ГИ БОЛИ?

ЗАТОА ШТО ИМААТ ИСТОРИИ ГОЛИ.

ЗАШТО ИМ СМЕТА ВИСТИНАТА?

ЗАТОА ШТО ЈА КАЖУВА ПРАВДИНАТА.

ЗАШТО ИМ СМЕТА ПРАВДИНАТА?

ЗАТОА ШТО ГИ ВОДИ КОН ГИЛОТИНАТА.

ЗАШТО СЕ ПЛАШАТ ОД ГИЛОТИНАТА?

ЗАТОА ШТО ИМ ЈА НАМАЛУВА ВИСИНАТА.

ЗАШТО САКААТ СЕКОЈ ДА ГИ МОЛИ?

ЗАТОА ШТО ИМААТ СКАПИ КОЛИ.

ЗАШТО ЗА ТУЃОТО СЕ ЛИГАВАТ?

ЗАТОА ШТО САКААТ ВО ЏЕБ ДА ГО СТАВАТ.

ЗАШТО НЕ ИМ РАБОТАТ МОЗОЧНИТЕ ВИУГИ?

ЗАТОА ШТО ЗА СЕ СИ ИМААТ СЛУГИ.

ЗАШТО ЈА САКААТ КЛЕПТОМАНИЈАТА?

ЗАТОА ШТО ИМ ЈА ПОЛНИ ЧИНИЈАТА.

ЗАШТО САКААТ ДА ИМ Е ПОЛНА ЧИНИЈАТА?

ЗАТОА ШТО ИМ ЈА ДРЖИ ЛИНИЈАТА.

ЗАШТО ОД КОГА ЌЕ ГИ ФАТАТ СЕ УМОБОЛНИ?

ЗАТОА ШТО НЕ САКААТ ЗАТВОРИТЕ СО НИВ ДА СЕ ПОЛНИ.

ЗАШТО . . .

ЗАТОА ШТО . . .

0050-110/28-IХ-2009

ЕУ и НАТО

Posted on јуни 19th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЕУ  И  НАТО

Еее . . . БАТО БАТО,

не е се што свети злато.

Неможеме вака во НАТО

ОВА ПАРЧЕ ЗЕМЈА Е ПРОКОЛНАТО.

ЧУДНА СМЕ НИЕ СОРТА

НЕ САКАМЕ ВОЛОВСКА ТОРТА,

ПРЕД НАШАТА ПОРТА.

Не не сакаат ни во ЕВРОПСКА УНИЈА,

Македонците се побунија.

Политичарите не збунија,

ветувањата не ги исполнија.

ЧУДНА СМЕ НИЕ СОРТА

НЕ САКАМЕ ВОЛОВСКА ТОРТА,

ПРЕД НАШАТА ПОРТА.

ЗА ТАМУ ТРЕБА ДА СЕ КЛЕКНЕ,

СТ . ОТ  ДА СЕ ОМЕКНЕ.

ГРЧКА ВО НАС ДОВЕРБА ДА СТЕКНЕ,

БЕЗ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД  ДА ШЕКНЕ.

7 февруари 2009

М Џ

Posted on јуни 25th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

М  Џ

М АЛИОТ ВОКАЛИСТ

ИЗРАСНА ВО СВЕТСКИ НАЈДОБАР СОЛИСТ.

А МА НА КРАЈ ОД ЖИВОТНИОТ ПАТ СТАСА,

МУЗИЧАРОТ ОД СВЕТСКА КЛАСА.

Ј А ИМАШЕ МУЗИКАТА ВО РАКАВ

И ЈАС КАКО СИТЕ ГО САКАВ.

К РАЛ НА ПОП МУЗИКАТА

ЦЕНЕТ И ОД ЖИРИТО И ОД ПУБЛИКАТА.

Л ЕСНО СО ПЕСНА СЕ ИЗРАЗУВАШЕ

ТАКА СВОИТЕ ЧУВСТВА ГИ ПОКАЖУВАШЕ.

Џ ЕКСОН Е НАСЕКАДЕ ОКОЛУ НАС

ГО ЧУСТВУВАМ НЕГОВИОТ ДУХ И ЈАС.

Е ДИНСТВЕН И НЕПОВТОРЛИВ

ВО МУЗИКАТА НЕПОКОРЛИВ.

К ЛАСА БЕШЕ СВЕТСКА

СО ДУША ЧИСТА ДЕТСКА.

С ТАЛОЖЕН, МИРЕН,ОСАМЕН

МУ НЕМАШЕ РАМЕН.

О СТАВИ ДЛАБОКИ ТРАГОВИ

ВО МУЗИЧКИТЕ КРУГОВИ.

Н Е МОЖЕ ДРУГ МАЈКЛ ЏЕКСОН ДА СЕ РОДИ

МУЗИЧКИОТ СВЕТ ДА ГО ПРЕПОРОДИ.

6 јули 20093556020935642301

Доста е

Posted on јуни 27th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ДОСТА Е . . .

ДОСТА БРЕ СЕР.ОВЦИ

ДОСТА БРЕ ЛАЖГОВЦИ.

ДОСТА СИ ТЕРАТЕ ИНАЕТ

НИЗ МАКЕДОНСКИОВ ВИЛАЕТ.

За се и сешто се карате
само не замарате.

Доста денгубите
ДОСТА ДРАГОЦЕНО ВРЕМЕ НИ ГУБИТЕ.

Време е да се испотите
време е заедно да работите,

време е да се сплотите.
ДОСТА САМО НАПРАЗНО БАБОТИТЕ.

Политикава ви е нездрава
вака само ја губите државава.

Свестете се само бендисани месии
ДОСТА Е СО ДЕПРЕСИИ.

Зашто политикава не ја потеравте
зашто маглава не ја растеравте.

Зашто Македонија на прав пат не ја истеравте.

ДОСТА Е ВЕЌЕ ЈА ПРЕТЕРАВТЕ.

ПАЗЕТЕ СЕ САМИ ЈАЖЕТО СИ ГО СТАВАТЕ

ПАЗЕТЕ СЕ НЕМАТЕ ВРЕМЕ ДА СЕ ПОПРАВАТЕ.

ПОЧНЕТЕ ГЛАВА ОД ЅИД ДА СИ МАВАТЕ

ИНАКУ ЃАВОЛОТ ЌЕ ГО ЈАВАТЕ.

2-V и 7-VI-2010

Љубов

Posted on јуни 28th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ЉУБОВ

Рано станувам
на животот се насладува.
Иако немам да појадувам,

сепак многу се радувам.

За ваков живот сме страдни.
Ако треба ќе издржиме и гладни,
и голи и боси.
Љубовта кон ВЛАДАТА не носи.

И со стомак празен

животот ми е мазен.

Иако секој втор проси,
љубовта кон ВЛАДАТА не носи.

МАЛКУ ЛИ ИМА ЗА НАС НАПРАВЕНО

МАЛКУ ЛИ НЕ ИМА ЗАГЛАВЕНО.

МАЛКУ ЛИ НЕ ИМА КРАДЕНО

МАЛКУ ЛИ НЕ ИМА ЈАДЕНО.

ПА ВАКВА ВЛАДА  ЈАКА

МОРА ДА СЕ САКА.

1615-1835/22-VIII-2009

podborkupedali

Дрвна индустрија

Posted on септември 15th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ДРВНА ИНДУСТРИЈА

Ни отидоа белите дробови,
кај шумските снобови.

До кога ќе се молчи
една секира ги столчи.

Дрвокрадци колку ти душа сака:

Во Македонски Шуми имаат потпора јака.

Од нашите шумички
имаат интерес заеднички.

Без осет дрва сечат
ПО ЏЕБОВИ ПАРИ ГМЕЧЕТ.

Штом сонцето ќе зајде,
никој во шума не смее да се најде.

Навечер поминуваат колони
од трактори и камиони.

Се носат дрва со тони:

ВАКА СЕ ЌАРУВААТ МИЛИОНИ.

Навечер бучава не се лежи,
а наутро траги свежи.

Ако некој се фали
одма се слушаат рафали.

НИ Е СТРАВ ОД ОСВЕТА КРВНА

ОВДЕ ВЛАДЕЕ МАФИЈА ДРВНА.

ПО ФИНАНСИИ Е МНОГУ СТРВНА.

ДРВНАТА ИНДУСТРИЈА ШЛАКАНИЦА И МАВНА

НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА ПРАВНА.

29-VI-2009

earth11

<!– –>

3 Responses to ‘Дрвна индустрија’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘Дрвна индустрија’.

 1. filipko said,

  on јули 8th, 2010 at 10:10 pm

  Пушти им Тешка индустрија за да ги одоброволиш

 2. filipko said,

  on јули 8th, 2010 at 10:16 pm

  Или голот на Пујол репризирај им го.Да им се напрај кејф по стопати што изгубија маратонцине

 3. mastape said,

  on јули 8th, 2010 at 10:17 pm

  кога им пуш.ам ми бољат коленитеееее

МКД спортисти

Posted on септември 8th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

MKД СПОРТИСТИ

ЗА ФУДБАЛ

СЕ БИ ДАЛ.

А ЅВЕЗДИВЕ наши трчаат како баби
секој може топката да им ја зграби.

САМО ЗА НАШИОВ РАКОМЕТ

ТРЕБА ОГНОМЕТ.

За наши стандарди
пред другите се милион јарди.

ЏАБЕ СЕ ПРАЈМЕ МАРКА

НЕ НЕ БИВА И ЗА КОШАРКА.

Мора да се скриеме во ќошот
никако не можеме да го погодима кошот.

СТРЕЛЦИ СМЕ ЈАКИ

ГИ СТАВАМЕ СИТЕ НА МАКИ.

Не можеме ништо да погодиме
ајде дома да си одиме.

НЕ МОЖАМ НА НОЗЕ ДА СТОЈАМ

МЕ БОЛИ ГЛАВА КОГА БРОЈАМ.

КОЛКУ ФИНАНСИИ НА ВАКВИ ФРЛАМЕ,

А НОСОТ НЕ ИМ ГО ТРЛАМЕ.

УШТЕ ПОВЕЌЕ ГИ ВЕЛИЧИМЕ

И СО НИВ БЕЗДЕЛНИЧИМЕ.

ГИ СЛАВИМЕ КАКО БОГОВИ,

А ТИЕ СЕКОГАШ НИ НАБИВААТ РОГОВИ.

ДОСТА Е ВЕЌЕ НЕ МОЖАМ ДА ИЗДРЖАМ

ПОДОБРО ВО ПЕКОЛОТ ДА СЕ ПРЖАМ

ОТКОЛКУ ЗА МАГЛА ДА СЕ ДРЖАМ.

Прим.Авт.

НЕ МОЖАТ ДА МИСЛАТ НА НАЦИОНАЛНИОТ ДРЕС

ПА СЕКОГАШ СЕ ПОД ФИНАНСИСКИ СТРЕС.

ГИ ИНТЕРЕСИРА БАНКАРСКАТА ПЕРАЛНА

ТУКА ИМААТ ЗАРАБОТКА МАКСИМАЛНА.

1840-1925/7-IX-2009DSC01135_resize

Поговорки

Posted on септември 6th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СВЕТОТ ВО КОЈ ЖИВЕЕМЕ
место е каде едвај вирееме.

Е СЕ ПОВЕЌЕ ЛОГИЧЕН
како во филм магичен.

И СЕ ПОВЕЌЕ ЛУД
секој врз секого врши блуд.

*      *      *      *

ПРИЈАТЕЛ ТИ Е ОНОЈ ШТО ЌЕ ТИ ПОМОГНЕ
маката да ти ја рогне.

ДА СЕ ПРОНАЈДЕШ,

излез од лавиринтот да најдеш,

да не се погубиш

КОГА ЌЕ СЕ ИЗГУБИШ.                                                         1 јули 2009

*     *     *     *

СКРЖАВЕЦОТ СЕКОГАШ Е СИРОМАШЕН,
затоа животот му е промашен.

БОГАТ Е ТОЈ ништо ШТО НЕ сака
ЗАТОА СЕКОЈ ВТОР ОД МОСТ СКАКА.

*       *       *       *

ПРАВИЛАТА ГИ СОЗДАВАМЕ ЗА ДРУГИТЕ,
за полесно да им ги легнеме сопругите.

ИСКЛУЧОЦИТЕ ЗА СЕБЕ
за да не може секој да не Е . Е.

8 јули 2009

*     *     *     *

ВРЗАН ПОП

Е КАКО ПРАЗЕН ТОП

МИРНО СЕЛО

САМО НА ПОПАДИКАТА И Е ВЕСЕЛО.                                            18-8-2009

*     *     *     *

НЕ БИДИ ТРОМАВ

АКО СИ СИРОМАВ

ЗАР ДО ТОЛКУ СИ УЛАВ

НЕ БИДИ МРСУЛАВ 18-8-2009

*     *     *     *

МОЖЕБИ НЕКОЈ ПАТ И БЕЗ МЕРА

ВЕРАТА СИ Е ВЕРА

ЗАКОНОТ СИ Е ЗАКОН

ИАКО Е ПОКРИЕН ОД МРАКОН.                                         18-8-2009

ВИНОТО И РАКИЈАТА НЕМААТ НОЗЕ

НО СЕ ФАРБААТ ВО РОЗЕ

АМА ПО НОЗЕ МАВААТ

И ВО ДУПКА ТЕ СТАВААТ.                                                    19-8-2009

*     *     *     *

ГОСПОД ДА ТЕ БРАНИ

ОД СИТЕ СТРАНИ

ОД ЃАВОЛ КРСТЕН

ЗАШТО ЗНАЕ ДА СЕ ПРОТНЕ И НИЗ ПРСТЕН.

*     *     *     * 31-8-2009

ВЕКОВ ЗА ЛОШИТЕ Е РАЈ,

ЗАТОА КОЈ ШТО САКА ПРАЈ.

А ЗА АРНИТЕ МАКИ БЕЗ КРАЈ,

ЗАТОА РАБОТИ И ТРАЈ.

15-8-2009

Премиериште

Posted on септември 4th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ПРЕМИЕРИШТЕ

Нема дилеми
ништи и анатеми.

Со ЕУ старци сенилни
што се прават многу силни.

Се справува многу лесно

ПРЕМИЕРИШТЕВО НАШЕ БЕСНО.

И економските чудовишта
ги праќа во вечните ловишта.

И тие НАТО сеништа

До едно ќе ги уништа.

До пепел немаштијата ја среди

со еден потег и сиромаштијата ја победи.

Ја искорени секирацијата,
ја фрли во понор малверзацијата.

Ги потопи криминалците,broj eden
на сите им зема отисок од палците.

Ги расчепи комуњарите

заедно со другарите.

И СИТЕ УМОВИ СВЕТСКИ

НЕМААТ ВОЛКУ БОЛЕСТИ ДЕТСКИ.

И ДА СЕ СОБЕРАТ ЗАЕДНО,

НЕ МОЖАТ СО ПРЕМИЕРЧЕВО ВРЕДНО.

ИАКО МУ ЧУРИ ГЛАВАТА

ПОМИЛА МУ Е ДРЖАВАТА

ОТКОЛКУ СЛАВАТА.

СЕКОЈ МАЛОЛЕТНИЧКИ ДРИМЕР

САКА ДА ОДИ ПО НЕГОВИОТ ПРИМЕР

ЗНААТ ДЕКА Е ДОБАР ШТИМЕР.

СЕ ПОВАМПИРИЛ ЈОСИП БРОЗ

ВО ПРЕМИЕРОВ СКРОЗ.

ПРИМ.АВТ.

ОД МНОГУ РАБОТА ЗАДНИКОТ ЌЕ МУ СЕ ИСПОТИ

КОЈ ЗНАЕ ДАЛИ СО СТАРЦИТЕ ОД ЕУ ЌЕ СЕ СПЛОТИ.

14-ХI-2009

<!– –>

3 Responses to ‘ПРЕМИЕРИШТЕ’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘ПРЕМИЕРИШТЕ’.

 1. Вене Богославов said,

  on февруари 21st, 2010 at 6:48 pm

  Bravo bravo odlichno napishano

 2. mastape said,

  on февруари 21st, 2010 at 7:28 pm

  фала на внимание

 3. TransMacedonia said,

  on февруари 21st, 2010 at 9:04 pm

  Premieristeto naso so mene moze da se sploti vo sekoj moment;)Pozdrav do avtorot i kolegite od blogeraj
  od bivsa najgolema plavusa na blogosverata:)

Post a comment

Logged in as . Logout »

Боже дали смеам

Posted on декември 13th, 2011 in поезија од mastape

БОЖЕ ДАЛИ СМЕАМ

Твојата коса како кадифе,
пак пијам во нашето бифе.

Буден сонувам дека сме во Тенарифе.

Во мислите моја си за секогаш
те љубам како некогаш.

Кога беше само моја,
кога се беше во розова боја.

Да љубам мислев дека е лесно
те љубев и духовно и телесно.

Се уште по тебе сум бесен,
те нема,а јас не сум ни свесен.

БОЖЕ ДАЛИ СМЕАМ

БЕЗ НЕА ДА ЖИВЕАМ.

Што ќе ми е живот ваков
кога ми побегна со Јаков.

Дали ќе има светло во мраков.

Знам дека те губам,
но знај вечно ќе те љубам.

ТИ СО МОЈОТ ДУШМАН ВО ПРЕГРАТКИe688876e5e95c22e546f90a4c2f11d57

ОСТАНАВ СО НАДЕЖИ КРАТКИ.

14-18 јули 2009

Супер деца

Posted on септември 10th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

СУПЕР ДЕЦА

Ни дојдоа нови СТРУЧЊАЦИ
со наострени очњаци.

“ОД РЕЦЕСИЈАТА ДА НЕ БРАНАТ“

МОРЕ ДА НА САКААТ ВО МАТНО ДА НЕ ФАНАТ.

Иако повеќето се млади,
ударни се тоа бригади.

“ЌЕ И СТАВИМЕ НА РЕЦЕСИЈАТА БЛОКАДИ“

ОД ВАКВИ СЕКОГАШ МИ СЕ ГАДИ.

Радосни насмеани,
за работата секогаш загреани.

“ЗА ДРЖАВАТА СЕКОГАШ СПРЕМНИ“

НАС ОД ВАКВИ НИ СЕ СТЕМНИ.

НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ ДОСТА БЕШЕ РАЗБУДИ СЕ

СТАНИ ВЕДНАШ НАЛУТИ СЕ.

“СТРУЧЊАЦИТЕ“ ЗА ТЕБА СЕ СЕКИРААТ

ДОСТА ВЕЌЕ ТЕ МАЛТРЕТИРААТ.

ВО ЕДЕН ПРАВЕЦ КАРТА ДА ИМ КУПИШ

И ПОВЕЌЕ НА НИКОЈ ДА НЕ МУ СЕ . УПИШ.

800-950/12 јули 2009

Таленти

Posted on септември 20th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ПО НАШКИ

(ТАЛЕНТИ)

ИМАМЕ ТАЛЕНТИ
што користат медикаменти.

ПО НАШКИ НАРКОМАНИ
што се боцкаат од сите страни.

ИМАМЕ ТАЛЕНТИ
што ставаат секакви елементи.

ПО НАШКИ ХОМОСЕКСУАЛЦИ
што не земаат минималци.

ИМАМЕ ТАЛЕНТИ
што живеат од ренти.

ПО НАШКИ ЛИХВАРИ
што ни ги земаат сите пари.

ИМАМЕ ТАЛЕНТИ
што навлегуваат во сите сегменти.

ПО НАШКИ ЛИГУШИ
што ги имаме милион души.

ИМАМЕ ТАЛЕНТИ
што менуваат пигменти.

ПО НАШКИ КАМЕЛЕОНИ
и нив ги имаме на милиони.

ИМАМЕ ТАЛЕНТИ
што знаат да читаат прагменти.

ПО НАШКИ ПАДАВИЧАРИ
што се умислуваат дека се историчари.

КАЈ НАС ИМА МНОГУ ТАЛЕНТИРАНИ

НА ГРАБЕЖИ ШТО СЕ ФОКУСИРАНИ.

И МНОГУ ДЕПРИМИРАНИ

ШТО СЕ МАЛТРЕТИРАНИ

ОД ПОЛИТИЧАРИ НЕТАЛЕНТИРАНИ.

ПРИМ.АВТ.

ЖИВЕЕМЕ ВО МОМЕНТИ

НА АРАМИСКИ ТАЛЕНТИ.

МОЧКО22-Х-2009

<!– –>

2 Responses to ‘ПО НАШКИ(Таленти)’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘ПО НАШКИ(Таленти)’.

 1. Pipo said,

  on април 3rd, 2010 at 10:00 pm

  хахх ама ја склопи…

 2. mastape said,

  on април 4th, 2010 at 12:17 am

  хахаха абе нечини и вака за ТАЛЕНТИТЕ

Иритиран

Posted on октомври 9th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ИРИТИРАН

ЃОРОСКИ БАНИРАЈМЕ НА ВРЕМЕ

ЗАШТО РЕШИВ ЌЕ ПРСКАМ НАСЕКАДЕ СЕМЕ.

БИДЕЈЌИ ДОБРО МЕ ЗНАЕШ,

НЕМОЈ ПОСЛЕ ДА СЕ КАЕШ.

ПОВЕЌЕ МА-СТЕ-ПЕ ДА НИКНАТ

ВО СИТЕ ДУПКИ ДА ИМ СЕ ПОДПИКНАТ.

И ПО СИТЕ НА ГЛАС ДА ВИКНАТ.

НА СИТЕ ЌЕ ИМ ПЛАЌАМ АЛИМЕНТАЦИЈА

САМО ЗАРАДИ ЗАЕБАНЦИЈА,

А И ЛИЧНА САТИСФАКЦИЈА.

ШТО ДА ПРАВАМ ИМАМ ЈАКА ВИЛИЦА,

ЗАРАДИ НЕЈЗЕ МИ ПАТИ ГУЗИЦА,

АМА СЕПАК НЕ ПУШТАМ СОЛЗИЦА.

МОЈАВА ГЛАВА СЕШТО ТРПИ,

НО ОД ВАКВИ САМО ПОВЕЌЕ СИЛА ЦРПИ.

ЌЕ ГИ РАСЦЕПАМ КАКО СТАРИ КРПИ.

ГОЛЕМ СУМ СЕРАТОР,

А УШТЕ ПОГОЛЕМ ОРАТОР.

НЕ СЕ ПЛАШАМ НИ ОД ВИБРАТОР.

ОД НИШТО НЕ МИ Е СТРАВ

ДОДЕКА СТА.ОТ МИ Е ПРАВ,

А И ИМАМ ЗАДНИК ЗДРАВ.

ШТО СЕ НЕ ИЗДРЖА ДОСЕГА

БЕЗ ТУЃА НЕГА,

СТАЛНО НА МАНГУПИТЕ ПРЕД НОС ИМ БЕГА.

МНОГУ СУМ ИРИТИРАН

И РЕВОЛТИРАН,

ШТО СУМ БАДИАЛА БАНИРАН.

ЗАТОА СУМ ЗА ВАКВА ПЕСНА ИНСПИРИРАН.

СО ОВОЈ МОЈ НАСТАП Е

КАЖАНО СЕ,

БРАВО МА-СТА-ПЕ.

2300-2340/26-IХ-20099fd65086fa385e73d0d41b394dcf7b8e

НАСМЕВКА

Posted on октомври 11th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

НАСМЕВКА

ШТО ТАА ЗНАЧИ!?

Дека со НАСМЕВКА секој во облаци ќе се качи.

НАСМЕВКАТА ништо не не чини,
со неа миговите ни се пофини.

Фала богу,

но таа ни дава многу ….

Таа го збогатува тој кој ја добива,
со НАСМЕВКА и стравот се побива.

Без да го прави беден оној што ја дава,
НАСМЕВКАТА НЕ ВОДИ ДО ВЕЧНАТА СЛАВА.

Таа трае еден миг само,
но остава вечен жиг негде тамо.

Но споменот за неа
секако низ смеа.

Останува засекогаш
со НАСМЕВКА сме како некогаш.

НАСМЕВКАТА создава среќа во семејството,

го одржува прогресот во бизнисот

и иднината на пријателството.

Со НАСМЕВКА не сме зависни од канабисот.

НАСМЕВКАТА ги бодри изморените,
ги лечи раните од корените.

Ја охрабрува волјата
и не ја турка на дно од шолјата.

Таа е светол зрак за тажниот
и му се смее на важниот.

НАСМЕВКАТА е најдобар лек
за секој човек.

За тагата и загриженоста
НАСМЕВКАТА не носи право во вечноста.

Таа не може да се купи,измоли,
но душевно може да не задоволи.

НАСМЕВКАТА не може да се позајми или украде,
но може од се срце да се даде.

Тие што ја даваат се во предност

бидејќи НАСМЕВКАТА е нешто што нема вредност,

ако од срце не е дадена.

НАСМЕВКАТА НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ПРОДАДЕНА.

Некои луѓе се премногу изморени,
за да бидат отворени.

Ретко се радуваат

за НАСМЕВКА да ви даруваат.

Донирајте ги вие со вашата,
без да ја бистрите кашата.

Бидејќи најмногу има потреба од неа
душевната реа.

ОНОЈ ШТО НАСМЕВКАТА ЈА НЕМА

НЕ ЗНАЕ ШТО Е ЉУБОВНА ТРЕМА.

2215-2305/17-ХI-2009

СО ГОЛЕМА ПОМОШ ОД СЕБАСТИЈАН

shark_resize

<!– –>

2 Responses to ‘насмевка’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘насмевка’.

 1. TransMacedonia said,

  on февруари 26th, 2010 at 11:27 am

  Колку само вистина има во ова ејјјј…
  Ајде денес сите да се насмееме без повод,без причина и очекувања,искрено и од срце за да изживееме еден поубав ден во ионака сивиот свет:)

 2. alter said,

  on февруари 26th, 2010 at 3:05 pm

  da ne bese nasmevkata ne ke znaevme sto znaci covek da se bide… :)

ЗМИСКО ОКО 1

Posted on декември 1st, 2011 in поезија од mastape

ЗМИСКО  ОКО  1

Понеделник,вторник,среда.  .  .  .  .

ЗМИСКО ОКО те гледа.

Не можеш да се протнеш под греда,

додека на патарина седа.

ПРЕКУ ЦЕЛА НЕДЕЛА

ИМА ЗАРАБОТКА ДЕБЕЛА.

Дигај рампа,

ќе прајме трампа.

Братската љубов е јака

пола пари ги сака.

ПРЕКУ ЦЕЛА НЕДЕЛА

ИМА ЗАРАБОТКА ДЕБЕЛА.

Автомобили,моторцикли,камиони.  .  .  .  .

терајте сите без талони.

Талоните само ѓубре ПРАВАТ

денар во џеб не ни СТАВАТ.

ПРЕКУ ЦЕЛА НЕДЕЛА

ИМА ЗАРАБОТКА ДЕБЕЛА.

На патарина главни СТЕ ВИЕ!?

ЗМИСКО ОКО не спие.

ВЛАДАТА СЕ ЈАВИ

ВО ПРИТВОР 72 СТАВИ.

24-25 ноември 2008

М А Н У

Posted on декември 2nd, 2011 in поезија од mastape

М  А  Н  У

СЕ ИНАЕТАТ КАКО ЈАРЦИ

ОВИЕ СЕНИЛНИ СТАРЦИ.

Дете не греши душа,
може некој да те слуша.

Овие стари глави се умни
од секогаш за енергетиката пишуваат колумни.

ДЕЊЕ,НОЌЕ ПО ЦЕЛИ СЕДМИЦИ

НЕ СПИЈАТ,МИСЛАТ НАШИТЕ АКАДЕМИЦИ.

Мислат и ни измислија,

ЈАКА енергетска стратегија.

Животот ни го скислија,
НЕ ВРЗАА СО УЗЕНГИЈА.

ЗА ВАКВА ПРОБЛЕМАТИКА

САМО МАНУ МАТЕМАТИКА.

МАЛА Е ОВАА ЦЕНА
уште не е до вселена
требе уште да расне.

А НЕМА КУЧЕ ЗА ШТО ДА НЕ КАСНЕ.

АКО НЕ ВИ ПРЕТПЛАТИМЕ

ЖИВОТОТ ЌЕ СИ ГО СКРАТИМЕ.

ВЕЧНОСТА НЕМА ДА ЈА ФАТИМЕ

ДУШАТА ВО ПЕКОЛ ЌЕ СИ ЈА ПРАТИМЕ.

ТРПЕ И ТРПАНА СЕ ЌЕ ИЗДРЖАТ

АКО ТРЕБЕ БЕЗ СТРУЈА ЌЕ ВАРАТ И ЌЕ ПРЖАТ.

16-20 јуни 2009

ПОГОВОРКИ 4

Posted on октомври 26th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

КОЈ СИ КРАДЕ ОД СОНОТ,

СИ КРАДЕ ОД ВЕКОТ.

Требе да го слушне ѕвонот,
внатре во човекот
и да го најде лекот.

*   *   *    *

ОЖЕНИ СЕ НАБРЗИНА,
за домаќинка фина.

ЌЕ СЕ КАЕШ ПОЛЕКА.
се додека не се фрлиш во река.

*    *    *    *

НИ ВО КУЧЕ ВЕРА,

НИ ВО ЛАКОМ МЕРА.

Само на лаење ги тера,
ќе те прелажат и на вечера.

*    *    *    *

АКО СМЕ БРАЌА,
не требе раката сегде да ни фаќа.

ЌЕСИЊАТА НЕ НИ СЕ СЕСТРИ.
во нив иднината ни се местри.

*    *    *    *

ВО СЕКОЕ ЖИТО

дури и низ сито
ИМА ГРАОР
ова го знае секој паор.                                                    7 ЈУНИ 2009

Магична Илузија

Posted on ноември 4th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

МАГИЧНА  ИЛУЗИЈА

На Балканскиот полуостров

сите не хранат со ОТРОВ.

Не се комшиите криви,

разбрале дека сме издржливи.

Во овој живот јаден,

не е СТРАШНО што си гладен.

Слушај што ти зборат

и цревата нема да ти кркорат.

Пак ни исчезнуваат работни места,

не спремаат за МАГИЧНА фиеста.

ФИЕСТИТЕ се наша доблест,

од нив не не фаќа болест.

ИЛУЗИЈАТА ќе ја спречиме,

со ракија и вино ако ја лечиме.

Јака е нивната МАГИЈА,

не се плаши од народната ОКЛАГИЈА.

Требе да си МАГИОНИЧАР,

за да не заглавиш како кладионичар.

Кај нас ни еден  ИЛУЗИОНИСТА,

нема совест чиста.

ОД СТАРИТЕ МЕЏИК ШТИКОВИ:

СЕКОГАШ НОВИ ТРИКОВИ,

СРЕЌНО СО ПОТЕНКИ ПЛИКОВИ.

Прим.Авт.

И СЛАВНИОТ ХАРИ ПОТЕР

ГО МАЧКААТ КАКО ПУТЕР.

15 април 2009orkestar

2 Responses to ‘Магична илузија’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘Магична илузија’.

 1. conman said,

  on април 6th, 2010 at 8:38 pm

  хехех браво :) :D

 2. mastape said,

  on април 6th, 2010 at 11:04 pm

  fala na vnimanie

АСТРАЛНА ПРОЕКЦИЈА

Posted on декември 8th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

АСТРАЛНА ПРОЕКЦИЈА

ВО СНИШТАТА

ТВОИ

ИМА ДЕЛОВИ

КОИ
СЕ САМО

МОИ.

Во сништата,

во мислите

и кога ќе остарам

седнат покрај огништата

ќе жалам

што не ни се

вкрстија патиштата.

Господовата волја

е да не ми ја додели

главната ролја

во твојот живот.

Само во

АСТРАЛНАТА ПРОЕКЦИЈА

ќе бидеме задоволни,

но само

АСТРАЛНИТЕ мигови за мене

не се доволни.

Сакам иднината со тебе

да ми се исполни.

Сега раат

ќе си легнам
и јастукот цврсто

ќе си го стегнам
за во царството на сништата

да побегнам . . .

Сепак ја имам

таа протекција

да те среќавам

само,само во

АСТРАЛНАТА ПРОЕКЦИЈА.

И ДА ИМАМ ЖИВОТ

УШТЕ ЕДЕН
ТОЈ БЕС ТЕБЕ

НЕМА ДА МИ БИДЕ ВРЕДЕН . . .

6-12-2010

Кумановско поле

Posted on декември 9th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

КУМАНОВСКО ПОЛЕ

(ОПЕРАЦИЈА  ПЕПЕЛ)

Кумановски пепел,

по свак сокак се лепел.

Од  ТИГРИ и АЛФИ не се бои,

на свако ќоше стои

и паре брои.

Куде тумбу и три бандере,

полициа све ќе прибере.

Кожу ќе ти одере,

само податке да собере.

Дал је дрога или цигаре

од све се прави паре.

Чури и шмрка свако магаре,

а и његове другаре.

Дал је топло или студи,

БОСОВИ су јаки људи.

Стално се ударав у груди,

полициа да полуди.

Човек не може да спие

од  малверзацие.

Куде и да бега                                               22 ноември 2008

БОС за врат ќе го стега.

Препев од Скопски

на Кумановски  А.  Зоран

Дуле звани муле

Posted on декември 11th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ДУЛЕ  ЗВАНИ  МУЛЕ

(  Т—55 )

Нашиот јунак  ДУЛЕ,

како мал си играше со МУЛЕ.

Од  МЕЧЕТО УШКО,

израсна во стручњакот  ДУШКО.

Сега ДУШКО политичарче младо

го води македонското стадо.

Преку факултетот правен,

го одбра животот јавен.

Добра тезга фана

стручњакот за одбрана.

Добра цифра ќари

од тенковите стари.

Заради деловите резервни,

доби болести нервни.

Тоа е добра маневра

за да не се лежат милиони евра.

Полицијата го откри,

во затвор го сокри.

СО ВАКОВ СУД

ЛЕЖИ САМО НЕКОЈ ШТО Е ЛУД.

9 јанури 2009

Операција Сарма

Posted on декември 17th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ПРИЛЕПСКО ПОЛЕ

(ОПЕРАЦИЈА  САРМА)

Цел Прилеп се дига,

за рекорд во ГИНИСОВАТА КНИГА.

Стигаат и од околните фарми,

за да се свиткаат 80.000 САРМИ.

Од ориз и зелка росна

се витка САРМАТА посна.

Со секоја САРМА посна,

Баба Менка е порадосна.

Баба Менка витка прва и последна,

така ќе биде и во годината следна.

Витка кој ќе стаса,

готови се за 6 часа.

За помалку од еден ден сварени,

за СВЕТИ НИКОЛА подарени.

СВЕТИ НИКОЛА со САРМА се слави.

Мартин Д. ПОЛА во стомак ги стави.

НЕКА ВИ Е АЛАЛ,

РЕЧЕ СУДИЈАТА ОМАР ТАЛАЛ.

ПРИЛЕП ВО ГИНИС ВЛЕЗЕ

ЛАПАЈТЕ ГРАВЧЕ  И САРМИ ЗА МЕЗЕ.

ГРАВЧЕ И ПОСНА САРМА,

ТОА Е ВАШАТА КАРМА.

27-28 декември  20089858EB65D222B0418A9C85B57993C0C7

Доста е . . .

Posted on декември 18th, 2010 in Некатегоризирано од mastape

ДОСТА Е . . .

ДОСТА БРЕ СЕР.ОВЦИ

ДОСТА БРЕ ЛАЖГОВЦИ.

ДОСТА СИ ТЕРАТЕ ИНАЕТ

НИЗ МАКЕДОНСКИОВ ВИЛАЕТ.

За се и сешто се карате
само не замарате.

Доста денгубите
ДОСТА ДРАГОЦЕНО ВРЕМЕ НИ ГУБИТЕ.

Време е да се испотите
време е заедно да работите,

време е да се сплотите.
ДОСТА САМО НАПРАЗНО БАБОТИТЕ.

Политикава ви е нездрава
вака само ја губите државава.

Свестете се само бендисани месии
ДОСТА Е СО ДЕПРЕСИИ.

Зашто политикава не ја потеравте
зашто маглава не ја растеравте.

Зашто Македонија на прав пат не ја истеравте.

ДОСТА Е ВЕЌЕ ЈА ПРЕТЕРАВТЕ.

ПАЗЕТЕ СЕ САМИ ЈАЖЕТО СИ ГО СТАВАТЕ

ПАЗЕТЕ СЕ НЕМАТЕ ВРЕМЕ ДА СЕ ПОПРАВАТЕ.

ПОЧНЕТЕ ГЛАВА ОД ЅИД ДА СИ МАВАТЕ

ИНАКУ ЃАВОЛОТ ЌЕ ГО ЈАВАТЕ.

2-V и 7-VI-2010

4 Responses to ‘Доста е’

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ‘Доста е’.

 1. thewall said,

  on јуни 27th, 2010 at 11:10 pm

  кажи им

 2. mastape said,

  on јуни 27th, 2010 at 11:15 pm

  све своје истине певао сам глувом

 3. thewall said,

  on јуни 27th, 2010 at 11:17 pm

  ова го посвети на партијата сдсм-дпмне

 4. mastape said,

  on јуни 27th, 2010 at 11:25 pm

  хахаха и на сличните

Карма

Posted on декември 23rd, 2010 in поезија од mastape

DSC00029_resizeКАРМА

ИМАМ КАРМА ТАКВА

ДА ПИШУВАМ ПОЕЗИЈА ВАКВА

ПИТКА КАКО БОНАКВА.

По некојпат тропам
но секоја мисла можам да ја стопам,
во препознатлива поезија
пред да стигнам до пензија.

Имам идеи страшни
ги црпам од настаните домашни.

Од секој дневните настани,
пишувам многу страни.

Чим ми дојде мисла кратка

одма земам тетратка,

шкртам по нејзе лево десно,
за маките на населението месно.

Ги обвивам во панделки
сите расипани зделки.

Убивства,афери,кражби,
сите сомнителни продажби.

Не ми е муза винската флаша,
туку демократијата наша.

Македонската голгота
и маките на животта.

НЕКА ВЕ БРАНАТ ПЕСНИВЕ

ОД БЕСНИВЕ.

НЕКА ВИ БИДАТ МЕЛЕМ ЗА ДУША.

ВРЕМЕ Е И ГЛАСОТ НА НАРОДОТ ДА СЕ СЛУША.

СЕ НАДЕВАМ ДЕКА НЕМА ДА СЕ ИЗМОРАМ

ЗАШТО САКАМ УШТЕ МНОГУ ДА ТВОРАМ.

ФАЛА БОГУ

ИМАМ ДА КАЖАМ УШТЕ МНОГУ,

ЗА НАШИТЕ МАКИ.

СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ЌЕ БИДЕМЕ ПОЈАКИ.

27-IХ-2009

img137_resize

Судбина

Posted on декември 24th, 2010 in поезија од mastape

СУДБИНА

ГОДИНИТЕ ПРОЈДОА

СРЦЕВО И ДУШАВА МИР НЕ НАЈДОА.

ПОДОБРО ВО ПЕКОЛ ДА МЕ ПЕЧАТ,

ПОДОБРО ДЕЛ ПО ДЕЛ ДА МЕ СЕЧАТ

ОТКОЛКУ ЗА ТЕБЕ ЗБОР ДА МИ РЕЧАТ.

СОЛЗИ ПО ТЕБЕ СЕ УШТЕ МИ ТЕЧАТ.

КАКО ВРЕМЕТО ПОМИНУВА

ТАКА МИСЛАТА ЗА ТЕБЕ НЕ ОДМИНУВА.

НАПРОТИВ ТАА СЕ ЗАСИЛУВА

И НА ДУШЕВНА БОЛКА МЕ ПРИСИЛУВА.

ВЕЧНО ЌЕ НЕМА МИР ЗА МЕНЕ,

ВЕЧНО ПО ТЕБЕ ДУШАВА ЌЕ МИ ВЕНЕ.

САКАМ ДА СЕ СМИРАМ БАРЕМ ЗА МИГ

ДА НЕ ГО ОСЕЌАМ ВЕЧНО ТВОЈОТ ЖИГ.

ОСТАНА ГОЛЕМА ПРАЗНИНА

ОДКАКО СИ ЗАМИНА.

СРЦЕВО И ДУШАВА НЕ СЕ ЗАДОВОЛНИ

ПРАЗНИНАВА НИШТО НЕ МОЖЕ ДА ЈА ПОПОЛНИ.

ЖИВ Е МИ ВЕЛАТ,

ВАКА САМО УМОТ МИ ГО ДЕЛАТ

И ВО СВЕТОТ НА УМОБОЛНИТЕ МЕ СЕЛАТ.

НА МИГ КОГА ЌЕ СЕ “РАЗБУДАМ“

ГЛЕДАМ НА НАЈБЛИСКИТЕ ШТО ИМ НУДАМ.

САМИОТ НА СЕБЕ СИ СЕ ЧУДАМ.

ВАКА САМО ЌЕ ПОЛУДАМ.

САМО НЕРВОЗА И БОЛКА

ОД МОЈАВА ПРАЗНА “ШКОЛКА.

ПОВЕЌЕ НЕ САКАМ ДА ПАТАМ

ТУКУ ДУШЕВНИТЕ МАКИ ДА СИ ГИ СКРАТАМ.

ОД ВАКВА СУДБИНА МИ Е ДОСТА

ДО КОГА ЌЕ МЕ ПРОГОНУВААТ ДУХОВИТЕ НА ПРОШЛОСТА.

ЗАР ЗА МЕНЕ НЕМА ДЕЛ ОД РАДОСТА.

ГОСПОДЕ ОВАА МАКА НЕ Е ПРОСТА

МНОГУ МИ Е ГОЛЕМА ЖАЛОСТА.

КРАЈОТ НА  VIII/5 и 7-Х-200915718_102167586489117_100000876287408_36721_1265421_n

Екстремист

Posted on декември 24th, 2011 in поезија од mastape

ЕКСТРЕМИСТbabysmiley1f

СУМ ИМАЛ МИСЛИ ЕКСТРЕМИСТИЧКИ

СУМ МаСтаПеУВАЛ НАСИЛНИЧКИ.

ВАКА МИ ВЕЛАТ ИМОТНИТЕ.

АЛО МЕНЕ СРЕЌНО НЕ МИ ВРВАТ ДНИТЕ.

Абре вие сте со идеи нацистички

ЈАС САМО СИ МаСтаПеУВАМ СОЛИСТИЧКИ.

Не сум ЕКСТРЕМИСТА
туку имам душа детски чиста.

Чиста и невина

како роса утринска,
како небеска синевина.

Чесноста е љубов моја вистинска.

Чесноста е мојата кралевина.

Чесноста не е храна свинска.

ЗАР НЕ ГИ ПРЕПОЗНАВАТЕ

ЅВОНАТА ШТО НИ ЗАЅВОНИЈА.

ЗАР НЕ ЈА ОСОЗНАВАТЕ

НАШАТА АГОНИЈА,

ЗАР НЕ ЈА ПРИЗНАВАТЕ

СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА.

МОЛИВОТ МОЈ

ПРАВИ ДЛАБОКИ БРАЗДИ

ГО ОБЕЛОДЕНУВА ЛОПОВЛУКОТ ТВОЈ

ГИ ОЦРНУВА МАФИЈАШКИТЕ ГАЗДИ.

12и13-I-201

Дедо Мраз

Posted on декември 31st, 2010 in поезија од mastape

Д Е Д О  М Р А З

Пред ветрот да свирне,

носето надвор да ти ѕирне.

Се собираат деца мирни

на пољанките ширни.

Додека снегот паѓа,

радост во децата се раѓа.

Секое дете што учи

ќе ја слушне санката како фучи.

Од секоја детска уста,

ќе се слушне желба пуста.

ДЕДО МРАЗ

НОСИ ПОКЛОНИ ЗА НАС.

Новогодишни сказни

и пакетчиња разни.

ПОЗДРАВИ И ДОБРИ ЖЕЛБИ

ДА НЕМА МЕЃУ ДЕЦАТА ДЕЛБИ.

9-11 декември 2008sexy_santa_claus_mrs_ms_sex_naughty_0041jkrE6LoKL._SS500__resize

Христос се роди

Posted on јануари 6th, 2012 in поезија од mastape

ХРИСТОС  СЕ  РОДИ

Ти си голем бедник,

Штом чекаш да дојде бадник.

Додека не испотиш задник,

стално ќе бидеш гладник.

И по Божиќ страдник.

Денас секој костени вари,

па дури и КОМУЊАРИТЕ СТАРИ.

За да чекаат коледари.

Коледарска песна се ори,

НИКОЈ НЕ МОЖЕ НИШТО ДА СТОРИ.

КОЛЕДЕ!

ХРИСТОС СЕ РОДИ

СВЕТОТ ОД ГРЕВОВИ ДА ГО ОСЛОБОДИ.

ВИСТИНА СЕ РОДИ.

НАС ДА НЕ ПРЕПОРОДИ.

ВО ПОДОБАР ЖИВОТ ДА НЕ ВОДИ.

4-11јануари 2009

Чиста физика

Posted on јануари 7th, 2011 in поезија од mastape

ЧИСТА ФИЗИКА

Кога ќе се сетам на тебе
ми прегоруваат сите отпорници.

Од твојот поглед
ме лазат морници.

НИЗ КРВТА МИ СТРУЈАТ 1000 ВОЛТИ

КОГА ЌЕ СЕ СЕТАМ

НА ТВОИТЕ БИКИНИ ЖОЛТИ.

Кој ли ќе ја свати
сијалицава моја
што жари со илјадници вати.
Жари само од близината твоја.

Во сите мои атоми
во сите мои клетки
струи љубовта кон тебе,
а ти ми удираш четки:

„Само Њутновиот закон
ги мери љубовните ампери.“

А моите љубовни маки
ни Вардар не можи да ги испери.

ТВОЈАТА ЉУБОВ Е СПРОВЕДЕНА

САМО КОН ФИЗИКАТА,

А МОЈАТА КОН ТЕБЕ МОЈА МЕДЕНА

И КОН МУЗИКАТА.

1730-1830/21-ХI-2010Picture 286

Фала ти господе

Posted on февруари 7th, 2011 in поезија од mastape

ФАЛА ТИ ГОСПОДЕ

ФАЛА ТИ ГОСПОДЕ

ЗА УШТЕ ЕДЕН МИГ,
ЗА УШТЕ ЕДЕН ДЕН

НА ЖИВОТОВ ШТО МИ ДОДАДЕ.

Ќе си го платам

со моите добри дела,
ќе си го платам

со дружба весела

кон сите суштества

кон цела флора и фауна.

Избркај ги од мене

злите сили,
а уште повеќе

зближи ме

со моите најмили.

Не ме давај на нечестивиот
не ме давај на демоните,
бидејќи сакам само со добрина

да ми врват дните.

Во благосостојба

во добрина
кон секоја

душа фина
и кон другарите

мои виртуелни.
За навек да си бидеме

неразделни.

Да им посветиме

внимание,
да им подариме

покајание
на сите створови
на сите битиа
низ сите дворови.

Само со добрина

само со човечност
ќе ја освоиме

целата вечност.

АКО СЕ МОЖЕ

ТЕ МОЛАМ

ПРОСТИ МИ БОЖЕ.

ГОСПОДЕ

дај ми памет,

ГОСПОДЕ

дај ми акал
дека и непријателите

си ги сакал.

ГОСПОДЕ
дај ми знак
за во иднина
да бидам

многу појак.

Научиме повеќе

да не грешам,
научиме

само со добрини

да се тешам.

Научиме и грешните

од пеколот

да ги вратам.
И со љубов

судните маки

да им ги скратам.

Само во времињата

минати

и далечни
ако сме дариле љубов

ке бидеме вечни.

ИСТОРИЈАТА ЌЕ ЈА КРОЈАТ
САМО ТИЕ ПРЕД БОГА
ШТО ЌЕ МОЖАТ

СО КРЕНАТИ ГЛАВИ ДА СТОЈАТ.

725-750/6-02-2011

Свети Трифун

Posted on февруари 14th, 2011 in поезија од mastape

СВЕТИ  ТРИФУН

Правете мазник,

се ближи лозарскиот празник.

Дајте и вино,

за да ни биде кроењето фино.

Дајте и од гибаницата

за да го славиме СВЕТИ ТРИФУН пијаницата.

Со молитва,со верба,

за повеќе гроздови,за побогата берба.

Со молитва и благослов,за година плодна,

да ни биде лозата по родна.

Лозјата се кројат,

додека лозарите можат да стојат.

СВЕТИ ТРИФУН ГО СЛАВАТ,

ЗА ПОВЕЌЕ ВИНО ДА ПРАВАТ.

НА НОВИ ГЕНЕРАЦИИ ДА ГО ОСТАВАТ.

18 февруари 2009img153

Ај сеа легни

Posted on февруари 26th, 2011 in поезија од mastape

АЈ СЕА ЛЕГНИ

Во ова време
тмурно

си стојам така,

си стојам така

фино нежно
културно.
Си стојам
така пред
фискултурно.

Те чекам тебе
мојата искра
животна
мојата љубов
верна,
те чекам за да ја
испразниш
мојата тековна.

За твојата

младост
и за 2 минути

радост
си знам

ке си платам

дебело.

Срце мое медено
со твојата

става витка
и со мојата

памет плитка,
ќа ги срушиме

сите бариери
во љубовта

и во уличниот

спорт.
Со малку пот,

со малку зорт

ќе направиме

кариери.

АЈ СЕА ЛЕГНИ

и не с.ри.

24-02-2011

Прочка

Posted on март 6th, 2011 in поезија од mastape

ПРОЧКА

Ме третираат како робот,

а со една нога сум во гробот.

Сите ми бараат ПРОЧКА,

а ми се залепи стомакот како плочка.

ПРОЧКА е ден за проштевање,

а не јавно ветување.

Владите на ПРОЧКА ни ветуваат,

после вешто не избегнуваат.

Политичарите не си простуваат,

само повеќе не заглавуваат.

ПРОСТИ ИМ БОЖЕ

ДОДЕКА УШТЕ СЕ МОЖЕ.

ПОЛЕСНО ТИ Е ДА ГИ НАГОСТИШ

ОТКОЛКУ ДА ИМ ПРОСТИШ.

Со толкави цехови

направија големи ГРЕВОВИ.

Умислени се дека се бегови.

НЕ ЗАТРПАА ВО ХИМАЛАЈСКИТЕ  СНЕГОВИ.

ПРИ.  АВТ.

ГУЖВА ПРЕД ЗОО ГРАДИНА

ДОШЛЕ КАЈ НАЈБЛИСКАТА РОДИНА.

ВИ ДОЈДОВМЕ НА ГОСТИ

ЗА ДА НИ СЕ ПРОСТИ.

МАЈМУНЕ НЕ ЛУПАЈ ГЛУПОСТИ.

1 март 2009

Матура

Posted on март 12th, 2011 in поезија од mastape

М А Т У Р А

УЧИ СИНКО ДА НЕ РАБОТИШ

СО КОМУЊАРИТЕ ДА СЕ СПЛОТИШ.

УЧИ СИНЕ,

ДОДЕКА  . АЗОТ НЕ ТИ ПОСИНЕ.

ОД МАЛ ВАКА МИ ЗБОРАТ

ТАКВИ КАКО ТЕБЕ ИДНИНАТА ЌЕ ЈА ТВОРАТ.

ЗА ДРЖАВАТА АКО ТРЕБА ЌЕ ИЗГОРАТ

БЕЗ ДА СЕ ОДМОРАТ.

Комунистички ни врват дните.

Еден за сите
сите се за никаде.

Се слушаат овации од секаде.

ДОБРИ БЕА ТОА ВРЕМИЊА

СИ ИМАВМЕ СВОИ КОМУНИСТИЧКИ ПЛЕМИЊА.

ЌЕ ГО СЛУШНЕШ СВОЈОТ ПРЕДОК

ДОБАР БЕШЕ ТОА ПОРЕДОК.

А дедо,дедо и од КОМУНИЗМОТ немавме фајде

затоа пропаст го снајде.

Уште тогаш на нашето племе
секој сакаше мерка да му земе.

Јадете си од својте
иначе кој ќе ви ги гледа гревојте.

Само во комунизмот
можеше да помине канибализмот.

ЛЕКА ПОЛЕКА КОМУНИЗМОТ МУТИРАШЕ

ВО ДЕМОКРАТИЈА МАТУРИРАШЕ

НАРОДОТ ГО МАТИРАШЕ.

ГО СМЕНИВМЕ УРЕДУВАЊЕТО

НИ ОСТАНА УШТЕ ОДНЕСУВАЊЕТО.

1-2 јули 2009jin-jang_20 - Copy (3) - Copy

Време е . . .

Posted on април 18th, 2011 in поезија од mastape

ВРЕМЕ Е

Почна јанза да ме јаде
ВРЕМЕ Е фаќајте џаде.

Гневни накај вас тргаме

ВРЕМЕ Е живи ќе ве растргаме.

Земајте вили,мотики,лопати

ВРЕМЕ Е некој да ги плати,

страдањата народни.

ВРЕМЕ Е протерајте ги душиве сродни.

Од земјава проклета.

ВРЕМЕ Е се ближи пролетта.

Пак по фотељи се местат

ВРЕМЕ Е да се свестат,

ДЕКА ВО ПЕКОЛ ЌЕ СЕ ПРЕМЕСТАТ.

МНОГУ СМЕ ИМ КИВНИ

НА ПАМЕТОТ НИВНИ.

МАКЕДОНИЈА САМО БЕЗ ВАКВИ ЌЕ ЖИВНИ.

ПРЕТЕРАВТЕ ДОЈДЕ ВРЕМЕ

СВЕТИ ПЕТАР ДА ВЕ ЗЕМЕ.

ДА ВЕ ОДНЕСЕ ВО ОДАИТЕ ЖЕШКИ

ДА ПЛАТИТЕ ЗА СВОИТЕ ГРЕШКИ.

САМО СО НОВИ ЧЕСНИ ПОКОЛЕНИЈА

ЌЕ ЈА БИДЕ МАКЕДОНИЈА.

ПОРАКА ОД СВЕТИ ПЕТАР:

ВЕ ВЕЕ НА КАЈ МЕНЕ ЖЕЖОК ВЕТАР

ЗА СИТЕ ЌЕ ИМА ПО НЕКОЈ КУБЕН МЕТАР.

НЕМАМЕ ВЕЌЕ НЕРВИ

ЌЕ ВЕ СПАКУВАМЕ ВО КОНЗЕРВИ,

СВЕТКАВИ И ФИНИ.

ДА БИДЕТЕ КАКО САРДИНИ.

755-845/6-ХII-2009

19843_101801053182344_100000573493862_43125_6221429_nаауре

МАКЕДОНИЈА

Posted on април 25th, 2011 in поезија од mastape

МАКЕДОНИЈА

МОЖЕБИ НА НЕКОГО

НЕ МУ Е МИЛО
НО ГНЕЗДОТО НАШЕ

ОД СЕКОГАШ
ОВДЕ НА ОВИЕ

ПРОСТОРИ БИЛО

И УШТЕ ДОЛГО

ЌЕ БИДЕ.

ДУРИ И

НОСТРАДАМУС

ВО СВОЈАТА ВИЗИЈА

УШТЕ ОДАМНА

ОВА ГО ВИДЕ:

ДЕКА Е ВЕЧНА

НАШАТА МИЛА

МАКЕДОНИЈА.

УШТЕ МНОГУ

ОВДЕ

ЌЕ ВИРЕЕМЕ
УШТЕ МНОГУ

ОВДЕ

ЌЕ ЖИВЕЕМЕ

И ВО ЛИЦЕ

НА ДУШМАНИТЕ

ЌЕ ИМ СЕ СМЕЕМЕ.

НЕКА СИ ЗНААТ

ДУШМАНИТЕ

ДЕКА НЕ,НЕ ПЛАШАТ.

БИДЕЈЌИ ГОСПОД

Е НА НАША СТРАНА

ЗАТО НЕМА

НА ЦРВИТЕ ДА ИМ

БИДЕМЕ ХРАНА,

ЗАТОА НЕМА ОЧИ

ДА НИ КОЛВА

НИВНАТА КАТРАН

ЦРНА ВРАНА.

НА СЕКОЈА

СТРАНА

НИЗ НАШАТА

ИСТОРИЈА

СО НАШАТА КРВ

Е ИСПИШАНА

МИЛАТА МАЈЧИЦА

МАКЕДОНИЈА.

БИДЕЈЌИ КАКО ПИРЕЈ

Е МАКЕДОНЕЦОТ
ТЕШКО НЕКОЈ

ДА МУ ГО СКИНЕ

КОНЕЦОТ,
МОЖЕ САМО

ДА МУ СЕ ФАТИТЕ

ЗА „ЅВОНЕЦОТ“.

НАШАТА МИЛА

МАКЕДОНИЈА

Е ВЕЧНА
КАКО ПАТЕКАТА

МЛЕЧНА.

1945-2230/22-04-201125770_1320820352726_1597344935_30772521_4600898_n

Првомајска

Posted on мај 1st, 2011 in поезија од mastape

ПРВОМАЈСКА

Се спремаат за излет
со младелачки полет.

А ние сиромашните
бидејќи ни се празни ташните,
пред влада се собираме
и штрајкови си организираме.

ЗА ПОДОБРО УТРЕ СЕ МАЛТРЕТИРАМЕ.

Не ве избираме
за со вас да се нервираме.

Доста се глупирате
доста како го.на не третирате,
доста глад и војни ни режирате.

Време е на проблемите да се фокусирате.

ДОСТА НА НАШАВА МАКА ПРОФИТИРАТЕ.

ЗА ДА СЕ ИЗЛЕЗЕ ОД ОВАА МАКА

ТРЕБА СО ПЕРО ВО РАКА,

А НЕ СО КОЛТ

ДА СЕ ИЗРАЗИ РЕВОЛТ.

САМО СО ВАКВА РЕВОЛУЦИЈА

ДО ПОДОБРА СОЛУЦИЈА.

Прим.Авт.

ПРВОМАЈСКИТЕ ПРАЗНИЦИ

НЕ СЕ ЗА ДЕБЕЛЕЕЊЕ ЗАДНИЦИ.

АКО НЕМАШ ПОДОБРО УТРЕ

НЕ ТРЕБА ДА СИ ПОСЛУШНО КУТРЕ.

АКО НЕМАШ ДРЖАВА ФИНА

ЗА ТЕБЕ НЕМА ПОДОБРА ИДНИНА.

28-V-2010

Третман

Posted on мај 8th, 2011 in поезија од mastape

ТРЕТМАН

ВО ПСИХИЈАТРИСКА БЛУДНИЦА

ИЛИ ВО БАРДОВЦИ БОЛНИЦА.

Умоболните паничат,
вработените врз нив блудничат.

Во Бардовци ред се редат
за пациентите на јајца да седат.

Ова се професионални ТРЕТМАНИ
се триеме со јајца од сите страни.

Вака си ги лечиме сите пациентки,
затоа ни се стални клиентки.

И ВРАБОТЕНИ И УМОБОЛНИ,

ВО БАРДОВЦИ СИТЕ СЕ ЗАДОВОЛНИ.

И СО ЉУБОВ СЕКОГАШ СЕ ПОЛНИ.

ЗА ТРЕТМАНИ ИМААТ УСЛОВИ ПОВОЛНИ.

КАМА СУТРА

СВАКОГ ЈУТРА.

И ОВОЈ ТРЕТМАН ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ:

НА СРЕД ПЛАДНЕ

ОПНИ, СЕ ВО СКУТ ШТО ЌЕ ТИ ПАДНЕ.

НАВЕЧЕР ВО ПАРОВИ ПО СОБИ НА КРИЕЊЕ.

2Х15 мин. КОЖА ОД ЈАЈЦА ТРИЕЊЕ.

ПОСЛЕ ТОА ДОБРО МИЕЊЕ

И МАРШ ВО КРЕВЕТ НА СПИЕЊЕ.

НЕРВНИТЕ БОЛЕСТИ ВАКА СЕ ЛЕЧАТ

КОГА КОЖА ОД ЈАЈЦА ПАЦИЕНТИТЕ ГМЕЧАТ.

СИТЕ ПСХИЈАТРИ ВАКА ЌЕ ВИ РЕЧАТ.

ОВА Е НАШАТА ДЕВИЗА

ЗАТОА ВО ЗЕМЈАВА НЕМАМЕ НЕРВНА КРИЗА.

1720-1815/16-ХI-2009

Мајтап

Posted on јуни 15th, 2011 in поезија од mastape

МАЈТАП

ИМАМ ЧУВСТВО ЈАКО

ДЕКА МЕ МЕСТАТ ДА СЕ ОСЕЌАМ КАКО:

АЛИСА ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА.

ГОСПОДЕ ТВОЈА Е ПРЕСУДАТА.

ВЛАДАТА ЧУДА ПРАВИ

ДРЖАВАТА НА ПРАВ ПАТ ДА ЈА СТАВИ.

Министрите ноќ и ден задникот го потат
за немаштијата да ја скротат.

НАРОДЕ ОКОЛУ ФИНАНСИИТЕ САМО СЕ МОТАТ.

ПОТПАРОЛОТ:ЗА НАШЕ ДОБРО РАБОТИ ВЛАДАТА.

Ха пак ја добив опкладата.

Абре фатени сте со рацете во медот,
пак сте ги броеле парите на соседот.

Од мака ќе пребледам,

се чудам и си седам
САМО ПРОНЕВЕРИ ГЛЕДАМ.

Преку таквото ми е од вакви вести,
да не третираат како млади невести.

ПАК ВЛАДАВА ГЛЕДА ДА НИ ГО СМЕСТИ.

НАРОДНИОТ СТАП

КАКО ДА Е ТАП.

СИТЕ СИ ИГРААТ СО НАРОДОТ МАЈТАП.

ТАКВА Е ПРИРОДАТА

НА СЛОБОДАТА.

ЗА ДА БИДЕШ ОД ГРЕВОВИТЕ ОСЛОБОДЕН

ТРЕБА ДА БИДЕШ НАБОДЕН

ОД СТАПОТ НАРОДЕН.

23-ХI-2009

Скулптури

Posted on јуни 21st, 2011 in поезија од mastape

СКУЛПТУРИ

Крај камени мост се изгубени.

Од ветрот се изгрубени,

ТОА СЕ НАШИТЕ ЗАЉУБЕНИ.

Се плашат да не бидат погубени.

Секое утро пие сок од рибизла.

Дојдена е од  Дризла,

ТОА Е НАШАТА ШМИЗЛА.

Голема е лизла.

Има опашка дугачка,

трча по секоја страчка.

ТОА Е НАШАТА МАЧКА.

Стално гледа во една тачка.

Другарка му е на Стојче.

Го памти секое бројче.

ТОА Е НАШЕТО ДЕВОЈЧЕ.

Цел ден со Борче,

стои на семафорче.

ЕФТИНИ СКУЛПТУРИ НИ НАПРАВИЈА,

ШТО ПАРИ ПО СМЕТКИ ЗАГЛАВИЈА.

ПРИЗНАНИЈА ДОБИЈА

ТАКА СЕ . РАДИ МАКЕДОНИЈА.

19 јануари 2009DSC01013_resizePicture_319

Глодачи

Posted on декември 20th, 2011 in поезија од mastape

ГЛОДАЧИ

Многу паламудам,
а ништо паметно не им нудам.

Да ги излажам се трудам,
само вака ќе ги полудам.
МИ ВЕРУВААТ ИМ СЕ ЧУДАМ.

Нема веќе бариери
ќе си направиме кариери.
Цел народ ни се финансиери,
КАКО ДЕЦА СИ ГИ ЛАЖЕМЕ СО БОMБOНИЕРИ.

Многу верба во нас имаат
секоја лага добро ја примаат,

cекогаш со глава ни климаат.
Пазат да не не раштимаат.

ОД СВОЕТО НЕ СМЕАТ ДА ЗИМААТ.

СО ВАКВИ ЗБОРОВИ МЕДЕНИ

ФИНАНСИИТЕ НИ СЕ СРЕДЕНИ

ЛУЃЕВО СЕ СКРОС ИСЦЕДЕНИ

ИМ ОСТАНАА САМО ПОГЛЕДИ ЛЕДЕНИ.

АЛО ИМА ЛИ НЕКОЈ,

ИЛИ НЕШТО ВО ОВАА ГЛАВА.

ДО КОГА ЌЕ ВЕ ЛАЖЕ СЕКОЈ,

ДЕКА ВЕ ЧЕКА СЛАВА.

СО ВАКВИ ПОЛИТИЧАРИ И ВОДАЧИ

ЌЕ ПРЕЖИВЕАТ САМО ГЛОДАЧИ.

16-IХ-2009Yellow bellied Marmot - pd

Педофилија

Posted on декември 28th, 2011 in Некатегоризирано од mastape

ПЕДОФИЛИЈА

ИСТОРИЈА

ПЕДОФИЛИЈА

ТИЕ СЕ МОЈАТА ПРОФЕСИЈА.

Во нашево образование

за да им привлечаме на учениците внимание
им даваме порно списание

и ги носиме во кабинетско здание.

Таму со знаење да се стекнат
како треба да клекнат
за ста.от да го омекнат.

Како историчар ви гарантирам
дека нема да ескивирам
туку и пред децата ќе мастурбирам.

Ништо не е необично
што ги учиме практично
само вака се осеќаат „одлично“.

Е мој професоре
дигни го погледот угоре
Свети Петар те чека
крај постелата „рајска“мека.

Те чека со борово дрво
и се надева дека не ти е прво.

Мерак му е да слуша
како му се радува твојата назадна душа.

ОЈ ТИ „МУДРА ПРОФЕСОРСКА“ ГЛАВО

КОЈ ТИ ДАЛ ЗА ПРАВО

ДА ИМ ДАВАШ НА ДЕЦАТ ПОРНО ЛИТЕРАТУРА

ДА ГИ УЧИШ НА ПОРНО КУЛТУРА.

ТИ СИ ОБИЧНА ПЕДОФОЛСКА КРЕАТУРА

ЗА ТЕБЕ САМО ЗАТВОРСКА ТОРТУРА.

А АКО ИМАШ СРЕЌА

МОЖЕБИ ТАМУ ЌЕ ДОЈДЕШ

И ДО МИРИЗЛИВА СВЕЌА

БЕЛКИМ НА НЕА ЗАДОВОЛСТВО ТИ ЌЕ НАЈДЕШ.

26-12-2011

Клетва (новогодишна)

Posted on јануари 4th, 2012 in поезија од mastape

КЛЕТВА

(НОВОГОДИШНА)

На сите мои пријатели
реални и виртуелни
да им се исполнат сите цели
да им се исполни се за што се желни.

За сите добро што ми мислат
со исто да им се врати двапати,трипати, . . .
а и непријателите мои нека не се кислат
и нив оваа КЛЕТВА нека ги фати.

За да видат што значи

срце големо да се има.
Љубомора,стрвност него не го мачи

со човечност е полно и во сред зима.

СО ОВАА КЛЕТВА

САКАМ ДА ВИ КАЖАМ ЈАСНО:
МаСтаПе НЕ Е ПИЈАН

КАКО ЛЕТВА

ТУКУ СЕ ОСЕЌА ПРЕКРАСНО.

БИДЕЈЌИ ЧОВЕЧНОСТА НИКОГАШ НЕ Е ВО ЗИЈАН.

1445-1520/31 -12-2011

DSC00531DSC00035

Бесмртност

Posted on јануари 16th, 2012 in поезија од mastape

БЕСМРТНОСТ

Од секогаш сум сакал

БЕСМРТЕН да бидам.

Од секогаш

сум ги прашувал мама и тато,

како,о како кон

БЕСМРТНОСТА

да итам.

Со еликсер

на младоста,

со пиење нектар

на БЕСМРТНОСТА,

со солзи од сирена,

со боговски пијалоци. . .

Како,о како до

БЕСМРТНОСТА,

јас да дојдам!?

Хахаха ке се насмееја слатко

и ми велеа.

Само со добри дела, со љубов

само вака сине мој

ќе те паметат вечно,

само вака

ќе оставиш печат,

трага позади себе.

Само вака ќе има смисла

животот твој.

САМО ВАКА ЌЕ БИДЕШ

БЕСМРТЕН,

СИНЕ МОЈ.

Сине мој човечноста

остава длабоки траги

низ вековите,историјата

само вака сине мој

ќе стасаш до вечноста
САМО ВАКА ЌЕ СТАСАШ

ДО БЕСМРТНОСТА.

Тато,мамо но и лошите луѓе

ги паметат.

Да синко мој

но ги паметат  со страв

ги паметат по нивните злодела.

Со горчина во устата

со ужас во гласот

го шепотат нивното име.

Низ историјата името

ќе им го проколнуваат
и од поколенијата
нивни
ќе се чуваат.

Сите души се БЕСМРТНИ

сине мој

но само праведните

се и божествени.

Додека само

неправедните

сине мој

вечно,вечно ќе го осеќаат болот.

Само неправедните

Свети Петар ги прогонува
во пеколот.

Ги прогонува

за вечно да талкаат,

вечно да гнијат.

За поколенијата нивни
вечно,вечно

да не можат
мирно да спијат.

Затоа сине мој

биди праведен чесен
помагај на послабите,

сиромашните,угнетените . . .
Не ја погани устата со
лаги,клевети пцости
не се служи со гадости.

САМО ВАКА КЕ БИДЕШ

БЕСМРТЕН.

САМО ВАКА КЕ ОСТАВИШ

ДЛАБОКИ ТРАГИ

ВО ИСТОРИЈАТА

САМО ВАКА СИНЕ МОЈ

КОН СОНЦЕТО

ВЕЧНО ЌЕ БИДЕШ СВРТЕН.

26 и 27 -12-2011800px-Римски_мост_на_Бабуна_во_Богомила_6532

Добриот пријател

Posted on март 24th, 2012 in поезија од mastape

ДОБРИОТ ПРИЈАТЕЛ

на Тони Цветковски-Тоза

Е МИЛ ПРИЈАТЕЛЕ МОЈ!

Сношти телефонски ми се јави
и во тешки денови
радосен миг ми дари,
повторно,
повторно те почуствував
за близок,свој.

Е СТАР ПРИЈАТЕЛЕ МОЈ!

Тешко било да останеш
без татко и мајка,
но мора да се турка понатаму
животот е и радост и тага
и надеж и бој.

Е ДРАГОЦЕН ПРИЈАТЕЛЕ МОЈ!

Не си ги срушил
старите мостови
со темели изградени во детството,
добрината си ја сочувал
душо искрена,душо голема
редок цвете од благороден сој.

ХII-2010 г.

Биобиблиографски податоци за авторот

Горан Анчевски е роден на 10-12-1965 год. во Скопје.

Член е на ДПМ од 2005 година.

Автор е на стихозбирките:

-          Милениците на Оља и Сања (поезија за деца)

-          Ирис (поезија)

-          Вечен оган (поезија)

-          Пориви на муграта (поезија)

-          Боемско Скопје (поезија)

-          Зад Виножитото (поетски алманах со група автори)

Меѓу првите во Македонија реализира неколку мултимедијални поетско проекти.Уметнички инсталации и видео артови
според поетски мотиви,поетско музички перформанси. Автор е и на поетски монодрами од кои некои се изведувани и на сцена:

-          „Ѕвездената љубов на Невен“- (според поезијата на Рацин)

-          „Танцот на снегулките“- (според позијата и животот на Ана Ахматова)

-          „Бисерно огледало на Силвија Плат“- (според позијата и животот на Silvija Plat)

-          Мечтателот од Пирин (според поезијата на Вапцаров)

Во 2004 год. во јануари од МРТ добива награда за поезија.

img172img204

Кусоумен

Posted on март 31st, 2012 in поезија од mastape

Кусоумен со рими детски

Во кичот и шундот длабоко заглавен

АМА МУ СЕ ПЛАШАТ ПОЕТИТЕ СВЕТСКИ

На столбот од срамот од нив е поставен

Трпи секаква навреда

Од светските критичари.

Можеби ставиле и ортома на греда,

А можеби за читање им требаат наочари.

Стручњаци се  за поезија

Така им рекле мама и тато,

А можеби во главата имаат кохезија.

Па лупаат ли лупаат бато

Ова се поети јаки.

Ма-Ста-Пе затоа биди мирен

Еј!!! Овие ги знаат сите поетски цаки.

Тие те спремаат за Центарот Собирен,

А можеби уживаат само во своите каки.

Резултатот е:Ма-Ста-Пе ќе биде на крст раширен.

1215-1325/5-IV-2010

Херои

Posted on јуни 15th, 2012 in поезија од mastape

ХЕРОИ

Се слуша саатот како ѕвони,

а ти пак сонуваш милиони.

Околу мртва тишина.

СТАНУЈ ТИ СИ ВАЖЕН ДЕЛ ОД ОВАА МАШИНА.

Стани рано во мугрите
црнчи цел ден за другите.

Облакај НОВИ алишта избледени.

СТАНУЈ ЗА ТЕБЕ НЕМА ЗБОРОВИ МЕДЕНИ.

БАРЕМ МАЛКУ ДА ТЕ УТЕШАТ

БАРЕМ ЕДНАШ ДА НЕ ТИ ЗГРЕШАТ.

Врати се дома капнат од умор

во тебе нема ни ронка хумор.

Кога ќе влезеш дома
ти требаат нерви од ОРТОМА.

ЗА ДА НЕ ЗБЕСНЕШ,

ПО ГРЕШКА НЕКОГО ДА НЕ ТРЕСНЕШ.

НЕ ТИ СЕ КРИВИ ДОМАШНИТЕ,

ДРУГИТЕ ШТО СИ ГИ ПОЛНАТ ТАШНИТЕ

И НЕ МИСЛАТ ЗА СИРОМАШНИТЕ.

Е ОВА СЕ ПРАВИ ХЕРОИ

СЕКОЈ ПРЕД БРЕМЕТО ИСПРАВЕНО СИ СТОИ.

СУДБИНАТА ВАКОВ ЖИВОТ ИМ СКРОИ.

850-1015/28-VIII-2009spiderman1_resize

Пак ФСМ

Posted on јуни 22nd, 2012 in поезија од mastape

big4_resizeМКЈ (2)

ПАК ФСМ

ОВАА ВЕСТ Е БАНАЛНА

НЕМАМЕ ПЕРАЛНА.

ФСМ МАЛВЕРЗАЦИИ

СО СТРАНСКИ ДОНАЦИИ.

МВР РЕАГИРА

САКА  ДА ЗНАЕ ФСМ КАКО СЕ ФИНАНСИРА.

Со лажни дресови
до финансиски стресови.

Стручњаци за влезници
и одбегнување порезници.

Донациите ги прикриваат
за само тие да уживаат.

Не може ФСМ се сам да прави
мора и за другите да остави.

Ма тоа се ситници
за белосветските скитници.

ТИЕ НИ СЕ НАДВОРЕШНИ СОРАБОТНИЦИ.

ЗАР ЌЕ ПОДЛЕГНЕ НА РАНИТЕ

ЗАР ЌЕ ГО ЈАДАТ ВРАНИТЕ.

СО ГОДИНИ МВР ОКОЛУ ФСМ ВРТИ

НИКАКО ДА ГО УСМРТИ.

САМО ВАКА СО ВАКВО ЗАЛАГАЊЕ

ЌЕ ИМА УСПЕСИ БЕЗ ОДЛАГАЊЕ.

ОД ОВОЈ АСПЕКТ

ЌЕ ИМАМЕ ФУДБАЛ ЗА РЕСПЕКТ.

23-IХ-2009

цдгфгд

Летна идила 4

Posted on август 18th, 2012 in поезија од mastape

ЛЕТНА ИДИЛА 4

Додека жена ми
во езерото
ја фрла јадицата
и од мака
мрда лево десно

со задницата,
јас гњурам
и гледам , на која
длабочина мамецот
да го турам.

Ги пратам големите риби
каде се се движат
и дали кон
мамецот мој
се ближат.

Ех што ти е рибар
професионалец
брка риби
де со палец ,

де со показалец.

Од сите видови
од сите
подвидови не има
на оваа летна езерска клима.

Иако сонцево со векови
езерово го пржи
уште што се тоа
нема да издржи.

На крајот рибарот
си остана
со црвчето во рака ,
а жена му отиде
со поетот
да се акаааааа.

Природна си е

оваа рамнотежа
бидејќи е секогаш
до колена во вода
на рибарката рибата
секогаш и е свежа ,
а некојпат богами
ќе и побегне
од мрежа.

Вака заврши и оваа
авантура пуста ,
рибарот пак си остана
само со палецот
во уста.

Само плажата
Лагадинска ,
а богами и поетот знаат
дека оваа сторија
е вистинска.

Лагадин 3-8-2012

СИТЕ

Posted on август 27th, 2012 in поезија од mastape

С  И  Т  Е . . .

СИТЕ ШТО НИ ЗЕМААТ РЕНТИ

СИТЕ СЕ АДОЛЕСЦЕНТИ.

СИТЕ ШТО СЕ ОД ПАРТИИТЕ ФОРСИРАНИ

СИТЕ СЕ ХЕНДИКЕПИРАНИ.

СИТЕ ШТО СЕ ЗА ВО ВЛАДА ИЗБИРАНИ

СИТЕ СЕ РЕТАРДИРАНИ.

СИТЕ ШТО СЕ ПОТПИРААТ НА ВЛАДИНИ ПАТЕРИЦИ

СИТЕ СЕ ДЕГЕНЕРИЦИ.

СИТЕ ШТО СЕ СО ВЛАДИНА МОЌ ПОЛНИ

СИТЕ СЕ УМОБОЛНИ.

СИТЕ ШТО СЕ ВО ВЛАДИНИ БОЛИДИ

СИТЕ СЕ ИНВАЛИДИ.

СИТЕ ШТО СЕ ВО ВЛАДАТА ДЕТАЛНИ

СИТЕ СЕ МЕНТАЛНИ.

СИТЕ ШТО СЕ  .  .  .

СИТЕ СЕ .  .  .

8 јуни 2009

ЛЕТНА ИДИЛА 5

Posted on септември 29th, 2012 in поезија од mastape

ЛЕТНА ИДИЛА 5

Додека тој ужива
во пловидбата
со својот чамец
таа лежи гордо ,
гордо како сом капиталец
лежи и се сонча
на неговиот
гоооолем прамец.

А поетот на брегот
срамежливо си игра
со своето црвче
и скришум од
погледот на другите
го користи како мамец.

Си игра и си вели :

Господе , господе
мил златен
прати ми барем плашка
за да си ја мезнам
со црно вино
една чашка.

Одеднадеж , одеднадеж
се слушна
гооооолем татнеж
како да се отвори земјата
а богами и небото.

Почна да се тресе
и црвот
уште од врвот.

Поетот остана вѓашен
и со подзината уста
извика: фала ти , фала ти
господе што ми
ја исполни
мојата желба пуста
со вака мало црвче
без чамец
да фатам
сом капиталец.

Колку и да се трча
по дијаманти , рубини
сепак црвчињата
ако се мезнат со лезет
да се пробаат прво со усни
секогаш , секогаш
ќе бидат мнооогу , многу
по вкусни.

Лагадин 3 и 6 -8-2012

DSCN1379

ПЛАНИНАРКА

Posted on октомври 2nd, 2012 in поезија од mastape

ПЛАНИНАРКА

Со ситни чекори

поминуваше покрај карпи , дрвца , тревки . . .

храбро ги менуваше планинските декори

и изнудуваше од мама , од тато насмевки.

Храбро без страв
со големо воодушевување
и инстикт како големите авантуристи
Ана Марија почна со искачување
по стрмната патека од која

и дивокозите бегаа
која се граничеше

со ивицата на амбисот.

Со многу љубов и желба
лекаполека сантиметар по сантиметар
на патеката кон Св богородица

го совлада и последниот метар.

На крајот од почетокот
ја чекаше големо изненадување
ја чекаше наградата
која беше послатка
и од тоблероне чоколадата.
Ја чекаше прекрасната глетка

на пештерската црква Св Богородица ,

која како да беше

насликана со четка
од Исусовата рака

како и преубавата панорама

надолу кон Охридското езеро.

По кратко закрепнување

од макотрпното

искачување

со тешко срце
со солзи во очињата ,

но и со полна душа радости

иако не по нејзина желба

мораше да дојде

до разделба

од тоа парче рај.

Се почна со спуштање

кое можеби за неа

беше и поопасниот дел
но сепак бестрашна
малку со тага ,малку со смеа

со сигурност

на големите алпинистки
ја оствари зацртаната цел
се спушти безбедно

назад кон Велгошти.

За цело време

бележејќи ги

прекрасните ,
бележејќе ги

волшебните

моменти преку камерата

на својот мобилен.

19 и 22-9-2012

DSC01070

DSC01066

Следна страница »